Mai on Viaplays jalgpallifinaalide kuu!
UEFA Meistrite liiga, Euroopa liiga, Konverentsiliiga, Inglise karika, Prantsuse karika ja EFL Championshipi finaalid – kõik otseülekannetena Viaplays!
UEFA Meistrite liiga finaal
UEFA Meistrite liiga hooaeg on jõudnud kulminatsioonini. Oleme näinud põrumisi, üllatusi, ajaloolisi sooritusi ning täiesti hullumeelseid mänge. Mida toob meile Meistrite liiga finaal?
Liverpooli teekond finaali on olnud peaaegu veatu. Perfektse seeria rikuvad 0:1 kaotus Interile ning 3:3 viik Benficaga. Teisalt, Liverpooli finaali jõudmine oli pigem oodatud tulemus, sest Jürgen Kloppi käe all on klubi näidanud stabiilset ja tarka mängu. Poolfinaalis võideti Villarreali vastu esimene mäng kindlat 2:0 ning oma vaimset tugevust näidati just võõrsil. Iga meeskond ei suuda Unai Emery juhendatava meeskonna vastu teisel poolajal kaheväravalisest kaotusseisust välja tulla ning lõpuks kahe mängu kokkuvõttes 5:2 võita.
Enne Manchester City ja Real Madridi korduskohtumist oli õhus variant, et vähemalt üks suur finaal tuleb Inglise kõrgliiga siseasi, kuid täiesti hullumeelses poolfinaalpaaris tõmbas pikema õlekõrre hoopis Hispaania klubi ning Carlo Ancelotti hoolealused pääsesid 6:5 lõppskooriga finaali.
Meistrite liiga finaal kahe maailma suurklubiga, seda nii ajalooliselt, kultuuriliselt, mänguliselt kui ka koosseisude mõttes, on jalgpallisõbrale fantastiline uudis.
Euroopa liiga finaal
Euroopa liigat nähakse tihti kui Meistrite liiga väikest venda, kes on ühest või teisest aspektist kuidagimoodi vähematraktiivne. Need, kes on vähemalt sel hooajal turniiri käigule kaasa elanud, saavad aga julgelt öelda, et oli, mida vaadata.
Finaalmäng toob kõigile Bundesliga sõpradele palju lohutust, sest kui Meistrite liigas pudenes viimane meeskond juba veerandfinaalis, siis Floraga mõned aastad tagasi kohtunud Frankfurdi Eintracht jõudis Euroopa jalgpallisarjas pärast 42-aastast pausi finaali. Pingeline ning kuum vastasseis West Ham Unitediga vääris suure poolfinaali nime. 3:1 lõppskooriga Euroopa liiga trofeest ühe mängu kaugusele jõudnud Saksamaa klubi jaoks tegi teises mängus suure kingituse Inglise klubi kaitsja Aaron Cresswell, kes sai juba 19. minutil punase kaardi. Sellest hoolimata võib kindlalt öelda, et Eintracht oli finaalikohta väärt ning hoiab siiani elus nende vutisõprade lootusi, kelle süda tuksub Bundesliga rütmis.
Selleks, et Euroopa liiga finaal ei oleks pelgalt Saksamaa siseasi, sammus teise meeskonnana edasi Šotimaa klubi Glasgow Rangers. Kahe mängu kokkuvõttes seljatati 3:2 RB Leipzig, kes paberil oleks olnud pigem poolfinaalpaari soosik, kuid Rangersi küps mäng tõmbas Saksamaa klubi plaanidele kriipsu peale. Viimati mängis 55-kordne Šotimaa meister Euroopa liiga finaalis 2007-08 hooajal, kuigi sarja nimi oli toona natuke teine – UEFA Cup. Tollal ei läinud neil seal kõige paremini, sest alla vannuti Peterburi Zenitile.
Konverentsiliiga finaal
Alles eelmisel aastal pakkus FC Flora kõigile Eesti vutifännidele ajaloolise võidu Konverentsiliiga alagrupis Belgradi Partizani vastu. Tänaseks teame, et sõelmängudele Tallinna klubi edasi ei pääsenud. Esmakordne finaalkohtumine viib kokku hoopis Roma ja Feyenoordi.
Jose Mourinho käe all mängiv Roma alistas põnevas duellis Leicester City, kui poolfinaalist pääseti kokkuvõttes edasi tulemusega 2:1. Siinkohal tasub välja tuua kaks põnevat fakti. Mourinho näol on tegemist nüüd esimese peatreeneriga, kes on jõudnud eurosarjade finaalmängule nelja eri klubi peatreenerina. Lisaks suutis Roma lõpetada pika finaaliootuse, sest 25. mail peetav kohtumine on nende jaoks esimene eurosarja finaal pärast 1991. aastat, mil jõuti UEFA karikasarja finaali.
Mõnele nooremale jalgpallisõbrale ei ütle Feyenoordi nimi ilmselt väga palju, sest viimastel aastatel ei ole Hollandi hiid väga palju suutnud korda saata. Suuresti on selles ka süüdi Amsterdami Ajax, kes on rahvusvahelises jalgpallis tekitanud nii mõnegi tormi, võites "päris suuri" Euroopa tippe. Kuid tegelikult on poolfinaalis Marseille Olympique'i seljatanud Rotterdami klubi olnud ka Euroopa valitseja, seda 1970. aastal. Lisaks võideti 1974. ja 2002. aastal UEFA karikas ehk võidutsetud on kõigis kolmes finaalis, kuhu on pääsetud. Kas nii läheb ka 2022. aastal?
FA Cup
Inglismaa karikavõistluste finaalis ei ole seekord mängus koht eurosarjas, sest mõlemad on pääsu sinna juba kindlustanud, kuid Liverpooli ja Chelsea vastasseis on sellegipoolest üks jalgpallimaailma vägevamaid. Eriti kui suurklubid lähevad jahtima Inglismaa karikat selle 150. juubeliaastal.
Chelsea jalgpallivälised mured ei ole nende mängule õnneks väga suurt mõju avaldanud ning lisaks praegusele kõrgele kohale Premier League'i tabelis suudeti ka karikasarjas teist aastat järjest finaali jõuda. Viimasest ei ole Londoni klubil just parimad mälestused, sest aasta tagasi tuli tunnistada Leicester City 1:0 paremust.
Ka Liverpooli jaoks ei too FA Cup lähiminevikust just palju positiivset. Finaal võideti viimati 2006. aastal ning viimane Inglismaa karikavõistluse otsustav mäng Liverpooli osalusel leidis aset 2012. aastal.
Seega tõotab tulla üks ütlemata põhimõtteline vastasseis. Chelsea püüab eelmise aasta ebaõnnestumist ümber pöörata ning Liverpool pikale karikapausile punkti panna ja jätkata teekonda ajaloolise nelikvõidu suunas – liigakarikas on neil juba käes, käeulatuses püsivad endiselt ka Meistrite liiga ja Premier League'i võit. Sel aastal saavad nad seda teha ka täismaja ees.
Prantsusmaa karikafinaal
Pole PSG-d, pole pidu? Eksite. 7. mail peetavas karikafinaalis näeme sel aastal ilmselt väga põnevat vastasseisu, sest teineteiselt võtavad mõõtu eurosarja piletit ihkavad Nice ja Nantes.
Nice mängis finaalis viimati aastal 1997, kui penaltiseerias võideti Guingampi ning võideti klubi kolmas Prantsusmaa karikas.
Nantes on karikasarjas finaali jõudnud kaheksal korral ning neist kolmes on lahkutud väljakult võitjatena. Viimati palliti finaalis 2000. aastal ning tänu Antoine Sibierski kahele väravale võideti tollal Calais' meeskonda.
Nice ja Nantes on Ligue 1 tabelis hoidmas vastavalt viiendat ja üheksandat kohta. Pärast karikafinaali on koduliigas mängida veel kolm vooru. Nice'il on võimalik heade esituste korral isegi uueks hooajaks end Meistrite liiga alagruppi mängida ning Euroopa liiga alagrupiturniir on pigem enda kätes. Nantesi jaoks on aga selge, et kui soovitakse uuel hooajal Euroopas mängida, tuleb lihtsalt karikas võita, muud väljapääsu pole.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta