Luup peale | Tabasalu 12. mängija tegi finaalist finaali! Aga karika kergitas taas Flora
Klubijalgpalli pidupäev algas suvises leitsakus peetud naiste karikafinaaliga. JK Tabasalu võitles vapralt, aga FC Flora ülemvõim jäi kukutamata – lõppseisuks 2:0.
- Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust!
Tabasalu alustas kartmatult. Juba teisel minutil röövis Anette Salei Flora kaitsekolmandikul Kelly Rosenilt palli, liikus sellega rünnakule ja tsenderdas värava ette, kuid Sandra Pärna jaoks jäi pall veidi ebamugavale kõrgusele.
Napilt minut hiljem avanes suurepärane võimalus hoopis Floral, kui endine Tabasalu mängija Egle-Eliise Kurg karistusala parempoolsest servast sisse murdis ja värava ette söötis, aga ei Helina Tarkmeel ega Anastasia Ivanova suutnud palli võrku suunata. Viienda minuti lõpetuseks jõudis Flora väravale juba päris lähedale, kui Kurg sai karistusala joonel palli jalga ning mängis end Karina Korgiga silmitsi – ehkki katse polnud üldse kehv, suutis Eesti koondise esiväravavaht end pikaks sirutada ja lähilöögi pareerida.
Ehkki valitsev Eesti meister Flora kandis kohtumises tahes-tahtmata favoriidikoormat, rullus avapoolaja vältel pealtvaatajatele lahti täiesti võrdsete võistkondade heitlus – Tabasalu isegi domineeris! 20 minuti täitumise eel röövis Salei taas Rosenilt palli ja vedas omad vastase kasti, aga rünnaku lõpetamisel jäi ideedest vajaka.
Kui aga esimesest poolajast oli mängitud pool, näitas Flora, et meistritele piisabki väga vähesest. Senise mängu vältel täiesti nähtamatuna ründefaasis sörkinud Lisette Tammik avanes 23. minutil väledalt liini taha ja sai söödu jalga; järgnes konks keskele, tõste tagumise posti juurde ning Kurg koksas palli siseküljega väravasse – Flora 1:0 juhtima!
Ehkki favoriit Flora haaras eduseisu, ei lubanud Tabasalu mastil langeda. Napilt mõni minut pärast Flora juhtväravat jäi Rosen oma karistusalas taas hätta, sedapuhku röövis palli Pärn. Sööt jõudis Anne-Grethe Pajuviidikuni, kes otsis 20 meetri pealt ristnurka – Flora pääses vaid tänu Victoria Vihmani supertõrjele. Juba järgmisel minutil pääses Heidi Melis standardolukorra lõpetuseks tagumise posti juurest suunama, aga pall veeres ülinapilt vasakust postist mööda.
Enne poolaja lõppu jõudis Flora teisele väravale väga lähedale. Rünnakule liikunud Rosen koolitas vastaste kasti paremas servas Evelyn Šilinat ja söötis väravaesisele, aga Mia-Lisette Sarapiku ennastsalgav sekkumine suunas palli värava eest eemale. Olukorra lõpetas Liselle Paltsi pealelöök, mis lendas üle värava.
Teist poolaega alustas Flora särtsakalt ja saigi kiirelt teise värava kätte. Kristina Teerni nurgalöök leidis tagumise posti juurest üles Siret Räämeti pea, keskkaitsja suunas palli tagasi värava ette ja Jaanika Volkov lõi selle peaga võrku – Flora 2:0 ees!
Pidupäev on aga pidupäev. Tabasalu fännid jätkasid täie auruga andmist – nende toetav lauluviis kaikus katkematult üle A. Le Coq Arena. Kui teist poolaega oli mängitud umbkaudu kümme minutit, avanes Tabasalule taas väravavõimalus, aga Pajuviidiku pealöök võttis kaitsjast rikošeti ning veeres väravast mööda.
Tabasalu lõi mängu vältel ohtlikke võimalusi Florast märksa rohkem. Hätta jäädi aga realiseerimisega – ikka ja jälle lõpetasid löögid teekonna Victoria Vihmani käte vahel või läksid väravast sootuks mööda. Periooditi tiirutas ka Flora päris usinalt Tabasalu kasti läheduses – teist poolaega hoidsid rohevalged kindlalt kontrolli all. 68. minutil sai Teern proovida karistuslööki, aga madal löök ei valmistanud Korgile raskusi.
Viis minutit enne normaalaja lõppu oli Flora seisu vormistamas. Avaväravale söödu andnud Tammik mängis löögipettega Sarapiku üle ja pääses Korgi vastu üks-ühele, aga Tabasalu puurilukk tassis taas. "Ka-ri-na! Ka-ri-na!" kõlas fännide suist üle staadioni.
Ehkki üleminutitel sai Heidi Melis veel korra karistuslöögist auväravat jahtida, jäi pall võrku paigutamata ning karikas kuulus 2:0 võiduga Florale. Mis aga kõige tähtsam – nii võitjad kui ka kaotajad said lahkuda platsilt püstipäi, sest võitmiseks tegid mõlemad kõik endast oleneva.
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Tähendusrikka finaalmängu etalon (feat. Markus Vaherna & Peeter Klein)
Rahvusstaadionil valitsenud atmosfääri kirjeldamiseks ei piisa sõnadest. See, millise mürgli Tabasalu kogukond laupäeva pärastlõunal A. Le Coq Arenal püsti pani, on Eesti jalgpalli kontekstis imetlusväärne. Finaali tähendus sellele väiksele klubile oli silmaga näha.
90 minuti vältel kaikusid Tabasalu fännide trummilöögid ja lauluviisid peaaegu katkematult üle staadionikatla. Ja selle tähendust mängijatele tõstsid kohtumise järel Soccernet.ee-ga vesteldes esile nii Tabasalu ääremängija Anette Salei kui ka Flora kapten Lisette Tammik. Ühtedele tõukas lauluviis hoogu juurde, teistele pakkus innustavat vastutuult.
Ehkki A. Le Coq Arenal asuvad Flora kontor, köök, hing ja mis kõik veel, oli finaal melu poolest Tabasalu kodumäng. Tribüünilaulude vaprateks dirigentideks olid seejuures endine Tabasalu ääreründaja Markus Vaherna ja praegune esindusmeeskonna mängiv abitreener Peeter Klein!
Samaväärset atmosfääri võiks ja peaks pakkuma iga finaalmäng. Kuigi eduga on võimalik ära harjuda, siis Tabasalu klubi kogenematus säärase kaliibriga mängudel tegigi seekordsest Karikafinaalist Karikafinaali suure algustähega. Staadionil valitsenud pidupäevatunne kaalus sedapuhku tulemuse üle.
2. Mängust ka ...
Flora mängu saab kokku võtta kahe lihtsa sõnaga: tehti Florat! Ehkki esimesel poolajal kontrollis Tabasalu pealtnäha platsil toimunut ja omas rohkem võimalusi, istus Aleksandra Ševoldajeva rahulikult pingil ega näinud omade korralekutsumisega liialt vaeva. Kuigi Tabasalu hoidis palli, kontrollis Flora tegelikult olukorda.
Kui lõpuvile kõlades seisab tablool eduseis, sai töö järelikult korralikult tehtud. Suutlikkus mistahes mäng mistahes mängupildiga ikkagi enda kasuks kallutada näitab Flora kvaliteeti.
Tihti kaasneb Flora ülimale kvaliteedile orienteeritud, ent riskivaba stiiliga pealtvaatajate jaoks igav mängupilt. Täna seda ei juhtunud, sest Tabasalu võitles viimse hingetõmbeni – Valeri Makarovi hoolealused võivad auga välja öelda, et jätsid täna endast kõik väljakule.
3. Kas käes on muutuste aeg?
Aastaid naiste Meistriliigat suveräänselt valitsenud Flora on võitmisega harjunud – tunnistagu nad seda või mitte. Naiskonna tööeetika on Aleksandra Ševoldajeva käe all siiski sedavõrd tugev, et järeleandmisi ei tehta iialgi – olgu seis milline tahes. Flora naiskond jahib alati perfektsust.
Tunamullu Meistriliigas debüteerinud Tabasalu näitab sarnast iseloomu. Kui viimastel aastatel on Flora peamiseks koduseks konkurendiks peetud Saku Sportingut, siis olgem ausad – Saku ei ole tegelikult kordagi olnud Florale taseme poolest kuigi lähedal. Erinevus on silmaga näha ja paar Saku kasuks kukkunud mängu, sealhulgas mullune karika poolfinaal, ei muuda seda. Saku on olnud väga hea, aga Flora ikka ja jälle parem.
Tabasalus paistab peituvat midagi enamat. Kui jätkatakse samas vaimus, võime ehk juba aasta-paari pärast rääkida mitte Flora ainuvõimust, vaid hoopis võimsast kaksikduellist. Anette Salei kinnitas mängu järel samuti, et see on Tabasalu naiskonna üks suurtest unistustest.
4. Mängu parim – Maarja Saulep
Flora keskkaitsja oli finaalmängu dirigent. Ehkki Lisette Tammik tõmbas niite keskväljal ja jagas pidevalt sööte karistusalasse, oli just Saulep see, kes naiskonda vajalikel hetkedel utsitas ja alati kompromissitu võitleja eest väljas oli.
Saulepi hoiak ja võitlustahe hoolitsesid selle eest, et Tabasalu sihile ei jõuaks – kasti jõuti küll, aga tõrjetööd pidi Victoria Vihman tegema vaid paaril üksikul korral. Ehkki Flora esitus oli ülimalt võistkondlik, võib just Saulepit teiste seast ehk veidike esile tõsta.
Protokoll:
25. mail kell 13.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - JK Tabasalu 2:0 (1:0)
23. Egle-Eliise Kurg, 48. Jaanika Volkov
Hoiatused: 82. Marta Liisa Staalfeldt, 90+5. Lisete Tammeveski
Pealtvaatajaid: 682
Peakohtunik: Paul Kask
Abikohtunikud: Oliver Kiisk, Madis Pajula
Neljas kohtunik: Kristjan Siilak
Flora: Victoria Vihman, Eline Ruth Häberli (64. Elisabeth Õispuu), Kelly Rosen (88. Kristiina Tullus), Siret Räämet, Maarja Saulep, Liselle Palts (88. Kaisa Triin Arike), Jaanika Volkov, Lisette Tammik, Helina Tarkmeel, Anastasia Ivanova (45+3. Kristina Teern), Egle-Eliise Kurg (64. Karola Purgats).
Varus: Katarina Elisabeth Käpa, Anett Joandi, Karola Purgats, Elisabeth Õispuu, Kristina Teern, Kaisa Triin Arike, Kristiina Tullus.
Tabasalu: Karina Kork, Anni Iiris Ilisson, Mia-Lisette Sarapik, Heidi Melis, Lisete Tammeveski, Marta Liisa Staalfeldt, Evelyn Šilina (90+1. Lola Boberg), Laada Tereštšenkova (73. Reti Marleen Ränk), Sandra Pärn (81. Marie Heleen Lisette Kikkas), Anette Salei (90+1. Jana Tugo), Anne-Grethe Pajuviidik (81. Keidy Pööra).
Varus: Melani Lisandra Kõrran, Reti Marleen Ränk, Laura Jaansen, Lola Boberg, Jana Tugo, Keidy Pööra, Marie Heleen Lisette Kikkas.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta