FC Kuressaare ja Tartu Tammeka leppisid tänavuse hooaja esimeses murumängus väravateta viiki. Võimalustevaene mäng pakkus küll palju võitlust, ent pealtvaatajate pulssi liiga kõrgele ei ajanud.
Esimene ärevam olukord sündis napilt pärast kümneminutilise mänguaja täitumist, kui Andero Kivi ja Mattias Männilaan Tammeka väravaesisel teravust lõid. Kaitsjad püsisid aga ülesannete kõrgusel ega lubanud kodumeeskonda löögilegi.
Vähese teravuse tähe all kulgenud avapooltund pakkus vaid paari üksikut võimalust kastis palliga midagi ette võtta. Poolvõimalusi avanes seejuures ainult Kuressaarele – ikka ja jälle oli aktsioonis Kivi, ent pidevalt jäi ohtliku võimaluse tekkimisest napilt puudu.
30-minutise mänguaja täitumise järel ärkas ka Tammeka. Kahe minuti jooksul sündis kaks päris võimalust: esmalt pääses Ezekiel Tanimowo kontrarünnaku lõpetuseks Kaur Kivilaga üks-ühele, kuid FC Florast laenul olev väravavaht tegi korraliku tõrje. Järgnenud nurgalöögiolukorra lõpetuseks pääses eemalt löögile Patrick Genro Veelma, kuid taas oli Kivila vasakus nurgas kohal.
Avapoolaja efektseim ründesooritus saabus 45. minutil, mil Tammeka keskkaitsja Eugenio Bracelli proovis nurgalöögi järel palli "vaese mehe käärlöögiga" värava poole suunata, ent selilivajumise pealt sooritatud löök viis palli üle lati. Efektsust oli, efektiivsust mitte.
Tammeka alustas teist poolaega veidi aktiivsemalt, ent üllatuslikult sündis esimene teravus hoopis nende värava all. Siim Aeru tsenderdus kandus täpselt esimese posti suunas ning Richard Aland proovis püüda, ent suutis palli lõpuks vaid õnnega pooleks posti juurest eemale lükata. Kuressaare värav oli lähedal.
Ühtegi planeeritud võimalust – jätame siinkohal Aeru õnnega-pooleks-olukorra kõrvale – saarlastel ei avanenudki. Männilaan sai korra kastist peaga löögile, aga see oli ka kõik. Tammeka šansside peamiseks arhitektiks olnud Tanimowol jäi samuti pidevalt puudu kas täpsusest või tugevusest, ehkki võimalusi avanes mitmel puhul.
Mannetu ründetegevus tähendas, et väravad jäidki löömata. Meeskonnad jätkavad liigatabelis võrdsetel punktidel vastavalt viiendal ja kuuendal kohal.
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Platsilt peegeldus tabeliseis
Isukuse puudumise arvele ei saa võimalustevaesust vaadates kusjuures midagi kirjutada. Mängijad tegid platsil justkui õigeid asju enam-vähem õigetel aegadel, aga päriselt ohtlikke võimalusi tuli tikutulega taga otsida.
Õiged liigutused, aga vähesed võimalused viitavad ettevaatlikkusele: Kuressaare ja Tammeka on ju otsesed konkurendid, kes teineteisele mingil juhul punkte kaotada ei taha. Niisiis võtsid mõlemad ka omavahelises mängus hoiaku, et peamine on oma värav puutumatuna hoida.
Teisel poolajal, mil võinuks oodata intensiivsemat mängu, avanes Tammekale (loe: ääreründaja Ezekiel Tanimowole) küll omajagu võimalusi, ent küll käkiti olukorrad ise ära või sättis Kaur Kivila end õigele kohale ette. Osaliselt võib selleski süüdistada ettevaatlikkust: Tammeka ei saatnud Tanimowole toetuse pakkumiseks ründefaasi piisavalt lisajõudu.
Kuressaarel seejuures võimalused sisuliselt puudusid. Tundus, et kohtumine oli meeskondade jaoks lihtsalt kohustusliku programmi osa. Riske ei võetud ning ehkki mängiti võitluslikult, oli üldpilt rahulik. See mäng oli justkui vaja lihtsalt suuremate kadudeta ära pidada.
2. Tammeka tundis Basherist puudust
Tammeka nigeerlasest esiründaja Ahmed Basher pidi kohtumise kollaste kaartide tõttu vahele jätma. See läks tartlastele kalliks maksma, sest ründetegevus oli nende senise parima väravaküti puudumise tõttu hambutu.
Ainsana paistis väravale orienteeritusega silma juba eelnimetatud inglasest ääreründaja Ezekiel Tanimowo, kel avanes kogu mängu lõikes rohkem võimalusi kui ühe käe sõrmedel lugeda võimalik. Ainuüksi võimalustest jääb aga väheks – need tuleb ka ära realiseerida!
Tanimowo pääses karistusalas lubavalt löögile mitmel korral, kuid küll vedas alt täpsus ning seejärel jälle tugevus. Avapoolajal pareeris mängu kõige ohtlikuma võimaluse – üks-ühele olukorra – Kuressaare väravavaht Kaur Kivila, kiita tuleb ka keskkaitsjat Karl Orrenit. Tänavu kõrgseltskonnas oma esimesi samme astuv Orren võitles hingestatult ja hoidis Tanimowot pidevalt kontrolli all. Ja kui inglane isegi veidi ruumi sai, astus lavale Kivila.
Basher on löönud Tammeka senise hooaja 12 väravast lausa kuus. Näljase profiiliga ründajat olnuks tartlastel Kure vastu hädasti vaja, sest seekordse lahendusega kingiti vastase keskkaitsjatele lihtne tööpäev – Basheri asemel algkoosseisu lülitatud Priit Peedo ei suutnud luua oodatud teravust.
3. Soe tervitus vanale sõbrale
Värvika suuvärgi ja lennukate ideede poolest tuntud Kure ultrad hiilgasid ka täna. Üle pika aja taas staadioni ääres omasid rõõmustanud saarlaste punt ei pidanud ohvrit kaua otsima – mõistagi kujunes selleks Kuressaare kasvandik Mairo Miil, kes kannab alates tänavusest hooajast hoopis Tammeka särki.
Miil suhtus vanade sõprade töötluskatsetesse sõbralikult ja muigega. Armu talle aga ei antud – lõpuvile järel Soccernet TV-le intervjuud andes vinnasid fännid tema selja taha püsti plagu, millel seisis: "Mairo ahju!"
Mõistagi oli see lihtsalt sõpradevaheline nali, mida ka Miil ise intervjuus kiitis. Kindel on aga see, et säärased lennukad lahendused annavad Eesti jalgpallikultuurile palju juurde – hea banter käib ikka vutimänguga kaasas! Kure ultrad, nii hoida!
4. Mängu parim – Kaur Kivila
Teisel poolajal surve alla jäänud saarlased peavad puhta puuri eest tegema suure kummarduse oma väravavahile, kes lisaks avapoolajal tehtud üks-ühele olukorra tõrjele noppis ära kõik, mis tema poole teele pandi. Küll tuli tal tegeleda Tanimowo katsetega, küll sirutada sõrmed järele Dominic Laaneotsa kauglöögile. Aga töö sai tehtud korralikult.
Protokoll:
11. mail kell 17.00 Kuressaare linnastaadionil
FC Kuressaare - Tartu JK Tammeka 0:0
Väravasöödud: -
Hoiatus: 57. Märten Pajunurm
Mänguolud: +12, päikesepaisteline tuuline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 363
Peakohtunik: Kevin Kaivoja
Abikohtunikud: Silver Sepp, Petteri Schultz
Neljas kohtunik: Priit Alekask
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Erkko Liiv
Kuressaare: Kaur Kivila, Siim Aer, Sander Alex Liit, Karl Orren, Märten Pajunurm, Oliver Rass, Pavel Dõmov, Karl Rudolf Õigus, Joonas Soomre, Andero Kivi (86. Rasmus Saar), Mattias Männilaan.
Varus: Rihard Meesit, Joosep Kobin, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Sten-Egert Paap, Ralf-Sander Suvinõmm, Joonas Vahermägi, Rasmus Saar.
Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Eugenio Bracelli, Reio Laabus (18. Mihkel Sepp), Rasmus Kallas, Giacomo Uggeri, Tanel Lang (57. Dominic Laaneots), Kevin Burov (57. Herman Pedmanson), Ezekiel Tanimowo, Patrick Genro Veelma, Priit Peedo (80. Akaki Gvineria).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Dominic Laaneots, Akaki Gvineria, Devid Lehter, Herman Pedmanson, Mihkel Sepp.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta