Maradona võitlus kartellide külje all
Isiklikud deemonid on Argentina legendi Diego Maradona kihutanud Mehhiko äärealadele, kohta, mida teatakse pigem maailma mõjuvõimsaima narkoparuni koduna.
Napoli presidendil Corrado Ferlainol oli 23-aastasele Diego Armando Maradonale ainult üks reegel: neljapäeva hommikust pühapäeva õhtuni ei võinud Argentina staar tarbida ühtegi alkohoolset jooki ega keelatud ainet. Nädala esimesel kolmel päeval sai Maradona teha, mida hing ihaldas. Ja seda ta ka tegi.
Kui sul on selja taga selline mängijakarjäär nagu Diego Maradonal, on loomulik, et mõned sinust tehtud fotod on jalgpalli piiridest väljunud. Maradona "Jumala käsi" 1986. aasta MM-i veerandfinaalis. Maradona neli aastat varem palliga, üksi kuue Belgia mängija vastu. Maradona mullivannis koos Giuliano maffiaklanni liikmetega, enne ja/või pärast järjekordset varaste hommikutundideni kestnud pidu.
Seitse hooaega hoidis Napoli hästitasustatud vahendajate toel staari dopinguteste puhastena. Tema proov vahetati viimasel hetkel teise vastu või jäi "objektiivsel" dopingukütil nägemata, kuidas Maradona täitis topsi hoopis püksisäärest välja tolkneva toru kaudu. Giulianode kontaktid Itaalia jalgpalliliidus tagasid, et Napoli välismängudel ei sattunud argentiinlane kunagi testitavate nimekirja. Noh, kuni neil temast villand sai.
Emir Kusturica 2008. aasta dokumentaalfilmis "Maradona" on üks miniepisood, kus peakangelane vaatab kaamera taha ja küsib käsi palveks kokku lüües: "Emir, kas sa tead, milline mängija ma oleks võinud olla, kui ma poleks kokaiini tarvitanud? Ah, millise mängija me kaotasime!"
See, mida Maradona endale mängijakarjääri jooksul näost sisse ajas, ei ole sooritusvõimet parandav ja kui see kõik oleks lõppenud koos tema karjääriga, oleks ehk tema aurale kibedamaigulist romantilisust juurdegi lisanud. Aga järgnenud on kurvemad pildid. Koomasse langemine uue millenniumi esimesel kuul; kaks järjestikust südamerabandust neli aastat hiljem; dekaad valeinfoks osutunud teateid Maradona surmast.
Ülemöödunud aastal sõnas legend, et tarvitas illegaalseid aineid viimati 2004 ja suvel MM-ile sõites oli see lootusrikas fakt mulle kuskile mälusoppi jäänud. Ajasin Spartaki staadionil enne mängu Islandi vastu grupi argentiinlastega veidi juttu ning üks neist teatas, et ka Maradona on tribüünil oma koha sisse võtnud. "Just enne arutasime, kuidas ta küll kokaiiniga Venemaale pääses," sõnas teine.
"Arvasin, et ta ei tarvita enam," ütlesin ettevaatlikult, sest Maradonast, Riquelmest ja Messist argentiinlastega rääkimine on natuke nagu mootorsaagidega žongleerimine. Kogu grupp naeris. Mul oli seljas Adidase uusversioon Argentina 1978. aasta MM-särgist, seljal Maradona legendaarne number kümme. Üks osutas sellele sõrmega, irvitades: "peaksid ju targem olema!" Hiljem sai igaüks teleülekannet vaadates omad järeldused teha. Ja nüüd on Maradona Culiacanis, maailma narkokaubanduse kodus.
Maradona maandus septembris Sinaloa osariigi pealinnas suure meediakära saatel. Mis on ka loogiline. Maailmameister, üks tuntumaid nägusid maailma jalgpallis; nüüd saabunud juhendama raskustes meeskonda Mehhiko esiliigas ... Tema esimest mängu Doradose peatreenerina tuli vaatama kümme tuhat silmapaari, kolm korda rohkem kui klubi tavapärane saldo. Argentina telejaam tegi mängust otseülekande. Ja Maradona, see põline karu kolmerattalisel, lehvitas kõigile rõõmsalt oma karvase käpaga. Sõltuvusega maadlemine oli dramaatiliseks põhiteemaks juba tema esimesel pressikonverentsil.
See oli tähelepanu, millest paljud Culiacani elanikud oleks hea meelega loobunud. 800 000 inimesele koduks olev linn on ühtlasi koduks maailma mõjuvõimsamale kartellile; USA valitsus nimetas selle pealiku Joaquin "El Chapo" Guzmani "narkomaailma ristiisaks", kelle haare ületab selgelt ka Pablo Escobari oma. Sinaloa endine kuberner Juan Millan hindas mõned aastad tagasi, et 62 protsenti osariigi majandusest põhineb narkorahal.
Mehhiko krimiorganisatsioonid teenivad USA-sse müües aastas vahemikus 19-29 miljardit dollarit. Vanad Toyota pikapid vahelduvad Culiacani tänavatel Lamborghinide ja Ferraridega. Riigis, kus alates 2006. aastast on kartellide omavahelise arveteklaarimise tõttu surnud üle 150 000 inimese, ei ole Maradona minevik eriliselt teretulnud. "Paljud siinsed inimesed ütlevad, et nad ei taha kogu narkojama pärast Maradonat siia," tõdes Radio Sinaloa reporter Cristian Barcelo Washington Postile vahetult enne argentiinlase esimest matši.
Sinaloa Doradose omanik on endine Tijuana linnapea Jorge Hank Rhon. Mehhiko rikkuritele omaselt ekstsentriline mees käis aastaid ringi koeranahast vestis ja peab oma valdustel härjavõitlusareeni ning eksootilist eraloomaaeda, mille elanike sekka kuulub ka albiinotiiger. Mitmel korral on Rhon fotole jäänud, kaela ümber kollane boa.
"Minu lemmikloomadeks on aga naised," sõnas ta kord, enne seda, kui 2009. aastal ühe naise mõrvas kahtlustatuna kinni peeti. Kaks aastat hiljem leidsid Mehhiko võimud haarangu käigus tema majast 88 illegaalset relva ja kastide viisi laskemoona, kümme päeva hiljem võeti süüdistused aga ootamatult tagasi. Maradonale maksab ta igakuise töötasuna väidetavalt 100 000 dollarit.
Ja nõnda ongi mõnuainetega sajaprotsendiliselt lõpparve teinud Maradona nüüd klubis, mille omanikuks on Sinaloa kartelliga sajaprotsendiliselt mitte mingeid suhteid omav mees.
Aga jalgpall on teil hea.
Pärast isiklike deemonite vallapäästmist lõpetas Maradona oma esimese pressikonverentsi lootusrikkal toonil. "Ma ei peitu, ma ei tapa ja ma ei valeta," sõnas argentiinlane. "Meie ülesandeks saab olema elevandi õlgadele võtmine ja see ei ole kerge. Ma annan siia oma südame, nagu tegin ka Fujairah's, kus sõitsin igapäevaselt tööle 300 kilomeetrit."
Kui Maradona maandus, oli Sinaloa hooaja esimesed kuus mängu lõpetanud võiduta ja asus 15-tiimilises liigas 13. kohal. Maradona esimesed 12 mängu: kaheksa võitu, kaks viiki, kaks kaotust. Klippe sellest Maradonast on vinge vaadata. Tema žestid väljaku ääres; näoilmed, mis võivad kahe sekundiga muuta ülevoolava rõõmu põrgulaavaks. Nokats, mis oli mõnes mängus rohkem murul kui ta peas. Ja süda, mis on aastate jooksul pidanud palju läbi elama, kuid siiani naiivselt suur. Ja Dorados võitis.
Mehhiko liiga on üks nendest eurooplasele peavalu valmistavatest Apertura-Clausura süsteemidest, kus ühe aastanumbri sees mängitakse kaks identset hooaega. Mehhiko esiliigas pääsevad Apertura ja Clausura kaheksa parimat play-offi; edasi on põhimõtteliselt nagu Meistrite liigas, kus kahemängulistes seeriates selgub viimaks võitja. Arvad, et kõrgliigasse pääseb Apertura ja Clausura superfinaali võitja? Päris nii lihtne ei ole.
Kõrgliigast ehk Liga MX-ist välja kukkuv meeskond selgub viimase kuue hooaja keskmise punktitabeli alusel. Hooaja lõpus on neil aga siiski võimalus kõrgliigasse püsima jääda, kui maksta 60 miljonit peesot nii esiliiga superfinaali võitjale kui liigale, kes jagab selle raha kindlate projektide vahel ära. Kui klubi pole nõus seda maksma, langevad nad esiliigasse ja õigus Liga MX-i tõusta jääb esiliiga superfinaali võitjale. Keeruline. Kindel on aga see, et sellel hooajal jääb keskmiste punktide tabelis viimaseks Veracruz, kes teatas mõni päev tagasi ühtlasi ka seda, et neil ei õnnestu vajalikku 120 miljonit peesot kokku saada.
Maradona Dorados võitles ennast välja Apertura finaali, kus jäädi detsembri alguses kahe mängu kokkuvõttes napilt alla San Luisi Atleticole. Südamete võitmiseks sellest piisas. Doradose esiväravavaht Gaspar Servio lasi finaali korduskohtumise järel käele tätoveerida Maradona näo, kirjaga "usun jumalasse".
Algselt Culiacanis erakuna elanud Maradonat võib nüüd tihedamini linnatänavatel kohata. Taas on sagenenud ka talle omased väljaütlemised. Alles eelmisel nädalal pühendas Fidel Castro, Che Guevara ja Hugo Chaveze suur toetaja Doradose viimase võidu Venezuela rahvale ja presidendile Nicolas Madurole. "Ameeriklased tahavad olla maailma šerifid, sest neil on maailma suurim pomm," lisas ta. Mehhiko jalgpalliliit algatas seepeale uurimise. Vahel ikka juhtub.
Veel nädal enne seda ähvardas Maradona Doradosest enneaegselt lahkuda, sest kohtunike valeotsused olid mehel kopsu üle maksa ajanud. "Käitud halvasti ja sa oled maailma halvim inimene; käitud hästi ja sa oled ikkagi maailma halvim inimene. See on ebaõiglane," lisas ta.
Clausura turniiri alustas Dorados sarnaselt Aperturale kolme järjestikuse kaotusega, kuid seejärel leiti jälle hoog. Märtsi algusest kuni möödunud laupäevani lõpetas Maradona Dorados Clausura põhiturniiri nelja võidu ja nelja viigiga, mis tõstis nad lõpuks viiendaks asetuseks. Play-off algab Doradose jaoks meie aja järgi reede varahommikul.
Omapoolse kingituse saatis meeskonnale ka Brasiilia legend Ronaldinho, kelle autogrammiga teqballi laual Maradona nädala lõpus rõõmsalt poseeris. "Ootan sind rõõmuga siia mängima või lapsi treenima," muheles argentiinlane Instagrami postitatud videos.
Jalgpalli on Maradona alati südamest armastanud, ka siis, kui armastus muude asjade vastu on selle vahepeal raskeks teinud. Kõik meeskonnad, kes lahutavad Doradost esiliiga superfinaalist, on pidanud Maradonale ja Sinaloa klubile vähemalt korra alla vanduma. Juba on Mehhiko meedia sõnul tema teenete vastu huvi tundnud ka Copa Sudamerica eelringi kvalifitseerunud Argentina kõrgliigaklubi Huracan.
Sellest võiks kujuneda lunastuslugu, mis oleks ainuomane Maradonale; kaunis jalgpall kartellialade südames. Paljud Culiacani elanikud võisid kohaliku reporteri arvates Maradona tuleku ära põlata, aga legendi esimesel treeningul lehvis Doradose staadionil suur lipp kirjaga: "me usaldame sind, Diego. Siin me ei kritiseeri, vaid imetleme".
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta