Luup peale | Tahtejõuline waka-waka tagas Kalevile koha Premium liigas
Premium liiga 36. voorus alistas Tallinna Kalev koduväljakul 234 pealtvaataja ees 3:0 Viljandi Tuleviku ning tõrjus sellega FC Kuressaare liigatabelis üheksandaks ja üleminekumängudele. Kalevit näeb kindlasti Premium liigas ka järgmisel hooajal.
- Video: viimases voorus purustati meistriliiga ajaloo noorima väravalööja rekord
- Sander Post Tuleviku tulevikust: meeskonnast lahkujaid on liiga palju ...
- Aleksandr Dmitrijev hooajast: raskeid momente oli rohkem kui positiivseid
Kohtumine möödus kodumeeskonna totaalse mängulise ülekaalu tähe all. 30. minutiks oli Kalev teeninud viis nurgalööki Tuleviku nulli vastu, vallanud selgelt rohkem palli ja omanud mitmeid häid rünnakuid. Tulevik ohustas esimest korda tõsiselt 33. minutil, kui Illimar Loigo pealelöögi puhul pidi tõrjetööd tegema Karl Andre Vallner.
Ent peagi asus Kalev teenitult juhtima, kui 38. minutil lõi värava Watson Fabrice Hounkpe. Enne avapoolaja lõppu oli Kalevil veel kolm korralikku võimalust, neist lubavaim ristnurgast napilt mööda lennanud Andreas Raudsepa pealelöök, ent puhkama mindi ikkagi seisul 1:0.
Kalev alustas isukamalt ka teist poolaega, aga 53. minutil avanes Tulevikul šanss viigistamiseks, kui kapten Kaimar Saag end karistusalast löögile mängis. Terava nurga alt sooritatud löök oli hea, aga Vallner tõrjus. Enam Tulevikule võimalusi ei antud, sest 58. minutil lõi Wale Musa Alli kauni soolo tulemusel 2:0 ja 69. minutil Hannes Anieriga seina mänginud Martin Vetkal 3:0.
Auväravat polnud Tulevikule täna ette nähtud. 78. minutil mängis Saag end karistusalas 10 meetrilt löögile. Reeglina on see sel hooajal tähendanud väravat, aga täna Vallner tõrjus. Aga veel suurem hõise vallandus Kalevi staadioni tribüünil 84. minutil, kui publikule anti teada, et Narva Trans on Kuressaares juhtima asunud.
See maandas kodupubliku pinged, et Kalev peab vaatamata viimase vooru väga heale partiile tõestama oma kõrgliigakõlbulikkust üleminekumängudel. Premium liiga kõige noorem meeskond saavutas 8. koha ning tuleb järgmisel aastal platsile targema, tugevama ja kogenumana. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Maikuust alates Tallinna Kaleviga harjutanud ja juulis meeskonnaga ametlikult liitunud 18-aastase Benini poolkaitsja Watson Fabrice Hounkpe senine panus oli osutunud tagasihoidlikuks. Premium liigas debüteeris ta alles 33. voorus vahetusest sekkudes. Kalevi kahes eelmises mängus kuulus Fabrice küll põhikoosseisu, ent meeskond kaotas.
Fabrice'i esitus esimese pooltunni jooksul ei osutanud, et ta võiks tõusta kohtumise võtmefiguuriks. Pigem paistis ta silma tarbetu rapsimisega. Paaril puhul jättis ilmselgelt loogilise söödu andmata ning korra proovis 40 meetrilt vasakuga ristnurka tulistada. Pall ohustas hoopis piletimüügitelki.
Ent jalgpall on maailma kõige etem sportmäng ka põhjusel, et pakub lõpmatuid võimalusi enda koheseks rehabiliteerimiseks. Fabrice tegi seda 37. minutil, viies Kalevi kohtumist 1:0 juhtima. Suurt kiitust väärib ka Hannes Anieri sööt. Välisküljega Tuleviku kaitseliini taha sokutatud pall oli ideaalse trajektoori ja tugevusega.
Aga värav vajas ka löömist ja sellega sai Fabrice meisterlikult hakkama. Tuleviku keskkaitsja Alex Roosalu küll trügis Fabrice'i nii nagu jaksas ja oskas, aga Benini mees ei lasknud end häirida, vaid saatis palli madala löögiga Ingmar Krister Paplavskise külje alt võrku. Kaunis ja tähtis tabamus.
2. Wale Musa Alli – waka-waka ametlik suursaadik Eesti Vabariigis
Kui avalikstati, et Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuva 2010. aasta MM-finaalturniiri ametliku laulu esitab kolumblanna Shakira, olid mitmed Aafrika jalgpalli apologeedid pahandatud, et seda au ei usaldatud mõnele kohalikule artistile. Mõni kuud hiljem oli selge, et pahameel oli täiesti asjatu, sest Shakira "Waka-waka" osutus Aafrika jalgpalli hiilgavalt sümboliseerivaks muusikapalaks, mis nautis maailmas ka tohutut menu. Totaalne reklaam Aafrikale ja Aafrika jalgpallile.
Milline see ehe Aafrika jalgpall siis on? Seikluslik, lõbus, trikirohke, kohati süütul kombel ebaratsionaalne, aga tohutult kirglik. Euroopa mõjutuste toel on Aafrikas viljeldav vutt muutunud viimase 15 aasta jooksul oluliselt ratsionaalsemaks. Või siis igavamaks, kui soovite. Aga õnneks pole tõeline Aafrika vutt veel täielikult kadunud.
Premium liigas esindab seda kõige paremini Kalevi Nigeeria mängumees Wale Musa Alli, keda keskmine Kalevi fänn jõuab iga mängu jooksul vähemalt kaks-kolm korda rumalate ja isekate otsuste eest kiruda. Aga kes siis need kehvad hetked jalgpalliliste kaunistegudega unustama paneb. Alli pakub waka-wakalikku jalgpallirõõmu.
Tuleviku jaoks oli kohtumiseks keskendumine arusaadavalt keeruline. 35. voorus Maardu Linnameeskonna üle võetud võiduga kindlustati nii Premium liigasse püsimajäämine kui ka 7. koht. Tänasele mängule lisas keerukust tõik, et Ridwan Babatunde, Mark Edur, Kristjan Kask ja Gustav-Hendrik Seeder kandsid kõik mängukeeldu. Protokolli märkiski Tulevik ainult 15 mängijat.
Jalgpallis juhtub sageli, et kui hooaja lõpus lähevad vastamisi meeskonnad, kellest ühel sõltub mängust kõik ja teisel mitte midagi, siis jääb see esimene peale sageli isegi siis, kui on objektiivselt võttes nõrgem meeskond. Tänane Kalev – Tulevik kohtumine oli täpselt selline. Tulevik oli 2019. aastal Kalevist parem ja tugevam jalgpallimeeskond. Liigatabel ei valeta.
Aga tänasel päeval ja hetkel oli Tulevik mõtetega puhkusel, aga Kalev tohutult keskendunud ja teotahet täis.
Kalevi viguritest pungil ründaja pidurdamine pani Tuleviku mängijad mitmel puhul silmnähtavalt heituma. Näiteks 45. minutil tegi Tanel Lang keskväljal kontrasse sööstnud Allile vea ja eeldas, et mäng jätkub karistuslöögiga. Alli põrkas aga kukkudes kohe püsti tagasi ja sööstis Tuleviku värava poole edasi. Lang ohkas, langetas pea ja asus Allit jälitama. Kätte muidugi ei saanud.
Mitteametlik protokoll:
9. novembril kell 13 Kalevi keskstaadioni kunstmuruväljakul
JK Tallinna Kalev - Viljandi JK Tulevik 3:0 (1:0)
38. Watson Fabrice, 58. Wale Musa Alli, 69. Martin Vetkal
Väravasöödud: 38., 69. Hannes Anier, 58. x
Hoiatused: 73. Tanel Lang
Mänguolud: +6, pilves ilm; kunstmuru rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 234
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Sten Klaasen
Kalev: Karl Andre Vallner, Roger Lee, Markus Allast, Kaspar Laur, Daniil Sõtšugov (46. Reinhard Reimaa), Tristan Toomas Teeväli, Watson Fabrice (57. Martin Vetkal), Andreas Raudsepp, Wale Musa Alli, Mark Petrov (77. Markus Vaherna), Hannes Anier.
Varus: Daniil Koroljov, Brandon Bachmann, Ben Kouyate, Martin Vetkal, Deniss Maksimenko, Reinhard Reimaa, Markus Vaherna.
Tulevik: Ingmar Krister Paplavskis, Martin Allik, Gerdo Juhkam, Kaur Tomson (46. Herbert Velleste), Alex Roosalu, Janar Õunap, Tanel Lang, Kaimar Saag, Illimar Loigo (65. Vladislav Zanfirov), Romeo Da-Costa (85. Karl Rudolf Org), Indrek Ilves.
Varus: Karl-Romet Nõmm, Vladislav Zanfirov, Karl Rudolf Org, Herbert Velleste.
Liigatabel:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta