Meistriliigas ilmus sel aastal pildile palju uusi poolkaitsjaid, nii väärt võõrleegionäride kui ka kohalike tõusvate tähtede näol.
Nagu paljudel teistel positsioonidelgi, on keskpoolkaitses muljetavaldav Levadia noorte esiletõus. Marek Kaljumäe ja Ilja Antonov mängisid noorenduskuuri järel üllatuslikult hea hooaja teinud meeskonna keskmes olulist rolli.
Karl-Eerik Luigend kerkis FC Flora põhitegijate sekka, Nõmme Kaljus tõusis põhikoosseisu piirile Tanel Melts ning arenguredelil astusid pikki samme veel nii mõnedki Eesti tulevikulootused.
Eelmisest viiest aastast neljal on aga Meistriliiga parimaks poolkaitsjaks valitud välismängijad. Neist Hidetoshi Wakui jäi eelmise aasta fännide lemmiku hääletusel alla vaid Aleksandrs Cekulajevsile ja kuulub ka sel aastal kahtlemata soosikute hulka. Tänavu on Meistriliigasse saabunud veel mitmeid olulist rolli mänginud leegionäridest poolkaitsjaid.
Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2012:
Ilja Antonov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (27 põhis); 1 (0 penaltist); 5; 0.
Omamata varasemat kogemust Meistriliiga ega isegi noortekoondiste mängudelt, kui välja arvata saalijalgpallikoondis, siirdus FC Puuma kasvandik kahe hooaja vahel Levadiasse ning tõusis seal otsekohe põhimeheks.
Nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi omav keskväljamees on hea tehnika ja mängulugemisega. Väga agressiivne võitleja, kes mängib olukorrad alati lõpuni, ning suudab anda ka otsustavaid sööte ja edukalt peale lüüa.
Füüsilise poole pealt on lühikesekasvulisel Antonovil veel arenguruumi, aga Meistriliiga tempole ja pikale hooajale on ta hästi vastu pidanud ja särava aasta lõpuks murdis ta end juba ka U-21 koondisse.
Garreth Wayne Gunther
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: 23
Vanus: Keskpoolkaitsja/ründaja
Senine hooaeg:
16 mängu (16 põhis); 1 (0 penaltist); 1; 0.
Juuli teises pooles Kaleviga liitunud ameeriklane tõusis kiiresti esile kui üks Meistriliiga silmapaistvamaid ründavaid keskpoolikuid.
Gunther suudab väga hästi palli hoida vaatamata sellele, et ta ei ole eriti jõuline mängijatüüp, ning on alati agressiivselt ettepoole suunatud mängija. Hea liikuvuse ja pallikontrolliga mängib ta tihti iseennast löögile ja tekitab võimalusi ka teistele.
Suudab luua ohtlikke olukordi peaaegu eimillestki ja on näidanud end ka terava löögijalaga. Statistikat vaadates paistab isegi kummaline, kuidas ta ainult ühe korra võrgu sahisema on pannud.
Oliver Konsa
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
30 mängu (26 põhis); 7 (0 penaltist); 2; 0.
Talvel äärepealt Tai liigasse siirdunud Konsa jäi küll Eestisse pidama, kuid leidis võib-olla just sellega seoses uut motivatsiooni ning avaldas hooaja alguses suurepäraste esitustega tugevat muljet.
Stabiilsus on küll jätkuvalt veidi kõikuv, aga kvaliteedi tõus on selgelt märgatav ning paremal äärel tunneb ta end nüüdseks juba täiesti koduselt. Arenenud on nii söödutehnika kui platsinägemine - ta ei trügi enam jõuga läbi kaitsjate, vaid leiab lahendusi ka kaaslastele.
Konsal jääb seljataha üks oma karjääri stabiilsemaid ja viimaste aastate resultatiivsemaid hooaegu. Suve alguses naases ta pooleteise aasta järel ka A-koondisse, nihutades enda koondisemängude arvu juba 20ni.
Karl-Eerik Luigend
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
25 mängu (21 põhis); 4 (0 penaltist); 5; 0.
EM-finaalturniiril mänginud U-19 koondise kapteni jaoks oli paljuski tegemist läbimurdeaastaga. Kui mullu esindas ta veel peamiselt Esiliigas mängivat duublit ja teenis Meistriliigas vaid kolm starti, siis nüüdseks on tegemist Flora põhitegijaga.
Terav vasakäär on korraliku väljakunägemisega ja karismaatiline liidritüüpi mängija, kes jättis treenerite valikus enda seljataha isegi koondise vaateväljas olnud Siim Lutsu.
Luigend paistab eelkõige silma ründeomadustega, aga töötab ka üsna palju tagasi. Tema silmapaistvaimaks trumbiks on head söödud ja tsenderdused. Aktiivne väravajahtija ta ise ei ole, otsides ka keskele murdes enamasti sööduvõimalust, aga sellegipoolest on kirjas ka korralik hulk väravaid.
Valeri Minkenen
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 23
Hooaeg:
29 mängu (28 põhis); 9 (3 penaltist); 5; 0.
Kolmandat hooaega Flora keskväljahingeks olnud soomlane on nüüdseks juba klubist lahkunud, aga selle põhjus ei saa peituda vormilanguses.
Standardolukordade spets kogus sel aastal tavapäraselt suure portsu väravaid ja väravasööte, pakkudes samal ajal piisavat panust ka kaitsetegevusse.
Ometi on jäänud mulje, et oma täit potentsiaali ta Eestis ei saavutanudki. See kvaliteet, millega Minkenen oma debüüthooajal muljet avaldas ja fännide poolt Meistriliiga parimaks poolikuks valiti, jäi sisuliselt samale tasemele mõlemal järgnenud hooajal.
Alexander Frank Nimo
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskpoolkaitsja/äärepoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 3 (0 penaltist); 5; 0.
Juba teine jänki meie valikus. Endine USA noortekoondislane on olnud terve hooaja jooksul Tartu Tammeka üheks võtmemängijaks ning koos suviste täiendustega on tema trumbid lõpuks ka maksvusele pääsemas.
Väga hea pallivaldaja, läbimurdja ja söödujagajana suudab ta pidevalt vastaste kaitsesse ohtu külvata, kuid võimaluste realiseerimine ei kuulu kaugeltki tugevamate külgede hulka. Sestap vajabki ta enda kõrvale mängijaid, kes suudavad külmavereliselt realiseerida. Lisaks on hooaja lõpus siiski ka tema enda jaoks väravaluugid avanema hakanud.
Hooaja alguses mängis pisike Nimo enamasti keskel ning tihtipeale tekkis peaga vastu seina jooksmise efekt. Äärele nihutatuna on kasutegur suurem ning ta saab hakkama nii paremal kui ka vasakul, vajadusel on oma koha välja mänginud isegi kaitsva pooliku kohal. Kohusetundlik mängija, kes rügab korralikult ka kaitsetööd.
Damiano Quintieri
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
22 mängu (12 põhis); 6 (0 penaltist); 3; 0.
Milano Interi süsteemist läbi käinud vasakäär on Meistriliiga üks kiiremaid mängijaid, kes tegi Kaljus imelise alguse, lüües kuue mänguga neli väravat. Pärast seda tuli paraku ette võtta kahekuuline vigastuspaus, misjärel ei ole ta enam päris sellist hoogu leidnud.
Lõunamaa pojale omaselt on Quintieril hea pallivaldamine ning väga korralikud löögi- ja söödutehnika. Kombineerituna tema kiirusega on need võimsad relvad, sest kaitsjad ei tea kunagi, kas karta täpset tsenderdust või teravat sisselõiget.
Kuigi teda võib aegajalt näha ehtitaallaslikult käsi laiutamas, töötab ta tegelikult ka korralikult tagasi ning mängib olukorrad lõpuni ega kuku iga puudutuse peale.
Igor Subbotin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
31 mängu (27 põhis); 9 (0 penaltist); 1; 0.
Eelmisel aastal Levadia esindusmeeskonnas oma esimese täispika hooaja teinud U-21 koondislasest on märkamatult saanud üks võistkonna kogenumatest palluritest.
Nüüd kus noortekoondiste aeg sai läbi, võiks temalt oodata järgmist suurt sammu edasi A-koondise suunas. Tänavune hooaeg kujunes aga suhteliselt sarnaseks eelmisele.
Ta on endiselt väga terav paremäär, kes on alati väravale orienteeritud ning suudab tihtipeale just suurtes mängudes end parimast küljest näidata. Kaitsepool ei kuulu jätkuvalt Subbotini paremate omaduste hulka, kuid vähemalt on ta suutnud sel aastal oma närve paremini valitseda, piirdudes siiamaani üheainsa kollase kaardiga.
Albert Taar
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
28 mängu (15 põhis); 8 (0 penaltist); 4; 0.
Levadia talvise verevahetuse eel ennustasime, et Taarist saab meeskonna uus keskväljaliider ja lõpuks paistabki nii minevat, aga selleks kulus ootamatult kaua aega.
Koguni pool hooaega täitis Sillamäelt pärit mängija lõpuminutite vahetusmehe rolli, aga juulikuistes euromängides näitas ta end parimast küljest ning sealt edasi on ta juba kindel põhimees.
Loova, liikuva ja väravajanulise poolkaitsjana on teda kohati kasutatud isegi ründeliini taga. Väravaid oskab ta lüüa igast positsioonist ja asendist, tõestades seda lühikese ajaga kogutud väravasaagiga veenvalt.
Hidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 10 (1 penaltist); 2; 0.
Platsiväliselt tagasihoidlik jaapanlane on oma loomulikus keskkonnas ehk jalgpallimurul tõeline murdja. Kompromissitu võitleja, kes omab samal ajal väga häid loovaid omadusi ja lööb ka ise tähtsaid väravaid.
Eelmisel hooajal näidatud kõrge potentsiaal on täieliku kohanemise järel sel aastal isegi paremini avaldunud. Erinevalt mullusest on ta nüüd ka kindlalt ühele positsioonile istutatud ning Kalju keskvälja ei kujuta ilma temata enam hästi ettegi.
Wakui mängustiil on lisaks efektiivsusele ka efektne, mis muudab ta veelgi enam fännidele meelepäraseks. Kui tekib võimalus trahvikastis käärlööki proovida ja see näib parima lahendusena, siis ei kõhkle ta hetkegi.
Napilt jäid valikust välja: Eino Puri (Kalju), Andre Frolov (Flora), Marek Kaljumäe (Levadia), Vladimir Malinin (S. Kalev), Ervin Kõll (Paide), Rejal Alijev (T. Kalev), Preche Amour Florian Mboungou (Tammeka).
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta