Memo | 1266 päeva kannatanud Kalju õnnistas imelise muutumise läbinud Hiiu sisse võiduga
Premium liiga jalgpall naasis 1266 päeva järel Hiiu staadionile, kus kodumeeskond Nõmme Kalju alistas 3:0 Kuressaare.
- Vaata Katariina Peetsoni fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Võõrustajad alustasid kohtumist näljaselt. Esimene tabamus oli lähedal 7. minutil, kui Nikita Komissarovi diagonaalsööt jõudis paremal äärel olnud Alex Matthias Tammele, kes virutas palli esimese puutega vastase puuri suunas, ent Kaur Kivila sai käe vahele.
Pärast seda olukorda oli Kaljul veel paar poolvõimalust, kuid nende puhul oli samuti Kivila jaol. Kuressaarel läks aega, et üles argata, aga avapoolaja poole peal tehti ka lõpuks silmad lahti, misjärel jõuvahekorrad võrdsustusid.
40. minutil toimetas Komissarov nurgalöögi Kuressaare karistusalasse, kust pall põrkas Promise Davidist Reginaldile, kelle 20 meetrilt teele pandud kuul lõpetas Kivila selja taga lati all - 1:0. 2018. aastal Kaljule ajaloo teise meistritiitli toonud prantslane lõi uuenenud Hiiu staadioni esimese tabamuse.
Riietusruumide suunas sammuti aga Kalju kaheväravalise eduga. Sander Alex Liit toimetas paremalt äärelt pika audi nõmmekate valdusesse, kust see välja löödi, misjärel pani Marin läbisöödu Davidile, kellele saabus survet avaldama kindamees Kivila, ent kanadalane mängis temast mööda ja veeretas palli tühja võrku - 2:0.
Ka teise kolmveerandtunni algfaasis oli Kalju püüdlikum pool. 47. minutil pääses Tamm Davidi läbisöödu järel Kivilaga silmitsi, kuid Kuressaare väravavaht jäi tõrjega peale, jätkuolukorras pääses lööma ka Nikolajev, ent selle ürituse Kivila püüdis.
Kolme minuti pärast oli Kalju kolmas koll veel rohkem õhus, kui Henri Perk viis pika söödu Davidile, kes möödus kahest Kuressaare kaitsjast ja seejärel lõi ta külaliste puurist napilt mööda. Roman Kožuhhovski ja tema hoolealused said hingata kergendatult.
Siiski ei kestnud lõbu pikalt, sest 64. minutil sahises Kivila seljatagune. Pergilt saabus sööt Davidile, kes jätkas Marinile ning too omakorda Nikolajevile, kes karistusalasse jõudes lõi Premium liiga karjääri teise värava - 3:0. Pärast seda tabamust võis Kaljule kolm punkti juurde liita, sest nemad kontrollisid kohtumist ning Kuressaare väravat ei paistnud kusagilt tulema.
81. minutiks olid mõlemad meeskonnad ära kasutanud viis vahetust, misjärel tekkis pingilt sekkunud Gleb Pevtsovil hea võimalus saarlaste auvärav lüüa, kui ta pääses Pavel Dõmovi läbisöödu järel Pergiga üks-ühele, aga Kalju väravavaht väljus tollest olukorrast võitjana.
Peakohtuniku Kristo Tohveri lõpuvile 682 silmapaari ees kinnitas Kalju selle hooaja seitsmendat võitu, millega hoitakse kolmandat kohta, ja Kuressaare viiemängulise kaotuseta seeria lõppu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Rõõmusõnum | Hiiu staadion on tagasi. 2020. aasta 29. novembril madistas Kalju Hiiul Levadiaga. See oli enne tänast viimane mäng, mille Kalju oma päriskodus pidas. Pärast seda võõrustati vastaseid Kadriorus, Sportlandil ja TNTK-l, aga 1266 päeva järel oli Nõmme esindusklubi uuenenud areenil tagasi ja see siiras rõõm mängijate, fännide ja ninameeste poolt oli isegi ekraani vahendusel tuntav.
Hiiu staadionil on väga oluline koht Premium liigas ja Eesti jalgpallis, sest sealt väljakult pärinevad paljude vutisõprade ja siinkirjutaja jaoks vägevad mälestused. Kuigi erinevat kõpitsemist jagub Kalju jaoks veel palju, on uhiuus plats kaunis ja suurem kui varem. Ja mis peamine - säästutribüün eksisteerib veel!
Kõva sõna | Pergi värav jäi puutumatuks. Erinevalt Kuressaare kolleegist oli Kalju väravavahi tööpäev kerge. Perk tegi 90 minuti jooksul vaid üheainsa tõrje, mis näitab ära, kui hambutu oli Kuressaare ründemäng ning kiita tuleb ka Kalju kaitsjaid.
Tasapisi võib häirekella haarama minna, sest see polnud mingisugune ühekordne juhus Kure jaoks. Ka eelmises voorus Tammeka vastu jäid saarlased väravaolukordade tekitamisega hätta ning kahvatud oldi ka teisel kolmveerandtunnil kaks nädalat tagasi Unitediga. Järgmine matš on neil Floraga, kellega lepiti esimeses ringis 2:2 viiki.
Vaatamata kõigele oli see Pergi jaoks tänavuse hooaja kuues nullimäng, kui peetud on vaid 11 kohtumist. Kuidas läheb uue nädala keskel Paidega, eks seda näitab aeg.
Staar | Pavel Marin. Marin ei löönud täna ühtegi väravat, aga mängu parim oli ta sellegipoolest. Peamiselt vasakul äärel tegutsenud, kuid teatud rünnakutel keskele liikunud Marin andis resultatiivse söödu.
See keskele liikumine lõi kõige paremini esile Kalju kolmanda tabamuse puhul, kui ta tõmbas vastaste tähelepanu endale, jättes sellega jooksuruumi Nikolajevile ning sealt sündis too värav. Tänane ülihea partii Marini poolt oli mängija kogemuse ja peatreeneri hästi valitud taktika koosmõju.
Lõbus hetk | Turvatud Liit. Selline vaatepilt ei avane tihti, kuidas Premium liiga jalgpallurit on kaitsmas kaks turvameest. Seda kõike sai 36. minutil kogeda Liit, kes viskas vasakust äärest auti.
Tsitaat | "Olime Kuressaarega kannatlikud, sest meie jaoks oli üllatav, et nad tulid sellise kuuese kaitseliiniga meile vastu." Nõnda kostis kohtumise järel Kalju ründaja Tamm. Kuigi külaliste kaitseliin oli kuuemeheline, õnnestus Kaljul lüüa kolm väravat.
Protokoll:
18. mail kell 19.00 Hiiu staadionil
Nõmme Kalju FC - FC Kuressaare 3:0 (2:0)
40. Reginald, 45. Promise David, 64. Aleksandr Nikolajev
Väravasöödud: 40. Promise David, 45. Pavel Marin, 64. x
Hoiatused: 80. Märten Pajunurm
Mänguolud: +19, päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 682
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Jaan Roos, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Deniss Nõmm
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Tauno Rämson
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko, Roko Vukušic, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Daniil Tarassenkov (73. Kaspar Paur), Reginald Mbu Alidor, Nikita Komissarov (66. Rommi Siht), Pavel Marin (66. Nikita Ivanov), Promise David (81. Marlon Liivaru), Alex Matthias Tamm (73. Mihhail Orlov).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Rommi Siht, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev.
Kuressaare: Kaur Kivila, Siim Aer, Sander Alex Liit, Karl Orren (80. Ralf-Sander Suvinõmm), Märten Pajunurm, Karl Rudolf Õigus, Oliver Rass (80. Anton Volossatov), Pavel Dõmov, Joonas Soomre (77. Artjom Jermatšenko), Andero Kivi (77. Kristofer Robin Grün), Mattias Männilaan (77. Gleb Pevtsov).
Varus: Rihard Meesit, Artjom Jermatšenko, Joosep Kobin, Gleb Pevtsov, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Sten-Egert Paap, Ralf-Sander Suvinõmm, Joonas Vahermägi.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta