Luup peale | Tamm sai Floral kaane pealt ja sillutab Kaljule teed Euroopasse (galerii!)
Nõmme Kalju kasutas FC Flora koosseisuprobleemid ära, lõi suurele rivaalile kodus kolm vastuseta väravat ning astus tähtsa sammu eurojalgpalli suunas, millest juba neli aastat puudust on tuntud.
Tavatu koosseisuga väljakule tulnud Flora haaras vastu ootusi initsiatiivi enda kätte ja hoidis seda terve avapoolaja jooksul. Väravavõimaluste poolest jäi see aga vaeseks poolajaks, kus mõlemad meeskonnad tekitasid poolvõimalusi ja proovisid kauglööke. Parim šanss avanes 15. minutil Floral, kui Maksim Kalimullin suskas palli Rauno Allikule ette ja kogenud ründajal avanes võimalus kümnelt meetrilt peale lüüa, aga löök lendas otse Maksim Pavlovi suunas.
Kalju ei suutnud terve poolaja jooksul luua ühtegi nii head väravavõimalust, kuid sellest hoolimata läksid nad vahetult enne vaheaega juhtima. Danõl Maštšenkoga paremal äärel söödud vahetanud Ivans Patrikejevs pääses trahvikasti joonelt löögile ja saatis täpse löögi tagumise posti kõrvale - 1:0! Et Kaljul ei olnud tegelikult hõiskamiseks põhjust, sellest andis märku mängijate väravatähistus, kus sai ülevoolava rõõmu asemel rohkem näha arutelusid selle üle, kuidas mängupilti parandada.
Teise poolaja alguses pääses Flora paremkaitsja Kristo Hussar kaks korda trahvikastist löögile, aga nii jala- kui ka pealöögist puudus täpsus. Flora karistusalas avanes omakorda kaks head varianti Pavel Marinil, aga tema mõlemad üritused suutis Evert Grünvald tõrjuda.
Floral olid omad võimalused viigistamiseks, 59. minutil tabas Daniil Kuraksini löök 15 meetrilt tugeva rikošeti kaudu posti, kuid üldjoontes kuulus teine poolaeg siiski Kaljule. Tulemuseks vormistas nõmmekate üleoleku Premium liiga parim väravakütt Alex Matthias Tamm. 75. minutil pööras ta end Daniil Tarassenkovilt saadud söödu järel kastist löögile ja saatis palli kahe rikošeti kaudu tagumise posti kõrvale - 2:0!
Ning neli minutit hiljem liikus ta peatamatult keskväljalt Flora trahvikastini välja, kus Andreas Vaher ta teise kollase kaardi vääriliselt kukutas - Vaher punasega minema ja Kaljule penalti! Seejuures oli Vaher oma esimese kaardi teeninud samuti Tamme läbimurret takistades. Tamm ise asus palli taha ja vormistas penalti kindla löögiga posti kõrvale - 3:0 ja mäng sisuliselt tehtud. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Oodatust veelgi räsitum Flora
Flora teadaolevalt esinduslik puudujate nimekiri (Vladislav Kreida, Nikita Mihhailov ja Erko Jonne Tõugjas mängukeelu all, Mark Anders Lepik, Marco Lukka, Rauno Sappinen ja Konstantin Vassiljev tervislikel põhjustel puudu) osutus tegelikkuses veelgi pikemaks. Haiguse tõttu puudus ka Sergei Zenjov, selle hooaja põhivasakkaitsja Robert Veeringu jäi aga pingile.
Nii moodustasid Flora keskkaitsepaari Mihhail Kolobov ja Andreas Vaher, kes enne tänast olid vaid korra koos Flora keskkaitses alustanud, ning vasakkaitses tegutses Sten Patrick Prunn, kes oli varemalt ainult kaks korda Premium liigas vahetusest sekkunud. Keskvälja tuli aga lappida 18-aastase Roland Lukasega, kelle jaoks oli üleüldse tegemist debüüdiga kõrgliigas. Ründaja all alustas Maksim Kalimullin, kes oli pärast 18. maid Premium liigas mänginud vaid 14 minutit.
Vahetusest oli Floral tuua vaid noori mehi. Lõpu eel sekkunud 16-aastane Remo Valdmets tegi kõrgliigadebüüdi ning 16-aastane Sander Alamaa ja 15-aastane Andero Kaares pääsesid mõlemad teist korda Premium liigas vahetusest väljakule. 18-aastased Robert Veering ja Gregor Rõivassepp olid nende poiste kõrval juba kogenumad sekkujad.
2. Kalju ilma parema ääreta
Kaljul oli samal ajal kasutada oma parim rivistus ning peatreener Nikita Andrejevile valmistas peavalu vaid see, millised heas hoos mängumehed esialgu vahetuspingile jätta. Ta otsustas saata väljakule identse rivistuse sellega, mis oli kolm päeva varem samal staadionil Tallinna Kalevit 3:1 võitnud.
Kalju kaitseasetuseks oli 4-4-2, kus Pavel Marin paiknes vasakul ja Rommi Siht paremal äärel, aga palliga toimetades moondus Kalju asetus ebasümmeetriliseks - vasakul äärel saalis siis Aleksandr Nikolajev, kuid konkreetsest paremäärest rääkida ei saanudki. Siht liikus keskväljale ning paremat äärt täitsid vastavalt olukorrale kas Siht keskväljalt, Danõl Maštšenko kaitsest, Ivans Patrikejevs ründaja alt või Guilherme Carvalho ründest.
Selline kollektiivlahendus jäi jõusse ka pärast Nikita Komissarovi sekkumist Patrikejevsi asemele, aga kui Daniil Tarassenkov teise poolaja keskel Pavel Marini asemele toodi, siis läks Kalju üle tüüpilisele 3-5-2 asetusele. Raske öelda, kas keeruline taktikaline käik võis olla üheks põhjuseks, miks Kalju oma mängu avapoolajal käima ei saanud, kuid mida aeg edasi, seda paremini nende mäng sujus.
3. Fännide saabumine äratas Kalju
Kalju ja Flora fännid ei ole üldiselt just soojade suhete poolest tuntud, aga selle kohtumise eel ühendati jõud ning korraldati ühine aktsioon, protestimaks Premium liiga kalendri vastu. Ajendiks asjaolu, et niivõrd tähtis kohtumine algab tööpäeva õhtul kell 17.
Fännid otsustasid avapoolaega boikoteerida, jättes enda asemele loosungid, mis olid otsesõnu suunatud Eesti Jalgpalli Liidule: "Fännid on kõik tööl!!!", "Mäng 17:00? Segi olete peast EJL?" ja "Kellele mängime 17:00? Aivar!"
Kui tulihingeliste fännide sektorid välja arvata, olid Hiiu staadioni tribüünid rahvast täis, aga õhustik meenutas koroonapiirangute aegseid jalgpallimänge. Pealtvaatajad istusid vaikides, aegajalt sumisedes, ning helid väljakult ja varumeestepinkidelt jõudsid häirimatult otseülekandesse.
Vaheajal laekusid fännid staadionile ning kontrasti tekitamise eesmärgil pandi kohe teise poolaja alguses mürgel püsti. Juhus või mitte, aga kui esimene poolaeg meenutas kohtumist neutraalsel väljakul, siis teisel poolajal sai sellest lõpuks Kalju kodumäng ning meeskonna esitus väljakul oli vastav.
4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm
Kalju esiründaja pidurdamatu väravahoog jätkub. Tamm on löönud nüüd viimase 12 liigamänguga uskumatud 18 väravat, lahkudes ainult ühe korra väljakult ilma jalga valgeks saamata. Seejuures sai parandatud ka Raudteederbide iluviga, sest varasema 13 kohtumise jooksul ei olnud ta Flora vastu ühtegi väravat kirja saanud.
Õigupoolest lõi Tamm ka juunis Florale värava, mis jäi lugemata vaid kohtunike eksimuse tõttu. Seekordne esitus ei jätnud aga õhku mingeid kahtluseid, kes on Premium liiga kuumim ründaja. Ta domineeris kahevõitlusi algusest peale ning olgugi et mitmel puhul õnnestus Andreas Vaheril talle mehiselt vastu astuda, pani Tamm kokkuvõttes enda võimu ja kogemused maksma.
Suuresti Tamme hiilgevormi arvelt on Kalju jõudnud väga lähedale, et nelja-aastane euromängude põud lõpetada. Kuna samal ajal kaotas ka Paide Linnameeskond, edestab Kalju nüüd Florat kuue ja Paidet kaheksa punktiga ning hooaja lõpuni jääb vaid seitse vooru. Eurosarjapääsme kindlustavad sellest kolmikust kaks edukamat meeskonda.
Protokoll:
25. septembril kell 17.00 Hiiu kunstmurustaadionil
Nõmme Kalju FC - Tallinna FC Flora 3:0 (1:0)
45. Ivans Patrikejevs, 75., 80. pen. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 45. Danõl Maštšenko, 75. Daniil Tarassenkov, 80. x
Hoiatused: 25. Guilherme Carvalho, 53. Aleksandr Nikolajev, 72. Nikita Komissarov - 7., 79. Andreas Vaher, 77. Mihhail Kolobov
Eemaldamine: 79. Andreas Vaher
Mänguolud: +17, pilves ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 504
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Sander Saga, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Jaan Roos
Kalju: Maksim Pavlov, Aleksandr Nikolajev (73. Kaspar Paur), Marlone Foubert, Maksim Podholjuzin, Danõl Maštšenko, Reginald (85. Mihhail Orlov), Rommi Siht, Pavel Marin (66. Daniil Tarassenkov), Ivans Patrikejevs (46. Nikita Komissarov), Alex Matthias Tamm, Guilherme Carvalho (85. Nikita Ivanov).
Varus: Henri Perk, Artur Šarnin, Daniil Tarassenkov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Nikita Komissarov, Kaspar Paur, Stanislav Agaptšev.
Flora: Evert Grünvald, Sten Patrick Prunn, Mihhail Kolobov, Andreas Vaher, Kristo Hussar, Roland Lukas (90. Andero Kaares), Markus Soomets, Daniil Kuraksin (85. Sander Alamaa), Maksim Kalimullin (81. Robert Veering), Rauno Alliku (85. Gregor Rõivassepp), Tony Varjund (90. Remo Valdmets).
Varus: Kristen Lapa, Robert Veering, Remo Valdmets, Oscar Pihela, Sander Alamaa, Markus Johannes Leivategija, Andero Kaares, Gregor Rõivassepp, Mark Hendrik Kukk.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta