Kui läinud hooajal valitses meistriliigas täielik noortepõud, siis sel aastal on pead tõstnud 1995. aastal sündinute aastakäik. Viiest noorest koguni kaks on aga sündinud lausa 1996. aastal.
Mäletatavasti jäi eelmisel hooajal noormängijate valik nii kesiseks, et Soccernet.ee ülevaade pidigi piirduma viie asemel vaid kolme nimega. Rõõmu teeb ka see, et kui eelmise aasta valikutes polnud ühtegi oma meeskonnas põhirolli kandvat mängumeest, siis nüüd on neid lausa kolm.
Väga laia valikuga ei saa uhkustada ka veteranide kategooria, kuid kindla viisiku vanameistritest saab kokku. Kategooriale omaselt on uusi nimesid seal vähe - vaid Sergei Kazakov on meie nimekirjas esmakordselt.
Mõlemas kategoorias on erakordselt hästi esindatud FC Infonet - kümnest väljatoodud mängijast on nende nimekirjas koguni viis.
Parimate noorte valikusse kuuluvad sel aastal 1995. aastal ja hiljem sündinud mängijad, vanameistrite alla liigituvad 1980. aastal ja varem sündinud mängumehed.
Parimad noormängijad:
Vladimir Avilov
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 10.05.1995 (18)
Senine hooaeg:
28 mängu (27 põhis); 1 (0 penaltist); 9; 0.
Juba eelmisel hooajal Esiliigas Infoneti põhimeheks tõusnud Avilov on Andrei Kalimullini kõrval saanud küpseda ka Premium liigas ning kogenud partner on Avilovi mängu muutnud nii noore mehe kohta hämmastavalt stabiilseks.
Kehalistelt omadustelt väga keskkaitsjalik mängija - pikkust on parajalt ning seda toetab ka korralik lihaskond, mis ei lase tugevatel ründajatel noormeest lihtsalt ära lükata, kuigi arenguruumi Avilovil selles osas veel jagub.
Võitluslik, kuid samas piisavalt rahulik mängija - lollusi ega ülekeemisi naljalt ette ei tule. Tehnika vajab veel arendamist, kuid napilt 18-aastase kaitsja kohta on see täiesti korralik.
Jevgeni Harin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Sünniaeg: 11.06.1995 (18)
Senine hooaeg:
28 mängu (22 põhis); 2 (0 penaltist); 6; 1.
Sarnaselt Avilovile mängis Harin end Infoneti põhikoosseisu juba eelmisel aastal Esiliigas ning on vaatamata mitmetele täiendustele säilitanud oma koha meeskonna vasakul äärel ja pallinud seal silmapaistvalt.
Kuigi Harini puhul on tegemist füüsiliselt äärmiselt kleenukese mängumehega, näitab ta sellest hoolimata üles kiirust, mis valmistab probleeme paljudele meistriliiga kaitsjatele. Iseloomult on ta küll ründav äär, kuid teeb kohusetundlikult ka kaitsetööd.
Mitmed teenitud kaardid annavad tunnistust mehe võitluslikust mängustiilist. Juurde saaks panna just füüsilise poole pealt - luudele veidi liha kasvatades saaks temast juba olemasolevat väledust arvestades tõeliselt võimas jõud.
Matvei Igonen
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Väravavaht
Sünniaeg: 02.10.1996 (17)
Senine hooaeg:
23 mängu (23 põhis); 32 (2 penaltist); 1; 0.
Infoneti noortetrio lõpetab kolmikust ehk tuntuim mees, värskelt 17-aastaseks saanud Igonen. Suurepäraste füüsiliste eeldustega verinoor Igonen mahuks meie noormängija kategooria alla ka veel järgmisel hooajal ning seda intrigeerivam on tõsiasi, et Igonen on end juba Infoneti esikindaks mänginud.
Noorusele omaselt on veidi puudu stabiilsusest, kuid selle korvab mees mõneti tõeliste hiilgemängudega. Seetõttu oleks narr arvata, et talle pole juba silma pannud ka mitmed välisklubid.
Igoneni puhul tulebki vältida olukorda, kus mees saaks liiga palju liiga kiiresti - seda teab ka Aleksandr Puštov, kes noormehe aeg-ajalt ka pingile jätab. Kindel esikinnas ka noortekoondises.
Andre Paju
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Paremkaitsja
Sünniaeg: 05.01.1995 (18)
Senine hooaeg:
25 mängu (24 põhis); 0 (0 penaltist); 3; 0.
Paju sai Tammeka põhimeeskonnas erinevate asjaolude tõttu juba aprillis võimaluse ning kasutas selle ära, murdes ennast kenasti põhimeeskonda sisse. Alguse rabedus asendus tasapisi kogemuste ja kindlusega, tasuks tuli ka rohke mänguaeg.
Paraku on Paju hooaeg osalt läinud vigastuste nahka, kuid sellest hoolimata võib mees aastale tagasi vaadata positiivses võtmes. Äärekaitses väleduse ja agressiivsusega silma paistev Paju on põhitegiijaks ka U-19 koondises.
Endise keskväljamehena omab ta head pallivaldamisoskust ning on selle toonud kaasa ka paremkaitsesse - silmad kinni pika palli peksmist Paju puhul ei kohta ning tihtipeale suudab ta palliga ka rasketest olukordadest võidukana väljuda. Aeg-ajalt leiab ka julgust rünnakuid toetama tõusta.
Rauno Sappinen
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 23.01.1996 (17)
Senine hooaeg:
22 mängu (12 põhis); 5 (0 penaltist); 1; 0.
Sappinen tõusis vaid 16-aastasena eredalt esile juba eelmise hooaja lõpus, kui näitas häid esitusi Flora duubelmeeskonnas ning U-17 koondises. Marko Lelov andis noorukile hooaja alguses võimaluse ning mees on õlekõrrest kinni haaranud.
Noorena (noh, veel nooremana) ründajana mänginud Sappinen on tasapisi ümber koolitatud keskpoolkaitsjaks ning kõva tahtejõuga ja töötahtega näitab florakas end platsil mitmest küljest.
Tugevusteks saab kindlasti lugeda head lööki ja tehnikat, miinuspoolele läheb noorusest tingitud liigne rapsimine, mis aga vahel hoopis ootamatuid väravavõimalusi tekitab. Noortekoondises usaldati mehele teiste tugevate kandidaatide ees kaptenipael, mis on omamoodi näitaja.
Eelmiste aastate parimad noormängijad:
2012: 1. Riido Reiman, 2. Rene Puhke, 3. Aleksandr Volkov
2011: 1. Hannes Anier, 2. Karol Mets, 3. Artur Pikk
2010: 1. Marko Meerits, 2. Maksim Podholjuzin, 3. Kaarel Torop
2009: 1. Joonas Tamm, 2. Andero Pebre, 3. Taavi Viikna
2008: 1. Henri Anier, 2. Martin Tšegodajev, 3. Rauno Alliku
2007: 1. Sergei Zenjov, 2. Christian Kõrtsmik, 3. Igor Morozov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Sander Puri, 3. Kaimar Saag
Parimad vanameistrid:
Andrei Kalimullin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Sünniaeg: 06.10.1977 (36)
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 1 (0 penaltist); 2; 1.
Aastase pausi järel kõrgliigasse naasnud Kalimullin näitab Infoneti särgis jätkuvalt oma Levadia-päevade vormi ning märke jalgpalli mõttes kõrgest vanusest on tema puhul raske leida.
Sarnaselt meeskonnakaaslase Konstantin Nahkiga on Kalimullini rolliks üldiselt noores Infoneti meeskonnas olla eelkõige mentoriks ning seda on ta eelkõige oma kaitsepartnerile Vladimir Avilovile kogu täiega ka olnud.
Stabiilse ning kindla mänguga on Kalimullin heas mõttes silmapaistmatu ning kogemuste jagamise kõrvalt on ta oma mänguga noortele ka suureks eeskujuks.
Sergei Kazakov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 02.01.1980 (33)
Senine hooaeg:
31 mängu (27 põhis); 1 (0 penaltist); 1; 0.
Ainsa vanameistrina meie valikus esmakordselt figureeriv Kazakov on meistriliiga üks konstantsemaid väärtusi - juba 1999. aastast Transi värve esindanud Kazakov on küll aja jooksul täitnud nii kaitsva kui ründaja pooliku kohta, kuid mehe mängijaomadused on olnud jätkuvalt kõrgel tasemel.
Pika ajaperioodi jooksul näidatud stabiilsus on Kazakovi pea märkamatult tõstnud meistriliiga läbi aegade edetabelis mängude arvult neljandaks - ettepoole jäävad veel meie valiku kaks järgmist nägu ning juba karjääri lõpetanud Maksim Gruznov.
Kazakovi peamisteks tugevusteks võib lugeda kohavalikut ning ka head kauglööki - selle ehtsaks tõestuseks oli tema selle hooaja ainus värav, kus mees kenasti vastaste väravavahi söödu läbi nägi, selle vahelt lõikas ning kauglöögiga väravasse saatis.
Stanislav Kitto
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Universaal
Sünniaeg: 30.11.1972 (40)
Senine hooaeg:
26 mängu (23 põhis); 2 (0 penaltist); 1; 0.
Peagi 41-aastaseks saava Kitto hooaeg on möödunud heitlikult - lisaks Transi kesistele tulemustele on mees väljakul käinud läbi vaat et kõik positsioonid. Kui jalgpallisõbrad tunnevad meest eelkõige keskkaitsjana, siis sel aastal on Transi raudvara täitnud muuhulgas veel nii ründaja, keskpooliku kui ka äärepoolkaitsja (!) rolli.
Sel aastal kogutud 26 mängu tõstsid Kitto omakorda mööda kahest suurest tähisest - esmalt jõudis Kitto meistriliiga mängude arvult järele pikaaegsele tiimikaaslasele Maksim Gruznovile ning seejärel täitus mehel ka 500. mäng Eesti kõrgliigas. Üle kolme aasta suutis mees ka võrku sahistada - ja seda kohe kahe minuti jooksul kaks korda.
Kas lõppev hooaeg jääb Kittole viimaseks või leiab vanameister endas endiselt jõudu, et rohkem kui poole noorematega madistada, saame teada juba õige pea.
Konstantin Nahk
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 10.02.1975 (38)
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 3 (1 penaltist); 7; 0.
Sarnaselt Andrei Kalimullinile jättis Nahk ühe meistriliiga hooaja vahele, kuid kui Kalimullin veetis selle Infonetiga Esiliigas, siis Nahk jalgpalliga ei tegelenud. Seda hämmastavam on see, et mees näitas läbi kogu hooaja taas täiesti arvestatavat mängutaset ning oli Infoneti noores meeskonnas kindlaks põhimängijaks. Vorm on ajutine, klass jääv - mis muud.
Sellegipoolest on pisut näha, et füüsilise poole pealt hakkab hallipäine veteran vaikselt tagasi andma - Infonetis mees enam nii agaralt kaitsetööd ei tee, kuid samal ajal on tema mänguminutite arv olnud suurem kui viimasel kahel hooajal Levadias.
Ka Nahki puhul tuleb eriliselt rõhutada tema rolli noorte meeskonnakaaslaste juhendajana. Infoneti noored ja vihased pallurid vajavad sageli taktikalisi õpetussõnu ning Nahk pole neid kitsi jagama. Loomulikult pole kadunud väljapaistev platsinägemine ning meisterlikud standardolukorrad, milles Nahk endiselt paljudele silmad ette teeb.
Karel Voolaid
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Sünniaeg: 04.07.1977 (36)
Senine hooaeg:
23 mängu (14 põhis); 0 (0 penaltist); 2; 0.
Voolaiu puhul on tegemist erakordse "ainult Eestis" juhtumiga - esmalt treener, seejärel mängija! Alles 32-aastaselt meistriliigas debüteerinud Voolaid näitab Paide särgis jätkuvalt korralikke esitusi ning meie vanameistrite valikust on just tema meeskond tabelis kõige kõrgemal.
Kõrgel tasemel litsenseeritud treenerina on Voolaid Meelis Rooba jaoks väljakul justkui parem käsi - kaaslaste häälekas ning aktiivne juhendamine paistab hästi silma ka tribüünidele.
Kõige selle kõrval jõuab Voolaid tegeleda veel ka treeneritööga - U-19 koondise peatreenerina mängivad tema käe all viiest meie poolt välja toodud noormängijast koguni neli.
Eelmiste aastate parimad vanameistrid:
2012: 1. Sergei Terehhov, 2. Kristen Viikmäe, 3. Urmas Rooba
2011: 1. Teet Allas, 2. Martin Kaalma, 3. Marius Bezykornovas
2010: 1. Konstantin Nahk, 2. Sergei Terehhov, 3. Andrei Kalimullin
2009: 1. Konstantin Nahk, 2. Aleksei Naumov, 3. Dmitri Skiperski
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Sergei Terehhov, 3. Konstantin Nahk
2007: 1. Toomas Tohver, 2. Dmitri Lipartov, 3. Marek Lemsalu
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta