Madridi derbi pandi publiku sigatsemise tõttu seisma, naastes leidis Atletico pingilt päästja
La Liga hooaja esimene Madridi derbi kujunes kassi-hiire mänguks, kuniks Real Madrid teise poolaja keskel võõrsil Atletico Madridi vastu juhtima läks. Paraku ei saadud seejärel mänguga jätkata, sest tribüünilt hakati prahti väljakule loopima ja kohtunik juhatas meeskonnad riietusruumi. Pausi järel siiski naasti ja kannatlik kodupublik sai üleminutitel väärilise tasu, sest Angel Correa viigistas üleminutitel.
Esimese kümne minuti jooksul oli kodupubliku tavapäraselt marulist tuge nautinud Atletico selgelt ohtlikum ja teravam meeskond. Külaliste esimene tõeliselt terav võimalus sündis enam kui veerandtunnise mängu järel, aga Jan Oblak sai Federico Valverde kauglöögi tõrjumisega hästi hakkama. Kümmekond minutit hiljem proovis Valverde tabada Oblaki väravat lahti mängitud kauge karistuslöögiga, aga keerutas palli ristnurgast omajagu mööda.
Väga võitluslikul, aga selle võrra kinnisemal avapoolajal proovis veel korra eemalt õnne Jude Bellingham, aga sellest ohtlikumaks kummagi meeskonna rünnakute teravik ei kujunenud. Pausile mindi seisul, kus pea kõik statistilised näitajad olid enam-vähem võrdsed ning ka mängupildi poolest oli 0:0 õiglane seis.
Teiseks poolajaks tõi Diego Simeone pingilt mängu Koke ja taas alustas kodumeeskond hoogsamalt, kuid Reali kaitse pidas. Esimesel võimalusel nõelati ise ning kavalalt lahti mängitud nurgalöögi järel keerutas Rodrygo palli sentimeetrite jagu üle põiklati. Läbimurre saabus viimaks 64. minutil - Luka Modric mängis karistuslöögi äärel Vinicius Juniorile, tsenderdus leidis Eder Militao ja kaitsja ülepuusalöök lendas Marcos Llorentest kergelt suunda muutes Oblaki selja taha. 1:0 Real Madridile.
Värava järel läks asi korraks inetuks, sest kodumeeskonna poolehoidjad asusid otsatribüünilt Reali väravavahti Thibaut Courtois'd esemetega loopima ning peakohtunik Mateo Busquets Ferrer suunas Reali mehed riietusruumi. Atletico juhendaja Simeone ja mitu mängijat läksid aga fänne rahustama. Ka kõlaritest hoiatati rahvast korduvalt, et kui selline käitumine jätkub, jäetakse mäng selleks korraks pooleli ja jätkatakse mõnel järgmisel päeval.
Diego Simeone and Koke needed to ask Atlético Madrid fans to stop throwing objects at Real Madrid players.
The Madrid derby has been temporarily suspended due to this 😬 pic.twitter.com/SdCqDGdAiD — Football on TNT Sports (@footballontnt) September 29, 2024
Esialgu kuulutati rahunemiseks välja siiski kümneminutiline paus, mis venis küll pisut pikemaks, aga lõpuks naasid mõlemad meeskonnad murule ja mäng võis jätkuda. Real jätkas teravalt ja 72. minutil pidi Oblak tõrjuma Viniciuse terava pealelöögi. Kümmekond minutit hiljem pidi kõik oskused mängu panema ka Courtois, tõrjudes Samuel Lino löögi. Näis, et Atleticol siiski puuduvad relvad vastamiseks - üleminutite jooksul jõudis Antoine Griezmann karistuslöögi üle värava keerutada ja Angel Correa otsajoonelt Courtois' jalatõrjele sundida.
Kuid viies üleminut osutus Atleticole ikkagi õnnelikuks. Correa pääses kaitsjate eest jooksu ja mängis üle ka Courtois ning lükkas palli koperdamise pealt võrku - 1:1! Esimese hooga kerkis küll suluseisu märgiks abikohtuniku lipp, aga videokordus näitas, et Correa ajastas oma jooksu Antonio Rüdigeri vastu ideaalselt ning värav oli igati määrustepärane.
Allesjäänud aja jooksul jõudis Busquets Ferrer veel korra videoekraani juures käia, sest Marcos Llorente niitis Fran Garcial jalad alt nii jõuliselt, et kohtunik muutis Atletico poolkaitsjale esialgu näidatud kollase kaardi punaseks. Mängu saatust see aga enam ei mõjutanud ning lõpuvile kuulutas 1:1 viiki, mis tähendab, et kumbki ei suutnud ära kasutada Barcelona laupäevaõhtust libastumist ehk hooaja esimest liigakaotust.
Kuigi Real andis edu viimastel minutitel käest, jätkavad nad ikkagi juba enam kui aasta aega La Ligas kaotuseta. Viimati jäädi liigamängus alla just Atleticole, juhtus see mullu 24. septembril. Löömatu seeria on nüüdseks 40 mängu pikkune ja sellest on La Liga ajaloos enamat suutnud vaid Barcelona, kes sammus 2018. aastal punktidest punktideni 43 järjestikuses mängus.
VAMOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS pic.twitter.com/NUKt6EGSQZ — Atlético de Madrid (@Atleti) September 29, 2024
Teistes pühapäevastes mängudes asus Athletic Bilbao kodupubliku rõõmuks avapoolajal Sevilla vastu juhtima, kui täpne oli klubi eest oma esimese värava löönud 20-aastane poolkaitsja Mikel Jauregizar. Teisel poolajal oli nii Athleticul võimalus edu kasvatada kui ka Sevillal viigistada, külalistest jõudis kõige lähemale posti tabanud Dodi Lukebakio.
Kodumeeskonna jaoks lagunes kõik viimase kümmekonna minutiga - esmalt eksis rängalt väravavaht Julen Agirrezabala, niites kehva puute järel karistusala joonel maha Sevilla vahetusmehe Mateo Mejia. Punase kaardi saanud Agirrezabalat asendas Alex Padilla, kelle arvele kanti kolmandal üleminutil erakordselt totter omavärav - keskkaitsja Unai Nunez suunas äärelt tulnud tsenderduse latti, sealt põrkas pall vastu Padillat ja veeres väravasse, tehes lõppseisuks 1:1.
Sama skooriga lõpetasid omavahelise kohtumise ka Celta Vigo ja Girona. Külalised läksid avapoolaja lõpu eel juhtima, kui Yangel Herrera suunas Daley Blindi tsenderduse peaga posti kõrvale. Sobival moel vastas kümme minutit enne mängu lõppu aga Celta legend Iago Aspas, kes pidas äsja kõigi sarjade peale klubi särgis oma 500. kohtumise ning sai avavile eel kingituseks ka vastava mängusärgi.
5️⃣0️⃣0️⃣ partidos disfrutando de la magia de un jugador excepcional.
Un futbolista único de corazón y alma celeste, orgullo de nuestra @CanteiraCeleste, emblema para el @RCCelta... simplemente, 𝑂 𝑅𝑒𝑖 𝑑𝑎𝑠 𝐵𝑎𝑡𝑒𝑎𝑠 🫡
Parabéns, @aspas10! 👑 🔝 🩵 pic.twitter.com/e9LRbjthW9 — Marián Mouriño (@mmourino) September 29, 2024
Real Betisil oli kodus võimalik Espanyoli vastu avapoolaja lõpus juhtima minna, kuid külaliste väravavaht Joan Garcia suutis Abde Ezzalzouli penalti tõrjuda. Värava ja 1:0 võidu Betis lõpuks siiski sai, sest 85. minutil päästis päeva nende parim väravakütt Giovani Lo Celso. Argentiinlane, kelle arvel on nüüd klubi viimased viis väravat, lõpetas ilusa konbinatsiooni täpse löögiga alumisse väravanurka ja seekord oli ka Garcia võimetu.
Tulemused:
Atletico Madrid - Real Madrid 1:1 (0:0)
90+5. Angel Correa - 64. Eder Militao
Eemaldamine: 90+9. Marcos Llorente (Atletico)
Athletic Bilbao - Sevilla 1:1 (1:0)
36. Mikel Jauregizar - 90+3. ov. Alex Padilla
Eemaldamine: 82. Julen Agirrezabala (Athletic)
Celta Vigo - Girona 1:1 (0:1)
81. Iago Aspas - 38. Yangel Herrera
Real Betis - Espanyol 1:0 (0:0)
85. Giovani Lo Celso
Realiseerimata penalti: 45. Abde Ezzalzouli (Betis)
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta