Meistriliiga lõppeva hooaja parimate poolkaitsjate valikusse oleme mahutanud kolm mängijat FC Florast ning kaks FC Levadiast ja Nõmme Kaljust.
Levadia võitis küll kolmandat korda järjest meistritiitli, kuid Konstantin Vassiljevi ja Aleksandr Dmitrijevi lahkumise järel on ilmselt just keskväli nende kõige haavatavamaks kohaks.
Ainsa mängijana Soccernet.ee külastajate poolt kolmel korral järjest Meistriliiga sümboolsesse koosseisu valitud Dmitrijev jääb seekord mõistagi eemale, kuna liikus Levadiast hooaja alguses Norra esiliigasse.
Seega ei jää tänavuse hääletuse järel enam ühtegi mängijat, kes oleks iga kord parimate sekka mahtunud. Karm reaalsus on, et Meistriliiga parimad siia kauaks püsima ei jää.
Saab näha, kui paljud järgnevatest mängijatest eesotsas mulluse Meistriliiga parima palluri Juha Hakolaga ka uue hooaja alguseks Eestis jätkavad.
Konstantin Nahk
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg: 24 mängu (23 algkoosseisus), 6 väravat ja 5 kollast kaarti
Vanameistrile langes Dmitrijevi ja Vassiljevi lahkumise järel senisest veelgi suurem roll ning hooaja esimesel poolel oligi ta üks Levadia kindlaimaid liidreid.
Maikuu parimaks mängijaks nimetatud Nahk pidi paraku suve lõpus saadud vigastuse järel ligi kaks kuud väljakult eemal olema ning see avaldas koheselt mõju ka Levadia keskväljale.
Mängukõlbulikuks saades naases ta koheselt põhikoosseisu, mis näitab selgelt, kui olulise mängijaga meeskonnale tegu on.
Meistriliiga parima karistuslöökide spetsina on ta rünnakul alati ohtlik. Kaitseomaduste poolest pole ta kunagi hiilanud, aga suurte kogemustega mängib oma koha alati välja.
Sander Puri
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Ääreründaja/keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 33 mängu (28 algkoosseisus), 11 väravat ja 4 kollast kaarti
Lõpuks ometi end Levadia põhikoosseisu kinnitanud Puri jaoks oli igal juhul tegu läbimurdeaastaga. Lisaks edukale esinemisele koduklubi eest teenis ta esmakordselt ka Eesti koondise treenerite usalduse ning ammutas sellest kõigest rohkelt enesekindlust.
Esimene täispikk hooaeg tippklubi põhikoosseisus ei kujunenud siiski kergeks, kuna noorele mängijale omaselt kippus mänguvorm omajagu kõikuma. Mõju võis avaldada ka meedias 99% kindlaks nimetatud üleminekut Dortmundi Borussia ridadesse, mis pika ootamise järel siiski toimumata jäi.
Ometi jääb hooajast meelde palju helgeid hetki ja olulisi väravaid. Just tema päästis Levadiale esimeses mängus Viljandi Tuleviku vastu lõpuminutite väravaga kolm punkti. Samuti tuli tiitlivõidu kindlustanud 1:0 võit Narva Transi üle tema väravast.
Terav ja tehniline ääreründaja oli Nahki vigastuse ajal tänavu palju keskpoolkaitses ning mõlemajalgse mängijana ei valmista talle raskusi ka kummalgi äärel mängimine.
Juha Hakola
Klubi: FC Flora
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 34 mängu (34 algkoosseisus), 11 väravat ja 2 kollast kaarti
Eelmise aasta Meistriliiga parim mängija näib olevat teel kõrgemate eesmärkide suunas. Tippklubides testimisel käiva soomlase leping Floraga lõppeb aasta pärast ning eeldada võib, et järgmiseks hooajaks on ta juba mõnes Euroopa tippliigas.
Eestisse ülikooli õppima tulnud ja selle kõrvalt Florasse sattunud komeet ei ole oma teisel aastal enam nii võimast arengut näidanud. Sellegipoolest on tal taset rohkem kui piisavalt, et vasakul äärel pea kõigi kaitsjate vastu domineerida.
Juurde on tulnud küpsust ja olukordade paremat lahendamist, kuigi väravaid on tänavu kogunenud isegi mõnevõrra vähem kui mullu.
Siksten Kasimir
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 34 mängu (31 algkoosseisus), 9 väravat ja 2 kollast kaarti
Aastaid Tartus liidrirolli täitnud Kasimir pääses lõpuks ometi klubisse, kus kõik ta tugevad küljed ära kasutatakse ja partnerid samal tasemel on.
Keskkonnavahetus on talle igal juhul hästi mõjunud ning hoolimata 28 eluaastast näib ta aina edasi arenevat. Hooaja jooksul on lisandunud kõvasti enesekindlust ning Pasi Rautiaineni jaoks on ta kindel põhimees.
Ootamatult sülle kukkunud võimaluse end Floras proovile panna on ta igatahes kenasti ära kasutanud ning end uues kohas väärikalt tõestanud. Mitmed teised pealinna liikunud tartlased pole seda suutnud.
Kasimiri silmapaistvus seisneb universaalsuses - tal pole ühtegi eriliselt tugevat omadust, kuid tal on võrdselt heal tasemel nii tehnika, löök, võitluslikkus kui kaitsetöö. Füüsiliselt väga hea, piisavalt pikk ja jõuline õhus, samas kiire ja tehniline madalaks mänguks.
Martin Vunk
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 33 mängu (27 algkoosseisus), 5 väravat ja 5 kollast kaarti
Eelmine hooaeg läks Vungil vigastuse tõttu pea täielikult aia taha, kuid tagasituleku aasta oli võimas.
Lisaks oma parimale hooajale Floras tõusis ta kiirelt Tarmo Rüütli valikusse ning teenis aja edenedes üha rohkem mänguaega. MM-valikmängudes Hispaania ja Türgi vastu usaldati ta juba põhikoosseisu.
Vunk ei ole kunagi olnud "tähelendaja" - ta on arenenud iga aastaga tubli sammu võrra edasi ning visa töö tulemusena jõudnud praeguseks koondise põhimeheks.
Tema trumbiks on mitmekülgsus - ta on kaitses sama hull rabeleja kaitses kui Dmitrijev, aga märksa ründavam ja parema löögiga. Selle tõttu on teda klubis tihti ka tagumise ründajana kasutatud.
Sergei Terehhov
Klubi: FC TVMK
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 33
Senine hooaeg: 30 mängu (28 algkoosseisus), 7 väravat, 6 kollast ja 1 punane kaart
Hoolimata sellest, et Terehhov jäeti koondisest vanuse tõttu välja ja koduklubi ei ela üle just parimaid aegu, ei lase ta tõelise professionaalina end millestki segada.
TVMK-s on ta üks peamisi teravuste loojaid ning kui meeskonna mäng kippus sel aastal tugevalt kõikuma, siis Terehhov oli üks nendest, kes oma koha alati hingestatult välja mängis ja lõpuni võitles.
Vanus ei näi teda sugugi pidurdavat ning 33 aasta vanuselt on ta endiselt üks liiga teravamaid vasakääri. Ka füüsist näib alati lõpuni rabelemiseks jaguvat.
Vladislav Ivanov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründav keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 17 mängu (16 algkoosseisus), 9 väravat ja 3 kollast kaarti
Hooaja eel superkarikafinaalis uskumatut minekut näidanud ja Levadia võrku kolm palli saatnud Ivanov siirdus seejärel välismaale õnne otsima. Ukraina kõrgliigaklubis ta paraku mänguvõimalust ei saanudki ning poole hooaja pealt liitus taas Transiga, võttes kiiresti liidrirolli üle.
Hoolimata ründajate taga mängimisest on ta Narva klubi kõige suurem ründeoht ning 17 mänguga löödud 9 väravat räägivad iseenda eest.
Pärast Vassiljevi lahkumist ei olegi Eesti liigas teist niivõrd heal tasemel ründavat keskpoolkaitsjat. Ivanovil on ääretult hea tehnika, kiirus ja liikuvus. Ta võib nõelata täpse ja tugeva pommlöögiga, kuid vajadusel ka kaitseliinist läbi purjetada. Samuti on ta tugev õhuvõitlustes.
Ivanovil on vanust vaid 22 aastat ning arengu jätkudes ootab teda kahtlemata suur tulevik. Kahju võib tunda vaid sellest, et Eesti kodakondsuse puudumise tõttu ta koondist aidata ei saa.
Feilpe Nunes
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakäär/ründav keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 34 mängu (34 algkoosseisus), 17 väravat ja 3 kollast kaarti
Eeldatavasti on brasiillase näol tegu Meistriliiga kõige tehnilisema mängijaga.
Hiilgav tehnika lubab tal pea kõiki kaitsjaid lollitada ning harvad ei ole need juhused, kus ta mitmest vastasest lihtsalt möödub ja palli väravasse keerutab.
Tema löögid ei ole küll hirmtugevad, kuid see-eest äärmiselt täpsed ning ilmselt on ta sel hooajal kõige rohkem väravapuid tabanud mängija.
Ootamatud lahendused ja fantastiline palli käsitlemine suurel kiirusel teevad temast ühe teravaima vasakääre liigas. Kaitsetööle ta küll kuigi palju ei panusta, aga Kalju mänguskeemis võib seda normaalseks pidada.
Maksim Smirnov
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremäär
Vanus: 28
Senine hooaeg: 17 mängu (17 algkoosseisus), 7 väravat ja 2 kollast kaarti
Pärast ebaõnnestunud siirdumist Läti tippklubisse FK Ventspils naases Smirnov poole hooaja pealt kodumaale ning andis Kaljule uut hingamist.
Just temal oli selles suur osa, et Nõmme klubi vahepeal neid tabanud kergest mõõnast üle sai. Niigi võimas rünnak sai Smirnovi näol veel ühe teravuste looja juurde.
Paremal äärel on tal üsna sarnane roll Felipega, kuid tema trumbiks on pigem jõulisus. 2005. aastal Soccernet.ee külastajate poolt parimaks poolkaitsjaks valitud Smirnov ei ole kaotanud ka kiirust ning tehnika on endiselt tasemel.
Kalju ründav mängustiil näib ka talle väga hästi sobivat ning palju palliga mängides on ta löönud nii mõnegi olulise värava. Keskmist väravate hulka arvestades pole tal niivõrd resultatiivset hooaega varem olnudki.
Dmitri Boiko
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 8 mängu (8 algkoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Sillamäe Kalevi hiline tugevdus Ukrainast on oma kaheksa mänguga meile piisavalt hea mulje jätnud, et ta kümne parima poolkaitsja sekka valida.
Niigi palju täiendusi kokku toonud Sillamäe vajas veel üht kogenud mängujuhti ning Boiko näol nad selle ka said. Suuremaid tegusid tuleb talt oodata järgmisel hooajal, mil Kalev on omale sihiks seadnud eurosarja kohale pääsemise.
Boiko on väljakul enamuse ajast suhteliselt märkamatu, aga tema tugevus peitub just just söötudes ja mängu ehitamises. Vahel leiab ta ka ise trahvikasti lähistel löögipositsiooni ja just nii lõi ta kohe oma debüütmängus Tartu Maag Tammeka vastu värava.
Kogenud ukrainlane on väga hea pallivaldamisega ja loeb suurepäraselt mängusituatsioone. Ise ta väga läbimurdeid ei soorita, aga söödud kaaslastele on täpsed ja teravad.
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2007 - 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006 - 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005 - 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Vaata ka:
Meistriliiga parimad kaitsjad 2008
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta