Luup peale | Vapper Paide pani kuumale eurosuvele väärilise punkti (galeriid!)
Paide Linnameeskond lõpetas eduka eurohooaja väärilise esituse ja resultaadiga, tehes Rootsi tippklubi Häckeniga kodus 1:1 viigi. UEFA Konverentsiliiga kolmanda eelringi edasipääsulootused olid kadunud 1:6 kaotatud avamänguga.
- Vaata Liisi Troska galeriid siit või artikli lõpust!
- Vaata Katariina Peetsoni galeriid siit või artikli lõpust!
Avamängu tulemusest hoolimata kujunes kordusmäng A. Le Coq Arenal samuti väga lahtiseks. Mõlemal meeskonnal avanes juba avapoolajal neli-viis väravavõimalust ning kuigi Häckeni olukorrad olid pisut ohtlikumad, ei olnud ka Paidel midagi häbeneda.
Esimene šanss langes 3. minutil Paidele, kui Daniel Luts lõikas paremalt keskele ja lõi peale, aga väravavaht tõrjus. 5. minutil söötis Ebrima Jarju palli vastase jalale, aga Nikita Baranovi õigeaegne libistamine blokeeris ohtliku võimaluse. 7. minutil pääses Häcken siiski juhtima, kui Adam Lundqvisti kauglöök võttis Joseph Salistest õnnetu põrke ja suundus tõrjumatult posti kõrvale - 0:1!
Järgnes Paide jaoks raskem periood, kuid puurilukk hoidis vahet minimaalsena. 10. minutil saatis Julius Lindberg Lundqvisti söödu järel palli lati alla, Jarju lükkas selle reaktsioonitõrjega üle lati. 18. minutil jõudis Häcken lühikeste söötudega oma värava alt kuni Zeidane Inoussa läbijooksuni - Jarju lükkas tema löögi sõrmeotstega tagumisest postist mööda.
Ajapikku hakkas ka Paide taas ähvardama. 27. minutil näppas Abdoulie Ceesay väravavahi söödu vahelt, aga löök 20 meetri pealt ebaõnnestus. 29. minutil pääses Robi Saarma Daniel Lutsu eeltöö järel kasti tagant löögile - väravavaht püüdis. 33. minutil sai Saarma ikkagi oma tahtmise, kui Ceesay läbisöödu järel otsustas ta taganeva kaitsja pealt kasti tagant löögile minna ning saatis terava palli posti kõrvale - 1:1!
Vahetult enne poolajavilet konksutas Inoussa kastis ohtlikult, aga saatis palli Paide õnneks seitsmelt meetrilt väravast mööda.
Teiseks poolajaks jagus tulevärki vähem. Mängupilt oli suures plaanis jätkuvalt suhteliselt võrdne, kuid Häcken toimetas pisut rahulikumalt ning edasi-tagasi jooksmist esines vähem. Ka konkreetseid väravavõimalusi nappis. Siiski pidi Paide kõvasti higi valama, et viigiseisust kinni hoida.
Kõige ohtlikum oli Häckeni kiirrünnak 60. minutil. Siim Luts jõudis viimasel hetkel Srdan Hrstici lööki blokeerima, kuid pall põrkas tema kaudu vastu posti ja sealt omakorda Jarju käte kaudu üle otsajoone.
84. minutil oli Amor Layouni ohtlikult läbi pääsemas, aga Baranovi, Saliste ja Jarju ühispingutus sai olukorra klaariks. 88. minutil tegi Baranov veel ühe oluline sekkumine, et Layouni 88. minuti tulekust oht välja võtta. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Ei mingit hinnaalandust
Kui Häcken eelmise eelringi avamängus Luksemburgi klubi Dudelange’i 6:2 võitis, siis tegid nad kordusmänguks algkoosseisus kuus muudatust. Paidele ei pakutud 6:1 eduseisul aga sellist hinnaalandust, vahetades algkoosseisus välja vaid kaks mängijat.
Avaminutitest peale tegi Häcken suurte jõududega kõrget pressi, lubamata Paidel lühikese sööduga mängu avada. Rootslaste väravajanu püsis kõrgena ka pärast juhtväravat ning nende tegutsemise intensiivsuse põhjal paistis tõesti, et kõigis oma kolmes senises euromängus kuus väravat löönud meeskond kavatseb nui neljaks seda seeriat jätkata.
Pisut probleemse alguse järel sai Paide aga kaitses asjad kontrolli alla ning suutis ka ise palliga ohtlik olla, nii et viigivärav oli igati teenitud. Teisel poolajal näitas rootslaste väravajanu viimaks raugemise märke, kuid selle mulje taga oli osaliselt kahtlemata ka Paide hea töö kaitses.
2. Paide vapper lähenemine
Paide taktikaline lähenemine oli julge kõigis kuues euromängus, kuid Häckeni vastu paistis see eriti eredalt silma, sest vastase klass oli ju palju kõrgem kui Bala Towni või Stjarnani puhul. Kõigi kolme eurovastase vastu liikus Milan Delevic ründefaasis keskkaitsest keskväljale ja Patrik Kristal keskväljalt teiseks number kümneks. Nii moodustus kaitsefaasis midagi 4-4-2 taolist ja ründefaasis 3-2-4-1.
Viie ründava mängija olemasolu pakkus Paide rünnakutele erinevaid käike, mille toel suudeti Häckenit nii kodus kui võõrsil teravalt nõelata. Ent mõistagi kaasnesid selle lähenemisega ka riskid, sest pallikaotuse hetkel oli ju tagaliinis vaid kolm mängijat ning kaitseasetuse sissevõtmine nõudis aega ja jooksumeetreid.
Ent selle asemel, et kordusmängule konservatiivsemalt vastu minna, nõudis Ivan Stojkovic oma hoolealustelt A. Le Coq Arenal veelgi julgemat lähenemist, jättes Delevici ja Kristali kauemaks kõrgemale positsioonile ning lastes neil kaitseasetusse laskuda alles siis, kui vastane Paide väljakupoolele jõudis.
Julge hundi rind osutus seekord rasvaseks, sest Häckeni ülesehituse häirimine ja keskväljalt läbimurdmise takistamine kaalusid kaitsesse jäetud ruumid üle.
3. Tähtsad koefitsiendipunktid
Eesti klubide arvel on sel hooajal 1,625 koefitsiendipunkti, mis on üks läbi aegade parimaid kogutulemusi pärast 2021. aastat, mil FC Flora jõudis Konverentsiliiga alagrupiturniirile. Paide kuum eurosuvi kogus Eestile sel suvel 0,75 punkti, Flora arvel on enne Reykjaviki Vikinguri võõrustamist 0,5 punkti ning FCI Levadia teenis Šiauliai seljatamise eest 0,375 punkti.
Need koefitsiendipunktid osutuvad eriti oluliseks paari aasta pärast, sest UEFA arvestab riikide pingerida koostades viimase viie hooaja keskmist punktisaaki. Kui 2021. aasta tulemus arvestusest välja jääb, siis võib iga viik osutuda kaalukeeleks, mis säilitab Eesti klubidele neli eurosarjapääset.
4. Paide parim - Nikita Baranov
Eelpool kirjeldatud Paide julge mänguplaan tõstis Baranovi kui ainsa püsiva keskkaitsja rolli eriti oluliseks. Kohtumise alguses säras ta järjest otsustavate sekkumistega ning lõpu eel oli ta jälle mitu korda õigel ajal õiges kohas, et ohtlikud läbimurded neutraliseerida.
Protokoll:
13. augustil kell 19.30 A. Le Coq Arenal
Paide Linnameeskond - BK Häcken 1:1 (1:1), kahe mängu kokkuvõttes 2:7
33. Robi Saarma - 7. Adam Lundqvist
Hoiatused: 32. Siim Luts, 44. Predrag Medic, 55. Daniel Luts, 90+1. Kristofer Piht - 55. Adam Lundqvist, 68. Amor Layouni
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, väljak kuiv
Peakohtunik: Volen Tšinkov
Abikohtunikud: Deniz Sokolov, Miroslav Maksimov
Neljas kohtunik: Hristijana Guteva
VAR: Vasimir El-Hatib
AVAR: Stanislav Trentšev (kõik Bulgaaria)
Paide: Ebrima Jarju, Joseph Saliste, Nikita Baranov, Milan Delevic (77. Hindrek Ojamaa), Michael Lilander, Predrag Medic (64. Oskar Hõim), Patrik Kristal, Siim Luts (77. Andre Frolov), Daniel Luts (64. Dimitri Jepihhin), Robi Saarma, Abdoulie Ceesay (70. Kristofer Piht).
Varus: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Gerdo Juhkam, Kristofer Piht, Andre Frolov, Mechini Gomis, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Muhammed Suso, Mouhamed Gueye, Oskar Hõim.
Häcken: Peter Abrahamsson, Adam Lundqvist, Marius Lode (78. Even Hovland), Johan Hammar, Axel Lindahl (39. Valgeir Fridriksson), Julius Lindberg, Simon Gustafson (63. Mikkel Rygaard), Pontus Dahbo, Zeidane Inoussa (63. Sigge Jansson), Srdan Hrstic (78. Ali Youssef), Amor Layouni.
Varus: Andreas Linde, Sebastian Banozic, Even Hovland, Jacob Laursen, Ali Youssef, Valgeir Fridriksson, Mikkel Rygaard, Filip Trpcevski, Jeremy Agbonifo, Romeo Amane, Severin Nioule, Sigge Jansson.
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Liisi Troska
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta