Tartu Tammekale ennustati Premium liigas rasket hooaega, kuid kahe esimese vooruga on nad hammustanud juba mõlemat eelmise aasta suurüllatajat ning laovad vundamenti, et Tallinna Kalevilt ja Pärnu Vapruselt positsioon tabeli keskosas tagasi võtta.
Avavoorus kümnekesi mängides Kalevi vastu kaotusseisust välja tulnud ja 1:1 viigi päästnud Tammeka leidis end teises voorus Vapruse vastu vastupidisest olukorrast, aga sai ise arvulises enamuses mängides 1:0 edust kinnihoidmisega hakkama.
Kaootiliste avaminutite järel Sepa kunstmurul osutus esimene ohtlik olukord 4. minutil kohe ka murranguliseks. Olawale Tanimowo tsenderdas, Ahmed Basher jätkas peaga ja Herman Pedmanson pääses Ott Nõmmega vastamisi, misjärel Uku Kõrre ta seljatagant maha lükkas. Pallimängimise üritust ei olnud, nii et ainuvõimaliku otsusena tõusis peakohtunik Martti Puki taskust punane kaart! Nõmm aimas Basheri penaltilöögi suuna ära, kuid pall lendas püüdmatult värava ülemisse nurka - 1:0!
Kristjan Kask laskus keskväljalt Kõrre kohale keskkaitsesse ja Vaprus jätkas 4-4-1 asetuses, kuid Tammeka oli sõiduvees ja otsis aktiivselt teist väravat. Hulk standardolukordi ja löögiüritusi ei toonud siiski kaasa väga ohtlikke momente, sest parimad olukorrad lõppesid suluseisudega.
Veerandtunni järel Tammeka surve rahunes ning kümnemeheline Vaprus hakkas periooditi isegi rohkem palli valdama, kuid väravavõimalusi nad luua ei suutnud. Teisel poolajal läks pallikontroll veelgi enam külaliste kätte, ent võimalusi tekkis ikkagi peaasjalikult Tammeka kiirrünnakutel.
Tanimowo ja Patrick Genro Veelma said mõlemad palju kordi täpsust proovida, kuid löögid vihisesid ikka ja jälle kas väravast mööda või siis maandusid Nõmme kinnaste vahel. 73. minutil jõudis ehk isegi kõige lähemale Giacomo Uggeri, kes lõikas söödu vahelt, tormas ise trahvikasti paremast küljest värava suunas ja saatis palli tagumise posti suunas, aga Nõmm vastas talle jalatõrjega.
Vapruse ainus tõsiseltvõetav viigivariant avanes 79. minutil, mil Kristjan Kask pääses Henri Välja karistuslöögi järel peaga löögile, aga saatis viieltkasti tagant palli otse Richard Alandi suunas. Nii hoidiski Tammeka eduseisust suuremate probleemideta kinni, olgugi et kohtumine läks närviliseks ning tõi tartlastele kaasa ühtekokku kaheksa kollast kaarti. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Vapruse raudmehe vaevaline algus
Uku Kõrre tegi eelmisel aastal fantastilise hooaja, olles kogu Premium liiga peale ainus väljakumängija, kes kogus 36 vooru jooksul kokku maksimaalsed mänguminutid. See seeria katkes aga sel hooajal kohe avavoorus, kui ta ei saanud vigastuse tõttu Paide Linnameeskonna vastu kaasa teha.
Teiseks vooruks naasis Kõrre Vapruse algkoosseisu, nagu ka äärekaitsja Martin Käos, kuid ta ei jõudnud nelja minutitki väljakul veeta, sest hetkeline uinumine ja sellele järgnenud viga tõid talle punase kaardi. Seega peab Vaprus ka uuel nädalal FC Kuressaaret võõrustades ilma Kõrreta läbi ajama.
Kõrre puudumisel lappis keskkaitset avavoorus Ranet Ristikivi, kes varasemalt pigem tuntud kui äärekaitsja. Täna jäi Ristikivi aga pingile ning Igor Prins eelistas nihutada sinna keskväljalt Kristjan Kase, kes on varemgi olude sunnil keskkaitses mänginud. Kõrre siirdus riietusruumist läbikäimise järel tribüünile, kus ta vaatas ülejäänud kohtumist koos oma meeskonna fännidega, kaelas Vapruse fännisall.
2. Tammeka kompromissitu võitlus
Patrick Genro Veelma avaldas mängujärgses intervjuus arvamust, et Tammeka on kahe hooaja vahel kõige rohkem juurde pannud võitluslikkuse osas. See pole niisama suusoojaks öeldud, vaid paistab avavoorudes teravalt silma kõigile, kes Tammeka kohtumisi vaadanud.
Ka eelmisel aastal alustas Tammeka hooaega tugevate kaitseesitustega, aga kui võidud kuidagi järgneda ei tahtnud ja tabeliseis hapuks muutus, eriti pärast kogenud liidrite Taijo Teniste ja Sander Puri vigastusi, siis kippus kaitsedistsipliin logisema. Duellides jäädi pehmeks ega toetatud teineteist piisavalt, mistõttu leiti end tihti kiiresti kaotusseisust.
Selle hooaja alguses on Tammeka näidanud sellist kompromissitut võitlust, mis oli eelmisel aastal Vapruse üheks peamiseks trumbiks. Isegi kui pallivaldamise osas ei suju mängud alati niimoodi, nagu tartlased tahaks, püsib kaitses kord majas ning vasturünnakuteks jagub Tammekal hulganisti kvaliteetseid mängijaid.
Agressiivse kaitsetööga kaasneb aga ka suur hulk kaarte, mis maksid Tammekale avavoorus juba kätte David Eptoni kahe kollase näol. Kahe mänguga kokku on Tammeka teeninud koguni 13 kollast kaarti ja ühe punase, mis on äärmiselt kõrge näitaja. Ka teises voorus tekitasid kaardid tartlastele peavalu, sest lisaks Eptoni puumisele pidi Marti Pähn varakult välja vahetama nii Basheri, Dominic Laaneotsa kui ka Herman Pedmansoni, et vältida teise hoiatuse ohtu.
See tingis omakorda tavatuid kooslusi väljakul. Kui mängu alguses moodustasid ründepaari Basher ja Pedmanson ning keskväljapaari Laaneots ja Uggeri, siis vaheaja järel mängisid rünnakul hoopis Priit Peedo ja Olawale Tanimowo ning Pedmanson langes keskväljale Laaneotsa asemele. Kui aga ka Pedmanson välja tuli vahetada, siis tuli keskväljale tavapärane kaitsja Laurits Õunpuu ning Devid Lehter saabus rünnakule, kust Tanimowo omakorda naasis äärele.
Kogu see puslemäng jättis Tammeka mängule jälje, sest teisel poolajal läks kohtumine nende vaatevinklist üha närvilisemaks. Kollaste kaartide hinnaga suudeti aga suurem oht enda väravale ära hoida.
3. Mängu parim - Herman Pedmanson
Kui eelmist hooaega alustas Tammeka noor poolkaitsja veel selge varumehena, kellelt suurt midagi ei oodatud, siis läbimurdeaasta järel on temast tänaseks saanud juba üks meeskonna võtmemängijaid, olgugi et vanust on tal ikkagi vaid 18 aastat. Särtsakas esitus alumise ründajana teenis Tammekale varajase penalti ning valmistas Vapruse kaitseliinile ka pressinguga kõvasti peavalu.
Protokoll:
9. märtsil kell 12.30 Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul
Tartu JK Tammeka - Pärnu JK Vaprus 1:0 (1:0)
6. pen. Ahmed Basher
Väravasöödud: 6. Herman Pedmanson
Hoiatused: 24. Dominic Laaneots, 40. Ahmed Basher, 46. Tanel Tammik, 54. Herman Pedmanson, 75. Laurits Õunpuu, 76. Rasmus Kallas, 81. Patrick Genro Veelma, 88. Devid Lehter - 42. Kevin Kauber, 65. Henri Välja
Eemaldamine: 4. Uku Kõrre (Vaprus)
Mänguolud: -1, pilves ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 249
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Priit Alekask
VAR: Karl Koppel
AVAR: Jaan Roos
Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Reio Laabus, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, Dominic Laaneots (46. Laurits Õunpuu), Giacomo Uggeri, Herman Pedmanson (69. Devid Lehter), Olawale Tanimowo, Patrick Genro Veelma, Ahmed Basher (46. Priit Peedo).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Mait Vaino, Marius Vister, Kevin Burov, Devid Lehter, Robin Mathias Müür, Akaki Gvineria, Priit Peedo.
Vaprus: Ott Nõmm, Martin Käos, Magnus Villota, Uku Kõrre, Kevin Aloe, Mathias Villota, Kristjan Kask, Henri Välja, Sander Kapper, Enrico Veensalu (73. Joonas Sild), Kevin Kauber (87. Ronaldo Tiismaa).
Varus: Hendrik Vainu, Marten-Chris Paalberg, Virgo Vallik, Markus Miiter, Ranet Ristikivi, Robin Limberg, Matthias Limberg, Ronaldo Tiismaa, Joonas Sild.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta