Luup peale | Xabi Alonso käskis Bayernil tuurid alla tõmmata
Leverkuseni Bayer, kes kahmas mullu Müncheni Bayernilt ülemvõimu endale, tegi seda mingis mõttes taas. Nad küll ei võitnud, aga suutsid edukalt näiliselt hästi tegutsenud Bayernit nullida. 1:1 viik tähendab, et nüüd pole Bundesligas ühtki täiseduga meeskonda.
Esimestel minutitel joonistus ideaalselt välja, et meeskonnad väärivad üksteist. Kohe, kui vastane üritas rünnakut üles võtta, lennati suure hurraaga ligi kõrgelt pressima. See kehtis mitu minutit mõlema poole kohta, kuniks Bayern ühel hetkel initsiatiivi selgelt endale võttis ja Leverkusen tõmbas pisut tagasi. See viis kodumeeskonna mõne lubava võimaluse ja nurgalöögini, mis - arvestades edasist käiku - trükimusta ei vääri.
31. minutiks teenis Leverkusen enda jaoks mängu esimese nurgalöögi, mis väravaesisele pidama ei jäänud. See-eest põrkas pall tagumisse tsooni, kust Granit Xhaka selle rinnaga omaks võttis ja Robert Andrichile lükkas. Sel suvel ka Saksamaa koondises oma väärtust tõestanud 30-aastane poolkaitsja ei hakanud oma aega puutele raiskama ja lõi kohe - madal jurakas tagumisse nurka. 0:1.
Mäng oli alles noor. Kaheksa minutit hiljem kombineeris Bayern rahulikult, kord vasakult äärelt läbi keskvälja vasakule tiivale, siis vastupidi. Ühel hetkel leidis Micael Olise koha tsenderduseks ning kuigi kaitsjad klaarisid murevabalt, rõõmustas Bayern ikkagi: pika rünnaku peale jättis Leverkusen kastitaguse vabaks ning Aleksandar Pavlovic kõmmutas omaksvõtu järel palli pea võimatult lati alt väravasse. Pausiks 1:1.
Robert Andrich: scores a stunning goal to put Leverkusen ahead
Aleksandar Pavlović: hold my beer
What a first half 🍿 pic.twitter.com/ubXWHjlcHO — B/R Football (@brfootball) September 28, 2024
Bayern naasis vaheajalt hea energiaga ja tahtega midagi suurt ära teha. 48. minutil kombineerisid Olise ja Harry Kane hästi, kui neist esimene tegi äärelt liikumise sisse, jättes teisele ruumi. Nii sai Kane palli jalga ning pani selle tagumisse posti teele: Serge Gnabry lõi vasaku jalaga ühe puutega - posti! - ning tagasipõrkunud palli otse paremaga - latti!
Leverkusen hingas kergendatult. Tegi seda ka 57. minutil, kui Olise Bayerni standardolukorra järel viiekasti nurgast löögile pääses ja Lukaš Hradecky end võimsalt blokki sättis. Leverkusen püsis pinnal ka siis, kui eemalt üritasid Alphonso Davies ja Joshua Kimmich. Üleminutitel viskus Hradecky ennastsalgavalt ka Konrad Laimeri ambitsioonikale katsele. Bayerni enda õuele ei jõudnud teisel kolmveerandtunnil suurt midagi. Bayern 1, Leverkusen 1. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Milline oli pilt eelmisel hooajal?
2023/24 hooajal esimest korda Saksamaa meistriks kroonitud Leverkuseni üheks edu võtmeks oli üsna ideaalilähedaselt paika loksutatud põhikoosseis. Kui võrrelda kahte aastat - meeskonnad kohtusid eelmisel hooajal esimest korda 15. septembril - siis on Leverkusen muutunud kahe mehe poolest. Aasta eest kuulusid põhikoosseisu Odilon Kossounou ja Jonas Hofmann, kelle kohal olid sel korral Piero Hincapie (hiljem selge põhimees) ja Martin Terrier (liitus sel suvel).
Bayernis liigutati nuppe selgelt rohkem. Näiteks oli aasta eest väravasuul Sven Ulreich, kaitses Konrad Laimer, keskväljal Leon Goretzka, eespool Leroy Sane ja Thomas Müller (kõik sel korral vahetuses). Nende kohtadel olid nüüd Manuel Neuer, Raphael Guerreiro, Aleksandar Pavlovic, Michael Olise (ainsana suvine liituja) ja Jamal Musiala.
Veebruarikuises kohtumises oli Leverkusen samuti vaid kahe lüli võrra muutunud. Bayerni leeris olid põhikoosseisu näiteks Eric Dier, Sacha Boey ja Noussaor Mazraoui, täitsa puudu olid Serge Gnabry, Alphonso Davies ja Kingsley Coman.
2. Kokkuvõttes igav mäng!
Seda, et mängust mängu on platsil enam-vähem samad mehed, saab pidada trumbiks, sest nii paraneb koostöö. Üheks hetkeks on klapp nii hea, et võib justkui silmad kinni ka sööte lasta, sest on täpselt teada, millist tüüpi üks või teine tiimikaaslane on. Samas annab see jokkeri pihku ka vastasele: kui on enam-vähem alati teada, kellega peale tullakse, siis on eeltööd märksa kergem teha. Rotatsioon tekitab tüli peamurdmise näol juurde.
Kui eelmisel hooajal mängiti Bayernis nuppe palju ringi, siis tänavu on nad seniste mängudega püsinud üsna samasugust nägu. Sama kehtib ka Leverkuseni kohta. Ju on treeneritele senine pilt meeldinud, mängijad on püsinud terved ja graafik piisavalt inimsõbralik - euromängud alles algasid.
See on kõigest üks pakkumine, aga võib-olla see, et nii Vincent Kompany kui Xabi Alonso tiim on saanud töötada mingis mõttes ühe ja sama mudeli järgi - sest koosseisud on olnud praktiliselt samad - nullis kogu mängu? Muidugi, treenerid planeerivad igaks mänguks midagi uut ja katsuvad üllatada, aga midagi erku küll silma ei jäänud. Kus oli Florian Wirtz? Mida tegi Jamal Musiala, kes ühe korra oli ahhetamapanevalt aktsioonis, aga edasi? Vaatemängu oli liiga vähe!
3. Leverkusen ja edukad standardolukorrad
Leverkusen, kelle eelmise hooaja leivanumbriks olid üleajal löödud (võidu/viigi)väravad, näib sel hooajal eriliselt panustavat standardolukordadele. Eelmises voorus Wolfsburgi üle võetud 4:3 võit ehitati kogu täiega karistus- ja nurgalöökidele, osalt otse, siis läbi kehvalt klaaritud pallide. Sel korral tõi edu esimene ja ühtlasi ainus nurgalöök, mis lendas mängijasummast üle Granit Xhaka nina alla. Siis oli Robert Andrichi kord täiest südamest ära lüüa.
See oli Leverkuseni jaoks tänavu seitsmendaks standardolukorrast sündinud väravaks. Arvestades, et nad on viie vooruga löönud 14 väravat, tundub see näitaja sillutavat teed millegi kindla suunas. Kas Leverkusen on tänavu standardolukordade hirm või on neil lihtsalt vedanud? Näis.
7 - Bayer 04 Leverkusen are only the second Bundesliga team on record (since 2004-05) to score seven set-piece goals on the first five matchdays of a season, the only other side to do so being Bayern Munich in 2019-20. Rehearsed. pic.twitter.com/5jsS3KuAI5 — OptaFranz (@OptaFranz) September 28, 2024
4. Bayerni kehv realiseerimine või Leverkuseni meistriklass?
Oligi natuke palju loota, et Bayern, kes oli viimases kolmes mängus löönud 20 väravat, paugutaks Leverkuseni sõelaks, aga enamat oleks lootnud küll. Vähemasti võttes arvesse ka numbreid, mis löödi lõpuvilega lukku: Bayern tegi 18 pealelööki, millest vaid kolm ohustasid väravaraami (xG 1,16). Samal ajal olid Leverkuseni kõik kolm katset väravale (xG 0,14!).
Muidugi, kõike korraga ei saagi ja oluline on võtta kaasa seegi, et momente loodi ja suurem osa mängust veedeti vastase poolel - pallivaldamine 69/31. Küll aga peaks Bayern suures mängus osalemiseks vinti peale keerama, suutma end vastase kaitseblokist veenvamalt läbi pureda ja lõpetama rünnakuid korralikumalt. Ei juhtu jalgpallis tihti, et kvaliteet on kvantiteedist olulisem, siin aga küll.
Muidugi tuleb suuresti vaadata otsa ka Xabi Alonsole, kes valmistas oma mehed matšiks hiilgavalt ette. Kohati viie mehega kaitsesse vajumine oli valik, mis polnud langetatud lihtsalt oludest tingitult. Sellega ohverdati oma mäng - see pole võimalik, et mullu liigas ja Euroopas külma närviga tegutsenud Leverkusen ei saanud lihtsalt Bayernile vastu. Ju teati, et neilt on vaja ründekolmandikul ruum ära võtta ja jätta neid peaga vastu seina jooksma. Lõpuks ei saanud Harry Kane ju kordagi löögile. Sellist asja pole kolm aastat olnud!
0 - For the first time in three years, Harry Kane failed to attempt a single shot as a starting player in a league match, doing so for Tottenham Hotspur away against Crystal Palace in September 2021. Uncomfortable. #FCBB04 pic.twitter.com/pDimbI41Rk — OptaFranz (@OptaFranz) September 28, 2024
5. Mängu parim - Aleksandar Pavlovic
Bayern valdas hästi palli ning hoidis mängu oma kontrolli all. Seda kahtlemata tänu keskväljal tegutsenud Joshua Kimmichile ja Aleksandar Pavlovicile, kes olid vajadusel lõhkujad ja siis loojad. Pavlovici kasuks räägib selles miniduellis imeilus värav.
Müncheni Bayern - Leverkuseni Bayer 1:1 (1:1)
39. Aleksandar Pavlovic - 31. Robert Andrich
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta