MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Marko Susi | Talvine laupäevaõhtu tudengielus ehk MM-i ühisvaatamine

Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

Vaatasime kaastudengitega Argentina ja Austraalia vahelist MM-i kaheksandikfinaali. Foto: Scanpix / Pavel Golovkin / AP Photo

Jalgpalli MM on iga vutisõbra jaoks kohustuslik vaatamine. Sestap oleme kursusekaaslastega MM-i jooksul teinud peaaegu igal võimalusel ühisvaatamise, sama tegime ka esimesel play-off -päeval ehk laupäeval. Lisaks mängu vaatamisele arutlesime turniiri parimate väravate üle, koondiste fänlusest ja Ronaldo-Messi vastasseisust.

Laupäeva hommikuse kukekiremise taustal avasin silmad tavapäraseks ärkamiskohaks saanud Narva maantee ühikatoa asemel hoopis kodus, Põltsamaal. Päev algas kodulinnas, aga edasine plaan oli järgmine: õhtul pühin maamulla jalgeilt, lähen Taaralinna ja vaatan kursusekaaslastega vutti, täpsemalt Argentina - Austraalia 1/8-finaali duelli.

Senise kolme ülikoolikuuga on minul ja mu kamraadidel tekkinud kolm põhilist spordiurgast - minu varem mainitud tillukene ühikatuba, sõbra korter või mõni suvaline ülikoolilinna pubi. Sel korral otsustasime mängu nautida ühe teise sõbra kodus, sest meie maitsele on seni väisatud avalike kohtade ühisvaatamised jäänud magedaks - suured ruumid, vähe lärmi, atmosfääri pole. 

Aga kui keegi teab Tartus mõnda paika, kus inimesed karjuvad jalgpalli nautides nagu metslased, siis andke teada. Väga tahaks kohta, kus oleks häälekaid kaasaelajaid rohkem kui viis. Aga see selleks. Kogu seltskond jõudis pärale 15 minutit enne avavile: kohe hakkab pihta!

Mängumehed laulsid hümni, meie tegelesime ennustamisega. Foto: Scanpix / REUTERS / Fabrizio Bensch

Viimased hetked enne avavile

Sättisime end mugavalt diivanile, samal ajal jalutasid mängijad platsile. Nagu normaalsetel jalkafännidel tavaks, siis tegime omad ennustused - kes võidab ja kui suurelt. Viiest vastajast viis olid kindlad, et sini-valged võidavad. Kaks meest ennustasid neile 2:0 võitu, üks 3:0 ja viimane 1:0. Mina kui suur muinasjuttude austaja pakkusin 2:1 võitu Kängurudele, sisimas olin aga üpris veendunud, et Poksivatel Kängurudel suurt šanssi pole.

Mäng käib! - Ronaldo või Messi?

Argentiinlaste mannetu mängupilt polnud alagrupimängude järel kellelegi üllatuseks. Samal ajal jäi meile silma Lionel Messi loid stiil. Seepeale tõstatas üks härra teema: "Kumb siis parem on, kas Messi või Cristiano Ronaldo?" Mäng jõudis kesta vaid 20 minutit ja juba oli aeg klassikaliseks jalgpallivaidluseks.

Viiest mehest kolm eelistasid Messit, kaks Ronaldot. Ka mina kuulun Messi leeri, sest kuigi Ronaldol on tabamusi 30 võrra rohkem, siis oma silm on kuningas - Messi lihtsalt mängib paremini ja mõjutab mängu rohkem. Argentiinlase kasuks toodi veel argument, et ta vingub ja viriseb poole vähem kui portugallane, kes käis mänguaja puuduse tõttu Piers Morgani õlal nutmas.

Ronaldo poolehoidjate peamine argument oli portugallase viis Meistrite liiga tiitlit Messi nelja vastu. Nende jaoks, kes eelistavad Messit, oli see arusaamatu, sest karikaid võidab ikkagi meeskond. Samas Ballon d'Ore on argentiinlasel rohkem - Messil seitse, Ronaldol viis. Ainuüksi sellele tuginendes on Messi parim, Ronaldo teine, aga ilu on vaataja silmades.

"Messi on jumal." Foto: Scanpix / Thanassis Stravrakis / AP

Selle mõttetu debati käigus sõnas üks sõpradest: "No kurat, las Messi jalutab siis! Miks ta peab ringi jooksma, vend võib kõndida ringi, aga ta paneb ikka ära. Pange tähele, varsti võrk sahiseb ja ongi olemas." Mõni minut hiljem sai Messi karistusalas palli ja virutaski geniaalse madallöögi Mathew Ryani seljataha - 1:0. Selleks korraks oli Messi vs. Ronaldo vastasseis pausile pandud. "Messi on jumal," ütles see sama kutt käsi laiutades, kes näis teadvat, mida tulevik toob.

Messi värava järel lasi põnevus mõneks ajaks varvast. Avapoolaja jooksul olid mõlemad suhteliselt hambutud - Argentinal oli pool sahtlit tühi, Austraalia suus olid alles vaid igemed. Sellest tulenevalt tõusis teine suurem teema - mis on senise turniiri viis parimat väravat. Panime need kamba peale paremusjärjestusse, lisasime ka kaks märkimisväärset väljajääjat.

Viis parimat väravat:
1. Richarlisoni käärlöök Serbia vastu.
2. Luis Chavezi oivaline karistuslöök Saudi Araabiale.
3. Marcus Rashfordi trahvilöögipurakas Walesi väravavõrku.
4. Haji Wrighti ilus kobakoks 1/8-finaalis Hollandi vastu
5. Vincent Aboubakari linnukene.

Leidsime, et märkimisväärsed olid vaid Salem Al-Dawsari keerutus argentiinlaste vastu ja Gavi esimese puute välisküljekas Costa Rica väravasse.

Vaheaeg

Kui arvestus viimaks paika sai, kõlas ka poolajavile. Vahepausil tegime vaheennustused. Ennustused suuresti ei erinenud, ainsa muutusena pakkus 3:0-i mees argentiinlaste 2:1 võitu - maru täpselt pakkus.

Vaheaja peateema: võõrriigi koondiste fänlus - reaalne või mitte?

ERR-i MM-i stuudio meie tähelepanu ei pälvinud. Hakkasime hoopis rääkima lemmikkoondistest. Rahvusmeeskondadest olid selles arvestuses esindatud Brasiilia, Belgia ja Saksamaa - kõiki neid nimetati vaid korra. Aga kuhu viimased kaks jäävad? Neid ei olegi. Jah, ma pooldan küll Inglismaad, aga mingit sidet mul nendega ei ole - tegelikult on neist siiralt savi. Ainus südamelähedane ravhusmeeskond on Eesti, aga nende kaotuste peale pisaraid ei poeta. Teisel erapooletul ei olegi lemmik koondist - ta lihtsalt naudib ilusat vutti.

Brasiilia fänni jaoks on see ebaloogiline, et olen Manchester Unitedi fänn olnud alates 2008. aastast, aga viimase nelja suurturniiri peale olen pöialt hoidnud kokku kolmele koondisele, viimase valitu (Inglismaa) puhul pole vahet, kas neil läheb hästi või mitte. Tema sellest aru ei saa ega hakkagi saama, aga mul on selle kohta hea selgitus.

Nimelt klubivutti mängitakse 3/4 aastast, koondisteturniirid on enamasti iga kahe aasta tagant - tugevat sidet ei saa ju tekkida. Meeskonna toetamine on minu jaoks sisuliselt nagu paarisuhe, sest tugeva sideme hoidmiseks pead sa pidevalt oma partnerit nägema.

Kujutage nüüd ette, et olete kaugsuhtes, kus näete oma partnerit korra kahe aasta tagant ... Tõenäoliselt te ei ole talle lojaalne. Või olete? Okei, võib-olla on see võrdlus pisut rumal ja ma olen lihtsalt imelik, aga minu meelest võtab see ideaalselt kokku selle, miks paljud jalkafännid pole ühegi võõrriigikoondise tulihingeline fänn.

Teine poolaeg

Koonisteteemaga saime teise poolaja alguses ühele poole, fookus suundus taas mängule. Argentiinlaste passiivsus lõi meis lootuse, et ehk leiab Austraalia viigivärava, aga meie kahjuks otsustas Socceroo 'de puurivaht Ryan enda värava ees leiutama hakata. Leiutiseks oli argentiinlaste teine värav, autoriks Julian Alvarez.

2:0 muutis mängu igavaks, sest keegi ei oodanud, et Austraalia veel kohtumise põnevaks teeks. Taas vallutas meid muu loba, sel korral võtsime arutluse alla teema: mis on läbi aegade parim MM-värav. Sel korral me järjestust ei teinud, küll aga leidsime viis parimat, sest kõigil oli oma lemmik.

Viis läbi aegade parimat MM-väravat:

  • Giovanni van Bronckhorsti 2010. aasta kauglöök Uruguay vastu (videol).
  • Robin van Persie' lendav hollandlane (2014. aastal Hispaaniale).
  • James Rodriguezi Uruguay vastu löödud volley, mis läks latist (2014. aastal).
  • Maxi Rodriguezi karistusala nurga otsast tagumisse ristnurka löödud volley (2006. aastal).
  • Diego Forlani kauglöök Lõuna-Aafrika Vabariigi vastu (2010. aastal).

Ajal, mil arutasime parima MM-värava üle, muutus kohtumine ühtäkki põnevaks.

Austraalia (tegelikult Enzo Fernandez) lõi ühe tagasi

77. minutil lõi majapidamise elutuba särama - Craig Goodwin lajatas kaugelt vastu Enzo Fernandezi, kelle rikošetist lendas pall väravasse. Varasem loba asendus lärmaka juubeldamise ja lootusega, et äkki leiavad austraallased viigivärava.

Varasem tuim istumine asendus närvilise seismisega, kohtumise lõppfaasis tekkinud võimalused tõid endaga kaasa kiljed, karjed ja ohked. 81. minuti Aziz Behichi läbimurde järel oli kogu ruum valmis väravaks, aga Lisandro Martinezi löögiblokeeringu järel valdas meid pettumustunne. Samas lootus ei kadunud - kõik tahtsime autsaideri triumfi, või vähemalt siis lisaaega.

Hetk enne lõpuvile pääses Garang Kuol karistusalas löögile. Löögi eel olid kõik juba püsti ja valmis tähistama, aga ei - väravavaht Emiliano Martinez päästis argentiilnaste nahad ja vedas oma meeskonna veerandfinaali.

Jalgpall on rahva mäng, koos vaadata on alati parem kui üksi. Kes pole oma sõpradega veel ühisvaatamist teinud, siis soovitan - isegi igavaim mäng on heas seltskonnas keskmisest põnevam.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK