Meistrite liiga põhiturniiri võitja Liverpool langes konkurentsist juba 1/8-finaalis, sest Pariisist õnnega pooleks kaasa saadud 1:0 edu anti kodus ikkagi käest. PSG võidutses lahtise kordusmängu järel penaltiseerias.
Liverpool tegi kodus hoopis teisest mastist esituse kui võõrsil, kuid seekord oli PSG kord teenimatult juhtima minna. 12. minutiks olid külalised juba paraja turmtule üle elanud, kui Ousmane Dembele mängis Bradley Barcolaga kokku ning pall põrkas talle Ibrahima Konate puutest tühja värava ees nina ette - 0:1!
PSG kiired kontrad valmistasid Liverpoolile avapoolajal veel kõvasti peavalu, kuid teisel poolajal tegelesid külalised peaaegu eranditult kaitsmisega. Gianluigi Donnarumma hiilgas tõrjega Luis Diaze vastu ning Hvitša Kvaratshelia päästis kindlast väravast Mohamed Salah' löögi. Trent Alexander-Arnoldi vigastuse järel sekkunud Jarell Quansah ähvardas teisel korrusel ning tabas karistuslöögi järel posti.
Lisaajaks oleks meeskonnad aga justkui vormid ära vahetanud. PSG ründas ja hoopis Liverpool pidi penaltiseeriani jõudmise üle õnnelik olema, kui Alisson vastas Dembele löögile suurepärase tõrjega. Nii otsustatigi paari saatus penaltipunktilt:
- Vitinha lõi pehmelt paremale alla, Alisson läks reaktsiooni peale ja sai näpud vahele, aga pall jõudis võrku - 0:1!
- Mohamed Salah lõi vasakule üles, Donnarumma jäi seisma - 1:1!
- Goncalo Ramos lõi vasakule alla, Alisson hüppas teisele poole - 1:2!
- Darwin Nunez lõi paremale, Donnarumma tõrjus - 1:2!
- Ousmane Dembele lõi paremale üles, Alisson ei ulatunud - 1:3!
- Curtis Jones lõi vasakule alla, Donnarumma tõrjus - 1:3!
- Desire Doue lõi vasakule üles, Alisson liikus teisele poole - 1:4!
🧱 You shall not pass! 🧱 pic.twitter.com/wIzYr1rn12 — Paris Saint-Germain (@PSG_English) March 11, 2025
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. 12-minutiline avamängu kordusetendus
PSG peatreeneri Luis Enrique mängueelsed sõnumid olid suunatud sellele, et säilitada oma meeskonna enesekindlust ning läheneda võõrsilmängule täpselt samamoodi nagu kodumängule, kus Liverpool suruti kaitsesse ja nende väravat pommitati kõikvõimalikel viisidel. Kuna ka tabloo rääkis Liverpooli kasuks, siis polnuks üllatav, kui kordusmäng olekski alanud samasuguse dünaamikaga.
Arne Slot ei kavatsenudki aga Anfieldil kaitsesse tõmbuda. Liverpool alustas täisgaasil ja tegi kõik, et kehtestada end domineeriva poolena, pressis väga agressiivselt ja kõrgelt ning tekitas ühe väravavõimaluse teise järel. PSG mängijate kehakeele järgi otsustades olid külalised sellisest intensiivsusest ja ründenäljast lausa üllatunud.
Kümnekonna minutiga avanes Mohamed Salah'l kaks head võimalust ning nurgalöögi järel pääses ohtlikult löögile ka Virgil van Dijk. Võrreldes avamänguga olid meeskonnad justkui rollid vahetanud ning see paralleel leidis kinnitust ka 12. minutil, kui PSG esimene šanss võrgus maandus - täpselt nagu Pariisis oli juhtunud 87. minutil. Niisiis etendati avamäng uuesti ning seda kõigest tosina minutiga.
2. PSG kohanes harjumatu rolliga
Juhtvärav mõjus PSG-le hästi. Kuigi Liverpool oli jätkuvalt domineerivamaks pooleks, said külalised nende rünnakute ohjamisega üha paremini hakkama ning PSG kontrad muutusid omakorda järjest ohtlikumaks.
Kui kodumeeskonna kõrge pressiga jäädi hätta, ei häbenetud mängida isegi pikka palli. Luis Enrique filosoofia rõhub pallivaldamisele ja PSG saab seda harrastada lõviosa ajast, valitsedes Prantsusmaa kõrgliigat võimsa ülekaaluga. Nüüd näitas noor meeskond aga ka piisavat küpsust ja kohanemisvõimet, et hakkama saada enda jaoks harjumatus olukorras.
PSG kontrate keskseks kujuks oli grusiin Hvitša Kvaratshelia. Tema söödud viisid Alissoniga silmitsi nii Bradley Barcola kui ka Ousmane Dembele, aga esimese löök takerdus väravavahi jalgadesse ja teise pikk puude langes nobeda kindamehe saagiks. 35. minutil avanes ka Kvaratsheliale endale lubav löögikoht, aga Ryan Gravenberchi rikošet juhtis palli väravast mööda.
Vaheajale suundudes oli PSG xG koguni 1,97 ja Liverpoolil 1,01. Opta andmetel ei olnud ükski teine Anfieldi külastanud meeskond sel hooajal üheski võistlussarjas terve kohtumise jooksulgi nii kõrge eeldatava väravahulgani küündinud.
3. Jõudude vahekord pöördus
Teisel poolajal sai Liverpool mängu paremini enda kontrolli alla ning periooditi vallandus PSG väravale ka midagi turmtule taolist. 53. minutil käis pall võrguski, kuid pika rünnaku algfaasis oli Liverpool olnud suluseisus. Järgneva kümne minuti jooksul avanes võõrustajatel veel ridamisi võimalusi. Kõige lähemale jõudsid Luis Diaz, kelle pealöögi tõi Gianluigi Donnarumma võimsa sirutusega välja, ning Mohamed Salah, kelle löögi blokeeris enne valveta väravani jõudmist Kvaratshelia.
Näis juba, et PSG peab olema õnnelik, kui mäng penaltiseeria peale venitada õnnestub, kuid lisaajal rollid vahetusid. PSG sooritas lisaajal 11 lööki Liverpooli ühe vastu ning jõudis korduvalt võiduväravale lähedale. Lucas Beraldo pealöök viielt meetrilt ja Desire Doue ootamatu löök 13 meetrilt põrkasid napilt-napilt postist mööda. Ning kui Dembele 109. minutil trahvikasti vasakust küljest palli tagumise posti suunas saatis, siis vastas Alisson talle kiire ühekäetõrjega.
16 - Alisson made 16 saves across both legs against PSG (excl. penalty shootout); the most by a goalkeeper in a UEFA Champions League knockout tie since Manuel Neuer for Bayern Munich v Real Madrid in the 2016-17 quarter-finals (16). Resistance. pic.twitter.com/j1Y61Q2nui — OptaJoe (@OptaJoe) March 11, 2025
Liverpooli kustumist lisaajal võivad osaliselt selgitada olukorrad koduliigades. PSG saab endale lubada täielikku keskendumist Meistrite liigale, sest Ligue 1-s on nad juba jälitajatega ülipika vahe sisse käristanud. Nii sai PSG teha nädalavahetuse liigamängus oma algüheteistkümnesse koguni kaheksa muudatust, samas kui Liverpool lubas neid endale ainult kolm.
Lõpuks astuti penaltiseeriale vastu olukorras, kus PSG eeldatavate väravate hulk oli oluliselt kõrgem kui kodumeeskonnal (PSG-l 2,56 ja Liverpoolil 1,64), ning kui võtta arvesse ka avamängu näitajad, siis väärinuks prantslased kougni 4,38 väravat inglaste 1,91 vastu. Liverpooli vee peal hoidnud Alisson ei suutnud penaltiseerias PSG edasipääsu enam väärata, sest siis tõusis rambivalgusse hoopis Gianluigi Donnarumma.
4. Liverpool langes 40. katsel
PSG sai Anfieldil hakkama millegagi, mis eelnevalt veel kellelgi õnnestunud ei olnud. Nimelt oli Liverpool varasemalt alustanud 39 korda eurosarjaduelle võõrsilvõiduga ning kõigil neil kordadel olid nad kodus edasipääsu ära vormistanud.
Nooruslik ja ambitsioonikas Pariisi meeskond mängis Premier League'i liidri kahe mängu kokkuvõttes selgelt üle ning näitas nii klassi kui ka küpsust, murdmaks Liverpool maha nende enda koduõuel. 30-aastane Marquinhos oli ainus väljakul käinud PSG mängija, kel käimas neljas aastakümme, samal ajal kui vahetusest sekkusid üha uued noored ässad.
No caption needed. 🇵🇹😉#UCL pic.twitter.com/jP09CGj1Eq — Ligue 1 English (@Ligue1_ENG) March 11, 2025
Eelmisel kevadel poolfinaali toppama jäänud PSG võib sel aastal rünnata kõige kõrgemat tippu. Luis Enrique on drillinud meeskonna pooleteise hooaja jooksul tasemele, kus igal vastasel on põhjust neid peljata, ning klubi januneb kõrguste järele, mis neile Lionel Messi, Neymari ja Kylian Mbappe taoliste megatähtedega püüdmatuks jäid.
Veerandfinaalis on PSG vastaseks Aston Villa ja Club Brugge paari võitja. Aston Villa võõrustab kolmapäeva õhtul belglasi 3:1 eduseisust.
5. Mängu parim - Gianluigi Donnarumma
Hoolimata sellest, et Liverpool domineeris enamuse mänguajast, kogunes PSG väravavahile 120 minuti jooksul vaid kolm tõrjet, olgugi et vähemalt üks neist oli ka silmatorkavalt meisterlik. Itaalia puuriluku tähetund saabus penaltiseerias, kus ta tegi kaks tasemel tõrjet ning tassis oma meeskonna üle joone.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta