Madridi derbi tuleb vihane: superhooaeg räägib Atletico, numbrid aga Euroopa valitseja Reali kasuks


Kumb on soosik, kui Meistrite liiga kaheksandikfinaalis lähevad vastamisi kaks Madridi klubi? Mõistagi 15- kordne karikavõitja Real ... või äkki seekord hoopis Atletico?
Hull jutt? Aga vaatame kas või Hispaania liigatabelit. Atletico on teisel kohal, liidrist Barcelonast vaid punktiga maas. Real jääb linnarivaalist omakorda kahe punkti kaugusele.
Olgu, vahed on väikesed. Kuidas on lugu vormiga? Atletico püsib löömatuna alates 18. jaanuarist, kui Leganesile napilt alla jäädi, ning pärast oktoobri lõppu on see neile kõigi sarjade peale 26 mängust ainus kaotus. Vana aasta lõpus laoti vundament 15-mängulisele võiduseeriale, mis ulatus otsapidi uude aastassegi. Jah, viimasest viiest mängust kolm on viigistatud, aga vaatame, kuidas ja kelle vastu - veebruari alguses viigistati Realiga, seejärel jäädi Celta Vigo vastu juba 7. minutil vähemusse, aga võideldi kaotusseisust ikkagi punkt välja.
Nädala eest asuti Copa del Rey poolfinaali avamängus Barcelona vastu kuue minutiga 2:0 juhtima, lasti katalaanidel siis neli väravat vastu lüüa, aga sikutati viimase kümne minutiga mängust ikkagi 4:4 viik välja. Liigas on Atleticol 26 mänguga kirjas vaid kaks kaotust ehk neid murda saab olema kuratlikult raske. Aga millal see Atletico puhul on kerge olnud?
Real pole samuti üleliia palju libastunud, aga nende puhul kipub see juhtuma ootamatutes kohtades, nagu näiteks nädalavahetuse liigamängus Real Betisiga. Edust jäi lõpuks alles 1:2 kaotus ning viiest viimasest liigamängust on võidetud vaid üks! Tagatipuks tuleb neil kaheksandikfinaali avamängus läbi ajada ilma mängukeelu all oleva Jude Bellinghamita.
6 - Real Madrid and Atlético de Madrid have met six times in the @ChampionsLeague; only Chelsea-Liverpool (10) has been played more times in the competition between clubs from the same country.
Acquaintance 🇪🇸.#UCLdraw pic.twitter.com/JwqGCnA0GO — OptaJose (@OptaJose) February 21, 2025
Kuidas läheb rivaalidel Meistrite liigas? Jällegi on Atletico demonstreerinud kindlamat mängu, jõuti ju põhiturniirilt ikkagi kuue võidu ja kahe kaotuse ehk viienda kohaga otse kaheksa parema sekka. Real pidi seevastu vaheringis Manchester Cityga maadlema, enne kui nad kahe mängu kokkuvõttes 6:3 selili pani. Aga võib-olla ei ole tänavune City kõige õigem mõõdupuu hindamaks, kui hea Real on või ei ole. Fakt on see, et "suurtes" mängudes on kuninglikul klubil olnud sel hooajal omajagu probleeme.
Statistika ei usu emotsioone
Nii et Atletico on favoriit? Kaugeltki mitte, arvavad Opta faktitargad. Meistrite liiga sõelmängud on ikkagi Real Madridi pärusmaa, viimasest 17 sellisest kohtumisest on kaotatud vaid üks - 11 võitu ja viis viiki räägivad enda eest. Viimasest 11 Meistrite liiga hooajast kuuel valitsejaks kroonitud klubi puhul teisiti ei saakski. Sestap hindab Opta kodumeeskonna võidu tõenäosuseks koguni 49,5%, samas kui Atleticole pakutakse 25,2-protsendilist võiduvõimalust.
Kui edasipääseja selgitamine jääb mis tahes moel kodumängu peale, peaks see Atleticole ikkagi sobima. Ent ka siin räägib ajalugu nende vastu, sest mõne teise Hispaania klubiga on Real Meistrite liiga ajaloos maid jaganud tosinal korral ja pääsenud edasi kümnel puhul. Ainsana on tulnud alla vanduda Barcelonale, seda nii 1961. kui ka 2011. aastal.
Rüdiger 🏆😄#UCL pic.twitter.com/YUYhkyfB5k — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) March 3, 2025
Euroopa karikavõistluste ja Meistrite liiga ajaloos on Real ja Atletico play-off-faasis vastamisi läinud viis korda ja alati on võidukas olnud Real. Eriti kripeldavad Atletico ja Diego Simeone hingel kindlasti 2014. ja 2016. aasta finaalid, millest üks kaotati lisaajal ja teine penaltiseerias. Aga teisalt on vähemasti suudetud kaks viimast eurokohtumist võita - 2017. aastal jäädi poolfinaali kordusmängus peale 2:1 ning 2018. aastal võidutseti Tallinnas peetud Euroopa Superkarikafinaalis lisaajal 4:2. Ning edumälestuse otsimiseks ei peagi nii kaugele vaatama, sest alles mullu löödi Real välja ka kodusest karikasarjast.
Loomulikult peab Atletico eeskätt vaos hoidma Kylian Mbapped ja Vinicius Juniori. Prantslane on olnud sel hooajal 40 mänguga osaline 32 väravas, lüües neist 28 ise. Meistrite liiga sõelmängud sobivad ka talle - karjääri jooksul on tal neid kirjas 32 ja väravaid neis 24, lisaks veel kolm söötu. Kui Mbappe tähthetk on eelmises ringis City vastu löödud kübaratrikk, siis Vinicius on sel hooajal löönud kaheksa Meistrite liiga mänguga ise seitse väravat ja teinud eeltöö veel kahele. Kui brasiillasel õnnestub aidata klubi veel kas või ühe väravani, kasvataks ta väravaosaluste arvu neljandat hooaega järjest kahekohaliseks - ja seda on varem Real Madridi särgis suutnud vaid Cristiano Ronaldo.
Atletico meeste numbrid pole nii võimsad, aga oma trumbid on neilgi. Suvel Manchester Cityst hangitud Julian Alvarez on kaheksa Meistrite liiga mänguga kirja saanud juba kuus väravat, sel hooajal supervahetusmehe kuulsust omandav norralane Alexander Sörloth on aga koduliigas kogunud enda arvele üheksa tabamust. Tõsi, Meistrite liigas on tal tänavu veel väravatearve avamata.
Aga ikkagi, emotsioonid?!
"Lähen sellele mängule vastu sama innukalt nagu esimesele tööpäevale Atletis," lubas Diego Simeone mängueelsel pressikonverentsil. "Mõlemad meeskonnad austavad teineteist väga. Tegu on küll väga tähtsa kohtumisega, aga tunneme teineteist läbi ja lõhki ning oleme kõigeks valmis. Mis saab otsustavaks? Enamasti pisiasjad. Oleme Realiga tänavu juba kaks korda mänginud ja seda näinud - vahel meie, vahel nende kasuks. Edasi pääseb see, kes niisuguste hetkedega edukamalt toime tuleb."
🚨 Diego Simeone: “We NEED and WANT to reach the Champions League final.”
NUNCA DEJES DE CREER ❤️🤍❤️🤍❤️🤍❤️🤍 pic.twitter.com/vMr0nf8iTh — Atletico Universe (@atletiuniverse) March 3, 2025
Carlo Ancelotti meenutas, et City vastu Santiago Bernabeul kogetud head emotsioonid tuleb uude duelli kaasa võtta, ehkki vastased tegutsevad väga erinevalt. "Atletico mängib vertikaalsemalt, City rõhub pallivaldamisele. Aga ega meie stiil sellest muutu. Teame, et niikuinii tuleb tasavägine mäng ja edasipääseja otsustatakse korduskohtumises. Ei maksa unistada, et haarame kohe suure edu, sest Atleti teeb väga head hooaega," manitses itaallane.
Tänapäeva tippjalgpalli kontekstis on Realis neljandat järjestikust ja ühtekokku juba kuuendat hooaega töötav Ancelotti staažikas treener. Ent Simeone on Atleticot vedanud juba üle 13 aasta ning Ancelotti muigas, et tal on juba mängijapäevilt argentiinlase osas halvad mälestused. "Ta lõi Juventuse ja Lazio mängus minu vastu olulise värava ning kordas seda 2000. aastal, kui selgitati Itaalia meister. Hindan teda kui treenerit väga kõrgelt - ta loeb mängu suurepäraselt ning kaitsetöö osas on tema pühendumine meeskonnatööle erakordne," lausus Ancelotti.
Meistrite liiga teisipäevased kohtumised:
- 19.45 Club Brugge - Aston Villa
- 22.00 Dortmund - Lille
- 22.00 PSV - Arsenal
- 22.00 Real Madrid - Atletico Madrid
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta