Luup peale | Talendid ründes versus küsimärgid kaitses - Harju avas noka ja võiduarve


Harju JK Laagri kirjutas oma teisel Premium liiga hooajal esimesed võidupunktid tabelisse juba teises voorus. 2:0 võidumängu väravad sündisid ligi neljaminutilise vahega, enne ja pärast seda oli JK Tallinna Kalev märkimisväärselt suurem pallivaldaja.
- Vaata ülevaate lõpust ka Jana Pipra galeriid kohtumisest!
Mis seal salata, kui hooaja eel tehti ennustusi, siis nii mõnedki pakkusid viimasele kohale kas Harjut või Kalevit. Mõlemas meeskonnas on konkurentidega võrreldes pisut rohkem küsimärke - peamiselt nooruse ja kogenematuse tõttu. Harju, kes kaotas avavoorus tiitlikaitsjale 0:5, asus seejärel neile küsimustele vastama. Tõestades, et küsimärk ei tähenda tingimata nõrkust, vaid mõnel puhul võimalust pakkuda üllatusmomenti.
Kalev alustas Laagris natuke näljasemana ning poolaja keskpaigani oli tunne, et ju neile varsti midagi kukub. Harju oli küll oma väravaesise tublisti kokku pakkinud, aga nähes, kuidas esimesed-teised pallid ikka Kalevile kukuvad ning kodused on samal ajal kogu täiega oma poolel palli järel jooksmas, oli säärane mulje kiire tekkima. Aga see oli vaid tühipaljas mulje, mil polnud peatse reaalsusega vähematki pistmist.
25. minutil mängis Kalev vastase kasti nurgalöögi, mis langes kiirelt Harju saagiks. Martin Jose sai palli enda kontrolli alla ning vedas seda vastaspoole suunas, kuniks ta omadele keskjoonelt üsna hariliku vea eest karistuslöögi teenis. Olukord polekski eriti pilke püüdnud, kui Andres Järve diagonaalpall Daniil Rudenkole poleks olnud suurepärane, noore ukrainlase jätk ja kokkumäng Kirill Aleksandr Antonoviga veel meisterlikum ning terav sööt poleks värava alla Kristjan Kriisi jalale jõudnud - 1:0!
Enam-vähem täpselt neli minutit hiljem näitas kodumeeskond end sirgjoonelisest ning veelgi resoluutsemast küljest. Kolme vastase vahel näiliselt mängleva kergusega triblanud Kaspar Rõõmussaar leidis oma väljakupoole keskel vabast tsoonist Martin Jose, kes tõstis pilgu ja saatis kauni välisküljesöödu Kalevi kaitseliini taha ning Karel Eerme jalad jooksid kiiremini kui Hugo Palutaja omad - 2:0!
Harju võttis ülejäänud avapoolaja julgelt enda peale, samal ajal kui Kalev oli pahviks löödud. Teisele poolajale naasid nad kahe ründava vahetusega ja selge plaaniga mängu naasta. Taas oli pall rohkem nende valduses, aga Harju ei teinud sellest suurt numbrit - möödus ju avapoolaja esimene osa samamoodi ning järele ei jäänud kriimugi. Sama sai kokkuvõttes öelda ka teise poolaja kohta, sest Kalev nagu vaatas ja otsis ja lasi palle kasti, aga edasine jäi häguseks. Pigem oli kohati rohkem õhus Harju kolmas värav, kui lubavalt jõudsid löögile nii Järve kui Kriisi välja vahetanud Kristofer Piht. Kahe väravaga Harju siiski piirdus.
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Tasuta sissepääs tõi Laagrisse mängu jälgima 409 pealtvaatajat. Üks silmapaar kuulus sellele memmele:
1. Harju teenis tänavuse esimese võidu
Kui Harju JK Laagri aastal 2023 esimest korda Premium liigas mängis, saabusid nende kontole esimesed kolm punkti alles 11. voorus - kodumängus Tallinna FCI Levadiaga! Enne seda olid nad kirja saanud vaid punkti. Seekordne Harju start on seega juba õnnestunum ning mängulises mõttes veenvam. On selge, et Harju meeskond on võrreldes avahooajaga küpsem ning oskuslikum, enesekindlust on rohkem ning nii see lumepall aina suuremaks veereb.
Kindlasti veereb omasoodu ka jalgpall, kuid vähemasti paberil on Harju järgmine vastane samuti igati jõukohane - FC Kuressaare. Ning kes ei mäleta, siis 2023 mängisid Harju ja Kuressaare kõik neli matši seisule 1:1!
2. Kalev on tõesti nii kahvatu?
Kalev mängis avavoorus Tartu JK Tammekaga täpselt sama algkoosseisuga ning siis lõpetati 1:2 kaotusega. Nagu seis ka viitab, siis Teemu Tainio hoolealused pusisid hästi vastu, näidates selgemat mängu just teisel poolajal. Võrdväärset konkreetsust Laagrisse kaasa ei pakitud: FlashFootballi statistika kohaselt jäi Harju pealelöökide osas peale 13:12, kusjuures raamidele läks vastavalt kuus ja üks (!) pall. Pallivaldamine oli samal ajal Kalevile 59/41.
Kas asi oli Kalevi enda võimetuses leida loovaid lahendusi? Või on see Laagri väljak ikka niivõrd kehv võõrustaja, et seal ongi raske end käima saada? Või oli Harjul lihtsalt 2023. aastast niivõrd hea kaitsekool all, et õpikunäidetega neid ei pahvata? Olgu, Tallinna FCI Levadia lõi neile avavoorus lausa viis väravat, aga Levadia on ... Levadia. Eks koostisosi võib olla mitmeid, aga on selge, et Kalev peab hakkama selgeid samme edasi tegema.
3. Mõlema pingilt tuli, aga mida tehti?
Nii Aleksandr Švedovski kui Ramon Smirnov, kes teiseks poolajaks sekkusid, on aastatega näidanud, et oskavad mängu muutust tuua ja end igati kihvtist küljest näidata. Ning maha ei tohiks jääda ka ei Kenlou Laasner, Martin Tomberg ega Airon Kollo, kes said oma võimaluse viimaseks veerandtunniks. Laagris hajusid nad kõik aga mingisuguseks ühtlaseks massiks, mis võib teinekord näidata ühtsust ja olla seeläbi komplimendiks, aga mitte täna.
Harju poolt paistsid see-eest väga hästi silma 64. minutil Kristjan Kriisi asemele tulnud Kristofer Piht ja Kaspar Rõõmussaare vastu vahetatud Reinhard Reimaa. Kuigi mõlemad on (pigem) ründava taustaga mängijad ning nende kasu oli tunda ka pallivaldamisepisoodides, siis mööda ei saanud vaadata kahest momendist, mil nad tegid agaralt tagasitööd ning surusid end konkreetselt vastasmängija ja palli vahele.
4. Mis paganama nokk?
Pealkiri, mis koosneb võrdlusest ja muuhulgas sõnast "nokk", on lihtsalt soojendus uueks koolinädalaks. Igaks juhuks pulkadeks: Talendid ründes (ehk Harju ründeliin koosseisus Daniil Rudenko, Kristjan Kriis ja Karel Eerme) > küsimärgid kaitses (kahe Kalevi keskkaitsja ühine Premium liiga kogemus on vaid 25 mängu).
Ehk nokk on rahvakeeli võrdlusmärk, mille n-ö nokk on avatud poolele, mis esindab suuremat väärtust. Nokk on seega kinni sinnapoole, mis jääb väiksemaks. Kolmandaks variandiks on võrdusmärk, mis tähendab, et pooled on võrdse väärtusega.
5. Mängu parim - Martin Jose
Harju hooaja esimese võidu üheks arhitektiks oli keskväljal niite tõmmanud ning vajaduse korral ka musta tööd teinud Ukraina passiga poolkaitsja Martin Jose. Ta teenis enesekindla pallikontrollimisega esimese väravani viinud karistuslöögi ja mõõtis teise värava olukorras oivalise väravasöödu. Ja kaitses siis kannatlikult koos tiimiga.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta