Luup peale | Tallinna derbilt pulga üle võtnud Sinisärgid võitlesid hambad ristis, et rekordpublikule midagigi tagasi anda
Eesti koondis alustas kodust EM-finaalturniiri võitlusega. Sellisega, mida oli A. Le Coq Arenal jälgimas 1325 inimest. Tänavu pole mitte ükski Eestis peetud matš säärast rahvamassi kohale suutnud kutsuda.
- Vaata ka Katariina Peetsoni galeriid kohtumisest siit või uudise lõpust.
- Ševoldajeva kiitis avamängu järel Annegret Kala esitust: teda mitte välja tuua oleks kuritegu
- Viimasel hetkel koondisesse lülitatud poolkaitsja esimeste minutite järel: õpetajad vast mõistavad, et üks üritus tuli vahele
Matši esimestel minutitel proovisid mõlemad koondised end kuidagigi kehtestada. Nii rapsiti palju, pall rändas ühelt jalalt teisele, ilma olulist sihti omamata. Teatav kaootilisus kestis ligi kümmekond minutit, mis avas kohati ootamatuid ja seetõttu ohtlikke rünnakuliine.
Juba esimesel minutil rändas Šveits esimest korda võõrustaja kasti, vedajaks vasakult äärelt vabadusse pääsenud Leela Egli, kes teenis omadele nurgalöögi. Minutid hiljem õnnestus rünnakul pusinud Jane Mirjamil lasta terav tsenderdus kasti, mis kaitsjatest läbi vihises. Eesti leerist proovisid jaole saada nii Elisabeth Õispuu kui Mirtel Kalamees, kuid kummalgi palluril ei õnnestunud jalga korralikult vahele saada.
Riburadapidi lõi Šveits rünnakufaasis Emanuela Pfisteri juhtimisel arvukalt häid võimalusi. Kaheksandal minutil pääses tipuründaja ise löögile, kuid Liisa Liimets oli esimeses postis kindlalt jaol. Etteruttavalt - Liimetsa katsetati palju.
18. minutil läks päris palavaks, kui Anni Iiris Ilisson ja Pfister Eesti väravasuu suunas võidujooksu pidasid. Väledamate jalgadega šveitslanna plagas Sinisärgist ette, Ilisson langes, sama tegi ka Pfister, kuid penaltihirm möödus, kui peakohtunik Emanuela Rusta vile järel tõusis käsi teises suunas - Eestile karistuslöök, sest külaline oli palli puutunud käega.
30. minutil teenis Eesti esimese nurgalöögi. Kuigi Karola Purgatsi pall klaariti lihtsa vaevaga, siis oli šveitslannadest pisut optimistlik jätta kastitagune vabaks. Nii tõusis Annegret Kala pika sammuga lahtist palli ründama, kuid meetritepikkune hoojooks võrdus ebatäpse purakaga.
39. minutil ei püsinud kaas enam peal. Esmalt ei suutnud Anna Mariin Juksar teha Beney elu piisavalt keeruliseks. Nii sai šveitslanna toimetada palli paremalt äärelt tagumisse posti, kust Leela Egli selle postipõrkega koos Liimetsaga võrku kukutas - 0:1.
Kuna eestlannad olid alatasa oma väljakupoolele surutud, siis loodeti kontrarünnakutele ja standardolukordadele. 43. minutil sai Kala lasta palli karistuslöögist vastase kasti, pooleldi õnnestunud klaarimine langes lubaval tsenderduskohal olnud Liisi Karilaidile. Kaarpall kerkis üle kaitsjate, Viktoria Toding tegi paar kiiremat sammu, kuid ei jõudnud ebamugavalt langenud pallile pead vahele torgata.
Vaheaeg erilisi muutusi kaasa ei toonud. 47. minutil üllatas Sydney Schertenleib Liimetsa kauge pommlöögiga, mis sundis eestlanna tõsisele tõrjetööle. Mänguvahend põrkas tagasi väljakule, kuid Lillekülla kogunenud rahva rõõmuks oli teist palli rünnanud Beney suluseisus.
Viis minutikest hiljem oli taas Eesti kord positiivset ärevust tuua. Todingu toimetatud nurgalöök lendas viiekastijoonele, kuhu tormas Purgats. Poolkaitsja kerkis pisut ning sai palli ka korralikult suunata, kuid mitte piisavalt, et tuua majja viigiseis.
Vastavalt vutiloogikale tuli seega Šveitsil varrukast järgmine variant, mis nad kindlamalt ette viis. 60. minutil lasi Beney kaarpalli esimesse posti, kuhu tõttasid üheskoos Liimets ja Pfister. Šveitslanna valis parema positsiooni, sättides end kindavahi ette, ning kõksas palli üle tema võrku - 0:2.
Vastase surve kandis uuest vilja 77. minutil, kui Nathalie Widmeri kõrge pall langes Schertenleibi rinnale ja sealt edasi Eesti kaitsjate taha. Anja Klingenstein reageeris kiirelt, tormas pallile ning sai napilt enne puurisuult vastu liikunud Liimetsa sekkumist varba vahele - 0:3.
Minutid hiljem olid Sinisärgid vastase kolmandikul. Pall jõudis Mirtel Kalamehe jalale, eestlanna tegi puute kaitsjast mööda, kuid vasaku jalaga teele saadetud kauglöök ei saanud ei piisavalt jõudu ega täpsust ning seega ei nõudnud Yasmine Ammari sekkumist.
89. minutil tegi Šveits sotid lõplikult selgeks. Taas oli pahanduse tekitajaks Leela Egli, kes tsenderdas palli tagumisse posti, ning Widmerile jäi rammimise rõõm - 0:4. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Koduseinte tugi on asendamatu jõud
Lähen korraks teisele rajale, aga luban, et jõuan sellega kuhugi. Kui ma laupäeval maal vanaemal-vanaisal külas käisin, küsis neist viimane, miks ta pole mind juba telekas näinud - suur turniir on ju algamas. Oli vastus nagu ta oli, aga. Kui päris otseselt maal ja metsas elavad inimesed, kes pole jalgpalliga sinapeal, teavad, et Eestis peetakse finaalturniiri, on siililegi selge, et alaliidu promotöö on olnud eeskujulik.
Ning see töö on vajalik, kinnitati pühapäeva õhtul. A. Le Coq Arenal jälgis Eesti ja Šveitsi madinat 1325 inimest. See on Eesti jalgpalli tänavune rekord, mis võeti käest aprillikuiselt Tallinna derbilt, mida jälgis 1123 pealtvaatajat.
Oli tunda, kuidas tribüünidele tulnud publik elavdas mängijaid ja ärgitas võitlema igas olukorras lõpuni. Publik pakkus tuge olukordades, mil tundus, et vähemtempoka klubijalgpalliga harjunud pallurite kere enam ei võta, kuigi mõistus tahaks. Publik elas väsimatult kaasa iga kord, mil vähegi tundus, et Eesti on lubavat rünnakut üles võtmas. Olgu ümber Camp Nou või Allianz Arena seinad, kodus on ikka kõige parem.
2. Oh need kasti lastud pallid
Šveits kasutas Eesti koondise väravaluku murdmiseks enamasti tsenderdusi. Avavärava puhul jõudis Pfisteri pall tagumisse posti, kuhu unustatud Leela Egli ei pidanud mänguvahendi tabamiseks mitte ühtegi jõu- ega ilunumbrit tegema. Teine tabamus sündis esimesse posti saadetud tsenderdusest ning neljas taas tagumisse.
Kuigi Eesti sai arvukate kasti lastud pallidega ka hakkama, siis õhku on jõudu veel juurde vaja. Sekka ka mängijate jagamine - mängitakse ju viiese liiniga ehk kui ääremängija pole tagumises postis olemas, kes muu seal siis olema peaks?
Šveits polnud rünnakufaasis ülemäära triblav, mis eristab neid turniiri 2:0 võiduga alustanud Hispaaniast, kellel peaks lasuma ka favoriidikoorem. Kuna eeldatavasti on Sinisärgid surutud oma poolele ka kohtumistes Saksamaa ja Hispaaniaga, siis tuleb kaitsefaasis läbi käia väga-väga erinevaid kaitsemustreid, et olla valmis ka rohkem 1 vs. 1 olukordadeks.
3. Tahumatu vuti võlud-valud
Kui võtta veel ette Saksamaa ja Hispaania madin, siis Kadriorus nähtu oli tegumoelt puhtam. Kuigi jõulisi kontakte jagus, siis oli rõhk palliga mängul - kui üks võistkond valdas palli, siis tehti seda nii väledalt, et vastane vajas sekkumiseks head kalkuleerimisvõimet.
Eesti ja Šveitsi vastasseis oli tahumatu ning kohati ülimalt robustne. Palju palle läks võitluse peale ning peale jäi see, kes rohkem tahtis. Ja mõlemad tahtsid! See tegi kohtumise hoopis teisest küljest meelelahutuslikuks ja emotsionaalseks: nii Eesti kui Šveitsi koondislased läksid julgelt duellidesse, kartmata, mis saada võib. Selle arvelt jäi kohati mulje nagu vea tõttu kukkumine oleks häbiasi.
4. Viimasel hetkel koondisesse kutsutud Karmen Vapper visati veelkord vette
Aleksandra Ševoldajeva esialgselt radarilt puudunud Karmen Vapper liitus koondisega laupäeval. Nii ei saanud 15-aastane poolkaitsja "uute" tiimikaaslastega oluliselt palligi toksida, kui juba tuli kätte aeg sõita avamängule. Niigi ootamatus kohas vette visatud Vapper tegi ühe sulpsu veel: Ševoldajeva saatis ta viimasteks minutiteks väljakule.
"See oli väga suur samm! Kindlasti olin närvis, aga samas ka väga elevil. Usun, et kõikidel on närv sees, aga sellega tuleb lihtsalt hakkama saada. Arvan, et olime täna tublid ja proovime nii ka edasi mängida," rääkis Vapper mängu järel Soccernet.ee-le.
5. Mängu parim - terve Eesti koondis
Pole lihtne astuda vastu finaalturniirile teadmisega, et ees ootab väga palju kaitsetööd. Selline on lihtsalt Eesti jalgpalli olevik. Küll aga on finaalturniiril väljakule astuvad neiud vaprad teerajajad, kes kindlasti aitavad jalgpalli juurde tuua rohkem väikesi tüdrukuid (ja poisse). See annab lootust, et tulevik on veelgi helgem.
Protokoll:
14. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Eesti - Šveits 0:4 (0:1)
39. Leela Egli, 60. Emanuela Pfister, 77. Anja Klingenstein, 89. Nathalie Widmer
Hoiatused: 23. Anna Mariin Juksar
Pealtvaatajaid: 1325
Peakohtunik: Emanuela Rusta (Albaania)
Abikohtunikud: Line Cathrine Nymoen (Norra), Ana Silva (Portugal)
Neljas kohtunik: Caroline Lanssens (Belgia)
Eesti: Liisa Liimets, Viktoria Toding (88. Karmen Vapper), Anni Iiris Ilisson, Annegret Kala, Anna Mariin Juksar (72. Aliset Esna), Karola Purgats (72. Kätrin Välba), Liisi Karilaid (88. Lola Boberg), Mirtel Kalamees, Aleksandra Kelli (62. Dajana Smirnova), Elisabeth Õispuu, Jane Mirjam.
Varus: Katarina Elisabeth Käpa, Ranele Valk, Aliset Esna, Dajana Smirnova, Mia-Lisette Sarapik, Kätrin Välba, Lola Boberg, Karmen Vapper, Egle-Eliise Kurg.
Šveits: Yasmine Ammar, Fiona Sperlich (63. Nathalie Widmer), Chiara Wallin, Noemi Ivelj, Emma Egli, Lia Jara Kamber, Janina Egli, Sydney Schertenleib, Iman Beney, Leela Egli (79. Nevia Stoob), Emanuela Pfister (72. Anja Klingenstein), Anida Mujela (63. Leila Wandeler).
Varus: Tamara Biedermann, Nathalie Widmer, Mia Franziska Bennewitz, Lola Jeanne Brügger, Joana De Sousa, Leila Wandeler, Anja Klingenstein, Nevia Stoob.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta