MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

HISPAANIA
Link kopeeritud

Luup peale | Uus El Clasico ei igatsenud Ramost, küll aga Messit

Link kopeeritud
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar

David Alaba skooris oma esimeses El Clasicos. Reali särgis on selliseid mehi enne teda olnud vaid neli: Ronaldo Nazario, Ruud van Nistelrooy, Raphael Varane ja Jese Rodriguez. Foto: Scanpix / Albert Gea / Reuters

Hispaania kõrgliigas peeti pühapäeva õhtul selle hooaja esimene El Clasico ehk madin kahe igipõlise rivaali FC Barcelona ja Real Madridi vahel. Traditsiooniliselt tulises ja kaasahaaravas lahingus võttis Camp Noul 2:1 võidu Real, kes tõusis sellega tabeli tippu.

Kataloonias 86 422 pealtvaataja ees peetud lahingus algas kõik võrdlemisi kompavalt. Esimese paarikümne minuti jooksul ei jõudnud kumbki korraliku pealelöögini. 21. minutil tungis Real Madridi ääreründaja Vinicius Junior võõrustajate karistusalasse, aga kukkus sedavõrd õrna puute peale, et ei peakohtunik ega VAR olukorras penaltit ei näinud, kuigi brasiillane ise seda nõudis.

Mängu esimene väga hea võimalus avanes hetk hiljem Barcelonale, kui parema ääreründajana alustanud Sergino Dest pääses Memphis Depay eeltöö järel karistusalas uhkes üksinduses löögile, aga suutis kindlana näinud šansi raisku lasta, kõmmutades palli üle värava.

32. minutil oli Barcelona taas rünnakule jõudnud, kui Reali suvine täiendus David Alaba oma karistusala ees palli röövis. Spurti alustanud Alaba andis passi Viniciusele, kes leidis suurepärase diagonaaliga paremal tiival tormanud Rodrygo. Rodrygo tõmbas kahe Barcelona kaitsja tähelepanu endale ning söötis rünnakule tõtanud Alabale, kes sisenes karistusalasse ja kõmmutas püüdmatu palli Marc-Andre ter Stegeni kaitstava värava parema posti kõrvale - 1:0 Realile!

Mõni minut hiljem oli Barca lähedal viigistamisele, aga Gerard Pique pealöögist nurgalöögi olukorras lendas pall Madridi klubi väravast mööda. Hea šanss oli avapoolaja lõpus veel ka Ansu Fatil, ent tema soorituse blokeeris Alaba.

Teisel poolajal jätkus matš küllaltki sarnaselt, nagu ta oli möödunud esimesel. Pallivaldamine oli võrdne, Barcelona proovis rünnakul lüüa massiga, Real aga teravuse ja kontratega. Mitmed rünnakud lõppesid kas suluseisude või nurgalöökidega, mis ohtlikuks ei kujunenud.

Gerard Pique ja Luka Modric hoidsid üleval vana El Clasico vaimu. Foto: Scanpix / Nacho Doce / Reuters

63. minutil andis Luka Modric geniaalse akrobaatilise söödu Karim Benzemale, kelle löök oli ter Stegenile kergeks saagiks. Seejärel Barca küll otsis veel, aga ei kippunud leidma ja Real hoidis võõrustajaid samuti kogu aeg pinges. Ühelt poolt proovis Fede Valverde, teiselt poolt Sergio Agüero, ent tulemust ei tulnud.

Alles matši kolmandal üleminutil läks uuesti väga-väga teravaks. Pique kukkus Reali karistusalas ja nõudis penaltit, aga ei saanud seda ja pealinlased tormasid taas kontrasse. Palliga kasti jõudis lõpuks Marco Asensio, kes virutas peale - ter Stegen tõrjus, aga värava ette, kuhu jõudis esimesena Lucas Vazquez - kes oli minut varem Dani Carvajali vahetusest sekkumisel äärekaitsest ääreründesse edutatud -, lüües mõnelt meetrilt oma hooaja esimese tabamusega 2:0.

Sellega ei olnud mäng aga veel lõppenud, sest seitsmendal üleminutil lõi Agüero mõnelt meetrilt Desti söödust oma Barcelona karjääri debüütvärava - 1:2. Selle seisuga mäng ka lõppes. Liigatabelis tõusis Real esimeseks, Barcelona jätkab tabeli keskel. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Sergio Ramose vaim

Seekordset El Clasicot nimetati matši eel ja ajal mitmel pool uueks või põlvkondade vahetuse El Clasicoks. Barcelonal ei olnud ju enam väljakul Lionel Messit, keda asendasid noorema põlvkonna tulevikutähed, Real Madridil ei olnud oma talismani Sergio Ramost - mõlemad siirdusid suvel üleminekutasuta Prantsusmaale PSG-sse.

Kuigi Reali koosseisus Ramost pühapäeval tõepoolest ei olnud, siis tema vaimu ja vaimsust sai näha siiski. Ramose särginumbri nelja sai endale suvel samuti vabaagendina (Müncheni Bayernist) liitunud David Alaba. Kuigi Alaba on Carlo Ancelotti käe all saanud juba mängida nii kesk- kui ka äärekaitses, toodi ta peaasjalikult just vasakpoolseks keskkaitsjaks. Positsioonile, mida täitis eelnevalt Ramos.

Lisaks särginumbrile ja positsioonile klapib Alabal Ramosega ka lähenemine jalgpallile. Kui suuremas osas jalgpalliklubidest ei oleks see kas a) mõeldav või b) hea toon, kui keskkaitsja mängus tuliseima rivaaliga keset avapoolaega viigiseisul silmad kinni rünnakule liduma paneb, siis teatud klubides on see okei ja aktsepteeritav. Real Madrid on üks sellistest.

32. minutil peatas Alaba enda väravast 18 meetri kaugusel Barcelona rünnaku. Kümmekond sekundit hiljem tähistas ta teisel pool väljakut oma löödud väravat. Kui Alaba oli enda kasti ees palli kätte saanud, nägi ta, kui palju vaba ruumi ootab teda ees. Ta otsustas kohe ise kontrarünnakule tormata ja ei tõmmanud käiku välja ka siis, kui Vinicius talle söötu ei andnud ja mängu teisele poole väljakut viis. Alaba jätkas spurtimist ning saigi lõpuks Rodrygolt söödu tagasi.

Esimene El Clasico ilma Sergio Ramose ja Lionel Messita möödus neile mõlemale mõeldes. Foto: Scanpix / Imago Images / Jan Hübner

Kui tavapärane kaitsja oleks Barcelona karistusalasse jõudes hakanud otsima söötu Benzemale, kes oli värava ees vaba, siis tavapärane ründaja oleks jooksnud väravale veel lähemale, et oleks lihtsam skoorida. Alaba pole kumbki. Sarnaselt Ramosele on ka Alabal väga hea löögijalg - ilmselt isegi parem -, mida usaldades otsustas Austria koondise kapten küllalt keerulise variandi kasuks, tulistades raamide suunas üsna kaugelt. Kuna löök oli maailmaklassist, piisas sellest.

Sergio Ramose pärandit ei röövi miski. Ent kui David Alaba jätkab sarnase vaimsusega mängimist, ei pruugita pealinnas arugi saada, et suvel kaitseliinis sedavõrd suur muudatus läbi viidi.

2. Lionel Messi igatsus

Küll aga igatseb tänane Barcelona oma ikooni Lionel Messit. Kui Carlo Ancelotti viljeletav jalgpall on sarnane oma õpilase Zinedine Zidane'i omaga, kus mõõduka pallivaldamise kõrval soovitakse nõelata hirmteravate kontrarünnakutega, siis Ronald Koeman tahab mängida tüüpilist Hollandi-Barcelona stiili. Pall on vaja hoida enda käes, tekitada lühikese söödumänguga väljaku ühte ossa suur ülekaal ja selle pealt leida liine läbistav sööt või lihtsalt surve all olevate kaitsjate poolt vabaks unustatud mängija. Teisisõnu rünnatakse massiga.

Massiga ründamise puhul on oluline see, et kui kitsikustes ruumides saab ründaja palli, peab ta väga meisterlikult tegutsema. Messi on selles ampluaas maailma parim. Oma tiheda sammu ja täpse jalaga suutis ta alati kitsikusest kas suurepärase tehnika, oskuslike petete või kavalate söötudega välja tulla ning veel paremini ükskõik mis asendist palle võrku lüüa.

Pühapäeval alustas FC Barcelona parema ääreründajana - Messi tavapärasel kohal - 20-aastane USA koondise paremkaitsja Sergino Dest. Ja see andis tunda! Avapoolajal eksis Dest pealelöögiga kohas, kus Messi poleks seda teinud.

Barcelona jõudis korduvalt Reali värava lähistele, aga seal nappis otsustavust ja kvaliteeti, et lõpuks Thibaut Courtois' üle mängida. See kvaliteet oli olemas alles vahetusmehel Kun Agüerol, kes siirdus suvel Barcasse, et mängida koos justnimelt oma väga hea sõbra Messiga. Viimasest tunti täna selgelt puudust.

3. Pealinlasi soosiv statistika

Seekordne võit on Realile juba neljas järjestikune triumf El Clasicos. Viimati oli Madridi klubi saldo omavahelistes kohtumistes nii hea 1965. aastal. Ronald Koemanist sai Patrick O'Connelli järel aga alles teine treener, kes on kaotanud oma kolm esimest El Clasicot. O'Connell pidas need mängud aastatel 1935 kuni 1940 samuti Barcelona juhendajana.

Real Madrid on nüüd 247 võistlusmängust Barcelona vastu võitnud 99. Barca võidusaldo on 96. 52 matši on lõppenud viigiga. Varem väga-väga võrdsena püsinud tasakaal on nüüd kergelt Reali kasuks kaldumas. Barcelona viimane võit Reali üle pärineb nüüdseks juba enam kui kahe aasta tagant: 2019. aasta kevadest.

4. Mängu parim - Vinicius Junior

Real Madridi vasakäär on selle aasta jooksul mängijana väga-väga palju küpsenud. Ka varem oli praeguseks 21-aastane brasiillane välkkiire, terav ja meisterliku triblinguga, aga tema otsused ja lahendused ei kannatanud tihtipeale kriitikat.

Vinicius varasemalt justkui ei osanudki veerevat palli lüüa või ei saanud vastase kastis söötu otsides nahkkerale pihta. Tänavu on ta aga leidnud rahulikkuse, millega on viinud oma mängu uuele tasemele.

Vinicius oli Camp Noul kõige ohtliku mees. Ta oli mängija, keda otsisid söötudega kõik kaaslased. Kui ta palli sai, oli Barcelona kaitsjatel alati ärevus üleval. Kui paari hooaja eest tundus, et Viniciusega võib minna nii, nagu ikka brasiillastega minema kipub - kõvasti talenti, mida lõpuks ei suudeta edusse konverteerida -, siis Carlo Ancelotti käe all on ääreründaja astunud edasi mitte sammu, vaid mitu ja temast võib tulevikus kujuneda El Clasicote mõttes sellise staatusega mängija, nagu olid Cristiano Ronaldo või teiselt poolt Lionel Messi.

FC Barcelona - Real Madrid 1:2 (0:1)
90+7. Sergio Agüero - 32. David Alaba, 90+3. Lucas Vazquez

Hoiatused: 58. Gerard Pique - 80. Ferland Mendy

Barcelona: ter Stegen; Mingueza (46. Coutinho), Garcia, Pique, Alba; Gavi (85. L. de Jong), Busquets, F. de Jong (77. Roberto); Dest, Depay, Fati (74. Agüero).

Real: Courtois; Vazquez, Militao, Alaba, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Rodrygo (72. Valverde; 90+2. Carvajal), Benzema, Vinicius (87. Asensio).

Teised pühapäevased tulemused:

Sevilla - Levante 5:3 (3:1)
8. Oliver Torres, 24. Rafa Mir, 38. Diego Carlos, 50. Munir El Haddadi, 64. Fernando - 33., 55. Jose Luis Morales, 61. Gonzalo Melero

Real Betis - Rayo Vallecano 3:2 (2:1)
22. Alex Moreno, 24. Juanmi, 75. pen. Willian Jose - 45+1. Randy Nteka, 65. Alvaro Garcia

Tabeliseis:

Standings provided by SofaScore LiveScore
Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK