Kolm mängu, kolm kaotust, väravate vahe 2:15 - selline oli Kuressaare statistika neljanda vooru eel. Kuidas sellele reageeriti? Mullune pronksmedalist Tallinna Kalev pisteti 3:0 tulemusega kotti ja avati punktiarve.
- Vaata Allan Mehiku fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Kohtumise avapoolajal olid kunstmurul kaks võrdset võistkonda. Esimestel minutitel oli aktiivsem pool Kuressaare, siis haaras taktikepi Kalev, misjärel saabus aeg, mil mäng käis ühe värava alt teise alla.
25. minutil tekitas Kuressaare väravale ohtu Taavi Jürisoo, kellele toimetas Georg Pank kahe kaitsja vahelt söödu, ääreründaja võttis selle omaks, möödus Siim Aerust ning pani teele löögi, mis lendas ristnurga suunas, ent tabas hoopis latti.
Mõlema meeskonna pusimine ja pingutamine avavärava leidmiseks tekitas mulje, et see esimene tabamus pole enam mägede taga. 41. minutil teenis Kuressaare vasakul äärel karistuslöögi, mille Pavel Dõmov mängis lahti Aleksander Iljinile, kellelt järgnes madal tsenderdus värava ette, kuhu jõudis Märten Pajunurm, kel ei õnnestunud esimesel katsel palli võrku toimetada, ent teine üritus oli seevastu edukam - 1:0. Kuigi väravatähistuse ajal kerkis küljekohtuniku lipp suluseisu märgiks, selgitati VAR-ruumis tõde, et suluseisu polnud ja värav kehtib.
Niisiis mindi vaheajale kodumeeskonna napil eduseisul. Teiseks kolmveerandtunniks tõi Kalevi peatreener Daniel Meijel platsile Soome vägilase Onni Suutari, kellest sai võitluskaaslane hoopis Dõmovi, mitte Kuressaare keskkaitsjate vastu.
Sarnaselt esimesele poolajale käis initsiatiiv käest kätte, ent mängutempo oli märgatavalt kiirem. 48. minutil tekkis Suutaril eluvõimalus, kui karistusalasse läbisöödu saanud Ats Purje jättis palli põhjanaabrile, kes sai penaltipunktilt peale virutada, kuid too üritus vuhises posti kõrvalt mööda.
Sellele järgnesid Kuressaare poolmomendid, mis asendusid hiljem Kalevi rünnakutega, ent kumbki ei jõudnud jaole. 73. minutil tsenderdas Dõmov karistuslöögi vastase valdusesse, kust see löödi välja Pajunurmele, kes leidis sööduga karistusala taga viibinud Artjom Jermatšenko - poolkaitsja võttis palli rinnaga omaks ning tulistas selle järgmise puutega vasakusse alla nurka - 2:0.
Kalev proovis raskele olukorrale reageerida vahetuste ja Kaspar Lauri rünnakule viimisega, kuid oodatud värskust, loovust ja edu nende käikudega ei saavutatud. Pigem kadus kalevlaste mängust rõõm ning üldpilt muutus rabedaks ja kahvatuks. Midagi, mida eelmise aasta pronksmedalistilt ei ootaks.
84. minutil oli matšiga šahh-matt, sest Joonas Soomre suurendas võõrustajate edu kolmeväravaliseks. Männilaan lükkas Iljini pika söödu edasi Soomrele, kes seljatas karistusalas Pangi, misjärel proovis Ševiakov palli klaarida, kuid tabas sellega saarlast, kelle jalast läks kera üle joone - 3:0. Hooaega kolme järjestikuse kaotusega alustanud Kuressaare teenis vajalikud kolm punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Vangerdused Kalevi koosseisus. Kohtumise eel oli Kalevit silmas pidades põhiküsimus see, kes alustab Ragnar Klavani asemel Georg Pangi kõrval. Kuigi laual oli kolm valikut, otsustati Kaspar Lauri kasuks, kes on tänavu täitnud rohkem varuründaja rolli.
Siiski oli Kalevi algkoosseisus vangerdusi veelgi: tipuründajana startis Joosep Põder, kel oli varasemast kõrgliigas all 26 minutit, ja postide vahel seisis Sander Lepp, kes on osalenud vaid ühes Premium liiga matšis. Kõrvaprobleemi tõttu oli puudu vankumatu esikinnas Oskari Forsman, samuti ei olnud võimalik kasutada Arseni Kovaltšuki, Aleksander Švedovskit ega Ramon Smirnovi.
Kui esimesel poolajal ei jätnud antud vahetused oma jälge, siis teisel poolajal jäi kalevlastel puudu loovusest ja isust, mida võinuks pakkuda puudunud mehed. 18-aastased Põder ja Lepp olid küll tublid, ent millegi ülipositiivsega nad silma ei jäänud.
Üllatus | Kalevi lagunemine. Eelmise punkti juurest on mugav hüpata siia, sest natukene enne Kuressaare teist väravat toimus Kalevi mängus lagunemine, mis süvenes pärast Jermatšenko tabamust.
Eelmisel hooajal paistis Kalev silma mentaalselt tugeva meeskonnana, kes suudavad raskused seljatada ühiselt. Sel korral jäi sellest meeskondlikkusest vajaka, ent nende õnneks on tegu liigaga, mis tähendab, et ees ootab veel 32 kohtumist, kus saab vigu parandada.
Staar | Kuressaare võistkond. Mitte kellegi jaoks pole lihtne hooaega alustada kolme kaotusega. Kuigi esimesed kaks allajäämised, mis lõppesid kuueväravalise hävinguga, olid võrdlemisi kerged, mida unustada, siis koondisepausi eel kaotati 2:3 Pärnu Vaprusele. Tolles matšis läks Kuressaare kaks korda juhtima, kuid lõpuks olid just nemad kaotaja rollis.
Roman Kožuhhovski meeskonna laatsaret on muutumas väiksemaks, mistõttu on juhendajal rohkem malenuppe, keda lauale asetada. Kalevi vastu näidati sisu, mis on Kuressaarele iseloomulik olnud juba aastaid. Kahtlemata on see saarlaste jaoks positiivne asi, mil moel see raske algus seljatati. Siit saab ainult edasi minna ja vara on neid maha kanda, nagu osad Premium liiga vaatajad on juba teinud.
Tore hetk | Munakoksimine. Kohtumise eel ootas mängijaid keskjoonel viikingirüüs Kuressaare maskott, kelle käes oli korvike, milles olid sinist ja kollast värvi munad. Peakohtuniku Juri Frischeri juurde kogunenud kaptenid Tristan Toomas Teeväli ja Märten Pajunurm haarasid korvist ühe muna ja selgitasid, kelle oma on tugevam. Paistis, et selle võistluse võitis kalevlane. Käes on ju munadepühad ikkagi!
Tsitaat | "Täna oli juba soojenduse ajal tunne, et siit võib midagi tulla, mis platsil tuligi. Lõpuks äge seis ja punktid tabelis, kuid liiga kaua rõõmustada ei saa, sest pikk hooaeg on veel ees," rääkis Kuressaare kapten Märten Pajunurm Soccernet TV otse-eetris.
Protokoll:
29. märtsil kell 14.30 Kuressaare kunstmurustaadionil
FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev 3:0 (1:0)
41. Märten Pajunurm, 73. Artjom Jermatšenko, 84. Joonas Soomre
Väravasöödud: 41. Aleksander Iljin, 73. Märten Pajunurm, 84. Mattias Männilaan
Hoiatused: 14. Karl Orren - 49. Georg Pank, 81. Kaspar Laur, 82. Sander Sinilaid
Mänguolud: +6, pilves tuuline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 142
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Sander Saga, Veiko Mõtsnik
Neljas kohtunik: Kristjan-Eric Lääne
VAR: Tanel Üprus
AVAR: Riivo Stolts
Kuressaare: Kaur Kivila, Karl Rudolf Õigus, Märten Pajunurm, Ralf-Sander Suvinõmm, Karl Orren, Siim Aer, Pavel Dõmov, Aleksander Iljin, Artjom Jermatšenko, Joonas Soomre (86. Andero Kivi), Mattias Männilaan (90+2. Joosep Kobin).
Varus: Magnus Karofeld, Sander Alex Liit, Oliver Rass, Joosep Kobin, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Joonas Vahermägi, Rasmus Saar, Andero Kivi.
Kalev: Sander Lepp, Daniil Sõtšugov (76. Daniil Ševiakov), Kaspar Laur, Georg Pank, Hugo Palutaja, Tristan Toomas Teeväli, Marek Kaljumäe (76. Sander Sinilaid), Taavi Jürisoo (84. Mikk Johannes Siitam), Vadim Mihhailov (65. Evert Talviste), Ats Purje, Joosep Põder (46. Onni Suutari).
Varus: Marten Luik, Sander Sinilaid, Onni Suutari, Martin Tomberg, Evert Talviste, Mikk Johannes Siitam, Daniil Ševjakov, Enriko Kajari.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Allan Mehik
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta