Kadrioru staadionile kogunes 2672 silmapaari, kes olid tunnistajateks Eesti U21 koondise ülisuurele allajäämisele. Saksamaa eakaaslased lõid EM-valikmängus kümme väravat, Eesti vaid ühe.
- Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
- Vaata Katariina Peetsoni fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Sääraste mängude puhul, kus üks võistkond on paberil selge autsaider, on oluline, et favoriit oleks võimalikult kaua kuival. Seeläbi saab loota, et tugevam tiim hakkab ühel hetkel ründama nõnda, et unustatakse kaitsetöö ära. Paraku kujunes Eesti U21 koondise jaoks esimene kolmveerandtund (ja kokkuvõttes kogu matš) väga raskeks.
Enda seljatagune hoiti puhtana 23 minutit, kui pea kahemeetrine koljat Nick Woltemade põrkas võõrustajate kastis kokku Tanel Tammikuga ning peakohtunik Antoine Chiaramonti määras külaliste kasuks penalti. 11 meetri karistuslöögi teeninud Woltemade lõi palli külmavereliselt paremasse alla nurka, Kaur Kivila selleni ei ulatunud - 0:1. Selle tabamusega saadi punn pealt.
Seitse minutit hiljem jõudis sakslaste positsioonirünnaku käigus sööt vasakul äärel olnud Merlin Röhlile, kes riputas värava ette oivalise palli, mille Nicolo Tresoldi vähese vaevaga sisse suunas - 0:2. Kristo Hussaril ei õnnestunud tsenderdust takistada ja Tanel Tammikul sellele pead vahele saada.
35. minutil jättis Tresoldi Woltemade söödu Dortmundi Borussia hingekirja kuuluvale Karim Adeyemile, kes puges läbi Hussarist ja Daniil Sõtšugovist ning veeretas palli Kivila puuri - 0:3. Eesti kaitse kärises antud olukorras kõvasti.
Kodumeeskond võeti uuesti varuosadeks neli minutit hiljem. Nurgalöök mängiti lahti Rocco Reitzile, kellelt järgnes tagaposti tsenderdus, millele sai pea vahele kapten Eric Martel ning kuigi Kivilal õnnestus esimene löök tõrjuda, siis teise vastu oli ta jõuetu - 0:4.
Sakslastel oli poolaja lõpus mitu head varianti, et väravaarvet suurendada. 44. minutil lõpetas võrgus (ja peaaegu ristnurgas) Adeyemi kauglöök - 0:5. Enne löögi sooritamist möödus sakslane kolmest eestlasest.
Kodumeeskonna õnneks kõlas pärast teist üleminutit kohtuniku vile, misjärel mindi riietusruumide suunas. Statistiliselt, füüsiliselt ja mentaalselt oli Sinisärkidel selja taga keeruline poolaeg.
Avapoolaja statistika (EST - GER):
- Pallivaldamine 30:70
- Pealelöögid 1:15
- Raamilöögid 0:11
- Nurgalöögid 0:5
Teine poolaeg polnud minutitki kestnud, kui Kivila pidi kuuenda palli väravast välja võtma. 57. sekundil põrkas Nathaniel Browni löögi järel kera Woltemadele, kes kõmmutas selle 15 meetrilt otse üheksasse - 0:6.
Pärast seda tekkis Eestil paar minekut vastaste poolele, kui Ramol Sillamaa sai palju joosta, ent Jonas Urbigi jaoks midagi ohtlikku ei tekitatud. Sakslased said seitsmenda kolli kirja 59. minutil, kui Max Rosenfelder koksas nurgalöögist tulnud tsenderduse peaga sisse - 0:7. Kaks minutit hiljem surus söödu saanud Adeyemi läbi Tanel Tammikust ja Sõtšugovist ning suunas palli vasakusse alla nurka - 0:8.
Õnneks ei lahkunud Eesti noormehed platsilt tühjade pihkudega, sest 66. minutil vahetusest sisse tulnud Aleksandr Šapovalov lõi kolm minutit hiljem võõrustajate auvärava. Keskringis olnud Nikita Mihhailov söötis Karel Mustmaale, kes jätkas Kristalile ning too omakorda Šapovalovile, kes kõmmutas palli esimese puutega karistusala tagant vasakusse ristnurka - 1:8. Kadrioru staadionil viibinud Eesti poolehoidjad juubeldasid.
Kohtumise lõpufaasis võtsid sakslased jala gaasipedaalilt korraks maha, sest nende töö oli tehtud juba avapoolajal. Eestlased said palliga toimetada, ent külalismeeskond oli piisavalt keskendunud, et ei lasknud Sander Posti hoolelalustel sellega midagi enamat teha.
87. minutil suruti pedaal jälle põhja, sest Tim Lemperlel õnnestus nurgalöögi järel üheksas lüüa - 1:9. Kümme polnud enam kaugel. Kuna külalistel jagus veel energiat, siis saadi kolm minutit hiljem kätte ka kümnes, kui täpne oli Ansgar Knauff - 1:10. Mõnekümnepealine sakslaste grupp tõmbas tribüünil massiivse võidu puhul üles viisijupikese, mis jäi seda kannatuste õhtut saatma.
Teise poolaja statistika:
- Pallivaldamine 34:66
- Pealelöögid 2:9
- Raamilöögid 2:7
- Nurgalöögid 4:3
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Eesti noorte supervõimalus
Saksamaa eel madistas Eesti U21 koondis võõrsil Iisraeli eakaaslastega, Sinisärgid kaotasid 0:1. Kohtumise järel rääkis Eesti noortekoondise pealik Post Soccernet.ee-le, kuidas mäng Saksamaa vastu on tema mängijate jaoks supervõimalus, sest nii tugeva vastasega iga päev ei kohtuta.
"Kindlasti on see mängijate supervõimalus, sest Saksamaa vastu mängitakse harva. Hea võimalus madistada väga-väga tugeva vastasega. Tuleb kaitsest lähtuvalt mängida ja teisipäeval näeb, kuidas see meil õnnestub. Tuleb leida koosseis, võib-olla natukene roteerida ja arvan, et oleme teisipäeval heas seisus," sõnas Post pärast allajäämist Iisraelile.
Post ei valetanud, see tõesti oligi supervõimalus end Bundesliga klubides pallivate mängijate vastu proovile panna ja näha, millisel tasemel ise ollakse.
Täielik reaalsuskontroll, mille osas peavad platsil käinud mängijad järeldused tegema, sest U21 ajaloo suurim kaotus on tõsiasi. Eelmine suurim allajäämine leidis aset 2014. aastal, kui võõrsil kaotati 0:8 Taanile.
2. Jalgpalli mängitakse sekundi jagu kiiremini
Tulles nüüd teooriast praktika juurde, siis antud mäng oli selge tõestus sellest, kui hädasti on vaja meie noortel võimalikult vara välismaale pääseda, et jõuda keskkonda, kus neile ei halastata. Pea kõik sakslaste väravad tulid selle pealt, et võrreldes Sinisärkidega oldi füüsiliselt tugevamad ja ühe (vahepeal suisa mitme) sekundi jagu kiiremad nii liikumiste kui söötudega.
Kui välja arvata Ramol Sillamaa (Genti duubel), oli algkoosseisus esindatud Kuressaare, Tartu Tammeka, Tallinna Kalev, Paide Linnameeskond ja Tallinna Flora, kellest kolm viimast on Euroopas pakutavast kiirest tempost rohkem teadlikumad. Sellele vaatamata on noormehed igapäevaselt harjunud rahulikuma mänguga, mistõttu ongi 1:10 täesti õiglane tulemus - tahame endale tunnistada või mitte, aga selline see tasemevahe on, kui muu maailm meist kaugemale triivib.
Loodetavasti nägid kõik väljakul käinud mehed, kuhu suunas nad tahavad pürgida ja mis neid sellest praegusel hetkel lahutab. Siinkirjutaja hinnangul on ebaaus süüdistada kedagi selles, et ta ei pingutanud, vaid vastane oli sedavõrd parem. Võib kõlada liialdusena, aga iga Saksamaa U21 koondise mängija oleks eestlasena A-koondises.
Oktoobris ootab viimasel kohal paiknevat Eestit ees kaks kodumängu Iisraeli ja Kosovo vastu. Eesmärk saab olla vaid üks - vältida alagrupi viimast positsiooni.
3. Eesti silmapaistvaim - Patrik Kristal
Pärast 1:10 kaotust on pentsik parimat valida, aga Eesti poolt oli kõige silmapaistvam A-koondise juurest lisandunud Kristal. 16-aastane poolkaitsja oli aktsioonis nii ühel kui teisel pool, röövis palle, ajas vastaseid närvi ning andis täpseid sööte. Kokkuvõttes pidas Kristal vastaste produtseeritud tempole kõige paremini vastu.
Lisaks Kristalile väärivad kiidusõnu Kivila, Sillamaa ja autabamuse eest hoolitsenud Šapovalov.
Protokoll:
10. septembril kell 19.00 Tallinnas Kadrioru staadionil
Eesti U21 - Saksamaa U21 1:10 (0:5)
69. Aleksandr Šapovalov - 23. pen., 46. Nick Woltemade, 30. Nicolo Tresoldi, 35., 44., 61. Karim Adeyemi, 39. Eric Martel, 59. Max Rosenfelder, 87. Tim Lemperle, 90. Ansgar Knauff
Hoiatused: 20. Ramol Sillamaa - 80. Frans Krätzig
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 2672
Peakohtunik: Antoine Chiaramonti
Abikohtunikud: Andreu Simarro, Ainhoa Fernandez
Neljas kohtunik: Luis Teixeira (kõik Andorra)
Eesti U21: Kaur Kivila, Kristo Hussar, Andreas Vaher, Tanel Tammik (66. Mihhail Kolobov), Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Nikita Mihhailov (78. Nikita Vassiljev), Patrik Kristal, Daniil Kuraksin (56. Karel Mustmaa), Dimitri Jepihhin (56. Daniil Tarassenkov), Ramol Sillamaa (66. Aleksandr Šapovalov).
Varus: Ott Nõmm, Aleksandr Nikolajev, Nikita Vassiljev, Aleksandr Šapovalov, Daniil Tarassenkov, Karel Mustmaa, Mihhail Kolobov, Daniel Luts, Taaniel Usta.
Saksamaa U21: Jonas Urbig, Jan Thielmann, Max Rosenfelder (76. Tim Oermann), Bright Arrey-Mbi, Luca Netz (46. Nathaniel Brown), Rocco Reitz (46. Ansgar Knauff), Eric Martel (46. Frans Krätzig), Karim Adeyemi (64. Tim Lemperle), Merlin Röhl, Nicolo Tresoldi, Nick Woltemade.
Varus: Tjark Ernst, Tim Oermann, Nathaniel Brown, Ansgar Knauff, Frans Krätzig, Marcel Beifus, Tim Lemperle, Paul Nebel, Armindo Sieb.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Liisi Troska
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta