MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

FIFA KLUBIDE MM
Link kopeeritud

Luup peale | VAR hoidis ja röövis põnevust, aga Bayern valitseb maailma!

Link kopeeritud
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar

Benjamin Pavard lõi matši ainsa värava. Ta on nüüd nii Prantsusmaa kui Bayerniga maailmameister. Foto: Scanpix / REUTERS / Mohammed Dabbous

Kataris peetud FIFA klubide MM-i finaalis jäi üllatus sündimata, kui Müncheni Bayern kehtestas end maailma valitsejana, alistades 1:0 Mehhiko klubi Tigresi. Bayerni käes on nüüd kõik kuus karikat, mis vähegi võimalikud: Saksamaa meistritiitel, Saksamaa karikas, Saksamaa superkarikas, Meistrite liiga trofee, UEFA superkarikas ja värskeim, klubide maailmameistritiitel.

Kompavalt alanud mängus tuli esimesi teravamaid momente oodata ligemale veerand tundi. Kuigi nii Bayern kui esmakordselt finaalis mänginud Põhja- ja Kesk-Ameerika meister UANL Tigres on tuntud oma voolava ründemängu poolest, oli kohtumise algus matši kaalukusest sõltuvalt ettevaatlik.

Aegamisi said sakslased oma ründemängu veidi enam käima, kuid Tigres püsis kompaktselt ja seis viigis. Kohtumise ainus tabamus sündis lõpuks 59. minutil, kui Robert Lewandowski suunas Joshua Kimmichi tsenderduse peaga värava ette, kust paremkaitsja Benjamin Pavard selle Nahuel Guzmanist tühjaks jäänud raamide vahele virutas. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. VAR andis põnevust ja võttis põnevust

Tänapäeva tippjalgpalli ei kujuta enam ilma videokohtuniketa ettegi. Klubide MM-i finaali kahes kõige kõnekamas episoodis mängis samuti suurimat rolli justnimelt VAR, mis aitas Uruguay peakohtunikul Esteban Ostojichil õiged otsused langetada.

Esimene intsident toimus 18. minutil, kui Joshua Kimmich virutas karistusala tagant korraliku needi (hästi tugeva löögi) värava vasakusse alumisse nurka. Bayerni keskpoolkaitsja ei saanud aga pikalt tähistada, sest Ostojich läks ekraanilt kontrollima löögi hetkel suluseisus viibinud Lewandowski tegevust.

Gignac ja Lewanwoski jälgimas, kuidas kohtunik VAR-iga suhtleb. Foto: Scanpix / REUTERS / Mohammed Dabbous

Videoekraanilt avanes pilt, mida nägid televaatajad kodudes ja mõned tuhanded staadionil viibinud pealtvaatajad: poolakast ründaja küll ei puudutanud palli, aga põikles oma liigutusega selle eest ära, ajades niiviisi segadusse Tigresi väravavahi Guzmani, kes katkestas oma nurka hüppamise. Olukord kokkuvõttes lihtne: Lewandowski sekkus mängu ehk suluseisu tõttu Kimmichi tabamust ära lugeda ei saanud.

Seega aitas VAR mängus põnevust hoida, sest suursoosik Bayern jäi nullile ja ei läinud varakult oma teed.

Täistunni täitumisel võttis VAR aga põnevuse lõpuks ära, sest kuigi Ostojich esialgu Pavardi tabamust taaskord Lewanowski võimaliku suluseisu tõttu ära ei lugenud, siis videokordused näitasid, et Tigresi kaitsja kand oli Bayerni ründajast taga pool. Suluseisu ei olnud ja tabamus luges - 1:0!

Seejuures kordustest tundus, et Lewandowski võis palli edasi suunates sellele ka käega pihta minna, kuid õigusemõistjad selles episoodis midagi määrustevastast ei leidnud.

2. Oodatud ründajate duell jäi ära

Kui mängu eel olid fookuses Bayerni väravamasin Lewandowski ja Tigresi ajalooliselt finaali tassinud võrgusahistaja Andre-Pierre Gignac, siis õhtu suurimateks staarideks nemad ei kujunenud, kuigi poolakas valiti hiljem veidike arusaamatult finaali parimaks mängijaks.

Lewandowski ei säranud, aga tegi oma ära. Foto: Scanpix / REUTERS / Ibraheem Al Omari

Lewandowski oli suurema osa kohtumisest varjus, sest mehhiklaste keskkaitsjad Carlos Salcedo ja Diego Reyes suutsid ta võrdlemisi hästi neutraliseerida. Tigres oli üldse eurooplaste jaoks keskelt tee rünnakuks kinni ladunud ja suunas nad pigem äärtele, kust õnnestus teravusi tekitada episoodiliselt.

35-aastane prantslane Gignac, kes oli löönud kõik kolm Tigresi väravat klubide MM-il, 90 minuti jooksul korralikult löögile ei saanudki. Kuna pall temani ei jõudnud, proovis ta korduvalt käia mängujuhina madalamalt mehhiklaste rünnakuid sidumas, ent Bayerni väljakupoolele jõudes sumbusid pea kõik üritused.

3. Sunnitud muudatused Bayernit ei häirinud

Täna päeval teatas FIFA, et Bayerni mängujuht Thomas Müller, kel on sel hooajal Bundesligast kirjas 21 resultatiivsuspunkti, ei saa positiivse koroonatesti tõttu finaalis kaasa lüüa. Kuna eile leiti oma kodust surnuna Jerome Boatengi ekspruut Kasia Lenhardt, puudus Meistrite liiga võitja koosseisust ka põhikoosseisu keskkaitsja, kes naasis Saksamaale.

Nii tuli Hansi Flickil Bayerni algrivistuses korralikult vangerdada: Boatengi tavapärane kaitsepartner David Alaba lülitati keskpoolkaitsesse Kimmichi kõrvale ning keskkaitse moodustasid Lucas Hernandez ja Niklas Süle, kellest kumbki pole tänavu esimest viiulit mänginud. Mülleri puudumisel mängis Serge Gnabry number kümne peal ja äärel sai võimaluse Leroy Sane.

Muudatustest kaitseliinis ei saanud matši jooksul absoluutselt aru, sest mehhiklastel ei õnnestunud Bayernit sisuliselt üldse proovile panna. Matši jooksul sooritati vaid kolm lööki, millest üks lendas mööda, üks blokeeriti ja üks, Guido Pizarro 32. minuti katsetus, langes pehmelt Manuel Neueri käte vahele.

Mülleri puudumine andis vast veidi enam tunda, sest punasärkide ründemängust nappis sidusust ja ühtsust. Eri mehed proovisid eri hetkedel midagi korda saata, ent kas mitte väga ohtlikult või mitte Guzmani jaoks ületamatult keeruliselt.

Bayern oma tänavuse kuuenda karikaga. Klubide MM võideti enda ajaloos teist korda. Foto: Scanpix / REUTERS / Mohammed Dabbous

4. Tehti ka natuke ajalugu

Kui Tigres oli läbi ajaloo esimene Mehhiko ja üldse esimene Põhja- ja Kesk-Ameerika klubi, kes klubide MM-i finaali jõudis, siis sellega nende saavutused piirdusid.

Bayernist sai 2009. aasta FC Barcelona kõrval aga teine meeskond, kes on suutnud ühe aastaga võita kuus eri tiitlit. Rohkem nii kõvasid satse ajaloos olnud ei ole. Seega kõik, kes vaatavad tänast Bayernit mängimas, nautigu momenti, sest tegu on erakordselt suurepärase jalgpallivõistkonnaga.

Viimast ilmestab näiteks fakt, et Bayerni peatreener Hansi Flick on nüüd omas ametis võitnud kuus karikat, aga kaotanud vaid viis (!) kohtumist. Kaotuseid vähem kui tiitleid? Kõlab ebareaalselt! Ometi on see tõsi, nagu ka see, et Bayern on igati õigustatult nüüd mitte enam ainult Euroopa, vaid ka maailma valitseja.

Müncheni Bayern - UANL Tigres 1:0 (0:0)
59. Benjamin Pavard

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Suur ründajate duell: kes särab klubide MM-i finaalis?
FIFA KLUBIDE MM 1

Suur ründajate duell: kes särab klubide MM-i finaalis?

Palmeiras tegi klubide MM-il negatiivset ajalugu, Euroopas mänginud staarid eksisid penaltiseerias
FIFA KLUBIDE MM

Palmeiras tegi klubide MM-il negatiivset ajalugu, Euroopas mänginud staarid eksisid penaltiseerias

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK