Luup peale | Tugeva avalduse teinud Paide lõi Kaljule luu kurku ning krabas pronksiheitluse trumbid endale
Paide Linnameeskond alistas Premium liiga 26. vooru kohtumises 2:0 Nõmme Kalju. Koduplatsil võetud võit oli ülimalt tähtis, sest Paide tõusis tabelis Kaljust mööda ning seisab samal punktisummal pronksikohal oleva Pärnu Vaprusega.
- Vaata ka Liisi Troska galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust.
Mängu kaalu oli tunda nii tribüünil kui platsil. Nii Paide kui Kalju fännidest õhkas elevust, võistlusvormis tegusid teinud mehed olid pinges. Kerge vibra oli sees ka muidu hea mängu teinud Linnameeskonna poolkaitsjal Oskar Hõimul, kes kaotas teisel minutil enda väljakupoolel palli. Hetk hiljem pääses äsja koondisekutse teeninud Alex Mathias Tamm löögile, ent üritus lendas üle värava.
Esimene šanss andis Kaljule indu juurde. VIiendal minutil võttis Paidele palju peavalu valmistanud Promise David karistusalas ette Gerdo Juhkami, konksutas ta ära ning saatis palli värava tagumisest nurgast napilt mööda. Kolm minutit hiljem oli David taas aktsioonis, kui säilitas Dehninio Muringeni vastu palli ja jätkas Tammele, ent nõmmekate kahjuks oli sööt ebatäpne.
Polnud vahet, kuidas Paide alustas - 11. minutil haarasid nad mängul sarvist. Herol võitis keskväljal palli, ning jätkas Thomas Agyepongile. Varem ka Ghana koondise eest pallimurul käinud mängumees võttis suuna sihtmärgi poole ning keerutas nahkkera 20 meetrilt vasakusse alanurka - 1:0!
Avatabamusele järgnes circa veerand tundi kestnud Kalju pisikene dominants. 15. minutil jõudsid nad nurgalöögist lähedale ka viigiväravale. Paide puurilukk Ebrima Jarju hindas vasakult tulnud tsenderdust valesti ning hüppas postide vahelt välja tulles palli alt läbi. Mänguvahend kukkus Maksim Podholjuzinile, kelle ürituse blokeeris võõrustajate kaitsja.
Seitse minutit hiljem üürgasid Paide värava all taas häirekellad. Herol söötis tagasi Muringenile, kuid David näpsas selle vahelt. Jõudnud trahvikasti, söötis ta värava eest läbi Zyan Jonesile. Kalju suvine täiendus, kellel oli ees tühi värav, kukkus kohese pealelöögi asemel sättima. Seejärel jätkas ta värava ette Tammele, kelle löögi Jarju tõrjus. Paide kaitsjad klaarisid ohu, ent hetk hiljem jäi Muringen hiljaks ning võttis Tamme murule - karistuslöök ja kollane.
VOR-ruumis tegutsenud Rasmus Maalinn ja Erkko Liiv tõmbasid käima videokontrolli, mis kestis neli minutit - kas Muringen, kes läks olukorda sirge jalaga, väärib punast? Lilleküla staadionil baseeruvad kohtunikud kutsusid vilemehe Karl Koppeli ekraani juurde, ent sellega see piirduski. Muringen jäi platsile, aga jätab järgmise kohtumise Tallinna Levadiaga vahele. Lõpuks oli aeg trahvilöögiks. Pikalt praadida saanud Fortune lõi müüri.
Karistuslöögi järel kaldus initsiatiiv Paidele. Aga nagu sel hooajal kombeks, jäi viimasel kolmandikul puudu teravusest. Poolaja lõpus avanes Kaljul kaks võimalust. Esimene neist 42. minutli, kui David pani Juhkami selili ja mängis end löögile, aga üritus oli kehv. Teine saabus kolmandal lisaminutil, mil proovis Tamm, kuid ka see oli hiilgavalt tegutsenud Jarju jagu. Vaheajaks juhtis paide.
Teine poolaeg algas taas Kalju pressiga, kuid vaatamata survele, ei pidanud Jarju palju pingutama. Mida aeg edasi, seda rohkem sai end käima ka Paide. 56. minutil proovis trahviksti lähistelt ääreründaja Siim Luts, ent Kalju puurilukk Henri Perk suunas mänguvahendi üle põiklati. See oli Paide esimene võimalus pärast vaheaega, aga mitte viimane.
Tugeva tõuke andis Linnameeskonnale 59. minutil tehtud vahetused - Heroli ja Sten Jakob Viidase asemel tulid platsile Sergei Mošnikov ja viisaprobleemide järel viimaks Eestisse jõudnud Bubacarr Tambedou.
Esimest korda näitas vahepeal Tiraspoli Šeriffis laenul käinud Tambedou oma oskusi 69. minutil. Ta pistis vastase karistusalas rinda Jonesi ja Vladimir Aviloviga ning keeras nende vahelt end löögile. Ilusale eeltööle järgnenud üritus oli tugev, aga Pergi jaoks lihtne saak.
Kaks minutit hiljem oli Gambia ründaja taas aktsioonis. Ta tegi vasakul äärel teravust, tõi pärast seda palli tagasi ning mõni sööt hiljem oli mänguvahend paremal äärel. Sel hooajal enne 26. vooru kaks tabamust kirja saanud poolkaitsja Karl Mööl mängis kokku Mošnikoviga, mille tulemusel pääses esimesena mainitu kaitsjate vahelt proovima. Nõrk, aga täpne löök veeres vasakusse alanurka - 2:0.
Teine värav lõi hetkeks Kalju rivist välja. Aga mida lähemale tuli lõpuvile, seda rohkem panid nõmmekad oma mängus juurde. 82. minutil oli kaptenipaela kandnud Avilovil võimalik üks tagasi lüüa, ent lähidistantsilt sooritatud löögi blokeeris Jarju. Kuus minutit hiljem üritas Nikita Ivanov, aga taas oli Jarju kindel.
Tambedou võitis 89. minutil keskväljal palli, puges mitme vastase vahelt läbi ja sai löögile, aga Perk püüdis. Samal minutil pääses teisel pool püünele Ivanov, kui keerutas parema ristnurga poole, ent supermängu teinud Jarjut sellega ei üllatanud.Sellega ka võistkonnad piirdusid. Paidele ülioluline 2:0 võit. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Paide krabas pronksiheitluse trumbid endale
Premium liiga 26. vooru järel on tabeliseis järgmine: kolmandal ja neljandla real seisvatel Pärnu Vaprusel ning Paidel on 36 punkti, Kaljul 35 ja Tallinna Kalevil 33. Kuigi seis on lahtine ning matemaatiliselt on kõigil peaaegu võrdsed võimalused, siis hetkel on parem käsi just Linnameeskonnal.
Paide kasuks räägib fakt, et olukord on neile tuttav. Nimelt eelmisel hooajal heitlesid nad Kaljuga lõpuni välja ning nagu teame, maandusid pronksmedalid just järvamaalaste kaela ümber. Samuti on nende toonane tuumik püsinud suurel määral koos. Samal ajal on Vapruse ja Kalevi mehed täiesti uues olukorras ning Kaljul on all varasem allajäämine.
Lisaks annab Paidele juurde Tambedou naasmine. Kalju vastu oli ta platsil pool tundi, aga sel ajal näitas Linnameeskond sellist teravust, mida sel hooajal pole naljalt luua suudetud. Ja kui 21-aastane ründaja, kes on Paides jõudnud osaleda vaid kahes trennis, saab end vormi, muutub seni 30 väravat lüüa suutnud võistkonna rünnak kõvasti võimsamaks. Ka kaitse püsib neil kindlana - Paide pole kaotanud 11 mängu järjest.
2. Suure mängu olustik
Kuigi Paide linnastaadionil oli kohapeal 417 pealtvaatajat, oli atmosfäär kõva. Kõik algas juba pool tundi enne kohtumist, kui Kalju fännid marssisid staadionile laulu ja mürtsuvate trummide saatel. Samamoodi sammuti ka tribüüni eest läbi, et näidata võimu.
Tavaliselt, kui mängijad liiguvad Premium liigas platsile, kõlab kõlaritest Eesti jalgpalli hümn. Paides tegi saadet aga kohalik puhkpilliorkester - Linnameeskond oskab mängupäeva kogemust teha vingeks.
Matši alguses toimus tribüünil vähe, see-eest oli pinget platsil. Vaikus kauaks ei jäänud, sest Kalju võimaluste järel elavnesid külalisvõistkonna fännid, avatabamuse järel tegi rohkem lärmi Paide publik. Nii nagu platsil, oli ka võitlus tribüünil üldjoontes võrdne, aga väike eelis oli võõrustajatel.
Vaheaja järel otsustas üks Kalju toetaja jagada tribüünil istunud kohalikele pulgakommi. Üllas tegu ei jäänud märkamata ka Paide kogukonnajuhil Arto Saarel. Ruuporisse rääkinud Saar kiitis meest, kuid andis mõista, sedasi ikka kodupublikut ära ei osta.
Ei tea, kas pulgakommimees võttis rahva südamete võitmiseks kasutusele varuplaani või otsustas ta lihtsalt lolli mängida, aga 64. minutil nägi ilmavalgust tema teine tipphetk. Särgita mees, kes polnud eriti väle, hüppas üle reklaamtahvli ja jooksis väljakule, turvatöötaja tema järel. Pärast auringi tormas huligaan staadioni tagumisest väravast välja, teda jälitanud turva andis alla ning valis rahuliku kõnnitempo. Kuigi tegu oli totrusega, käib ka see suure mängu juurde - välismaal juhtub ju vahel samamoodi.
Olustik linnastaadionil oli selline, nagu ühes õiges mängus peab olema. Võimalik, et see andis võidu võtnud kodumeeskonnale lisakäigu.
3. Mängu parim - Ebrima Jarju
Paide väravavaht Ebrima Jarju oli Kalju vastu võimas. Ta tõrjus lööke, mis tulid nii lähidistantsilt kui kaugelt ning sai kirja järjekordse nullimängu. Tiitlit oleks väärinud ka vahetusest sekkunud Tambedou, aga kuna Jarju hiilgas 90 minutit ning ründaja oli platsil circa pool tundi, kaldub kaalukauss kindamehe poole.
Protokoll:
3. septembril kell 14.30 Paide linnastaadionil
Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju FC 2:0 (1:0)
11. Thomas Agyepong, 71. Karl Mööl
Väravasöödud: 11. Herol Riiberg, 71. Sergei Mošnikov
Hoiatused: 22. Dehninio Muringen, 90. Siim Luts, 90+3. Bubacarr Tambedou - 50. Artjom Artjunin (abitreener), 90+1. Olivier Rommens
Mänguolud: +20, vahelduv pilvisus, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 417
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Sten Klaasen, Kristjan Kruk
Neljas kohtunik: Martti Pukk
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Erkko Liiv
Paide: Ebrima Jarju, Joseph Saliste, Gerdo Juhkam (90. Silver Alex Kelder), Dehninio Muringen, Karl Mööl, Oskar Hõim, Andre Frolov, Siim Luts, Herol Riiberg (59. Sergei Mošnikov), Thomas Agyepong (76. Daniel Luts), Sten Jakob Viidas (59. Bubacarr Tambedou).
Varus: Mattias Sapp, Kaimar Saag, Sergei Mošnikov, Bubacarr Tambedou, Silver Alex Kelder, Siim Aer, Alieu Gibba, Daniel Luts, Marten Henrik Kelement.
Kalju: Henri Perk, Pavel Marin, Yohan Mannone, Vladimir Avilov, Maksim Podholjuzin, Artjom Dmitrijev, Nikita Komissarov (55. Olivier Rommens), Andre Fortune (73. Nikita Ivanov), Zyen Jones (73. Kaspar Paur), Alex Matthias Tamm, Promise David.
Varus: Maksim Pavlov, German Šlein, Kaspar Paur, Nikita Ivanov, Maksim Gussev, Rommi Siht, Olivier Rommens, Casper Nicolas Lugtmeijer, Stanislav Agaptšev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta