NOORTEKOONDISED
11 Link kopeeritud

Luup peale | Tasemevahe sundis kannatama ehk Tipud mängivadki sekundi jagu kiiremini

Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli

Sakslaste suurim staar Karim Adeyemi (palliga) valmistas Eesti kaitsjatele peavalu ja sepistas kübaratriki. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kadrioru staadionile kogunes 2672 silmapaari, kes olid tunnistajateks Eesti U21 koondise ülisuurele allajäämisele. Saksamaa eakaaslased lõid EM-valikmängus kümme väravat, Eesti vaid ühe.

Sääraste mängude puhul, kus üks võistkond on paberil selge autsaider, on oluline, et favoriit oleks võimalikult kaua kuival. Seeläbi saab loota, et tugevam tiim hakkab ühel hetkel ründama nõnda, et unustatakse kaitsetöö ära. Paraku kujunes Eesti U21 koondise jaoks esimene kolmveerandtund (ja kokkuvõttes kogu matš) väga raskeks.

Enda seljatagune hoiti puhtana 23 minutit, kui pea kahemeetrine koljat Nick Woltemade põrkas võõrustajate kastis kokku Tanel Tammikuga ning peakohtunik Antoine Chiaramonti määras külaliste kasuks penalti. 11 meetri karistuslöögi teeninud Woltemade lõi palli külmavereliselt paremasse alla nurka, Kaur Kivila selleni ei ulatunud - 0:1. Selle tabamusega saadi punn pealt.

Seitse minutit hiljem jõudis sakslaste positsioonirünnaku käigus sööt vasakul äärel olnud Merlin Röhlile, kes riputas värava ette oivalise palli, mille Nicolo Tresoldi vähese vaevaga sisse suunas - 0:2. Kristo Hussaril ei õnnestunud tsenderdust takistada ja Tanel Tammikul sellele pead vahele saada.

35. minutil jättis Tresoldi Woltemade söödu Dortmundi Borussia hingekirja kuuluvale Karim Adeyemile, kes puges läbi Hussarist ja Daniil Sõtšugovist ning veeretas palli Kivila puuri - 0:3. Eesti kaitse kärises antud olukorras kõvasti.

Kodumeeskond võeti uuesti varuosadeks neli minutit hiljem. Nurgalöök mängiti lahti Rocco Reitzile, kellelt järgnes tagaposti tsenderdus, millele sai pea vahele kapten Eric Martel ning kuigi Kivilal õnnestus esimene löök tõrjuda, siis teise vastu oli ta jõuetu - 0:4.

Sakslastel oli poolaja lõpus mitu head varianti, et väravaarvet suurendada. 44. minutil lõpetas võrgus (ja peaaegu ristnurgas) Adeyemi kauglöök - 0:5. Enne löögi sooritamist möödus sakslane kolmest eestlasest.

Kodumeeskonna õnneks kõlas pärast teist üleminutit kohtuniku vile, misjärel mindi riietusruumide suunas. Statistiliselt, füüsiliselt ja mentaalselt oli Sinisärkidel selja taga keeruline poolaeg.

Avapoolaja statistika (EST - GER):

• Pallivaldamine 30:70
  • Pealelöögid 1:15
  • Raamilöögid 0:11
  • Nurgalöögid 0:5

Teine poolaeg polnud minutitki kestnud, kui Kivila pidi kuuenda palli väravast välja võtma. 57. sekundil põrkas Nathaniel Browni löögi järel kera Woltemadele, kes kõmmutas selle 15 meetrilt otse üheksasse - 0:6.

Pärast seda tekkis Eestil paar minekut vastaste poolele, kui Ramol Sillamaa sai palju joosta, ent Jonas Urbigi jaoks midagi ohtlikku ei tekitatud. Sakslased said seitsmenda kolli kirja 59. minutil, kui Max Rosenfelder koksas nurgalöögist tulnud tsenderduse peaga sisse - 0:7. Kaks minutit hiljem surus söödu saanud Adeyemi läbi Tanel Tammikust ja Sõtšugovist ning suunas palli vasakusse alla nurka - 0:8.

Õnneks ei lahkunud Eesti noormehed platsilt tühjade pihkudega, sest 66. minutil vahetusest sisse tulnud Aleksandr Šapovalov lõi kolm minutit hiljem võõrustajate auvärava. Keskringis olnud Nikita Mihhailov söötis Karel Mustmaale, kes jätkas Kristalile ning too omakorda Šapovalovile, kes kõmmutas palli esimese puutega karistusala tagant vasakusse ristnurka - 1:8. Kadrioru staadionil viibinud Eesti poolehoidjad juubeldasid.

Kohtumise lõpufaasis võtsid sakslased jala gaasipedaalilt korraks maha, sest nende töö oli tehtud juba avapoolajal. Eestlased said palliga toimetada, ent külalismeeskond oli piisavalt keskendunud, et ei lasknud Sander Posti hoolelalustel sellega midagi enamat teha.

87. minutil suruti pedaal jälle põhja, sest Tim Lemperlel õnnestus nurgalöögi järel üheksas lüüa - 1:9. Kümme polnud enam kaugel. Kuna külalistel jagus veel energiat, siis saadi kolm minutit hiljem kätte ka kümnes, kui täpne oli Ansgar Knauff - 1:10. Mõnekümnepealine sakslaste grupp tõmbas tribüünil massiivse võidu puhul üles viisijupikese, mis jäi seda kannatuste õhtut saatma.

1. Eesti noorte supervõimalus

Saksamaa eel madistas Eesti U21 koondis võõrsil Iisraeli eakaaslastega, Sinisärgid kaotasid 0:1. Kohtumise järel rääkis Eesti noortekoondise pealik Post Soccernet.ee-le, kuidas mäng Saksamaa vastu on tema mängijate jaoks supervõimalus, sest nii tugeva vastasega iga päev ei kohtuta.

"Kindlasti on see mängijate supervõimalus, sest Saksamaa vastu mängitakse harva. Hea võimalus madistada väga-väga tugeva vastasega. Tuleb kaitsest lähtuvalt mängida ja teisipäeval näeb, kuidas see meil õnnestub. Tuleb leida koosseis, võib-olla natukene roteerida ja arvan, et oleme teisipäeval heas seisus," sõnas Post pärast allajäämist Iisraelile.

Post ei valetanud, see tõesti oligi supervõimalus end Bundesliga klubides pallivate mängijate vastu proovile panna ja näha, millisel tasemel ise ollakse.

Täielik reaalsuskontroll, mille osas peavad platsil käinud mängijad järeldused tegema, sest U21 ajaloo suurim kaotus on tõsiasi. Eelmine suurim allajäämine leidis aset 2014. aastal, kui võõrsil kaotati 0:8 Taanile.

2. Jalgpalli mängitakse sekundi jagu kiiremini

Tulles nüüd teooriast praktika juurde, siis antud mäng oli selge tõestus sellest, kui hädasti on vaja meie noortel võimalikult vara välismaale pääseda, et jõuda keskkonda, kus neile ei halastata. Pea kõik sakslaste väravad tulid selle pealt, et võrreldes Sinisärkidega oldi füüsiliselt tugevamad ja ühe (vahepeal suisa mitme) sekundi jagu kiiremad nii liikumiste kui söötudega.

Kui välja arvata Ramol Sillamaa (Genti duubel), oli algkoosseisus esindatud Kuressaare, Tartu Tammeka, Tallinna Kalev, Paide Linnameeskond ja Tallinna Flora, kellest kolm viimast on Euroopas pakutavast kiirest tempost rohkem teadlikumad. Sellele vaatamata on noormehed igapäevaselt harjunud rahulikuma mänguga, mistõttu ongi 1:10 täesti õiglane tulemus - tahame endale tunnistada või mitte, aga selline see tasemevahe on, kui muu maailm meist kaugemale triivib.

Loodetavasti nägid kõik väljakul käinud mehed, kuhu suunas nad tahavad pürgida ja mis neid sellest praegusel hetkel lahutab. Siinkirjutaja hinnangul on ebaaus süüdistada kedagi selles, et ta ei pingutanud, vaid vastane oli sedavõrd parem. Võib kõlada liialdusena, aga iga Saksamaa U21 koondise mängija oleks eestlasena A-koondises.

Oktoobris ootab viimasel kohal paiknevat Eestit ees kaks kodumängu Iisraeli ja Kosovo vastu. Eesmärk saab olla vaid üks - vältida alagrupi viimast positsiooni.

3. Eesti silmapaistvaim - Patrik Kristal

Pärast 1:10 kaotust on pentsik parimat valida, aga Eesti poolt oli kõige silmapaistvam A-koondise juurest lisandunud Kristal. 16-aastane poolkaitsja oli aktsioonis nii ühel kui teisel pool, röövis palle, ajas vastaseid närvi ning andis täpseid sööte. Kokkuvõttes pidas Kristal vastaste produtseeritud tempole kõige paremini vastu.

Lisaks Kristalile väärivad kiidusõnu Kivila, Sillamaa ja autabamuse eest hoolitsenud Šapovalov.