MEISTRILIIGA

Luup peale | United proovis kinkida, Kalev ei tahtnud võtta. Ohjad haaras sünnipäevalaps

Martti Kallas pilt
Martti Kallas

Tallinna Kalev jättis küll palju löömata, aga sai Nõmme Unitedilt ikkagi 2:0 võidu kätte. Foto: Andrei Smetana

Tallinna Kalev teenis Premium liiga 11. vooru kohtumisest Nõmme Unitedi vastu 2:0 võidu. Mõlemad väravad lõi täna oma 21. sünnipäeva tähistav kapten Tristan Toomas Teeväli.

Võrdselt ja võitluslikult alanud mängu esimene võimalus sündis teisel minutil, kui Unitedi keskkaitsja Jakub Luka mõtted jooksid ebamugava põrke järel veidi lühisesse ning slovakk kaotas ca 25 meetri kaugusel väravast palli. Ats Purje andis söödu karistusala vasakusse tsooni Taavi Jürisoole, aga Marko Meerits suutis tänasega mängukeelu alt naasnud ääreründaja löögi tõrjuda.

Kalev jätkas tormiliselt: juba kuuendal minutil pääses Ats Purje Alexander Kapitan Bergmani nina eest väravavahiga silmitsi, aga Bergman sirutas viimasel hetkel siiski varba pallile vahele. Avaminutid möödusid Unitedi jaoks jõulise kannatamise tähe all.

Seejärel said nõmmekad end aga üha paremini käima – Kalevi värava all põhjustas enim elevust üks Meeritsa pikk püstsööt, mida ründasid nii Unitedi ründaja Murad Velijev kui ka Kalevi väravavaht Oskari Forsman. Mõlemad hüppasid pallist seejuures mööda ning Kalev pidi tänama õnne, et Meeritsa pall otse värava peale ei suundunud.

Veerandtunnise mängu järel sündis esimene väga ohtlik võimalus, sedapuhku oli käristajaks Meerits: Jürisoo pääses vasakult äärelt palliga jooksu, vastu astunud Unitedi väravavaht lõi aga pallist mööda. Jürisool oli 20 meetri kaugusel ees tühi värav, aga kiirustatud löök lendas sihtmärgist üle.

Eduseisu sai Kalev poolaja keskel siiski kätte. Künklik muru mängis Lukale vingerpussi ning Jürisoo suskas jala õigel hetkel palli ja kaitsja vahele. Väike kõks vastu jalga tõi kaasa penalti ning sünnipäevalaps Tristan Toomas Teeväli naelutas palli vasakusse ülanurka – 1:0!

Järgnes veerand tundi võrdsete lahingut, milles kerkisid tasapisi esile ka pinged: liigse suuvärgi või žestikuleerimise eest teenisid kollase kaardi nii Purje, Velijev kui ka Unitedi peatreener Randin Rande. Võimalusi teenisid mõlemad, aga mitte kuigi ohtlikke.

39. minutil teenis Kalev aga nurgalöögi. Veel mullu Unitedi särki kandnud Aleksander Švedovski andis hiilgava palli tagumisse posti ning Teeväli rammis selle Mõhhailo Plohhotnjuki nina eest peaga võrku – sünnipäevalaps lõi seega oma päeva teise ja tegi seisuks 2:0!

Vaheaega oli Unitedil väga vaja. Napilt paar minutit pärast Kalevi teist väravat pääses Purje Meeritsaga üks-ühele, aga kogenud väravavaht tegi taas supertõrje; järgnenud nurgalöögist sai löögile Vadim Mihhailov, aga taas oli Meerits esipostis kohal. Kalevi järgmisel rünnakul pääses Purje taas Meeritsaga silmitsi ja proovis väravavahist mööda mängida, aga 32-aastane puurilukk hüppas ennastsalgavalt pallile ja noppis selle enda rüppe.

Teine poolaeg algas Unitedi kontrolli all, aga edaspidine kulges sarnaselt avapoolajale – Kalev keerutas üha rohkem ja rohkem nõmmekate kasti ümber. Napilt pärast tunni aja täitumist pääses Švedovski Meeritsaga üks-ühele, aga väravavaht oli taas ülesannete kõrgusel ja tõrjus.

Järgnes pool tundi võrdsete heitlust, milles Kalev lõi küll rohkem võimalusi, aga mitte ühtegi kuigi ohtlikku. Unitedi poolelt tõid veidi elevust vahetused: Karl Gustav Kokka liitumine lülitas ründekäikudesse veidi elu juurde.

Kahel korral pääses Unitedi poolelt löögile Kaspar Rõõmussaar, aga küll jäi vajaka tsenderdaja täpsusest ja seejärel jälle lööja omast. Väravani rohkem ei jõutud ja mäng lõppes võõrustajate 2:0 võiduga.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. United tegi sünnipäevalapsele kingituse

Kalevi kapten Tristan Toomas Teeväli sai – märkimisväärse omapoolse panuse kaasabil – 21. sünnipäevaks vahva kingituse. 24. minutil realiseeris ta kindlalt Taavi Jürisoo teenitud penalti ning veerand tundi hiljem suunas peaga võrku Aleksander Švedovski nurgalöögi.

Pühapäevast sai seega mitte vaid Teeväli, vaid kogu Kalevi pidupäev. Küll aga peab United endale kõvasti tuhka pähe raputama – Kalevi takistamisel ei näidatud oodatule ligilähedastki taset. Kingitus järgnes kingitusele.

Ainuüksi esimese poolaja vältel andis United vastastele ridamisi võimalusi, millest nende õnneks realiseeriti ära vaid kaks – ja need ei olnud kindlasti lihtsaimad võimalused, mis kodumeeskonnale avanesid. Kalevil oli vähemalt kolm sajaprotsendilist olukorda ning teiselgi poolajal pääseti korra Marko Meeritsaga silmitsi. Võitjate peatreener Daniel Meijel kirus kehva realiseerimist ka mängu järel ETV2 otseülekandes.

2. Meeritsa hiilgepartii

Ehkki United kaotas mängu, tuleb neil oma väravavaht Marko Meeritsale kohtumise järel kindla peale midagi uhket välja teha. Keerulistel hetkedel tassis 32-aastane puurilukk omasid ainuisikuliselt. Eriti olulisteks kujunesid esimese poolaja lõpuminutid, mil tehtud ponnistused jätsid põnevuse ka teiseks poolajaks ellu – United oli rohkem kui hädas, aga pääses tänu Meeritsale siiski.

Esimese poolaja lõpp oli nõmmekate jaoks mängu raskeim aeg. Teeväli oli äsja viinud Kalevi 2:0 juhtima ja kalevlaste mängumootor toimis justkui täpselt nii nagu vaja. Viie minuti jooksul pääses Ats Purje kahel korral üks-ühele, aga Meerits oli suurepäraselt valvel. Korra pääses nurgalöögist ohtlikult suunama ka Vadim Mihhailov, aga jälle oli väravavaht ees.

Kui Meeritsat poleks puurisuul olnud, võinuks ülekande jälgijad vabalt juba 45 minuti järel televiisori kinni panna ja Kalevi võidus kindlad olla. Meeritsa ainuisikulised vägiteod hoidsid Unitedit vee peal, aga paraku neist ei piisanud.

3. Kadrioru muru imeline muutumine – kas piisav?

Kui veel nädal aega tagasi kohtumises Narva Transi vastu meenutas Kadrioru staadioni muru pigem kartulipõldu, siis seekordne pilt oli keskmisest selgelt viisakam. Palli sai liigutada ka mööda maad ja positsioonirünnakuid pakuti pealtvaatajaile märksa rohkem kui nädalataguses mängus.

Küll aga pole kõik mehed pärismuruga veel hästi kohanenud: näiteks avavärav tuli penaltiolukorrast, mille põhjustas Unitedi slovakist keskkaitsja Jakub Luka. 20-aastane mängumees komistas oma karistusalas palli otsa, võimaldades Taavi Jürisool seda endale noolida ning pallikaotuse järel panigi Luka ründajale väikse kõksu vastu jalgu.

4. Mängu parim – Aleksander Švedovski

Veel mullu Unitedis mänginud Švedovskist õhkus tahet end vana satsi vastu tõestada. Temast sai juba mitmendat korda sel hooajal Kalevi absoluutne üleplatsimees, kes rügas vapralt igas väljaku otsas ja jagas sööte nii vasakule kui ka paremale.

Statistikasse läheb Švedovski nime taha kirja üks väravasööt, teisel poolajal oli tal üks-ühele olukorras hea võimalus oma nimi ka väravalööjana protokolli kirjutada. Superšansi jättis ta küll kasutamata, aga kogu mängu lõikes tehtud hea partii kindlustas talle täna mängu parima tiitli.