Luup peale | United alustas mäkketõusu, aga Veelma tõmbas hoogu maha (galerii!)
Nõmme United jõudis Tartus Tamme staadionil paarikümne minuti kaugusele oma esimesest võõrsilvõidust Premium liigas, kuid Ahmed Basheri puudumisel kerkis Tammeka päästjaks Patrick Genro Veelma.
Üsna rahuliku tempoga avapoolajal ringles pall rohkem Unitedi väljakupoolel ja trahvikastis, aga konkreetseid väravavõimalusi avanes mõlemal meeskonnal väga vähe. Vahe tegi sisse Murad Velijevi individuaalne meisterlikkus - Unitedi ääreründaja murdis 39. minutil vasakult karistusalasse ning jõudis terava nurga alt viiekastini välja, saates seejärel palli tagumisse ülemisse nurka - 0:1!
Teisele poolajale tuli näljasemalt peale Tammeka, kuid pikka aega ei toonud see kaasa ühtegi väravavõimalust. Tasapisi muututi aga ohtlikumaks ning 72. minutil saadigi oma tahtmine, kui Patrick Genro Veelma pusis Untiedi trahvikastis mitmete kaitsjate vahel läbi, jõudis viiekastinurka ja virutas sealt palli võrku - 1:1!
Viigivärava järel muutus mäng palju lahtisemaks ning mõlemal meeskonnal avanes võimalusi edu haaramiseks. 80. minutil läks Ezekiel Tanimowo kiirrünnakul vasakult ise löögile ja tabas posti, jättes Veelma värava ette tulutult söötu ootama. 90+2. minutil pääses Kevin Mätas teises väljakuotsas kümnelt meetrilt löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Unitedi vangerduste trall
Unitedi mängueelsed koosseisumuudatused puudutasid peaasjalikult ääri, kust puudusid Kaspar Rõõmussaare ja Henri Leokese näol mõlemad mehed, kes senistes Martin Klaseni poolt juhendatud liigamängudes äärtel olid alustanud. Murad Velijev naasis põhikoosseisu ning vasakul äärel alustas Sacha Martinez, kes eelnevalt oli mänginud vasakkaitses.
Sellega vangerdused ei piirdunud, sest avapoolaja käigus vahetasid Velijev ja Martinez omavahel ääred ära. See võimaldas Velijevil väravaolukorras mugavalt äärelt sisse murda ja löögile minna - ning seejärel jooksis ta otsejoones pingi juurde, tänamaks embusega Klasenit usalduse eest.
62. minutil tehtud vahetuste järel langes Martinez vasakkaitsesse, Samuel Merilai suundus sealt paremkaitsesse ning äärepoolkaitse mehitati hoopis Kevin Mätase ja Oleksandr Musolitiniga, kes varasemalt mängisid vastavalt ründaja all ja keskväljal. 71. minutil asendati Musolitin naturaalse ääre Henri Leokesega.
82. minuti vahetustega korraldati asetused veelkord ümber. Bruno Vain võttis koha sisse vasakul äärel ning Mätas siirdus sealt tipuründajaks. Eelmistes mängudes äärel tegutsenud Rõõmussaar saabus aga ründaja alla, kust Karl Gustav Kokka laskus madalamale. Mihkel Järviste suundus omakorda keskväljalt paremkaitsesse.
Niisiis jõudsid Unitedil nii vasakpoolkaitsja kui ka parempoolkaitsja positsioonil tegutseda neli erinevat meest, paremkaitset mehitasid kolm erinevat mängijat ja vasakkaitset kaks. Suurimateks "rännumeesteks" olid Sacha Martinez, kes mängis enne vasakkaitsesse tulekut mõlemal äärepoolkaitsja positsioonil, ning kapten Kevin Mätas, kes jõudis mängida nii ründaja all, vasakul äärel kui ka tipuründes.
2. Basheri suured saapad
On terve sületäis statistilisi fakte, mis iseloomustavad Ahmed Basheri tähtsust Tammeka rünnakul. Basheri arvel oli enne seda kohtumist Tammeka 25 liigaväravast 12, sealhulgas viis viimast tabamust. Kolmes eelnevas selle hooaja kohtumises, kus Nigeeria ründaja meeskonda aidata ei saanud, jäi Tammeka nulli peale. Viimati tegi Tammeka eest mõni muu mängija skoori 19. juunil, pärast mida oli väravaid löönud ainult Basher.
Basheri asendajad on löönud kõvasti väravaid Esiliiga B-s, kus Priit Peedo oli eelmise hooaja väravakuningas 36 tabamusega ning Akaki Gvineria on käimasoleva hooaja parim väravakütt 17 tabamusega, kuid Premium liiga tempoga ei ole kumbki mees veel piisavalt kohanenud.
Peatreener Marti Pähnal on muidugi õigus, et taganutmine ei aita kedagi, kuid paraku andis see mäng taaskord kinnitust, et Basherile väärilist asendust hetkel võtta ei ole. Tõsist ohtu kujutati Unitedi väravale vähem kui mängupilt eeldanuks ning peamine väravaoht sündis läbi teiste positsioonide mängijate.
3. Unitedi ees on järsk, aga ületatav mägi
Tegemist oli Unitedi kaheteistkümnenda võõrsilmänguga Premium liigas ning esimene võõrsilvõit jäi ka seekord ootele. Alles kolmandat korda saadi võõrsilt kätte viigipunkt, kuid sellest hoolimata on viimaste mängude alusel põhjust mõõdukaks optimismiks.
Pärast Martin Klaseni asumist peatreeneriks on jäädud napilt alla Narva Transile ja FCI Levadiale, nüüd teeniti punkt auga välja ning meeskonnas paistab olevat tublisti realiseerimata potentsiaali. Mõned suvised täiendused ootavad veel avanemist, laatsaretist oodatakse mehi tagasi ning ühtne tuumik on veel väljakujunemisel.
Vahe üheksandal kohal paikneva Tallinna Kaleviga vähenes 8 punktile ning hooaja lõpuni jääb 13 vooru. See on küll ränk mägi ronimiseks, kuid mäletatavasti jõudis Harju JK Laagri eelmisel aastal lähedale veelgi järsema mäe ületamisele, nii et kõik on võimalik. Harjut lahutas eelmisel aastal 9 vooru enne hooaja lõppu eelviimasest kohast 9 punkti ja viimaseks vooruks jõuti eesmärgist ühe sammu kaugusele, enne kui libastuti ja Esiliigasse tagasi kukuti.
4. Mängu parim - Patrick Genro Veelma
Hiilgavad individuaalsed sooritused olid need, mis selle üldiselt pigem kinnise heitluse tulemuse otsustasid. Veelma soolo oli veel grammi võrra kõrgemast klassist kui Velijevi oma, sest trahvikasti keskosas kolmest kaitsjast möödumine on miski, mida näeb Premium liiga tasemel väga harva.
Protokoll:
11. augustil kell 17.00 Tartu Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - FC Nõmme United 1:1 (0:1)
72. Patrick Genro Veelma - 39. Murad Velijev
Väravasöödud: 72. x - 39. Martin Adamec
Hoiatused: 44. David Epton, 79. Carl Kaiser Kiidjärv (pingilt) - 19. Karl Läänelaid, 37. Aleksandr Alteberg, 56. Ismael Garcia, 89. Martin Adamec
Mänguolud: +18, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 380
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Jaan Roos
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Paul Kask
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas, Tanel Tammik, Reio Laabus, Mairo Miil (46. Laurits Õunpuu), David Epton (46. Tanel Lang), Giacomo Uggeri, Ezekiel Tanimowo (83. Kevin Burov), Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma (88. Robin Mathias Müür), Akaki Gvineria (67. Priit Peedo).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Kevin Burov, Robin Mathias Müür, Tanel Lang, Mait Vaino, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
United: Marko Meerits, Samuel Merilai (82. Kaspar Rõõmussaar), Aleksandr Alteberg, Ismael Garcia, Karl Läänelaid (62. Karl Gustav Kokka), Sacha Martinez, Oleksandr Musolitin (71. Henri Leoke), Martin Adamec, Murad Velijev (62. Mihkel Järviste), Facundo Stefanazzi (82. Bruno Vain), Kevin Mätas.
Varus: Georg Mattias Lagus, Alexander Kapitan Bergman, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Henri Leoke, Ousman Ceesay, Alfred Adomah, Kaspar Rõõmussaar, Karl Gustav Kokka.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Imre Pühvel
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta