Luup peale | Viie väravaga vutimürgel Narvas! Flora eksis, aga võitis ikkagi (galerii!)
"Vperjod! Vperjod!" kamandas Narva Transi peatreener Cenk Özcan oma vägesid juba kohtumise 5. minutil. See näitas ambitsiooni – kuigi vastas oli Eesti meister FC Flora, ei olnud Transi hoiak kaitsev, vaid isukas. Trans lõigi kaks väravat, aga jäi ikkagi punktilisata, sest Flora vastas kolmega.
Kohtumise skoor avati juba 7. minutil, kui Roman Sobtšenko kasutas ära Flora väravavahi Ingmar Krister Paplavskise eksimuse. Flora viigistas 27. minutil Rauno Sappineni väravast ja sama mees viis nad 48. minutil juhtima. Eduseis püsis kõigest minuti, sest 49. minutil Chinedu Geoffrey viigistas. Algas 3:2 juhtvärava otsimine.
Esimene hea võimalus selleks avanes Floral, kui 57. minutil teeniti karistuslöök Transi väravast 22 meetri kaugusel. Kapten Konstantin Vassiljev andis võimaluse Henri Järvelaiule, kes keerutas palli üle kenasti üle müüri, aga ülinapilt väravast mööda. Järgnes kerge rahunemine, kuniks 75. minutil vallandus Eesti meistri lõpusurve.
Eelkõige anti seda vasaku ääre kaudu, kus möllas vahetusest sekkunud koondislane Vlasi Sinjavski, kes lõikas nii ise keskele kui jagas koos teda toetanud Järvelaiu abiga karistusalasse arvukalt ohtlikke tsenderdusi. Kuidas 5. minutil vigastada saanud Mihkel Ainsalu asemel platsile tulnud Markus Poom ühe säärase 87. minutil väravaks realiseerimata jättis, teab ainult tema.
Aga sündimata võiduvärav ei jäänud ning vasakult äärelt see tuli. Sinjavski tõmbas nurgalipu lähistel kaks meest enda peale ja mängis palli rünnakule lülitunud Järvelaiule, kes andis karistusala nurgast tuld. Tulemuseks vägev pommlöök, milleni Vaikla ei ulatunud. Pall kõlksatas posti ja sahises sealt võrku, vallandades teiste florakate ovatsioonid.
Trans oli näinud ropult vaeva ja kulutanud tohutult jõudu, aga leidis end nüüd 88. minutil kaotusseisust. Lõpuspurdi jaoks võõrustajatel enam rammu ei jagunud ja nad pidid vastu võtma järjekordse napi kaotuse (1. voorus jäädi Nõmme Kaljule alla 0:1, superkarikafinaalis Florale 0:2). Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
Kui Premium liigas kehtiks reegel, et igale mängijale, kes vastasele väravaga päädiva suuremat sorti kingituse teeb, esitab vokaalinstrumentaalansambel 2 Quick Start oma hittpala "Kingitus", oleks Pearu Paulusel järgmisel nädalal keel vesti peal, sest ainuüksi Trans – Flora kohtumise pealt kogunes neid kingitusi rohkesti.
Värav nr 1. Flora väravavaht Ingmar Krister Paplavskis hüüab "Mina!" ja vasakkaitsja Henri Järvelaid kuulab sõna. Aga Paplavskis teeb valearvestuse ega jõua pallini enne, kui Järvelaiu selja tagant välja lipsanud Roman Sobtšenko. Endine Flora ääreründaja võtab esimese puutega palli omaks ja lükkab teisega valveta jäänud võrku. Kingitus nr 1 – Paplavskis.
Värav nr 2 ehk kingitus nr 2. Transi raudvara Bi Sehi Elysee Irie jääb enda väljakupoolel palliga molutama ja satub Rauno Sappineni surve alla. Flora ründaja röövib palli ning sööstab hea algkiirenduse toel Transi keskkaitsjate vahelisse tühimikku. Üks-üks olukorra väravavahiga lahendab ta kindlalt. Kingitus nr 2 – Irie.
Värav nr 3. Teise poolaja kolmandal minutil annab Michael Lilander paremalt äärelt terava ja madala tsnederduse, mis põrkab veidi enne värava ette jõudmist. Kuigi Kreenholmi staadioni muru pole ilmselt maikuus kunagi varem nii heas seisus olnud kui praegu, ei saa väravavaht Andreas Vaikla põrke lugemisega hakkama ja pudistab palli enda rinna pealt õhku. Sappinen on õigel ajal õiges kohas ja koksab kahelt meetrilt Flora juhtima. Kingitus nr 3 – Vaikla.
Värav nr 4. Minut pärast kaotusseisu jäämist võtab Trans paremalt äärelt üles rünnaku ning Sobtšenko otsib sööduga kaitseliini taha sööstvat Chinedu Geoffreyt. Flora keskkaitsjad astuvad liinist üles, et nigeerlane suluseisu jätta, aga Lilander samamoodi ei talita ja katab suluseisu ära. Geoffrey pääseb Paplavskisega silmitsi ja kuigi nurk on veidi terav, lahendab kindlalt. Kingitus nr 4 – Lilander.
Miks vallandus Kreenholmi staadionil lasteaia jõulupeole omane kingituste pillerkaar – ilmselt akumuleerusid mitmed soodustavad asjaolud. Koroonapausi järel on kõik meeskonnad endiselt krobelised. Teine kohtumine viie päeva jooksul oli mängijatele väsitav nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Mõlemal leeril lasus seoses pettumuse valmistanud eelmise kohtumisega keskmisest kõrgem surve. Ja nii need kingitused riburada pidi tulid.
Narva Transil on Aleksei Matrossovi näol olemas enda kasvandikust täitsa korralik väravavaht, aga 29-aastase puurivahi arvele on aastate jooksul kogunenud arusaamatult vähe Premium liiga kohtumisi. Kõigest 54. Miks? Sest Transi juhtkond on pidanud nüüd juba neljandat hooaega järjest vajalikuks investeerida korralik hunnik palgaraha koondisekogemusega väravavahti.
2017 ja 2018 mängis Transi eest enamiku mänge Artur Kotenko, eelmisel hooajal kuulusid esiväravavahikindad Marko Meeritsale. Tänavu leiti lahendus väliseestlase Andreas Vaikla näol, kes on aga senise viie ametliku kohtumise jooksul saanud hakkama kahe kapitaalse eksimusega. Sellisega, mis klassifitseerub igasuguse kahtluseta totaalseks ämbriks.
Enne koroonapausi mängitud karikasarja veerandfinaalis Nõmme Kaljuga pillas ta maha tsenderduse, mis lubas Kaljul skoori avada. Tollest veast polnud hullu, sest Trans suutis võita ja poolfinaali jõuda. Aga tänane suur eksimus jääb klubi presidendile Nikolai Burdakovile sügavamalt hinge, sest kohtumine lõppes Transi kaotusega.
Kodulinnas mänginud Flora ääreründaja sekkus 61. minutil ja muutis mängupilti totaalselt. Just tema tegutsemine vasakul äärel oli see, mille abil haaras Eesti meister kohtumise enda kontrolli alla ja hakkas Transi üha rohkem survestama. Ikka ja jälle otsisid kaaslased Sinjavskit, kes töötas väsimatult ja mitmekesiselt.
Ametlikult kanti tema arvele ka resultatiivne sööt Järvelaiu 3:2 väravale, aga Sinjavski sisuline panus seisnes lakkamatus intensiivsuses, millega ta Transi kohtumise viimase poole tunni jooksul terroriseeris. Lõpuks tulemuslikult.
Protokoll:
24. mail kell 13.00 Narva Kreenholmi staadionil
JK Narva Trans - Tallinna FC Flora 2:3 (1:1)
7. Roman Sobtšenko, 49. Chinedu Geoffrey - 27., 48. Rauno Sappinen, 88. Henri Järvelaid
Väravasöödud: 7. Aleksandr Zakarljuka, 49. Roman Sobtšenko - 27. x, 48. Michael Lilander, 88. Vlasi Sinjavski
Hoiatused: 19. Nurlan Novruzov, 40. Chinedu Geoffrey, 56. Roman Nesterovski, 79. Raivo Saar, 84. Irie - 22. Vladislav Kreida
Mänguolud: +18, vahelduv pilvisus; muruväljak heas seisukorras
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Sten Klaasen, Raul Kaivoja
Neljas kohtunik: Juri Frischer
Trans: Andreas Vaikla, Nikita Savenkov, Aleksandr Ivanjušin, Roman Nesterovski, Nurlan Novruzov, Sadio Tounkara (71. Vadim Mihhailov), Aleksandr Zakarljuka (76. Raivo Saar), Artjom Škinjov, Roman Sobtšenko (84. Roman Sobtšenko), Irie, Chinedu Geoffrey.
Varus: Aleksei Matrossov, Raivo Saar, Maksim Tšerezov, Nikita Mihhailov, Sergei Kondrattsev, Viktor Plotnikov, Arseni Kovaltšuk.
Flora: Ingmar Krister Paplavskis, Märten Kuusk, Enar Jääger, Vladislav Kreida, Frank Liivak (73. Rauno Alliku), Mihkel Ainsalu (11. Markus Poom), Martin Miller (61. Vlasi Sinjavski), Rauno Sappinen, Konstantin Vassiljev, Michael Lilander, Henri Järvelaid.
Varus: Richard Aland, Rauno Alliku, Mark Anders Lepik, Markus Soomets, Markus Poom, Maksim Paskotši, Vlasi Sinjavski.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta