Luup peale | Šveitsi garantii: Itaalial on tõsi taga
Itaalia koondis jätkas muljetavaldavat algust EM-finaalturniiril, lüües Šveitsi koondisele kolm vastuseta väravat, mis tagas neile juba kümnenda järjestikuse võidu koos puhta seljatagusega.
Võrdsete avaminutite järel hakkas Itaalia oma mängu peale suruma ning jõudis esimese väravavõimaluseni 10. minutil, kui Leonardo Spinazzola tsenderdus leidis Ciro Immobile, kelle pealöök jäi aga ebatäpseks. 19. minutil näis Itaalia juhtima asuvat, kui Giorgio Chiellini nurgalöögi järel palli võrku toimetas, kuid kordused näitasid, et pall puudutas tema kätt, mistõttu läks värav tühistamisele.
24. minutil pidi Chiellini vigastuse tõttu mängu pooleli jätma ja tema asemele sekkus Francesco Acerbi. Itaalia ei lasknud ennast aga kapteni kaotusest morjendada ning juba 26. sündis legaalne avavärav, kui Manuel Locatelli avas diagonaaliga paremale äärele, kus Domenico Berardi tegi korraliku sooloreidi kuni otsajooneni ja andis sealt söödu värava ette, kuhu oli jõudnud palli sisse kõksama Locatelli ise. Värav sündis seega kahe Sassuolo mängumehe koostööst.
Šveits reageeris, hakates senisest rohkem palli valdama, kuid ei suutnud võimalusi luua. Samal ajal jättis see itaallastele ruumi vasturünnakutest ning poolvõimalused avanesid nii Insignel kui ka Spinazzolal, kuid nad ei saanud palli raami.
Šveitslased alustasid elavalt ka teist poolaega, kuid nagu avapoolajalgi, kandus võrdse alguse järel ülekaal Itaalia kätte. Juba 52. minutil jõudis Locatelli teistkordselt sihile, kui ta saatis Nicola Barella söödu järel täpse kauglöögi karistusala kaare tagant posti kõrvale.
Šveits kosus ja muutus Itaalia väravale ohtlikuks alles pärast tunni täistiksumist. Xherdan Shaqiri lõi kasti tagant üle, enne kui Steven Zuber pani Gianluigi Donnarumma tõsiselt proovile. Samas püsis suures plaanis kõik Itaalia kontrolli all ja Berardil avanes vasturünnakul veel parem võimalus, mille ta siiski üle värava lennutas.
72. minutil blokeeriti Shaqiri ohtlik löök kastist, hiljem võeti ära ka olukorrale suluseis. Vasturünnakutel pääses Immobile kaks korda järjest Yann Sommeriga silmitsi, aga saatis mõlemal korral palli tagumisest postist mööda. Rooma Lazios mängiv Immobile ei jäänud oma kodustaadionil siiski kuivale, saates 89. minutil kauglöögi posti kõrvale ja vormistades Itaaliale 3:0 võidunumbrid. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Julge hundi rind on rasvane
EM-i avamängus Türgi vastu totaalset ülekaalu omanud Itaalia ei teinud ka Šveitsile mingisugust hinnaalandust. Paberi peal äärekaitsja Leonardo Spinazzola veetis reaalsuses rohkem aega ääreründajana ja ka teine äär ei olnud sugugi kaitsvam kui mängus Türgi vastu. See võinuks teoorias jätta kogenud keskkaitsjad vasturünnakutele haavatavaks, kuid Šveits suruti nii madalale ning pallikaotuste korral tehti nii head kõrget survet, et praktikas ei valmistanud kontrarünnakud neile probleeme.
Eduseisu saavutamise järel lähenemine muutus, Šveits oli sunnitud mängu avama ja Itaalia kasutas ruumi kiirrünnakuteks, milles nad olid samuti pidevalt ohtlikud. Poolaja lõpuks oli pallivaldamise statistika võrdne, kuid väravavõimalusi avanes ainult taevasinistel. Teisel poolajal rahunes Itaalia veelgi, Šveitski suutis ühtteist korda saata, kuid Itaalia jäi alati ohtlikumaks pooleks.
2. Itaalial on tõsi taga
EM-i avamängu järel hakati hoobilt Itaaliast rääkima kui ühest peamisest soosikust tiitlile, sest meeskond jätkas muljetavaldava mängupildiga oma ülivõimsaid seeriaid – 28 mängu kaotuseta, 9 võitu järjest, 9 nullimängu järjest.
Samas võisid skeptikud märkida, et selle seeria jooksul on ainult kolm kohtumist olnud meeskondadega, keda võib lugeda tippkoondiste hulka: kaks korda mängiti Hollandiga (võit ja viik) ning korra Portugaliga (viik). Itaalia viimane kaotus pärineb 2018. aasta septembrist samuti mängust Portugaliga.
Poolat, Bosniat ja Tšehhit, kellega samuti itaallased edukalt rinda on pistnud, päris tippkoondisteks pidada ei saa. Samuti võis jääda skeptilisele seisukohale pärast Türgi alistamist, sest türklased on FIFA edetabelis alles 29. kohal ning ka nende tänane heitlus Walesiga andis tunnistust sellest, et türklased vaevlevad hetkel suurte probleemide käes.
FIFA tabeli 13. riik Šveits pakkus aga juba oluliselt parema võrdlusmomendi, kasvõi puhtalt selle põhjal, et nende viimased kolm omavahelist mängu olid lõppenud viigiliselt. Roberto Mancini meeskonna stiilipuhas seljavõit, mis tähendas neile kümnendat kuiva võitu jutti, on tõsine avaldus, mis peaks vaigistama suurimadki skeptikud. Pole põhjust pidada itaallasi suuremaks soosikuks kui näiteks Prantsusmaad või teisi absoluutseid tippmeeskondi, aga pole ka mingit põhjust pidada neid hetkel kellestki väiksemaks soosikuks.
3. Itaalia kaotas kapteni ... kas lõplikult?
36-aastane Itaalia raudvara Giorgio Chiellini on viimastel aastatel pidevalt vigastustega hädas ja ka lõppenud liigahooajal sai ta Juventuse eest alustada ainult 16 korda. Seejuures vahetati ta mitmel korral keset mängu vigastusega välja, samamoodi nagu täna koondisegi eest.
Transfermarkti andmetel oli Chiellinil möödunud liigahooajal koguni viis vigastuspausi, mis valdavalt tingitud lihaseprobleemidest, aga kõik need kestsid vaid 8 kuni 21 päeva. Seega võivad Itaalia fännid siiski loota, et turniir ei ole tema jaoks veel läbi, sest esmapilgul näis taas olevat tegemist kergemat sorti lihasevenitusega.
Sõelmängud algavad 10 päeva pärast, veerandfinaalid 16 päeva pärast, poolfinaalid 20 päeva pärast ja finaal 25 päeva pärast.
4. Mängu parim - Manuel Locatelli
Locatelli etendas avavärava puhul stiilset versiooni sarjast "pikk ette ja ise järele", andes keskväljalt diagonaalpassi äärele ja lidudes seejärel elu eest viiekastini, et äärelt tagasi tulnud sööt tühja väravasse kõksata. Teine värav polnud ka sugugi paha - terav löök 20+ meetri pealt posti kõrvale. Eeskujuks ründajatele, kes palju lihtsamaid olukordi löömata jätsid.
Protokoll:
Itaalia - Šveits 3:0 (1:0)
26., 52. Manuel Locatelli, 89. Ciro Immobile
Hoiatused: 48. Mario Gavranovic, 79. Breel Embolo
Peakohtunik: Sergei Karasjov (Venemaa)
Itaalia: Donnarumma, di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (24. Acerbi), Spinazzola, Barella (87. Cristante), Jorginho, Locatelli (86. Pessina), Berardi (70. Toloi), Immobile, Insigne (69. Chiesa).
Varus: Sirigu, Meret, Belotti, Pessina, Emerson, Chiesa, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Raspadori, Bastoni, Toloi.
Šveits: Sommer, Elvedi, Schär (58. Zuber), Akanji, Mbabu (58. Widmer), Freuler (84. Sow), Xhaka, Rodriguez, Shaqiri (76. Vargas), Seferovic (46. Gavranovic), Embolo.
Varus: Mvogo, Kobel, Widmer, Zakaria, Vargas, Zuber, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Gavranovic, Cömert.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta