Luup peale | Vapruse debütandid tegid Unitedi leegionäridele silmad ette, jättes uustulnuka üksikule saarele (galerii!)
Eesti tippklubidest kolm meest laenule võtnud Pärnu Vaprusest õhkas palju rohkem värsket energiat kui neli võõrleegionäri meeskonda toonud Nõmme Unitedist. Vapruse kindel 2:0 koduvõit kergitas nad tabelikeskmike tihedasse konkurentsi, samas kui United jääb eesolevatest meeskondadest nüüd juba kaheksa punkti kaugusele.
Võrdse ja võitlusliku alguse järel hakkasid väravavõimalused tekkima pooltunni paiku ning eelkõige kodumeeskonnal. 30. minutil pääses Enrico Veensalu 13 meetrilt löögile ja otsis tagaposti, aga Marko Meerits sai löögi kätte. 33. minutil suunas Magnus Villota Veensalu nurgalöögist tulnud palli Steven Salmistu tugeva rikošeti kaudu posti kõrvale, aga jällegi jõudis Meerits välkkiirelt jaole. 34. minutil vastas United, kui Jevgeni Demidov pääses Kaspar Rõõmussaare eeltöö järel kuuelt meetrilt vabalt peaga löögile, aga ei suutnud palli postide vahele suunata.
Läbimurre saabus 39. minutil, kui Veensalu järjekordne ohtlik nurgalöök leidis jällegi Magnus Villota ning kapten ei jätnud seekord midagi juhuse hooleks, saates palli kuuelt meetrilt jalaga võrku - 1:0!
Avapoolaja lõpus oli Vaprus pigem lähemal edu suurendamisele, kui United viigistamisele, ning teisel poolajal haarasid nad mänguohjad veelgi kindlamalt enda pihku. Suur hulk poolvõimalusi jäid aga kasutamata ning see võinuks valusalt kätte maksta, kui 86. minutil avanes Unitedil ootamatu võimalus viigistamiseks: Karl Läänelaidi karistuslöök kukkus viiekastis Facundo Stefanazzi ette, aga täiesti vaba Itaalia ründaja ei suutnud palli raamidesse lükata.
Nõmmekate lõpueelsed riskid pakkusid ühtlasi ruumi Vapruse vasturünnakuteks ning just nii sündis ka võõrustajate teine värav. Matthias Limberg ja Tristan Pajo tormasid 90+2. minutil kahekesi vasturünnakule, Limberg tegi eeltöö ja pani palli kandikul ette debütandile, kes ei jätnud kingitust vastu võtmata - 2:0! Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kelder jättis teised uued mehed varju
Ei Vapruse ega Unitedi hooaja esimene pool ei kulgenud ootuspäraselt, olukorra parandamiseks hankisid mõlemad juulikuus kiiresti mitmed täiendused. Vaprus pööras pilgud Eesti tippklubide poole, kust toodi kolm meest laenule, United palkas aga neli uut võõrleegionäri.
Vapruse täiendused tegid esimeses mängus Unitedi leegionäridele igatahes silmad ette. Markkus Seppik puudus küll tervislikel põhjustel, kuid temaga koos Florast üle tulnud Tristan Pajo vajas vahetusest sekkumise järel vaid 20 minutit, et jalg valgeks saada.
Kõige suuremat mõju avaldas aga põhikoosseisus alustanud ja 86 minutit mänginud Silver Alex Kelder, keda kasutati keskväljal number kaheksa positsioonil. Mitmekülgse mängija tugevad omadused avaldusid seal nii kaitse- kui ka ründefaasis, aga kõige silmatorkavam oli tema füüsiline võimsus ja kahevõitlused, mis lubasid Vaprusel keskvälja pea täielikult enda kontrolli alla haarata.
Unitedi neljast täiendustest kaks alustasid põhikoosseisus. Prantsusmaa äärekaitsja Sacha Martinez näitas end vasakul äärel heast küljest, eriti palliga toimetades, Slovakkia poolkaitsja Martin Adamec jäi aga keskväljal suhteliselt varju.
Vahetusest sekkunud Itaalia ründaja Facundo Stefanazzi oli enamuse ajast isoleeritud, kuid näitas head vaistu, jõudes paaril korral hästi löögile - paraku vedas realiseerimine teda alt. Gambia ründaja Ousman Ceesay väravavõimalusteni ei jõudnud, kuid tema avaldas muljet oma võimsa kujuga, meenutades Promise Davidit, ning suutis palle ette püsima jätta.
2. Unitedi olukord kisub hapuks
Premium liiga uustulnuk tuli mängule teadmises, et võit vähendaks vahe Vaprusega kõigest kahele punktile, kuid realiseerus vastupidine võimalus ja nii lahutab neid eesolevatest meeskondadest nüüd koguni kaheksa punkti. Selle tagasimängimine 17 vooruga on väga keeruline ülesanne, arvestades kasvõi seda, et senise 19 vooruga on Unitedil õnnestunud koguda vaid 11 punkti.
Arvestades investeeringuid uutesse tugevdustesse, võib kindel olla, et United on valmis tegema kõrgliigakoha säilitamiseks kõik endast oleneva. Inspiratsiooni võivad nad otsida Harju JK Laagrist, kes omas eelmisel hooajal samuti 19 vooru järel vaid 11 punkti. Vaid 9 vooru enne hooaja lõppu oli Harju eelviimasest kohast veel 9 punkti kaugusel, aga konkurentsis püsiti kuni hooaja viimase vooruni välja.
Seda edulugu vaadates pole katki veel midagi, eriti arvestades eesolevate meeskondade ülitihedat konkurentsi - viiendat kuni üheksandat tabelirida lahutab hetkel vaid kaks punkti ning ilmselgelt ei saa kõik need tiimid korraga edukad olla. Unitedil on vaja võidulainele jõuda ja võib kindel olla, et siis hakkab ka vahe üheksanda kohaga kiiresti sulama. Ent siiamaani on meeskond suutnud võita Premium liigas vaid kaks kohtumist ja võõrsil mitte ainsatki.
3. Pärnu publik pole Vaprust hüljanud
Ajalooliselt võimsa mulluse hooaja järel kerkisid ootused suvepealinnas lakke, kuid tänavune hooaeg on Vapruse jaoks keeruliseks kujunenud. Katki pole küll midagi, sest mullune lõppkoht (kuues) jääb hetkel vaid mõne punkti kaugusele, aga mäletatavasti püsiti eelmisel aastal pikalt isegi medalikonkurentsis, samas kui sel aastal leitakse end tagasi püsimajäämisheitlusest.
Pettumustvalmistavate tulemuste taustal on meeldiv väha, et Pärnu publik ei ole oma meeskonda hüljanud. Enne tänast oli Vaprus kogunud üheksa kodumänguga vaid seitse punkti, aga sellegipoolest kogunes tabeli kahe viimase meeskonna duelli vaatama 903 pealtvaatajat. Vapruse kodumängude keskmine külastatavus (620) jääb alla vaid Levadiale ja Florale ning ainult pisut Vapruse mullusele keskmisele (664).
4. Mängu parim - Enrico Veensalu
Vapruse ääreründaja vasak jalg on viimasel ajal tulikuum ning küllap on see ka üheks põhjuseks, miks Igor Prins on tema ja Sander Kapperi ääred viimastes mängudes ära vahetanud - et äärelt keskele murdes oleks mugav peale virutada. Unitedi värava ees külvasid pidevalt ohtu nii tema tsenderdused (millest sündis ka avavärav) kui löögid.
Protokoll:
13. juulil kell 14.30 Pärnu rannastaadionil
Pärnu JK Vaprus - FC Nõmme United 2:0 (1:0)
39. Magnus Villota, 90+2. Tristan Pajo
Väravasöödud: 39. Enrico Veensalu, 90+2. Matthias Limberg
Hoiatused: 6. Magnus Villota, 44. Mathias Villota, 85. Kevin Kauber - 45+2. Oleksandr Musolitin, 45+3. Kevin Mätas, 68. Henri Leoke, 84. Mihkel Järviste
Mänguolud: +25, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 903
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Roman Daniljuk
VAR: Martti Pukk
AVAR: Aron Härsing
Vaprus: Ott Nõmm, Martin Käos (76. Ranet Ristikivi), Magnus Villota, Uku Kõrre, Joonas Sild, Mathias Villota (72. Tristan Pajo), Silver Alex Kelder (86. Reimo Madissoo), Kevin Kauber (86. Ronaldo Tiismaa), Sander Kapper, Kristjan Kask, Enrico Veensalu (86. Matthias Limberg).
Varus: Hendrik Vainu, Virgo Vallik, Reimo Madissoo, Markus Mitter, Ranet Ristikivi, Tristan Pajo, Matthias Limberg, Romet Nigula, Ronaldo Tiismaa.
United: Marko Meerits, Karl Läänelaid, Aleksandr Alteberg (61. Samuel Merilai), Steven Salmistu, Sacha Martinez, Martin Adamec, Oleksandr Musolitin (46. Mihkel Järviste), Kaspar Rõõmussaar (46. Facundo Stefanazzi), Jevgeni Demidov (76. Ousman Ceesay), Kevin Mätas, Murad Velijev (61. Henri Leoke).
Varus: Georg Mattias Lagus, Samuel Merilai, Alexander Kapitan Bergman, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Henri Leoke, Facundo Stefanazzi, Ousman Ceesay, Karl Gustav Kokka.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Svetlana Valijeva
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta