Luup peale | Zenjov vajas vaid kahte (pea)puudet, Peetson lõi debüütvärava ja Eesti lõpetas koondiseaasta positiivse noodiga
Eesti rahvusmeeskond lõpetas koondiseaasta võiduga, kui A. Le Coq Arenal alistati Balti turniiri kolmanda koha mängus Sergei Zenjovi ja Rasmus Peetsoni väravatest Leedu 2:0.
Eesti haaras initsiatiivi ja palliga mängu enda kätte, aga väravavõimalusi esialgu nappis. Rauno Sappinen sai küll 5. minutil leeduka ebaõnnestunud peapuute järel karistusalast löögile, aga Leedu kaptenist keskkaitsja Edvinas Girdvainis blokeeris eestlase löögi. 11. minutil pääses Erik Sorga Michael Lilanderi tsenderdusest peaga löögile, aga suunas palli üle värava.
Leedu esimene pealelöök sündis alles 21. minutil, kui paremäär Klaudijus Upstas lõi umbes 18 meetrilt palli selgelt üle värava. Järgmised rünnakud olid Eestil ohtlikud, aga Lilander ja Ken Kallaste ei saanud palli raamidesse. Superšanss oli Kallastel, kes pääses Konstantin Vassiljevi tsenderdusest peaga löögile, aga pall lendas napilt ristnurgast mööda.
Vlasi Sinjavski mängis 35. minutil Markus Soometsaga osavalt kokku ja leidis seejärel karistusalasse jooksnud Rauno Sappineni, kelle löök aga ebaõnnestus ja Leedu väravavaht Marius Adamonis korjas palli kindlalt endale. Minut hiljem konksutas Sinjavski vasakul äärel ja andis supertsenderduse värava ette, kuid Sorga pealöök kahelt meetrilt lendas üle.
Leedu sai oma teise pealelöögi mõned minutid enne poolajavilet, kui eestlased unustasid leedukate vasakkaitsja Natanas Zebrauskas karistusalas vabaks, aga tema löök Karl Jakob Heinale probleeme ei valmistanud. Esimese poolaja viimasel minutil sai Vassiljevi tsenderdusest peaga löögile Sinjavski, aga ka tema ei saanud palli raamidesse.
Teine poolaeg algas Sappineni soolo ja kukkumisega, mida Läti kohtunikud penaltivääriliseks ei pidanud. Ta murdis paremalt äärelt leedukate vahelt läbi, purjetas palliga Leedu karistusalasse, kus kollase kaardiga Žebrauskas talle tagant jalgadesse jooksis, aga vile vaikis.
51. minutil teenis Lilander karistusala lähistelt karistuslöögi, mida asus lööma Vassiljev, kelle kaval löök ümber müüri maandus küljevõrgus. Kaks minutit hiljem oli juhtväravale lähedal hoopis Leedu, kui vahetusest sekkunud Fedor Cernych lõi umbes kuuelt meetrilt peaga latti.
Järgmistel minutitel turmtuli jätkus. Lilander pääses karistusalast välisküljega löögile, aga Adamonis püüdis kindlalt. Cernych mängis seejärel löögile Gvidas Gineitise, kes ei saanud palli raamidesse. Superšanss oli aga Peetsonil, kes suunas Vassiljevi nurgalöögi peaga napilt üle värava. Lilanderi löök kastijoonelt lendas rikošetist posti kõrvalt mööda.
Kõik muutus 64. minutil, kui Eesti peatreener Thomas Häberli tegi kolmikvahetuse. Väljakule jooksid Sergei Zenjov, Georgi Tunjov ja Mattias Käit. Zenjov võitis esimese puutega õhuvõitluse, misjärel Käit leidis oma esimese puutega vasakult äärelt Sinjavski, kes omakorda andis parema jalaga tsenderduse viiekasti joone juurde, kuhu oli jõudnud Zenjov, kes suunas palli peaga posti kõrvale - 65. minutil 1:0 Eestile!
72. minutil oli Zenjovil võimalus võõrustajad juba 2:0 juhtima viia. Ta lõikas söödu vahelt ja pääses Leedu väravavahiga silmitsi, aga ei suudnud Adamonist üle mängida. Mõned minutid hiljem pääses Käit terava nurga alt löögile, aga lööki raamidesse kirja ei saanud. Ka Märten Kuuse pealöök Tunjovi tsenderdusest lendas väravavahile sülle.
Leedul võimalusi polnud ja Eesti kontrollis mängu, aga üheväravaline eduseis on alati libe. See muutus 89. minutil, kui nurgalöök mängiti sööduga lahti ja Tunjov tsenderdas seejärel palli karistusalasse, kus Peetson lükkas selle Žebrauskase ja Rolandas Baravykase vahelt väravasse, lüües koondisekarjääri neljandas mängus debüütvärava - 89. minutil 2:0 Eestile!
- Häberli supervahetusest: olin eelmisel aatal Zenjovi vastu liiga karm, ta läheb ajaga aina paremaks!
- Peetson ei tea, kas skooris: ma ei tunne varbaid! Kui lõin, siis kahetsen, et rohkem ei tähistanud!
- Võidurõõmu naasmist nautiv Zenjov: las nooremad kisuvad meid koha käest, me pole siia ka niisama tulnud
Järelejäänud aja jooksul rohkem väravavõimalusi ei tekkinud. Eesti lõpetas koondiseaasta võiduga ja Balti turniiri kolmanda kohaga. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Häberli üllatas positiivselt
Kui Soccernet.ee küsis mängueelsel pressikonverentsil Thomas Häberlilt, kas kolmanda koha mängus saavad mänguaega ka nooremad pallurid, sest turniirivõitu pole Eesti enam võimalik kaitsta, siis küsis koondise peatreener vastu: "Miks?"
Häberli lisas seejärel, et mängima peavad parimad. "Kui nad on noored - ideaalne -, kui nad on vanad - ideaalne. Peame väljakule panema hea meeskonna, aga paar muudatust võrreldes Läti mänguga ikkagi tuleb. Mängija peab enda mänguõiguse välja teenima, sest muidu on jalgpalliga midagi viga. Noor või vana pole küsimus, tähtis on kvaliteet."
Selle põhjal sai järeldada, et algkoosseisus alustavad tuttavad näod, aga Häberli tegi võrreldes Läti mänguga koguni viis vahetust, mis oli positiivne üllatus, sest olgem ausad, mängus ei olnud suurt midagi.
Koha algkoosseisus säilitasid Karl Jakob Hein, Ken Kallaste, Märten Kuusk, Karol Mets, Konstantin Vassiljev ja Rauno Sappinen. Nikita Baranovi asemel alustas parema keskkaitsja positsioonil Rasmus Peetson, Taijo Tenistet asendas paremkaitses Michael Lilander, Mattias Käit ja Bogdan Vaštšuk kaotasid oma koha keskväljal vastavalt Markus Soometsale ja Rocco Robert Sheinile ning rünnakul alustas Sappineni kõrval Erik Sorga, mitte Sergei Zenjov.
Kui lisame siia juurde asjaolu, et Kallaste vahetati avapoolajal vigastuse tõttu Vlasi Sinjavski vastu välja, siis tehti Läti mänguga võrreldes isegi kuus vahetust.
Kokku käisid Eesti koondise eest Balti turniiril väljakul 20 mängijat. Ainsana jäid mänguajata väravavahid Matvei Igonen ja Karl Andre Vallner ning keskkaitsjad Markkus Seppik ja Andreas Vaher.
2. Realiseerimine, realiseerimine, realiseerimine
Nagu poolfinaalis Läti vastu, siis ka seekord oli Eesti suurim murelaps realiseerimine. Leedul ei olnud ülemäära palju võimalusi ja sellega võib rahule jääda, aga ise oleks võinud paremal päeval kolm-neli või isegi viis väravat lüüa, sest raisati palju.
Kuigi Peetson lõi tsenderdusest värava, siis paljud kvaliteetsed tsenderdused, mida andsid nii Lilander, Sinjavski, Vassiljev kui ka Tunjov, jäeti ka kasutamata. Sorga juba üksinda raiskas kaks võimalust, kui ei saanud mõnelt meetrilt palli raamidesse. Kallaste lõi napilt ristnurgast mööda, Peetsonil oli lisaks mängu lõpus väravale veel üks võimalus skoorimiseks. Sinjavski lõi mööda.
Lisaks ei realiseerinud Zenjov ootamatult avanenud üks-üks olukorda Adamonise vastu. Võimalusi oli palju ja see on hea märk. Seekord piisas kahest väravast, et võit koju jätta ja koondiseaasta positiivselt lõpetada.
3. Eesti möödus võitude arvestuses Leedust
Eesti ja Leedu olid varasemalt omavahel mänginud 50 korda ning saldo oli võrdne või siniste prillidega vaadates napilt eestlaste poole kaldu: Eestil oli 21 võitu ja Leedul samuti 21, kuid väravate vahe eestlaste kasuks 79:74. Täna mindi võitude arvestuses Leedust mööda. Viiki on jäänud kaheksa kohtumist.
Lõppenud koondiseaastal mängis Eesti kümme ametlikku kohtumist, neist viis võideti, kolm viigistati (sealhulgas Balti turniiri poolfinaal Lätiga, mille normaalaeg lõppes 1:1) ja vaid kaks kaotati.
Eesti rahvusmeeskond koguneb uuesti jaanuarikuus, kui minnakse Portugali treeninglaagrisse, kus mängitakse kaks kohtumist. Kevadel algab EM-valikturniir, kus ollakse samas alagrupis Austria, Aserbaidžaani, Belgia ja Rootsiga.
Protokoll:
19. novembril kell 16.00 A. Le Coq Arenal
Eesti - Leedu 2:0 (0:0)
65. Sergei Zenjov, 89. Rasmus Peetson
Hoiatused: 24. Natanas Žebrauskas, 68. Justas Lasickas, 70. Gvidas Gineitis
Pealtvaatajaid: 1563
Peakohtunik: Vitalijs Spasjonnikovs
Abikohtunikud: Raimonds Tatriks, Martins Svipsts
Neljas kohtunik: Kristaps Ratnieks (kõik Läti)
Eesti: Karl Jakob Hein, Michael Lilander (83. Taijo Teniste), Rasmus Peetson, Karol Mets, Märten Kuusk, Ken Kallaste (30. Vlasi Sinjavski), Konstantin Vassiljev (64. Georgi Tunjov), Markus Soomets, Rocco Robert Shein (64. Mattias Käit), Erik Sorga (64. Sergei Zenjov), Rauno Sappinen (84. Bogdan Vaštšuk).
Varus: Matvei Igonen, Andreas Vaher, Mattias Käit, Georgi Tunjov, Vlasi Sinjavski, Sergei Zenjov, Frank Liivak, Markkus Seppik, Martin Miller, Bogdan Vaštšuk, Nikita Baranov, Taijo Teniste.
Leedu: Marius Adamonis, Edvinas Girdvainis, Vilius Armalas (46. Linas Klimavicius), Natanas Žebrauskas, Klaudijus Upstas (66. Justas Lasickas), Armandas Kucys (46. Fedor Cernych), Gvidas Gineitis, Paulius Golubickas (46. Arvydas Novikovas), Tomas Kalinauskas (46. Domantas Šimkus), Modestas Vorobjovas, Rolandas Baravykas.
Varus: Ignas Plukas, Linas Klimavicius, Artemijus Tutyškinas, Fedor Cernych, Arvydas Novikovas, Justas Lasickas, Domantas Šimkus.
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Oliver Tsupsman
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta