Luup peale | Suurfavoriidi selge paremus – Barcelona alistas Dortmundi suurte numbritega
Tänavuse hooaja meistrite liiga suurfavoriit FC Barcelona alistas kodus Saksamaalt kohale tulnud Dortmundi Borussia. Mängu lõppseisuks jäi 4:0.
"Oota laulu lõpuni" – ütleb Barcelona kapten Frankie de Jong mängu eel tunnelis oma käe kõrval seisvale poisile. Kõlab Kataloonia klubi hümn. Seejärel sammutakse platsile. Ja Barcelona läks. Ja Barcelona laulis.
Esimene ohtlik moment tekib 5. minutil – Robert Lewandowski jätab palli kannaga kasti ääres ootavale Fermin Lopezele, paremalt äärelt saab pealelöögi kirja Lamine Yamal, Gregor Kobel tõrjub. Barcelona nooruk proovib minut hiljem uuesti, purjetades Dortmundi kaitsjate vahel. Pall vihiseb vasakust postist mööda.
Seitsmes minut ja Poola vanameister Robert Lewandowski saab Raphinha söödust proovida. Selle ründetrio taktis mööduvad järgnevad poolteist tundi. Dortmund jääb trammi alla ja ei saagi sealt enam tulema.
Üks, kaks, kolm, neli
25. minut. Karim Adeyemi teeb liiga Jules Koundele, kes vastasmeest juustest tirib. Kollases särgis Dortmundi mängijale kollane kaart, Barcelonale magusast kohast karistuslöök. Lopez saadab palli paremalt äärelt kasti suunas teele, mille suunab peaga edasi Inigo Martinez. Pau Cubarsi viskab end spaagesse ning kõksab palli filigraanse liigutusega Kobeli värava suunas. Šveitslasest puurilukk pallile näppe alla ei saa. Värav. Tablool seis 1:0.
Või siiski? Väravajoonel sõidab üks jalg ees palli suunas ka Raphinha, kes Cubarsi tabamuse endale vormistab. Mis siis sellest? Ainult see väike asi, et selle Barcelona ründetähe viguri tõttu minnakse videokordust vaatama. Esimest kaadrit vaadates tekib tunne, et mees on suluseisus. Seekord pääsetakse – Dortmundi number 9 Serhou Guirassy katab suluseisu ohu ikkagi ära.
Esimest poolaega domineeris selgelt kodumeeskond. Teise poolaja avaminutite vältel tekib hetkeks võltsarusaam, et Dortmund on uue hingamise leidnud. Kuid need teed pannakse kinni juba 48. minutil. Nagu Tobey Maguire'i Peter Parkeril esimeses Spidermani filmis, paistavad uduste kogudena Camp Nou staadionilt Neymar, Luis Suarez ja Lionel Messi. Kui pilt selgineb, meenub teadmine, et Spotify Camp Nou asemel mängitakse juba teist hooaega Kataloonia suuruselt teisel – Barcelona olümpiastaadionil – ja mehed, kes väljakul sööstavad, on hoopis Raphinha, Robert Lewandowski ja Lamine Yamal.
Brotherhood you can’t fake. 🤝 pic.twitter.com/hwS2s7DGax — FC Barcelona (@FCBarcelona) April 10, 2025
Kuid võrreldav meeletu ründejõud eritub ka sellelt ründekolmikult. Yamal paneb 48. minutil kasti suunas teele väljajoonistatud tsenderduse, Raphinha suunab kera edasi tagumisse posti ja Lewandowskil jääb üle vaid kerkida ja omakorda peaga pallile pihta saada. Pall jääb täpselt kahe raamiposti vahele ja tablool on numbrid 2:0.
Tuleb ka Lewandowski duubel. Värava arhitektideks Lopez ja Yamal. Oma väljakupoolelt palliga tegutsemist alustanud Lopez jättis palli hetkeks Yamalile, kes selle talle ülejooksu järel vastase värava poole tagasi suunas. Olles kasti piiri ületanud, pani kesktormaja söödu Lewandowskile, kes seekord läbi Kobeli näppude palli võrku toimetas. Ja nõnda tuleb ka Barcelona kolmas.
Ning korra sahises veel. Keskväljal eksitakse. Dortmund kaotab palli. Jälle saavad Barcelona mehed jooksma. Elegantse liigutusega keerutab vasakult sööstev Raphinha palli Dortmundi viimasest mehest mööda. Yamal kergitab nahkkera täpselt nii palju õhku, et kaitsja blokk lööki ei peataks ja pall lõpetab taaskord Kobeli seljataga. 4:0.
Auvärav ikkagi löödakse, aga suluseisulipp on püsti ja Maximilian Beieri tabamust ära ei loeta. Mäng lõpeb numbritega 4:0. Norgus sakslased peavad 15. aprilli korduskohtumisel saama kirja vähemalt 5 tabamust.
Maailmaga pahuksis kollased särgid ja kohtuniku vigurid
Mis seal salata – Dortmund oli katalaanide vastu hambutu – mehed olid frustreeritud ja palliga hooletud. Pole midagi teha, tuli tunnistada vastaste selget paremust. Ent kibedaima maigu jätavad mängust vast hoopis külalismeeskonna Guinea rahvusest ründetähe kasutamata jäänud võimalused.
Esimesel korral jäävad loetud sentimeetrid puudu, et Julian Brandti tsenderdus väravasuunas saata. Kuid tõuseb ka suluseisulipp.
Järgmine eksimus on aga karmim. Carney Chukwuemeka tõstab palli peenelt üle Barcelona meeste latvade – üks ühele olukord Barcelona kindamehe Wojciech Szczesnyiga. Kuid Guirassy ei saa pallile pihta.
Ka kolm ei ole kolmapäeva õhtul kohtuseadus Guirassyle, kes Karim Adeyemi tsenderdusest üle hüppab. Proov-proovi järel, aga tablool on baranka.
Lisaks möödalöökidele võtab Guirassy ka kollase, kui too peale Barcelona väravavahi pallipüüdu pidas paslikuks teda tagant kallistama minna.
Hetk hiljem pidasid kaheraundilise maadlusmatši maha ka Emre Can ja Robert Lewandowski, kui kahes järjestikuses olukorras üksteisele käed selga pandi. Kohtuniku kaardiraamat jäi mõlemas olukorras tasku.
Kohtunikust veel nii palju, et Norra vilemees Espen Eskas otsustas külalismeeskonnaga esimesel poolajal ühe kiirrünnaku kaasa joosta, jäädes kollaste särkide sööduliinile ette, tegi mees veel kaks kiiret puudet, mille tõttu pall Barcelona väravas suunas suunduma hakkas.
Mängu parim(ad) ja mis edasi
Poolas kasvanud viinamarjast, Saksamaal kääritatud ja seal laagerdunud ning nüüd ikka veel Hispaania tipprestoranide lettidel püsiv 36-aastane Robert Lewandowski virutas postide vahele kaks, maailma parima mängija tiitli pretendent ning superhoos olev Raphinha ja katalaanide tõusev täht Lamine Yamal olid kõik vaieldamatult suurepärased.
Au tuleb anda aga kogu meeskonnale. Ka mitte-nii-heas-hoos oleva Dortmundi vastu võidetud 4:0 mäng ei ole tingitud vaid ühe mängija tegutsemisest. Keskväljamehed Pedri ja de Jong sidusid, Lopez ehitas ja keskkaitsjad Inigo Martinez ja Pau Cubarsi kaitsesid ning olid esimese värava olukorras olulised.
Dortmundi parima reitingu näitaja sai kirja Gregor Kobel, kelle võrku peksti kokku neli palli. Mis seal salata, täna on seis selline, et Barcelona jahib treble'it ning Dortmund püüab päästa seda, mis päästa annab – koduliigas ollakse kaheksandal real, nüüd kaotati Meistrite liigas 0:4. Üks meeskond on sel hooajal suurepärases hoos ning teise hädadel ei ole paistmas otsa ega äärt. Üks meeskond vaatab juba vilksamisi, kelle vastu tuleks järgmiseks vooruks ettevalmistust teha, teine võitleb koduliigas selle eest, et järgmine hooaeg üldse Euroopa sarjadesse jõutaks. Tiitlitest ei ole tänavu enam juttugi.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta