Nagu traditsiooniks on saanud, jätkuvad Premium liiga hooaega kokkuvõtvad Soccernet.ee lood ülevaatega liiga parimatest poolkaitsjatest.
Kui kaitsjate nimistus olid kõik 12 meest Eestiga seotud, siis poolkaitsjate hulgas näeme juba tervelt viite võõrleegionäri.
Klubiliselt on enim pallureid, neli, FC Florast, Nõmme Kaljust on kolm ning Levadiast ja Sillamäest kummastki kaks meest. Lisaks on ühe erandina esindatud ka tabeli teise poole meeskond.
Aasta pole selles osas palju muudatusi toonud, et kogu mullune esikolmik - Dmitri Kruglov, Martin Vunk ja Hidetoshi Wakui -, on kenasti rivis ka tänavu. Wakui jahib seejuures oma kolmandat tiitlit selles arvestuses.
Võib-olla veidi üllatavalt ei leia mõni lugeja alltoodud nimekirjast erinevate klubidega hooaja teises pooles liitunud koondise- ja välismaakogemusega poolkaitsjaid, ent siinkohal ei lähtunud me oma valikutes mitte kõlavatest nimedest, vaid terviklikust hooajast ja panusest meeskonna edusse.
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2014 (tähestikulises järjekorras):
Rauno Alliku
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Parempoolkaitsja/ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
32 mängu (27 põhis); 15 (0 penaltist); 2; 0.
Pelgalt statistikat vaadates on Alliku teinud oma parima hooaja, sest kui mullu ei suutnud ta veel oma väravaarvet kahekohaliste numbriteni viia, siis tänavu see tal õnnestus. 15 väravat paremäärena on korralik näitaja, ent siin on ka üks aga.
Nimelt pole Alliku tänavu suurte vastu väga sahistanud ja tabamused on tulnud nõrgemate meeskondade vastu. Mis eelnevat karjääri silmas pidades on pigem uudne nähtus. Kuna konkreetselt tema positsioonile pole ka liialt suurt konkurentsi Floras, on võib-olla mõneti langenud mugavustsooni. Platsil näeb siiski kõvasti vaeva ning võime tagasi töötada on tal eriti hea.
Suurimateks trumpideks on tal kiiruslik pallivaldamine ja ootamatutest kohtadest väravale löömine, mis toob tema parimad küljed esile just vasturünnakutel. Seejuures vasturünnakute algatamise osas on Alliku väga tugev, sest võidab palju palle ning alustab seejärel tihti resultatiivselt lõppevaid gepardlikke spurte.
Ilja Antonov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 0 (0 penaltist); 6; 0.
Kõigest 21-aastane Antonov ilmus kolm hooaega tagasi esiliigast Puuma võistkonnast suuremale vutikaardile ning on tänaseks Eesti A-koondise põhimees. Kui eelmisel kahel aastal oodati temast võib-olla mõneti Konstantin Vassiljevi mantlipärijat, siis tänavu on ta roll selgelt teistsugune olnud.
Tema ülesanne ei ole angeldimarialike väravasöötude andmine ega pidev peale pommitamine. Nii Levadias kui ka koondises suisa kummalisel positsioonil on Antonovi ülesanneteks palju musta tööd teha, tsoone kinni panna ja pall kiirelt selle võitmise järel kaitsest rünnakule viia.
Antonovi tugevusteks on imehea tehnika ja pallikäsitlus. Vajadusel võib ta teha sellist uut ja vana, et kõik mokk töllakil vaatama jäävad. Keskpoolkaitsjale omaselt on trumbiks ka lühike sööt. Nõrkuseks on tal kiirus, aga selle kompenseerib targa tegutsemisega. Viimaste aastate areng paneb vaid mõtlema, et kuhu edasi...
Zakaria Beglarišvili
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhis); 9 (0 penaltist); 3; 0.
Kodumaa eksirännakutelt naasnud grusiin sobib ideaalselt Norbert Hurda stiili. Briljantne pallivaldamine ja väljakunägemine annavad geniaalseid lahendusi ja silmailu.
Sihik on tal väga täpne, aga löök jääb pigem pehmeks. Võrreldes oma viimase hooajaga Floras, on hingel küll selgelt vähem väravaid, aga see on ilmselt puudulikust vajadusest tulnud. Albert Prosa on oma jala paukuma saanud ja kui meeskond tervikuna toimib, ei ole vaja nii palju enda peale võtta.
Kohati jääb ehk liialt kauaks palliga toimetama, ent teisest küljest ongi parem nahkkera enda valduses hoida, kui see suvalt kuskile teele panna, lootes, et äkki keegi kätte saab.
Dmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
8 mängu (7 põhis); 4 (1 penaltist); 1; 0.
Kui mitmed teised nii vähe kohtumisi kirja saanud koondisekogemustega poolkaitsjad jäid valikust välja, siis Kruglovi puhul ei olnud võimalik seda teha. Mullu Soccernet.ee lugejate poolt parimaks poolkaitsjaks valitud Kruglov on tänavu taas näitamas, et kõik, mis tema puudutuse saab, muutub kullaks.
Eelmisel aastal küsisime: "Kuidas saaks Levadia uuel aastal ilma temata hakkama?" Õige vastus on, et kesiselt. Hooaja esimeses pooles, mil koondise vasakäär Aserbaidžaanis oli, ei löönud tema puudumine küll nii väga välja, ent just tema lisandumine on Levadiale hullumeelse tõuke andnud.
Kruglov on kaheksas mängus löönud neli väravat, mis on Levadiale toonud täpselt kuus punkti. Ilma Kruglovita oleks Levadia tabelis praegu alles neljandal kohal. Hirmkõva purakas vasakus jalas, Eesti mõistes davidbeckhamlikult täpsed tsenderdused ning kogu kogemustepagas tõstavad Kruglovi tavalisest Premium liiga mängijast astme kõrgemale. Kui see oleks Levadia võimuses, lisanduks tõenäoliselt Eesti õigekeelsussõnaraamatusse "krugloviseerima", mis tähendaks erakordselt tugeva positiivse tõuke andmist.
Irakli Logua
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
33 mängu (26 põhis); 10 (0penaltist); 2; 0.
Logua on tegemas hirmuäratavalt sarnast hooaega eelmisele. Nagu ta saabus esmalt Florasse tugevas alavormis, tuli ta tänavugi klubi juurde tagasi kehvas konditsioonis. Sellest hoolimata on ta stabiiselt mänguaega saanud ja aina paremaks muutunud.
Tänaseks kümme väravat löönud Logua toob Flora palli valdavale stiilile juurde sirgjoonelisust ja konkreetsust. Tema kiirendus ja löögitugevus on sedavõrd erakordsed, et Lillekülas teeks ta ilmselt nii ise kui oma pommlöögiga ära Elroni elektrirongile.
Logua armastab vasakult sisse tõmmata ja oma vasakuga väravale peale uhada ning 10 tabamust näitavad, et on seda teinud üsna hästi. Kuigi ta väga tsenderdada ei armasta ja kaitsemäng on kehv, siis Hurda käe all on ta oluliselt targemaks saanud.
Karl-Eerik Luigend
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
27 mängu (25 põhis); 0 (0penaltist); 5; 1.
2012. aastal U-19 EM-finaalturniiril säravaid esitusi pakkunud ja rahvusvahelist tähelepanu pälvinud vasakäär ja ründav poolkaitsja Luigend oli eelmisel hooajal justkui pisikeses kriisis, millest tuli tänavu välja kontrolliva keskpoolkaistjana.
Flora oma Andrea Pirloks koolitamine tõstis Luigendis esile kõik tema suurimad trumbid - fantastilise väljakunägemise, suurepärase sööduoskuse, tarkuse ning erakordsed tsenderdused. Eriti paistis see kõik silma hooaja esimeses pooles, kui ta tõsiselt läikimalöödud kalliskivina sätendas. Nii teenis ta ju ka kutse A-koondise juurde.
Väljakul jääb veidi vajaka nahaalsusest, mis peegeldub tänavu avamata väravatearves. Oskusi silmas pidades peaks vahel lõpuni söötu otsiva boheemlase asemel näljaseks hundiks kehastuma, mis aitaks tal tõenäoliselt arengus veelgi sammu edasi teha. Kahtlemata üks suuremaid tulevikulootusi, kelle karjäär on konkreetselt iseenda kätes.
Stanislav Murihhin
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
28 mängu (23 põhis); 16 (0penaltist); 3; 0.
Sillamäe leidis omale Venemaalt tõelise talendi. Paremäärena mängides 28 mängust koguni 16 väravat kirja saada on kahtlemata kõva tulemus.
Murihhin on väga ründava loomuga ja elatub peamiselt oma kiirusest. Kaitsesse töötamises väga usin ei ole, aga eks ta panebki end maksma teisel pool väljakut. Arvestades, et pole puhas ründaja, siis realiseerimine on suurepärane.
Murihhin armastab mängu äärelt keskele sisse tuua ning kuigi alustas hooaega veidi rahulikult, siis aja edenedes sai ka oma korraliku löögi tingimustele vastavaks seadistatud.
Daniil Ratnikov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
31 mängu (28 põhis); 10 (0penaltist); 8; 1.
Kuni suveni valitses Sillamäel olukord, mis kõlas lühidalt nii: "Anna Ratnikovile pall ja tema teeb juba ülejäänu." Bulgaarias mehistunud Ratnikov on liiga üks paremaid mängujuhte. Tema kreatiivsusel, imelistel söötudel ja kaunilt virutatud väravatel ei ole justkui piire.
Koondise fännid on hakanud temast rääkima ja loodavad teda näha Eesti sinises särgis. Ratnikovi peetakse meistriliiga Kostja Vassiljeviks, kes annab resultatiivseid sööte seni, kuni jalg väsib. Ja kui üks jalg väsib, jätkab teisega väravale pommitamist.
Seadis aasta alguses lati nii kõrgele, et viimastel kuudel on raskusi olnud selle püüdmisega. Näib praegu selgelt väsinud, mis on ilmselt tunnistus Kalevi nõrgast ettevalmistusest ja lühikese pingiga mängimisest. Siiski on isegi väsinuna Sillamäe jaoks ääretult oluline lüli.
Reginald Mbu Alidor
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
30 mängu (25 põhis); 0 (0penaltist); 3; 0.
Reginald on tõenäoliselt üks alahinnatumaid pallureid, sest ta jääb rünnakul vähe silma. Lõhkuva poolkaitsjana on ta aga oma ampluaas üks võimsamaid. Üks-üks võitlustes on ta sisuliselt võitmatu olnud.
Mitte just märkimisväärsest kasvust hoolimata on uskumatult jõuline tüüp ja kogu oma füüsilise mängustiili juures suudab vajadusel ka palli hoida ja käike leida.
Kõige selle juures on ta alles 21-aastane, mis mõjub vägagi üllatavalt just mängulist küpsust ja tarkust silmas pidades. Mängib ju Eestis alles esimest aastat ka ehk kohanes väga-väga ruttu.
Rasmus Tomson
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
30 mängu (27 põhis); 8 (0penaltist); 2; 0.
Kevadel Paidega liitunud Tomson sai justkui uue hingamise, sest Järvamaa klubis on tema olnud see, kes nende rünnakuid veab.
Hirmkõva löögiga Tomson on kirja saanud kaheksa väravat ning kui Paidel vahel mäng ei suju, siis tema suudab ikka teravusi tekitada ja lahingusse elu tuua. Kui meeskonnal on tihti olnud komplekteeritusega probleeme, siis Tomson on püsinud terve ning rivis.
Vaatamata küllalt sirgjoonelisele mängustiilile on ta ka tehniliselt piisavalt osav ja õhus tugev, mis on muutnud tema rolli Paides veelgi tähtsamaks, kuna korralikku väravaid löövat ründajat neil sel aastal olnud ei olegi. Platsil on teda alati hea vaadata, sest pakatab isust ja väravanäljast.
Martin Vunk
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
24 mängu (22 põhis); 4 (1 penaltist); 6; 1.
Pärast Eestisse naasmist ja imelist hooaega Sillamäel, vahetas üllatuslikult Kalevi särgi Nõmme Kalju oma vastu. Kaljus sai temast asendamatu mees, kelle puudumisel klubi oma ilmetuimad mängud on pidanud.
Tänu Reginaldile on saanud näidata ka head ründavat poolt, mis talle Sillamäelgi palju tähelepanu tõi. Üllatab kohati ootamatute käikudega ette, mida alati ründajad ja ääred läbi ei hammusta ning mille tulemusel pall tühja veereb, sest kaaslaste mõte ei jõudnud Vungi omale järgi. Kui kaaslane oskab aga Vungilt seda oodata, on tõenäoliselt tulemas ohtlik rünnak.
Eesti koondise algkoosseisumees Vunk on näidanud ka oma ohtlikkust standardolukordade lahendamisel, sest on läbi hooaja toimetanud väravatega lõppenud nurga- ja karistuslööke. Tema peamine relv on aga mõistagi suur töötahe ja võime vastaste rünnakud laiali lõhkuda. Viimasest tulenevalt on saanud ka korralikult kaarte.
Hidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 20 (2 penaltist); 4; 0.
Wakui saabus Eestisse ja Nõmme Kaljusse 2011. aastal, lõi seitse väravat ja valiti Soccernet.ee lugejate poolt aasta parimaks poolkaitsjaks. 2012. aastal lõi Wakui juba kümme väravat ning sai uuesti sama tiitli. Mullu virutas juba koguni 15 tabamust, ent jäi parimate valimisel poolkaitsjate arvestuses alles kolmandaks.
Talve veetis Wakui Jaapanis ning veebruaris põrus ta Soomes FC Lahtis testimisel. Seejärel testis aga Kalju ise oma viimaste aastate parimat mängijat ja otsustas lõpuks mehele ikkagi lepingut pakkuda. Ja tehti õigesti. Wakui on hoolimata 31 eluaastast mänguliselt veelgi juurde pannud ja selle tunnistuseks on ta hingel kaks vooru enne hooaja lõppu 20 väravat.
Wakui imeline pallikäsitlus, enneolematu tehnika ning võime igast asendist ja igal hetkel vajaminev värav lüüa, muudab ta tänavuse hääletuse eel taas üheks suureks soosikuks. Kui keegi teine ei teinud, siis Wakui tegi - ta otsustas mänge just siis, kui vaja. On olnud parem kui varem.
Napilt jäid valikust välja: Oleg Valov (Infonet), Tanel Melts (Infonet), Omar El Hussieny (Levadia), Andreas Raudsepp (Levadia), Svjatoslav Jakovlev (Trans), Aleksandr Dmitrijev (Levadia).
Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:
2013: 1. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011: 1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
2010: 1. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
2009: 1. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
2008: 1. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
2007: 1. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
2006: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta