West Ham United alistas Konverentsiliiga finaalis 2:1 Fiorentina ning võitis 24-aastase pausi järel taas karika.
Lahing Fortuna Arenal algas tuliselt, kui juba 38. sekundil laadis peale West Hami ründaja Michail Antonio. Kuigi löök oli nõrk ja Pietro Terracciano jaoks lihtne, siis see viitas, et Tšehhis läheb pööraseks andmiseks. Reaalsus (vähemalt esialgu) oli teine - peaaegu kogu avapoolaeg möödus kinniselt.
Esimene ärev hetk tekkis avavaatuse neljandal üleminutil, mil Fiorentina pallur Nicolas Gonzalez lennutas nahkkera paremalt äärelt värava ette Cristian Kouamele, kelle pealöök tabas posti. Jätkupallini jõudis esimesena Luka Jovic, kes toksas mänguvahendi väravasse, ent tegi seda suluseisust. Tabamus ei lugenud, Jovici saagiks jäi vaid verine nina.
Teine poolaeg algas sarnaselt esimesele - sündmustevaeselt. Kõik muutus 58. minutil, mil Jarrod Bowen võttis Fiorentina karistusalas palli rinnaga maha, samal hetkel tabas see Cristiano Biraghi kätt. Mäng jätkus, kuid West Hami inglasest ääreründaja oli marus. Minut hiljem pani kohtunik Carlos del Cerro kohtumise seisma. VAR-iga vestluse ja korduse vaatamise järel määras ta penalti! Seda asus lööma Mohamed Said Benrahma, kes vajutas selle võrku - 1:0!
West Hami eduseis kestis vaid viis minutit. Sofyan Amrabat riputas linnu karistusalasse, sealt jätkas peaga Gonzalez. Mänguvahendi sai Giacomo Bonaventura, kes paigutas meeste vahelt nõrga, ent täpse löögi vasakusse alanurka - 1:1!
Viigitabamuse järel möödus mäng võrdselt, mõlemad pooled näitasid teravust. Otsustav torge tuli 90. minutil West Hami leerist, kui Lucas Paqueta leidis ideaalse läbisööduga varem penalti teeninud Boweni, ääreründaja lahendas kindlalt. Fiorentina leer nõudis suluseisu, kuid selle kattis varem penalti kinkinud Biraghi ära - 2:1 West Hamile!
Allesjäänud kaheksa lisaminuti jooksul ei suutnud Fiorentina ohtu tekitada. Inglastele 2:1 võit ja karikas, mis on nende selle sajandi esimene.
Seni peetud kahes eurofinaalis on jäänud Itaalia klubid kaotajaks (Roma alistus Euroopa liiga lõppmatšis Sevillale). Eks näis, kas 10. juunil suudab Milano Inter Meistrite liiga finaalis Manchester City vastu olukorda parandada või jääb saapamaa nullile. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
📸 - West Ham United fans have thrown stuff at Biraghi. pic.twitter.com/O96RfQ9LUY — 𝐀𝐅𝐂 𝐀𝐉𝐀𝐗 💎 (@TheEuropeanLad) June 7, 2023
Koledad hetked | West Hami fännid huligaanitsesid staadionil, Fiorentina omad enne avavilet linnas. Osad West Hami fännid ei suutnud end kontrollida ning loopisid väljakule plasttopse. 33. minutil tabas üks neist Fiorentina kapteni Biraghi pead, palluril hakkas verd jooksma. Sellele järgnes mõneminutiline mänguseisak.
Tribüünidel toimunu polnud aga kõik, mis Prahas sündis. BBC teatas paar tundi enne kohtumise algust, et Fiorentina fännid läksid ühes Praha baaris West Hami toetajatele kallale. Kolm isikut sai vigastada ning vägivallatsejad ärplesid ka korrakaitsjatega. Kohalik politsei arreteeris 16 inimest.
Praha päästeteenistuse pressiesindaja Jana Postova ütles AFP-le, et kahte inimest tohterdati sündmuskohal, üks isik viidi kerge peavigastusega haiglasse.
Üks anonüümseks jääda soovinud West Hami fänn rääkis PA-le, et tema sõber sai korralikult haiget ning tal oli peas suur lõikehaav. Ta lisas: "Umbes kaheksa itaallast kõndis mööda ning nad vehkisid rihmade ja kettidega. Viis minutit hiljem tuli neid terve grupitäis ja nad ründasid meid."
Üks alaealine tunnistaja selgitas PA-le, et West Hami fännid ei teinud mitte midagi valesti. Fiorentina fännid lihtsalt tulid ning loopisid rakette ja paukherneid.
Kõigi õnneks rahunesid märatsejad pärast 33. minuti intsidenti maha, mäng sai finaalivääriliselt jätkuda.
Pöördehetk | Biraghi saatuslik käepuude. Kui kohtumise esimesed 57 minutit olid suhteliselt ümarad, siis Biraghi käepuude, mis kinkis West Hamile penalti, äratas mehed üles.
Loetud minutid pärast vvaväravat viigistas Fiorentina ning viimane pooltund möödus mõlema poole rünnakutega, kulminatsiooniks oli Boweni 90. minuti otsustav tabamus. Lisaks tõusid emotsioonid - kui enne 58. minutit teenisid meeskonnad kahe peale kaks kollast kaarti, siis mängu lõpuks jagas kohtunik del Cerro neid kokku kaheksa.
❤️⚒️ David Moyes could not hold back during Bowen's goal & run across the pitch! pic.twitter.com/YGS6kgxxri — EuroFoot (@eurofootcom) June 7, 2023
Ilus hetk | Juubeldav David Moyes. West Hami šotlasest loots David Moyes tõusis ajaloo neljandaks Šotimaa peatreeneriks, kes võitnud eurosarja tiitli. Ta tõusis ühte klubisse legendide Sir Alex Fergusoni, Bill Shankly ja Jock Steiniga.
Pärast Boweni võiduväravat tähistas 60-aastane Moyes pööraselt, kui spurtis üle platsi. Lisaks sellele, et tegu oli finaali viimase minuti võiduväravaga, tõi see Moyesile tema 25 aastat kestnud karjääri esimese karika. Jah, 2013. aastal krooniti ta Manchester Unitediga Inglismaa superkarika võitjaks, aga see ei liigitu nii-öelda "päris" tiitlite alla.
Lõpuvile kõlades pööras šotlane pilgu Inglismaalt kohale tulnud fännide poole ning lõi poolehoidjate laulujupi saatel võidutantsu. See näitab, kui suur mõju on jalgpallil.
Üllatus | West Hami esimene eurotiitel pärast 1999. aastat. Kui Moyes võitis oma esimese karika, siis West Hami eelmine saavutus pärineb aastast 1999. Nad tõstsid pea kohale Intertoto karika, aga nendega koos krooniti meistriteks ka Juventus ja Montpellier.
Kui vaadata võistlusi, kus võita saab vaid üks, siis tuleb rännata ajamasinas tagasi aastasse 1981, mil West Ham triumfeeris Inglismaa esiliigas. Aasta varem võitsid nad FA karika. Seega võib öelda, et West Hami jaoks oli see 43-aastase pausi järel esimene suur karikas.
1994 - West Ham’s Jarrod Bowen is the first Englishman to score the winning goal in a major European final since Alan Smith for Arsenal in the 1994 Cup Winners’ Cup final against Parma. Unforgettable. pic.twitter.com/11zQeZnUmM — OptaJoe (@OptaJoe) June 7, 2023
Staar | Jarrod Bowen. 26-aastane Bowen oli tänavu londonlaste võtmemängija. Ta sai kõikide sarjade peale kirja 53 matši, lõi 12 väravat ja andis üheksa resultatiivset söötu. Konverentsiliigas jäi tema saldot kaunistama neli tabamust ning kolm väravasöötu.
Finaalis teenis ta esmalt penalti, 90. minutil lisas ta oma vägilasjuttu ka võiduvärava. Bowen oli esimene pooltund vaikne, ent mängumeeste minutid kuulusid talle. Lisaks sai temast esimene inglane pärast 1994. aastat, kes löönud eurosarja otsustavas mängus võiduvärava. Viimati tegi seda UEFA karikavõitjate karika finaalis Arsenali pallur Alan Smith.
Tsitaat | "Kui Jarrod pääses jooksma, siis ütlesin endamisi "see on sinu hetk". Ja siis näed, kuidas pall lendab võrku ... Olen endiselt šokis. Päriselt ka, see on imeline!" lausus West Hami kapten Declan Rice pärast mängu.
Protokoll:
Fiorentina - West Ham United 1:2 (0:0)
67. Giacomo Bonaventura - 62. pen. Mohamed Said Benrahma, 90. Jarrod Bowen
Hoiatused: 66. Rolando Mandragora, 67. Alfred Duncan, 75. Nikola Milenkovic, 85. Sofyan Amrabat - 31. Mohamed Said Benrahma, 53. Nayef Aguerd, 90+1. Aaron Cresswell, 90+7. Jarrod Bowen
Peakohtunik: Carlos del Cerro
Fiorentina: Pietro Terracciano, Dodo, Nikola Milenkovic, Luca Ranieri (84. Igor), Cristiano Biraghi, Giacomo Bonaventura, Sofyan Amrabat, Rolando Mandragora (90+3. Antonin Barak), Nicolas Gonzalez, Luka Jovic (46. Arthur Cabral), Cristian Kouame (62. Riccardo Saponara).
Varus: Michele Cerofolini, Antonin Barak, Alessandro Bianco, Josip Brekalo, Arthur Cabral, Alfred Duncan, Igor, Jonathan Ikone, Lucas Martinez Quarta, Riccardo Saponara, Aleksa Terzic, Lorenzo Venuti.
West Ham: Alphonse Areola, Vladimir Coufal, Kurt Zouma (61. Thilo Kehrer), Nayef Aguerd, Emerson, Tomaš Soucek, Declan Rice, Lucas Paqueta, Jarrod Bowen, Michail Antonio (90+4. Angelo Ogbonna), Mohamed Said Benrahma (76. Pablo Fornals).
Varus: Maxwel Cornet, Aaron Cresswell, Flynn Downes, Lukasz Fabianski, Pablo Fornals, Danny Ings, Benjamin Johnson, Thilo Kehrer, Manuel Lanzini, Divin Mubama, Angelo Ogbonna, Freddie Potts.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta