Meistriliiga parimate poolkaitsjate valik toob välja ühe võimaliku tiitliheitluse kaalukeele - Flora mänguehitajad on noored ja näljased, samas kui Levadia omad näevad pigem vaeva senise taseme säilitamisega.
Soccernet.ee valikusse mahtus kolm poolkaitsjat nii Florast kui ka Levadiast. Numbrid räägivad selget keelt: florakad on napilt üle kahekümne aasta vanused, levadialased aga juba kolmekümnendates.
Lisaks kahele tiitlipretendendile pääses kümne valitu sekka mängijaid Narva Transist, Sillamäe Kalevist ja Tartu Tammekast. Hooaja parimad ja halvimad tegijad kõikvõimalikes kategooriates selguvad lõplikult hooajajärgsel Soccernet.ee kasutajate hääletusel.
Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2010:
Maksim Bazjukin
Klubi: Narva JK Trans
Positsioon: Paremäär
Vanus: 27
Senine hooaeg: 27 mängu (26 põhikoosseisus), 8 väravat ja 2 kollast kaarti
Bazjukin kuulus viimati meie valikusse kolm aastat tagasi Tartu Maag Tammekas mängides, kuid Transi ridades on ta samuti põhimeeste sekka kuulunud ning eriti säravaks on kujunenud tänavune hooaeg, mis on tema karjääri resultatiivseim.
Venemaa kodakondne paremäär paistab eelkõige silma ründefaasis, kus ta loob hea pallivalitsemisega ohtralt teravusi nii endale kui ka meeskonnakaaslastele. Ilma viga tegemata temalt naljalt palli jalalt ei saa.
Tema väravaterohkeima hooaja tähtsaimad tabamused sündisid maikuu alguses Ida-Virumaa derbides Sillamäe Kalevi vastu, kui ta lõi kahe järjestikuse mänguga kolm väravat.
Marius Bezykornovas
Klubi: Narva JK Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 31 mängu (kõik põhikoosseisus), 12 väravat (neist 4 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Endine Leedu koondislane tõusis oma esimesel hooajal Eestis kiiresti üheks Meistriliiga parimaks mängujuhiks ning oli kaheldamatult üks Transi tähtsamaid pallureid teel pronksmedaliteni.
Bezykornovas tegutseb keskväljal enesekindlalt ja on alati leidlik nii endale kui ka teistele löögikohtade loomisel. Väikesekasvulisel veteranil on väga hea pallivaldamine ja suurepärane kauglöök, mida tõestab ka löödud väravate arv.
Kaitsetegevus ei kuulu tema tugevamate külgede sekka, aga seda enam loodavad narvalased tema peale rünnakute ehitamisel ning sellega on ta meisterlikult hakkama saanud.
Vitali Leitan
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Vasakäär/ründaja
Vanus: 31
Senine hooaeg: 33 mängu (kõik põhikoosseisus), 13 väravat ja 1 kollane kaart
Leitan koos Andrei Kalimulliniga on kõige kauem Levadias mänginud meesteks. Sarnaselt keskkaitsjaga on ka tema stabiilsus aastate lõikes suurepärane ning ääreründaja positsioonil on see ehk isegi veel märkimisväärsem.
Meistriliigas 377 mänguga 135 väravat löönud veteran jätkas sel aastal tavapärast väravahoogu. Hooaja esimesel poolel mängis ta palju ka Tarmo Neemelo kõrval teise ründajana.
Kogunevatest aastatest hoolimata on Leitan jätkuvalt kiire, terav, tehniline, võitluslik ja alati väravale orienteeritud. Ta on üks Eesti liiga tehnilisemaid ääri, aga samal ajal ka füüsiliselt tugev, nii et võib ka ründajana tegutseda.
Siim Luts
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: Vasakäär/ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 28 mängu (22 põhikoosseisus), 5 väravat ja 5 kollast kaarti
Kui eelmisel hooajal saadeti Luts poole hooaja pealt Florast Viljandi Tulevikku, siis sel aastal tõestas ta end süsteemi esiklubis täielikult. Mida hooaeg edasi, seda kindlamalt ta põhitegijate hulka kuulus, samamoodi ka Eesti noortekoondistes.
Luts on nagu noor Gert Kams, kel on lisaks väga korralik tehnika. Ta on suur võitleja, kiire ja terav ning korraliku pallivaldamisega ka kiiruse peal. Tänu võitluslikkusele võib ta mängida ka puhta ründajana. Keskpärasest pikkusest hoolimata võidab ta õhuvõitlusi ja suudab pallli katta.
Kahtlemata üks nendest mängijatest, kellelt võib järgmisel hooajal oodata läbimurret veelgi kõrgemale tasemele ja miks mitte ka välismaale.
Deniss Malov
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg: 34 mängu (30 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 3 penaltist) ja 1 kollane kaart
Levadias 2006. aastal äärekaitsjana alustanud, sealt äärepoolikusse ning lõpuks keskväljale edasi liikunud Malov on alles nüüd, 30-aastasena leidnud enda jaoks mugavaima positsiooni.
Malov on muutunud Levadias iga aastaga üha tähtsamaks mängumeheks ning on praeguseks kapten Konstantin Nahki liidrirolli üle võtmas.
Kuna Nahk keskendub peamiselt mänguloomisele, jääb Malovile kunagine Aleksandr Dmitrijevi roll - hästi palju tööd. Samas on tal ka ründav pool täiesti olemas ning mängu lugemise ja juhtimise osas näib ta kogemuste lisandudes ainult paremaks saavat.
Valeri Minkenen
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 31 mängu (28 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 2 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Vahetult hooaja eel Flora vaatevälja sattunud ning otsekohe ühise keele leidnud Minkenen on vaieldamatult üks tänavuse hooaja parimaid võõrleegionäre.
Soome noortekoondislane võib mängida keskväljal nii loovas kui ka lõhkuvas rollis ning on silmapaistvalt hea standardolukordade lahendaja. Just tema karistuslöögist Levadiale löödud iluvärav võis tiitliheitluse lõplikult Flora kasuks kallutada.
Lisaks kõrgel tasemel tehnikale, väljakunägemisele ja löögile on ta ka suure töövõimega ja hea õhuvõitleja, mistõttu sai teda mõnes mängus isegi keskkaitsjana kasutatud. Floraga seob teda leping veel üheks aastaks.
Sergei Mošnikov
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja/paremäär
Vanus: 22
Senine hooaeg: 29 mängu (27 põhikoosseisus), 4 väravat, 5 kollast ja 1 punane kaart
Floras juba neljandat täispikka hooaega lõpetav Mošnikov ei ole teinud nii järsku hüpet, nagu talt ehk oodatud, kuid tasapisi on ta siiki edasi arenenud ning jõudis tänavu ka A-koondise piirimaile.
Tundub, et just ründava keskpoolikuna on ta ennast leidnud, sest paremal äärel paistis talle kitsaks jäävat. Väga hea tehnika ja pallivaldamise kõrval on tal ka oskus luua ootamatuid lahendusi ning see tuleb kõige paremini välja just keskel. Ta on ka ise löönud väravaid näiliselt täiesti olematust olukorrast. Vahel on ta terve mäng märkamatu, aga teeb siis ühe briljantse liigutuse, mis lõppeb väravaga.
Samal ajal on tal stabiilsuse osas veel tuntavalt arenguruumi ning nooruse rumalused ei ole samuti veel selja taha jäänud. Juuli alguses heideti ta koos Stanislav Pedõki ja Nikolai Mašitševiga duublisse, kuna nad eksisid võõrsilreisil Tbilisis distsipliinireegite vastu. Florat tabanud "palgakriisi" tõttu ennistati nad siiski kiiresti põhimeeskonda.
Konstantin Nahk
Klubi: Tallinna FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg: 27 mängu (kõik põhikoosseisus), 12 väravat (neist 6 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Aastad ja vigastused on pärssinud Levadia keskväljamaestro kiirust ja vastupidavust, kuid filigraanne söödutehnika ja väljakunägemine ei kao kuhugi ning see lubab tal siiani meeskonna ründemängu juhtida.
Nahkil on vaid viis mängu puudu, et saada kolmandaks meheks ajaloos, kes mänginud Meistriliigas 400 kohtumist. 139 väravaga on ta ühtlasi läbi aegade paremuselt kuues väravakütt.
Tänavused väravad on sündinud enamjaolt standardolukordadest ning koguni pooled neist penaltipunktilt, kuid ikka ja jälle tabab ta just kõige tähtsamatel hetkedel otseste konkurentide vastu. Kahest väravast Flora vastu seekord siiski ei piisanud.
Aleksandr Tarassenkov
Klubi: JK Sillamäe Kalev
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 30
Senine hooaeg: 31 mängu (27 põhikoosseisus), 8 väravat ja 2 kollast kaarti
Kui Sillamäe Kalevi hooajast midagi positiivset otsida, siis Tarassenkovi debüüthooaeg on üks nende vähestest õnnestumistest. Vigastustest räsitud meeskonnas on ta suutnud mängida kõige rohkem kohtumisi ning jagaks ka väravaküttide pingerida, kui 6:0 võidumängu FC Kuressaare üle tühistatud ei oleks.
Ta taasühines Sillamäel paremäär Aleksandr Dubõkiniga, kellega koos nad Narva Transis pikki aastaid tulevärki korraldasid, aga Dubõkini vigastuste tõttu ei saanud nad kuigi palju koos mängida ja nii on nad taas lahutatud.
Tarassenkov on sellegipoolest esinenud oma tuntud headuses, tõestades ka 30 eluaasta täitudes äärel väga head teravust nii tsenderdustel kui ka keskele murdmisel.
Siim Tenno
Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 3 väravat ja 8 kollast kaarti
Tenno on olnud üks Tammeka üllatushooaja võtmemängijaid ning koondanud endale ka välisklubide pilke. Samuti kuulus ta juba U-21 koondise põhimeeste sekka.
Tema tugevusteks on kindlasti võitluslikkus ja hea platsinägemine, samuti korralik kiirus ja tehnika. Kaitsva poolkaitsja kohal on ta meeskonna üks tähtsamaid lülisid, kuid ta ei jää hätta ka rünnakute ülesvõtmisel.
Alles augustis 20-aastaseks saanud poolkaitsja on oma vanuse kohta ka füüsiliselt võimas. Lisaks on ta kompromissitu ja aukartuseta võitleja, andes lootust Eesti koondisele järelkasvuks ka kaitsvate keskväljameeste osas.
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2009 - 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008 - 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007 - 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006 - 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005 - 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta