Nagu tavaks, jätkub Soccernet.ee hooaega kokkuvõtvate kirjutiste sari ülevaatega liiga parimatest poolkaitsjatest.
Meie 12-mehelist nimistut domineerivad Premium liiga esikolmikumeeskondade keskväljamehed - kolm kohta napsasid endale nii Levadia, Kalju kui ka Sillamäe klubid. Kahe mängijaga on esindatud FC Flora ning ühe koha võttis endale ka liiga uustulnuk FC Infonet.
Kui selle aasta parimate kaitsjate nimekirjas polnud ühtegi varasemat võitjat, siis Kalju mehel Hidetoshi Wakuil on võimalik teha omamoodi kübaratrikk - nimelt on mees kahel viimasel hooajal Soccernet.ee lugejate poolt parimaks poolkaitsjaks hääletatud. See, kas jaapanlane võidab ka seekord, on just sinu otsustada - kui kõikides kategooriates on ülevaated avaldatud, avalikustame suure hääletuse, kus võitja selgitavad välja just Soccerneti lugejad.
Tänavune nimistu paistab välja oma värvikuse poolest - kui viis meest on võõrleegionärid, siis ülejäänutest seitsmest puudub Eesti A-koondise kogemus vaid Infoneti noorel Maksim Lipinil. Koguni kolme meest (Dmitrijev, Kruglov, Vunk) võib lugeda meie rahvuskoondise põhitegijateks.
Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2013:
Kassim Aidara
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhis); 14 (0 penaltist); 5; 0.
Eelmisel suvel Tallinna Kalevist Sillamäele siirdunud väga rahvusvahelise taustaga Aidara on sel hooajal tõusnud Sillamäe üheks võtmemängijaks, kelle koguni 14 löödud väravat annavad talle kõrge koha ka parimate väravalööjate tabelis.
Endise ründajana omab Aidara head väravavaistu ning oma hea tehnika ning terava löögiga on ta Sillamäe aidanud pronksmedalite lävele. Peamiselt ründava poolkaitsja kohta mängi Aidara on löönud rohkem väravaid isegi meeskonna esitormajast Vjatšeslav Zahovaikost ning kõik see teenib talle esimest korda koha Soccernet.ee parimate poolkaitsjate nimekirjas.
Sillamäe mängujoonises on Aidarale antud üsnagi vabad käed - tema eesmärgiks on eelkõige rünnakute toetamine, millega on mees hakkama saanud suurepäraselt.
Rauno Alliku
Klubi: FC Flora
Positsioon: 23
Vanus: Parempoolkaitsja/ründaja
Senine hooaeg:
28 mängu (25 põhis); 9 (0 penaltist); 3; 0.
2010. aastal Soccernet.ee lugejate poolt paremuselt kolmandaks ründajaks valitud Alliku on sel korral valikus paremäärena. Hoolimata sellest on mees 28 mänguga skoorinud üheksa korda ning on ründajate Sander Posti ja Albert Prosa järel florakatest paremuselt kolmas väravalööja.
Eelmised kaks hooaega vigastusega maadelnud Alliku on viimaks leidnud stabiilsuse ning kui varem oli mees pigem söötja ning olukordade looja, siis sel aastal on 23-aastane Alliku enesekindlust juurde saanud ning hakanud ka rohkem ise üritama, mis on toonud ka varasemast rohkem tabamusi.
Esmane funktsioon Floras on mehel aga väga füüsiline - töötada palju edasi ja tagasi ning võimalusel vastase kaitsjaid ette võtta. Nõrgemaks kohaks jääb Allikul ehk vasak jalg, mis paremal pool mängides efektiivselt äärelt sisse murdmist takistab.
Ilja Antonov
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
28 mängu (24 põhis); 1 (0 penaltist); 7; 1.
Eelmisel hooajal end Levadia põhimeheks murdnud Antonov on lõppeval hooajal oma kohta meistrite koosseisus hoidnud, mis on vaid 20-aastase mängumehe kohta kindlasti kõva saavutus.
Vanusega on juurde tulnud enesekindlust ning Antonovi näol on tegemist kindlasti ühega Levadia suurimatest müügiartiklitest ning välismaale siirdumine tuleks noormehele kindlasti vaid kasuks.
Liiga ilmselt parimal keskväljal moodustab Antonov koos Aleksandr Dmitrijeviga vinge duo, Kuigi väravaid ei ole tulnud just üleliia, on mees siiski Levadia võiduka meeskonna üheks tugitalaks.
Aleksandr Dmitrijev
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
21 mängu (20 põhis); 0 (0 penaltist); 6; 0.
Aasta alguses Levadiaga välismaale saamise lootustega liitunud Dmitrijev jäi klubisse kogu hooajaks ning saab selle tasuks kaela ka meistrivõistluste kuldmedali.
Kuigi ründemängus pole 83-kordne Eesti internatsionaal kunagi just eriti aktiivne või osav olnud, ei oodatagi temalt midagi muud kui tohutut panust kaitsetegevuses, milles on 31-aastane Dmitrijev jätkuvalt Eesti mõistes tipptasemel. Hoolimata sellest on ta Levadias kohati leidnud endas ka ründavama poole, otsides sööte ka ettepoole.
Üldiselt noore meeskonna juures on Dmitrijevil oluline roll ka kogemuste ja mängutarkuse jagajana ning nagu liigatabelist näha võib, tõi kõik see Levadiale magusa meistritiitli. Kas kolmel korral Soccernet.ee hääletuses teise kohaga leppima pidanud Dmitrijevi saadab seekord edu?
Andre Frolov
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
31 mängu (26 põhis); 5 (2 penaltist); 2; 0.
Flora ühele kogenuimale pallurile usaldati hooaja esimesel poolel ka kaptenipael, kuid see anti suvel üle Sander Postile. Sellest hoolimata sai Frolov maha korraliku hooajaga, mis paraku meeskonna tulemustes just üleliia ei kajastunud.
Eelmise aasta lõpus sõprusmängus Omaaniga ka sinisärgi selga tõmmanud Frolovi näol on tegemist mitmekülgse mängijaga, kes on tugev nii füüsilise kui tehnilise poole pealt. Klassikalise keskpoolkaitsjana töötab mees nii rünnakul kui kaitses ning ei luba endale asjatuid hingetõmbepause.
Floras on 25-aastane Frolov hooaja jooksul ka pisut positsiooni vahetanud - kui Marko Lelovi käe all pallis mees keskvälja südames, siis Norbert Hurt on ta liigutanud sisuliselt ründaja alla ründavamaks poolikuks.
Allan Kimbaloula
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
30 mängu (23 põhis); 6 (0 penaltist); 5; 1.
Hooaja alguses Kaljuga liitunud Kimbaloulalt oodati ehk isegi rohkem, kuid sellegipoolest oli tegu nõmmekate hooaja ühe säravaima mängumehega ja seda hoolimata kahvatust kevadest. Murule pääsedes hakkas ka prantslase vorm üha tõusma ning saavutas oma kulminatsiooni just euromängude ajaks.
Suve keskel vormikõvera tippu tõusnud prantslane lõi liigahooajal kuus väravat ning andis ka mitmeid tähtsaid väravasööte. Kõigest 21-aastasena on temast saanud Kalju ilmselt aktuaalseim müügiartikkel, kuid kui mees peaks Eestisse jääma, võib temalt järgmisel aastal oodata veelgi vingemat hooaega.
Kimbaloula peamisteks trumpideks on kiirus ja tribling, mistõttu on mees ideaalseks mängijaks kontrarünnakute peale mängivale tiimile. Seda näitas mees hästi just euromängudes, kus võttis julgelt ette endast palju nimekamaid vastaseid ning lõi sellega palju ohtlikke olukordi.
Dmitri Kruglov
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
14 mängu (14 põhis); 4 (1 penaltist); 4; 0.
Suvel Venemaa kõrgliigaklubist FK Rostov viimaks tulema saanud Kruglov maandus koduses Levadias ning pani kodumaise vutielu kohe kihama - kui esimestes mängudes oli mees lihtsalt väga hea, siis meeskonda sulandudes sai Kruglovist levadialaste liider.
Tema viimase minuti värav aitas Levadia üliolulisele võidule Nõmme Kalju vastu ning mees tegi nõmmekate vastu skoori ka võidukas karikamängus. Liiga teravaimasse tippu kuuluvad nii tema tsenderdused kui ka standardolukorrad.
Käesolevast nimekirjast selgelt kõige vähem mänge kirja saanud Kruglov näitas sellest hoolimata, et temas on jätkuvalt kõvasti meisterlikkust ja teravust, et uueks aastaks taas piiri taha siirduda. Kuidas saaks Levadia uuel aastal ilma temata hakkama?
Maksim Lipin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskpoolkaitsja/äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
32 mängu (32 põhis); 5 (1 penaltist); 6; 0.
Lipini näol on tegemist ilmselt kõige vähem nimeka mehega meie valikus, kuid sellegipoolest on Infoneti noor mängumees oma esimesel kõrgliigahooajal tõusnud oma meeskonna üheks säravaimaks tegelaseks, tehes kaasa pea kõigis Infoneti mängudes.
U-21 koondislane on kogu hooaja vältel üles näidanud oma universaalsust, mängides võrdselt hästi nii oma põhikohal ründava poolkaitsjana kui ka äärel. Hirmtugeva löögiga Lipinit usaldatakse koos kogenud Konstantin Nahkiga andma ka standardolukordi, mis on juba omamoodi näitaja.
Noore poolkaitsja näol on tegemist ühega Infoneti eduka debüüthooaja autoritest, kelle panust on raske ülehinnata. 32 mängus on noormees sihile jõudnud viiel puhul, neist korra ka penaltipunktilt.
Nikolai Mašitšev
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 7 (0 penaltist); 8; 0.
Koguni üheksa aastat tagasi meistriliigas debüteerinud Mašitševi kohta tahaks juba öelda "vana kala", kuid tegelikult on Sillamäe kindel põhiparemäär vaid 24-aastane. Eelmisel hooajal Floras läbilööki mitte saavutanud Mašitšev siirdus uueks aastaks Sillamäe ridadesse ning see on ta karjäärile andnud uue tõuke.
Juba aastal 2006 17-aastasena Soccernet.ee valikusse mahtunud Mašitšev on Sillamäe mängujoonises leidnud oma koha ning tulemata ei ole jäänud ka väravad. Universaalse mängijana on Mašitšev võimeline tegutsema lisaks oma põhipositsioonile vajadusel ka keskpoolkaitsjana ning vasakäärena.
Mašitševi üheks peamiseks tugevuseks on endiselt hea väljakunägemine ning isetus, mistõttu jäi mehe nimele ka hunnik olulisi väravasööte.
Damiano Quintieri
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
28 mängu (19 põhis); 2 (0 penaltist); 9; 0.
Eelmisel hooajal meistriliigas debüteerinud ning parimate poolkaitsjate hääletuses hinnalise kolmanda koha saanud itaallane ei ole küll sel aastal leidnud sellist väravasoont nagu mullu, kuid on sellegipoolest olnud Kalju meeskonna üheks võtmemängijaks.
Suvel sai mees end proovida ka alumise ründajana mängides, kus näitas end taas väga heast küljest. Vaat et kõige kiirem mängija kogu liigas omab samal ajal ka virtuoosset triblingut, mis muudab ta kaitsjate jaoks sagedaseks õudusunenägude tegelaseks.
Hoolimata vähenenud väravatearvust saavutas itaallane sel hooajal stabiilsuse. Sarnaselt meeskonnakaaslasele Kimbaloulale saavutas ta oma tippvormi euromängude ajaks, kus Quintieri näitas tõeliselt isukat ja südikat jalgpalli.
Martin Vunk
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 6 (3 penaltist); 9; 1.
Parimas pallurieas Vunk oli Dmitrijevi ja Kruglovi kõrval esimeseks põhikoondislaseks, kes hooaja alguse eel pisut ootamatult oma otsusest Eestisse kolida teatavaks tegi. Eestis viimati Flora kaptenina mänginud Vunki võib julgelt nimetada Sillamäe selle hooaja edu peaarhitektiks.
Sillamäel mängides on hästi välja tulnud Vungi head küljed - meeletu panus kaitsefaasis ning julged söödud palliga mängides, millest on sündinud väga paljud Sillamäe ohtlikud rünnakud ja väravad.
Aasta miinuspoolele võib kanda liigse närvilisuse, mis tingis korraliku kaardisaagi ning tipnes kohtuniku sõimamise eest saadud trahviga. Sellegipoolest võib Vungi hooaega lugeda õnnestumiseks.
Hidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 14 (4 penaltist); 4; 1.
Oma kolmandal hooajal Kaljus ei näita Wakui endiselt väsimuse ega tüdimuse märke - 30-aastane jaapanlane võitleb endiselt iga mäng samasuguse energia ja tahtega nagu paar aastat varem.
Hooaja alguses, kui Kalju meeskond polnud veel täielikult ühte sulandunud, hoidis Wakui oma tabamustega kogu tiimi vee peal - 14 väravaga on Wakui koos Aidaraga ka resultatiivseim poolkaitsja.
Suurt edasiminekut võrreldes eelmise kahe hooajaga Wakui näidanud ei ole, aga seda oleks tema vanuses ka narr nõuda - piisab vaid sellest, et mees oma viimase kahe aasta taset hoiaks. Ja see tase pole teps mitte paha - Wakui sihib oma kolmandat järjestikust meistriliiga parima poolkaitsja tiitlit.
Napilt jäid valikust välja: Igor Subbotin (Levadia), Andreas Raudsepp (Levadia), Eino Puri (Kalju), Sander van de Streek (Flora), Maksim Paponov (T. Kalev).
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2012: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta