Et Meistriliiga uustulnukad Nõmme Kalju ja Sillamäe Kalev korraldasid tänavu tõelise osturalli, tekivad viie parima ja halvima ülemineku valimisel raskused.
Meie küllaltki subjektiivne valik ei pruugi siiski midagi tähendada, sest lõpliku hinnangu annavad Meistriliiga lõppeva hooaja parimatele ja halvimatele ikkagi lugejad.
Jah, ka Sinul on võimalus hooaja kokkuvõtval hääletusel sõna sekka öelda. Seda alates järgmise nädala algusest, kui liigamängud lõpule on jõudnud.
Üleminekute näol on tegemist ilmselt hooaja parimate ja halvimate valimise kõige subjektiivsema kategooriaga, sest otseseid kriteeriume, mille põhjal neid hinnata tuleks, ei ole.
Nii näiteks valiti eelmise aasta halvimaks üleminekuks Vjatšeslav Zahovaiko eksirännak Kuveiti, kuigi üldjuhul välismaale siirdumist siia alla ei loeta.
Kuid las olla pealegi subjektiivne, sest parimad ja halvimad mängijate liikumised - olgu mis põhjustel ja tingimustel tahes - jõuavad alati ka lõppvalikusse.
Parimad üleminekud:
Ingemar Teever
Klubi: Östers IF -> Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 35 mängu (33 algkoosseisus), 22 väravat (neist 3 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Endine Eesti koondise ründaja tuli pärast ebaedu Rootsi klubis Östers IF kodumaale vormi taastama ning alustas paugutamisega kohe esimesest voorust alates.
Mõneti üllatuslikult Kalju kasuks otsustanud Teever on löönud Kalju väravatest rohkem kui kolmandiku ning tema heast või halvast päevast võib tihtipeale sõltuda ka meeskonna tulemus.
Häid päevi on õnneks olnud tunduvalt rohkem ning Meistriliiga viienda klubi eest mängides väravaküttide edetabeli juhtimine on märkimisväärne saavutus.
Teever on leidnud Kaljus otsitud uue hingamise, kuid üks suuri eesmärke - koondisse tagasi murdmine - ei ole siiani veel õnnestunud. Igatahes on ta kuulduste kohaselt Kaljus jätkamas ka tuleval aastal, mil klubi on seadnud omale veel tunduvalt kõrgemad sihid.
Felipe Nunes
Klubi: ? -> Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakäär/ründav keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 34 mängu (34 algkoosseisus), 17 väravat ja 3 kollast kaarti
Felipe on teine Nõmme klubile väga palju juurde andnud täiendus, kelle me viie parima ülemineku sekka arvasime.
Raudselt liiga üks parimaid ääri, tehniliselt parimaid mängijaid ning samuti resultatiivseimaid poolkaitsjaid.
Kui temale ja Teeverile lisada ka Liivo Leetma ja poole hooaja pealt liitunud Maksim Smirnov, siis leiamegi Kalju ladusa ründemängu põhjused.
Nende mängijate omavahelist kombineerimist on lausa lust vaadata.
Dmitri Boiko
Klubi: ? -> Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 8 mängu (8 algkoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Ukrainlane on Sillamäe Kalevi ohtratest täiendustest ilmselt olulisim, sest kogenud mängujuht oli sillamäelaste jaoks kui rusikas silmaauku.
Boiko on lühikese ajaga tõestanud, et ta on üks liiga parimaid ehitavaid poolkaitsjaid ning täpselt sellisest mängijast tundis tema kaasmaalasest peatreener Vadim Dobiža suurt puudust.
Ei saa mainimata jätta, et Boiko saabus Sillamäele alles viimaseks mänguderingiks ning tänavuse hooaja lõpuosa peaks kuluma veel suuresti sisseelamiseks.
Sarnaselt Kaljuga on ka Kalevil tulevaks hooajaks väga ambitsioonikad eesmärgid ning Boikol on selles kindlasti suur roll täita.
Siksten Kasimir
Klubi: Tartu Maag Tammeka -> FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 34 mängu (31 algkoosseisus), 9 väravat ja 2 kollast kaarti
Kui Flora teatas jaanuaris, et on hankinud omale Tartu Maag Tammekast 27-aastase mängija, kergitasid paljud imestunult silmi.
Esmajoones tundus see üsna mõistetamatu käik, kuna Flora keskväli näis juba niigi ülerahvastatud tasemel mängumeestega.
Ometi tõusis endine tartlaste kapten kiiresti põhitegijaks ning tõrjus noore lootustandva Sergei Mošnikovi pingile.
Ka mängija enda seisukohalt oli see kahtlemata positiivne, et ta lõpuks end tugevamas meeskonnas proovile sai panna. Mine tea, ehk pole unistus Eesti koondisestki veel surnud.
Henri Anier
Klubi: Valga Warrior -> FC Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 17
Senine hooaeg: 27 mängu (12 algkoosseisus), 14 väravat (neist 0 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Tänavuse hooaja komeet on löönud Meistriliigas rohkem väravaid kui ta eelmisel aastal Valga Warriori särgis Esiliigas suutis.
Esiliiga keskmiku ridadest võetud teismeline on end kohe esimesel hooajal Eesti tippklubi põhikoosseisu võidelnud ning tõusis Flora läbi aegade noorimaks väravalööjaks.
Kui meeskond sattus ründajate kriisi - Sander Post lahkus, Vjatšeslav Zahovaiko sai vigastada ning Jarmo Ahjupera alles kogus vormi -, siis aitasid Anieri olulised väravad Floral Levadiaga tempot hoida.
Ning ka märksa kogenuma Ahjupera naasedes teenis nooruke Anier temast ikkagi rohkem mänguaega.
Veel olulisi mängijate liikumisi:
Aleksandrs Abramenko (Marijampole Suduva -> Narva Trans)
Liivo Leetma (Tallinna Kalev -> Nõmme Kalju)
Maksim Smirnov (FK Ventspils -> Nõmme Kalju)
Alo Dupikov ja Jürgen Kuresoo (FC Flora -> Sillamäe Kalev)
Dmitri Lipartov (Narva Trans -> Sillamäe Kalev)
Janis Skvorcovs (FC Dinaburg -> Tallinna Kalev)
Edwin Stüf (FC TVMK -> Tallinna Kalev)
Rauno Alliku (Pärnu Kalevi SK -> FC Flora -> Pärnu Vaprus)
Eelmiste aastate parimad üleminekud:
2007 - 1. Juha Hakola (Helsinki JK -> FC Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (FC Levadia -> Viljandi Tulevik), 3. Kaimar Saag (FC Levadia -> JK Kalev)
2006 - 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> FC Levadia), 2. Marek Lemsalu (FK Bryne -> FC Levadia), 3. Martin Kaalma (FC Flora -> Narva Trans)
Halvimad üleminekud:
Vadim Petrenko
Klubi: FBK Kaunas -> FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 9 mängu (3 algkoosseisus), 0 väravat ja 2 kollast kaarti
Meistrite Liiga eelringi mängudeks Levadia keskvälja tugevdama toodud endine Leedu koondislane osutus hoopis antikangelaseks, teenides kordusmängus Drogheda Unitedi vastu punase kaardi.
Meistriliigas ei käinud tema käsi sugugi paremini. Silmapaistmatute esituste järel täitis ta suurema osa ajast hoopis varumehe rolli.
Kogenud leedulane sai maitsta ka Eesti Esiliigat, kus ta lõi oma ainsas mängus värava, aga esindusmeeskonda tal tugevdada ei õnnestunud.
Kõigi eelduste kohaselt saadetakse Petrenko pärast 1. detsembril lõppevat laenulepingut kodumaale tagasi.
Kert Kütt
Klubi: Tartu Maag Tammeka -> FC Levadia
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 28
Senine hooaeg: 9 mängu (kõik algkoosseisus), 7 sisselastud väravat (neist 1 penaltist) ja 0 kaarti
Suurte lootustega Levadiasse Artut Kotenkot asendama toodud Kütt ei suutnud seatud ootusi täita ning langes esimese mänguderingi järel treeneri valikust välja.
Positiivse poole pealt aitas ta duubelmeeskonna Esiliigas liigavõiduni, kuid see pole mingil juhul see, milleks mees Tartust pealinna toodi.
Ilmselt ei tulnud talle kasuks ka vahetult hooaja eel toimunud peatreeneri vahetus, kuid võimalusi enda tõestamiseks sai ta ka Igor Prinsi käe all korralikult.
Tõsi küll, kord esindusmeeskonnast välja langenud, ei saanud ta enam kordagi võimalust Martin Kaalma asemel Meistriliigas mängida.
Siim Roops
Klubi: Valdres FK -> FC Flora -> Viljandi Tulevik
Positsioon: Kaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: Floras: 1 mängu (0 algkoosseisus), 0 väravat ja 0 kaarti
Tulevikus: 6 mängu (5 algkoosseisus), 0 väravat ja 0 kollast kaarti
Aasta ebaõnnesõdur. Pärast poolt aastat Norra madalamates liigades naases Roops suurte ootustega Flora hõrenenud kaitseliine täitma, ent ei suutnud taaskord treenerite usaldust võita.
Poole hooaja järel liikus keskkaitsja Viljandi Tulevikku aitama, kuid seal sai ta juba oma kuuenda mängu alguses tõsise vigastuse, mis pole lubanud tal siiani enam platsile naasta.
Kahe aasta eest Tartust Tallinna siirdudes oodati Roopsilt väga palju, sest tegu oli omaealiste ühe andekaima mängijaga. Ometi ei ole tal end Floras kuidagimoodi tõestada õnnestunud.
Sergei Starovoitov
Klubi: Tartu Maag Tammeka -> Narva Trans
Positsioon: Ründaja/kaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg Transis: 1 mäng (1 algkoosseisus), 0 väravat ja 1 kollane kaart
Starovoitovi siirdumine Tartu Maag Tammekast Narva Transi on üks läbi aegade õnnetumaid üleminekuid.
Ta jõudis teha Narva klubi eest kaasa ühes mängus (ja teenida oma leivanumbrina ka kollase kaardi), kuid vigastas siis tõsiselt jalga ja vajab siiamaani ravi.
Luumõra pole lubanud tal pärast seda kordagi mängida ja see on Transile suureks hoobiks, kuna ta oli üks lubavamaid suviseid täiendusi ning pealegi on neil niigi vigastustega suured probleemid.
Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased
-> Pärnu Vaprus
Artem Konovalov: 5 mängu (kõik algkoosseisus), 0 väravat ja 1 kollane kaart
Vasil Baranov: 5 mängu (kõik algkoosseisus), 1 värav ja 0 kaarti
Oleksandr Mirošnitšenko: 5 mängu (kõik algkoosseisus), 0 väravat, 2 kollast ja 1 punane kaart
Pärnu Vapruse käigud välismängijate palkamisel tekitasid nii mõneski jalgpallivaatlejas hämmastust.
Esiteks registreeriti oma koosseisu hooaja eel neli mängijat, kellest kolm jõudsid ka lõpuks meeskonda aitama ... maikuu lõpuks. Möödus viis mängu ning kõik saadeti kodumaale tagasi distsipliinirikkumise pärast.
Kohe otsustati tuua sisse uued ukrainlased, kes jõudsid kohale augustiks. Neist üks lahkus pooleteise kuu pärast isiklikel põhjustel ning kuigi teised mängisid hooaja isegi lõpuni, oli rong juba läinud.
Kõigi nende askelduste kõrval oli kõige kurvem see, et just tundmatute ukrainlaste palkamine võis olla see, mis amatöörmeeskonna põhja viis. Kõikjalt kajas vastu nurinat, miks omad poisid peavad vabast tahtest mängima, samas kui sama tasemega võõrjõud teenivad klubis profileiba.
Olukord on tipnenud sellega, et Vaprus langes kolme hooaja järel Meistriliigast välja ning viimasteks mängudeks on neil olnud raskusi isegi meeskonna kokkusaamisega.
Eelmiste aastate halvimad üleminekud:
2007 - 1. Vjatšeslav Zahovaiko (FC Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Tartu Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (Kotka KooTeePee -> FC TVMK)
2006 - 1. Maksim Smirnov (FC TVMK -> FC Levadia), 2. Sergei Zenjov (Pärnu Vaprus -> FC TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tomski Tom -> FC Flora)
Vaata ka:
Meistriliiga parimad väravavahid 2008
Meistriliiga parimad ründajad 2008
Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2008
Meistriliiga parimad kaitsjad 2008
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta