Meistriliiga hooaja lõpuni on jäänud vaid kümme päeva, mille jooksul jõutakse mängida koguni kolm mängudevooru. Ühtlasi on käes aeg Soccernet.ee traditsioonilisteks hooaja kokkuvõteteks.
Järgneva kümne päeva jooksul võtame luubi alla Meistriliiga hooaja parimad ja halvimad kõikvõimalikes erinevates kategooriates.
Ning juba viiendat aastat järjest kulmineerub see suure hääletusega, kus just Sina koos teiste Soccernet.ee kasutajatega lõpliku valiku langetad.
Kahel eelneval hooajal Meistriliiga parimaks mängijaks valitud Juha Hakola liikus selleks aastaks parematele jahimaadele ning jättis trooni vabaks. Kes on sel aastal parimatest parim?
Parimad kaitsjad 2009
Kokkuvõtteid alustame hooaja parimate kaitsemängijate tutvustamisega. Tervelt pooled valituist tulevad Tallinna Levadiast, kelle tänavune üleolek teeb nende pallurid favoriitideks pea kõigis positiivsetes kategooriates.
Viimasel kolmel aastal järjest parimaks kaitsjaks valitud Marek Lemsalu riputas butsad varna, kuid 2005. aastal kroonitud leedulane Tomas Rimas on tagasi konkurentsis. Hoolimata Narva Transi kaptenipaelast ei mahtunud ta aga meie karmis valikus isegi mitte kümne parima sekka.
Ent lõplikul hääletusel ei oma meie valik enam mingit tähtsust ning need kokkuvõtted on Sinule pigem abiks ja meeldetuletuseks. Lõppeva hooaja kümme parimat kaitsemängijat Soccernet.ee toimetuse hinnangul:
Diego Balbinot
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 21 mängu (20 põhikoosseisus), 2 väravat ja 6 kollast kaarti
Nõmme Kaljul on saanud tavaks igal hooajal ühe brasiillasega kümnesse tabada. Tänavu hangitud piiritagustest täiendustest on just Diego ainsana tõeliseks liidriks tõusnud.
Hispaania madalamatest liigadest tulnud Itaalia passiga brasiillase algus kujunes raskeks, sest kohe hooaja avamängus sai ta vigastada ning pidi koguni kümme mängu vahele jätma.
Tema naasmisega paranes Kalju kaitsetöö märgatavalt. Tihtipeale poolkaitsjatega polsterdatud Kalju kaitseliinis on ta tugevaimaks lüliks, aga paraku ei luba keeleprobleemid tal ehk kaaslasi piisavalt juhendada.
Individuaalselt on Balbinot igatahes võimas - õhus kuningas, positsioonivalikul suurepärane ning standardolukordades tegija nii kaitses kui rünnakul.
Andrei Kalimullin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg: 30 mängu (30 põhikoosseisus), 1 värav, 7 kollast ja 1 punane kaart
Kalimullin on kuulunud aastaid Meistriliiga tippkaitsjate sekka, kuid tänavune hooaeg tähendas tema jaoks mõnes mõttes uut väljakutset.
Nimelt on ta alati olnud tagasihoidlik töörügaja mõne prominentse kuju kõrval, olgu selleks siis Marek Lemsalu või Sergei Hohlov-Simson. Tänavu tuli tal aga ise liidriroll üle võtta ning noorukese Igor Morozoviga koos kaitset kontrolli all hoida.
Missioon täidetud, Levadia kivikõva kaitse on selle tunnistuseks. Kaitseliini kogenuima lülina on Kalimullini tegutsemine stabiilne ja efektiine - ta lahendab olukorrad kõige lihtsama ja loogilisema käiguga ega otsi ekstravagantseid lahendusi.
Üks plekk rikub siiski üldpilti - Tallinna Flora vastu kümnendal minutil teenitud punane kaart võinuks meeskonnale nende rekordseeria maksma minna. Kaaslased päästsid siiski päeva ja hoidsid Flora sellegipoolest nulli peal.
Aleksandr Kulik
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja/ründaja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 31 mängu (25 põhikoosseisus), 9 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart
Tihti ka kesktormajana kasutatud Kulik on Eesti tasemel kõva tegija hoolimata klubist või positsioonist, kus ta parasjagu mängib.
Mitte üks mees Eesti Meistriliigas ei saa temalt rahulikult palli kätte. Tal on võimas keha ning ta kasutab oma suurust ka oskuslikult ära.
Hooaja käigus suunati Kulik keskkaitsesse, kus ta valitseb teist korrust pea täielikult. Aleksei Naumovi kõrval on ta olnud üks Sillamäe võtmemängijaid ning klubi peab olema õnnelik, kui ta ka järgmisel aastal kodumaal jätkab.
Kristian Marmor
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Universaal
Vanus: 22
Senine hooaeg: 30 mängu (29 põhikoosseisus), 2 väravat ja 2 kollast kaarti
Paljud kratsisid kukalt, kui Marmor hooaja alguses Tihhon Šišovi lahkudes paremkaitsjaks paigutati. Ent tõelise universaalina sai ta seal kohanemisraskusteta hakkama.
Kui põlema hakkas teine äär (loe: Taijo Teniste sai vigastada) vahetas Marmor lihtsalt väljakupoolt. Ning kui kaartide tõttu kannatas keskkaitse, leidis ta ennast keskelt. Tõeline masin, seadista mis positsioonile tahes.
Kunagise ründajana on ta väga hea kiiruse ja kohavalikuga, tugev nii õhus kui ka maas ning tehniline. Saatuse tahtel murdis ta end lõpuks Levadias põhitegijaks hoopis kaitsjana.
Vähe sellest, head esitused lubasid tal sel aastal ka koondises debüteerida.
Igor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 30 mängu (30 põhikoosseisus), 4 kollast kaarti
20-aastasena Levadia põhikeskkaitsja olla on kõva sõna. Et tegu on Eesti ühe suurima tulevikulootusega, kinnitavad ka esitused noortekoondistes ning episoodiliselt põhikoondiseski.
Morozov täitis Lemsalu suured sussid ära, kuigi hooaja eel uskusid vähesed, et Levadia kaitseliin suudab sama kindlalt jätkata. Ometi on nad lasknud omale sel aastal lüüa veel vähem väravaid kui mullu.
Loomulikult ei ole ta veel selline liider nagu Lemsalu oli, aga tulevik paistab helge. Oma pikkuse kohta on ta piisavalt kiire ja kui natuke lihast ka luudele tekib, siis ei saa ükski ründaja temaga lihtsalt hakkama.
Noore kohta on Morozovil väga hea kohavalik ja seega ka peamäng. Samuti on ta oma vanuse juures märkimisväärselt stabiilne.
Aleksei Naumov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Paremkaitsja/keskkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg: 31 mängu (31 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 3 penaltist), 4 kollast ja 1 punane kaart
Sillamäe Kalevi hing ning üllatushooaja peaarhitekt palliplatsil. Kaitsjana löödud 13 väravat räägivad iseenda eest - tegemist on väga kõrge klassiga mängijaga, ühe kandidaadiga kogu liiga parima mängija tiitlile.
Vanust on tal küll juba 37 aastat, kuid Peterburi Zeniidi kunagise põhimängijana jagub taset ja kogemusi, et Eestis hiilgavalt hakkama saada. Endiselt piisavalt kiire, et äärel mängida, ning mis jääbki kiirusest puudu, selle kompenseerib ta enam kui küllaga kogemuste ja mängulugemisega.
Erinevalt tavapärastest äärekaitsjatest on Naumov ka õhus väga hea. Piisavalt pikk ja jõuline, et saada hakkama ka keskkaitses.
Lisaks muidugi nõelterav jalg, mis karistab vastaseid nii mängust kui standardolukordadest. Tema otsustavatel hetkedel löödud väravateta ei pruugiks Kalevi tabeliseis praegu sugugi nii roosiline paista.
Taijo Teniste
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 22 mängu (22 põhikoosseisus), 2 väravat ja 1 kollane kaart
Vaatamata noorusele on Teniste jõudnud Levadias juba kõiksugu positsioonidel mängida. Vasakkaitsja koht näib nüüd lõpuks kinnistuvat.
Teist aastat järjest püsis ta kogu hooaja esindusmeeskonna põhikoosseisus. Kogemuste lisandudes on ta situatsioonide hindamisel märgatavalt kindlamaks muutunud, püsides samal ajal mängijaomadustelt väle ja särtsakas.
Eesti U-21 koondises on Teniste tähtis lüli ning samuti sai ta tänavu üle mõne aja taas nuusutada ka A-koondise hõngu. Paraku on vigastused tema hooaja teise poole suuresti ära rikkunud.
Tihhon Šisov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 26 mängu (19 põhikoosseisus), 1 värav ja 4 kollast kaarti
Pärast õnnetut seiklust madjaritemaal saabus Šišov hooaja alguseks Levadiasse tagasi, olles vahepeal jäänud ilma nii mängupraktikast kui ka kohast Levadia põhikoosseisus.
Sisuliselt terve esimene ring tuli tal pingil istuda, kuid peagi võttis ta siiski oma koha paremkaitses Marmorilt tagasi. Tõsi, mänguaega jagus mõlemale. Suvistel euromängudel jättis Šišov noorema meeskonnakaaslase juba selgemalt varju ning tõestas, et oma loomulikul positsioonil on ta siiski tugevam.
Tema võimeid usaldab ka koondise peatreener Tarmo Rüütli, kes kutsus ta vähesest praktikast hoolimata koondisse ega ole pidanud seda kahetsema.
Kaitses on Šišov niivõrd kindel, et pea olematu roll ründefaasis ei ole tema positsiooni siiani kõigutanud. Tänavusest aastast jääb aga midagi säravat meelde ka rünnakult - nimelt tema imevärav Nõmme Kalju vastu, mis oli talle viimase seitsme aasta jooksul alles teiseks tabamuseks.
Tõnis Vanna
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 21 mängu (20 põhikoosseisus), 2 kollast kaarti
Praeguseks hetkeks 460 931, kuid selle vaatamisest ei saa vist kunagi küll. Kommentaarid on liigsed. Aga okei, see ei sündinud Meistriliigas ja õigupoolest pole ta koduliigas sel hooajal veel ühtegi väravat löönud.
Parimate kaitsjate valikusse mahub Vanna kui Flora ohtralt kritiseeritud kaitseliini tugevaim tugi. 364 päeva aastas ei ole ta väljakul särav ja silmapaistev, kuid alati on ta kindel kui laudsein ning mängib oma koha välja.
Varem on teda palju ka poolikus ja isegi ründes kasutatud, aga just keskkaitsjana on ta oma koha leidnud, kuigi mõni sähvatus sünnib ka teises väljakuotsas.
Aleksandr Volodin
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 9 mängu (7 põhikoosseisus), 1 värav ja 3 kollast kaarti
Meie valikusse pääses Volodin eelkõige seetõttu, et äärekaitsjate seas on konkurents tunduvalt kesisem kui keskkaitsjate osas.
Lasnamäe Ajaxi kasvandiku jätkuv areng väärib siiski äramärkimist, kuigi väga palju teda siinmail mängimas näha ei ole saanud. Hooaja eel Vilniuse Vetrasse siirdunud, kuid sealt napi mänguajaga Eestisse naasnud Volodin on end aasta lõpuks kindlalt Transi põhikoosseisu murdnud.
Välismaa kogemus on teda enesekindlamaks muutnud ja ta toetab väga hea meelega rünnakuid. Narva klubi vormikõver tõusis pärast suviseid koosseisumuudatusi järsult üles ning ka Volodin on selles oma osa mänginud.
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad kaitsjad:
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta