MEISTRILIIGA

Memo | Kalev realiseeris kaks penaltit, aga 17 aastat püsinud needus kestab veel (galerii!)

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

See on löök, mis tõi Narva Transile 2:2 viigivärava. See on löök, mis ütles Tallinna Kalevile, et 17 aastat püsinud needus kestab veel. Foto: Sergei Stepanov

Kahel korral juhtima läinud Tallinna Kalev lõpetas Premium liiga kuuenda vooru kohtumise Narva Transi vastu pettumusega - pole vahet, kui palju pingutati, 17 aastat püsinud needust murda ei suudetud.

Avapoolaeg Narva Kalev-Fama staadionil oli lihtsalt öeldes igav. Kuigi mõlemad meeskonnad üritasid - Kalev üritas pealtnäha rohkem -, suutsid võistkonnad esimese 45 minutiga tekitada kahe peale üks ja pool ohtlikku olukorda.

Poolohtlik olukord sündis 24. minutil, mil Kalevi vasakkaitsja Daniil Sõtšugov söötis karistusala vasakust äärest keskele, kust poolkaitsja Sander Sinilaid lõi peale, aga tema nõrk üritus läks rohkem kui meetri jagu väravast mööda.

Päriselt ohtlik šanss avanes 40. minutil Transil. Parempoolne ääreründaja Pierre Landry Kabore mängis Sõtšugovist mööda ja jõudis karistusalasse. Kalevi kaitsja jõudis talle järele ning segas teda koos Kaspar Lauriga, aga Kabore keeras vastaste pealt maha sedasi, et Sõtšugov langes murule ja takistas sellega Lauri, Transi mees sai löögile. Kuigi üritus oli tugev, lendas see täpselt värava keskele, kus seisis külaliste kindamees Oskari Forsman.

Teisel poolajal hakkas juhtuma. Trans alustas teravalt, kui juba 47. minutil pääses viiekasti nurgast löögile Leonardo Rolon, aga Forsman tõrjus. Tõele au andes oli Argentina ründaja ka suluseisus. Järgmiste minutite jooksul said peaga löögile nii Rolon kui Aleksandr Ivanjušin, aga kumbki üritus polnud ohtlik.

Grigori Ošomkov määras VAR-i abiga penalti. Foto: Sergei Stepanov

Kui tundus, et Transi avavärav on õrnalt õhus, siis eduseisu haaras hoopis Kalev, seda 58. minutil. Vadim Mihhailov otsis püstsööduga liini taha pagenud ründajat Onni Suutarit, aga pall soomlaseni ei jõudnud. Mäng jätkus, kuniks peakohtunik Grigori Ošomkov peatas selle, sest Suutari jäi murule ja hoidis peast kinni. VAR vaatas olukorda üle ning kutsus vilemehe mõni hetk hiljem ekraani juurde. Sealt oli näha, et Suutari vastu viga ei tehtud, küll aga mängis kaitsja Mark Maksimkin käega - penalti! Selle realiseeris Aleksandr Švedovski - 0:1!

Kalevi edu kestis ligi 12 minutit. Siis teenis Transi ründaja Sergo Kuhhianidze heast kohast karistuslöögi, palli taha astus Zakaria Beglarišvili. Karjääri jooksul nii Tallinna Floras kui Levadias mänginud poolkaitsja keerutas mänguvahendi üle müüri ja vasaku posti kõrvale - 1:1! See oli ta esimene tabamus Transi särgis.

Viik kaua ei püsinud, sest Kalev teenis 78. minutil teise penalti, kui Transi mängumees German Šlein tiris enda kastis Suutari murule. Tõtt-öelda oli liigutus ebavajalik, sest lahtine pall oli samal ajal juba kindamehe Aleksandr Kraizmeri kontrolli all. Kuna Švedovski vahetati hetk varem välja, asus sel korral lööma Suutari ise. Ja soomlane oli kindel - 1:2!

Aga ka see edu ei jäänud püsima - Trans viigistas neli minutit hiljem. Beglarišvili lennutas nurgalöögi vasakult poolt karistusalasse. Pall maandus Irie jalal, aastaid piirilinna esiklubi esindanud Elevandiluuranniku poolkaitsja sättis nahkkera endale ette ja virutas selle värava eest vasakusse ristnurka - 2:2!

Rohkem väravaid ei löödud. Trans teenis oma selle hooaja neljanda punkti ning tõusis põhjamudast kaheksandaks. Kalev on kuue silmaga seitsmes. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Neetud seeria | Kalev pole viimase 17 aasta jooksul Narvas võitnud. 2007. aasta 19. juuni oli päev, mil Kalev alistas viimati võõrsil Transi. Toona Kreenholmi staadionil peetud kohtumise ainuvärava lõi 24. minutil Vahur Kiis. Pärast seda on kalevlased kas kaotanud või viigistanud - nii ka sel korral.

Kui Kalev kaotaks kogu aeg Transile ning oleks neist alati liigatabelis madalamal, siis saaks öelda, et see pole needus, vaid narvakad ongi kalevlastest paremad. Aga selle lükkab ümber ainuüksi eelmine hooaeg - Kalev lõpetas ju mäletatavasti pronksikohal, Trans jäi kaheksandaks, aga omavaheliste mängude saldo jäi pealinna klubi vaatest selline - üks võit, kolm kaotust.

Eelmise aasta ainus võit tuli hooaja viimases voorus, mil Kalev võttis kodus 5:0 triumfi ning tähistas lõpuvile kõlades suurt saavutust. Aga eelnenud matšid jäid Transi kasuks vastavalt 2:1, 1:0 ja 2:1.

Meeskonnad kohtuvad taas Narvas augustikuus. Siis on Kalevil uus võimalus needust murda. Ja kui siis ka ei suudeta, kasvab võiduta seeria vähemalt 18 aasta pikkuseks.

Pöördehetk | VaheaegNagu eespool mainitud, siis avapoolaeg Kalev-Fama staadionil oli väga igav ja sündmustevaene. Aga Trans tuli riietusruumist välja uue hingamisega ning tekitas poolaja esimese kümne minutiga rohkem teravust kui mõlemad meeskonnad eelneva 45 minuti peale kokku. Elavnenud Trans inspireeris ka Kalevit - nii jäi seis lõpuks 2:2 ja mäng, mis algselt tegi koostööd unematiga, osutus kokkuvõttes ikkagi põnevaks.

Staar | Zakaria Beglarišvili. 2021. aastal Premium liigas 32 mänguga 24 väravat löönud ja 18 resultatiivset söötu andnud ning aasta hiljem 21 tabamuse ja kaheksa tulemusliku passiga "piirdunud" Beglarišvili mängis Kalevi vastu nii, nagu see Zaka, keda jalgpallisõbrad teavad. Ta lõi värava ja andis väravasöödu, seega kedagi teist kohtumise staariks nimetada oleks pisut imelik.

Ebamugavad hetked | Niigi õhukese koosseisuga Kalev jäi veel kahest mehest ilmaKalev pidi Transi vastu hakkama saama mitme põhimeheta - näiteks jäid kohtumisest eemale ääreründajad Arseni Kovaltšuk ja Taavi Jürisoo, poolkaitsjad Ramon Smirnov ja Tristan Toomas Teeväli (kapten) ning keskkaitsja Ragnar Klavan.

Kalevi järgmine matš on teisipäeval liigas Tallinna Levadia vastu. Kas nädalavahetusel puudu olnud mehed on selleks ajaks tagasi, pole kindel, aga kindlasti jäävad eemale veel kaks tähtsat mängijat - parempoolne ääreründaja Vadim Mihhailov ja keskkaitsja Georg Pank. Nimelt mõlemad mehed said hooaja neljanda kollase ja "teenisid" sellega mängukeelu.

Tsitaat | "Ma ei taha sellest väga palju rääkida, muidu saan äkki karistada." Ütles Pank talle antud kollase kaardi kohta.

13. aprillil kell 17.00 Narva Kalev-Fama staadionil

JK Narva Trans - JK Tallinna Kalev 2:2 (0:0)
70. Zakaria Beglarišvili, 84. Irie - 58. pen. Aleksandr Švedovski, 80. pen. Onni Suutari

Väravasöödud: 70. Sergo Kuhhianidze, 84. Zakaria Beglarišvili - 58. Vadim Mihhailov, 80. x
Hoiatused: 42. Pierre Landry Kabore, 58. Mark Maksimkin, 59. Irie, 90+5. Sergo Kuhhianidze - 64. Vadim Mihhailov, 90+6. Georg Pank
Mänguolud: +13, pilves tuuline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras