Nõmme Kalju alistas Premium liiga 12. vooru kohtumises veenva esitusega Paide Linnameeskonna ning tõusis liigatabelis seiseks. Ja see pole veel kõik - nõmmekaid, kellel on kaks mängu varuks, lahutab liider Tallinna Levadiast kõigest kuus punkti.
- Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust!
Mäng, mis toimus värskelt nelja meetri võrra laiendatud ja pikendatud Paide linnastaadioni muruväljakul, algas külaliste vaatest võrdlemisi hästi, kui juba 11. minutil pääses Pavel Marin võõrustajate puuriluku Ebrima Jarjuga silmitsi, ent ei suutnud võimalust realiseerida. Avapoolaja keskpaigas oli Kalju taas lähedal, kui ründaja Alex Matthias Tamm võttis vastase karistusalas palli maha ja lõi üpris lähedalt peale, ent jälle oli Jarju ees.
Vaheajale minnes oli seis 0:0, aga kuigi Paide suutis samuti luua kaks pigem ohtlikku momenti, võis paremini tunda end Kalju, sest nende rünnakud olid teravamad ja kaitse tugevam.
Hetkel, mil teist poolaega oli mängitud pisut vähem kui kümme minutit, pääses Kalju juhtima. Ja seda tänu võõrustajatele endile. Nimelt Thomas Agyepong söötis enda karistusala lähistel tagasi Nikita Baranovile, aga samal hetkel, kui pall kaitsja jalale jõudis, näpsas Nikita Komissarov selle ära. Seejärel söötis ta Promise Davidile, kes skooris esimese puutega - 0:1! 12 minutit hiljem oli David lähedal oma teisele, aga siis vuhises tema üritus tagumise posti kõrvalt mööda.
Kalju vormistas lõppseisu 89. minutil. Siim Luts eksis sööduga, tänu millele pääses Kalju vahetusmees Mihhail Orlov mööda paremat äärt jooksu. Hooaja eel Ida-Virumaa Alliance'ist pealinna siirdunud ründaja leidis trahvikastist Tamme, kes keeras Juhkami ja Baranovi pealt üle vasaku õla maha ning virutas mänguvahendi esimesse ristnurka - 0:2!
Kalju võttis väärt võidu, mis tõstis nad tabelis Paidest mööda teisele kohale. Et liider Tallinna Levadia mängis Tallinna Kaleviga 2:2 viiki, on nüüd kahe esimese võistkonna vahel kuus punkti (Levadial 33, Kaljul 27). Lisaks on Kaljul kaks mängu varuks ehk kui nad need võidavad, on neil Levadiaga täpselt sama arv punkte. Nii kolmandal real oleval Paidel kui nende järel seisval Tallinna Floral on 25 punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Agyepongi ja Baranovi käkk. Nagu ülal kirjutatud, pääses Kalju juhtima 54. minutil, kui Agyepong ja Baranov ehitasid endale ära. Kui sinnani oli kohtumine üpris tasavägine, mõlemad pooled lõid võimalusi - olgugi, et Kalju šansid olid paremad -, siis pärast seda vajus kontroll Kalju kätte. Jah, oli üksikuid perioode, mil Paide surus vastased sügavale, aga midagi suurt korda ei saadetud.
Üllatus | Marin ei saanud punast. Kalju võttis kindla võidu, aga kõik võinuks minna teisiti, sest 41. minutil, mil seis oli 0:0, pääses Kalju ääremängija pavel Marin punasest kaardist.
Alustame Marini esimesest kollasest: 21. minutil jäi ta Paide trahvikastis Patrik Kristali vastu hiljaks ja lendas korgid ees üpris kõrge jalaga talle reide. Kuigi VAR vaatas ka punast, pääses kaljukas tänu sellele, et ta jalg oli kõverdatud ja kontakt oli nõrk.
41. minutil libistas Marin jõuliselt sirge jalaga lahtise palli peale, samuti võitlusesse läinud Paide poolkaitsja Predrag Medic kukkus murule ja sai selgelt haiget. Kohtunik Karl Koppel ei teinud sellest välja, vile vaikis. Telepildis näidati vaid ühte kordust ja sellest tundus, et Marin võis küll palli mängida, aga samal ajal tabas ta tugevalt ka Medici jalga. Mängumehe päästis fakt, et kollase kaardi olukordi - sealhulgas teise kollase puhul - VAR üle vaadata ei saa, mistap jäi Kopli algne otsus püsima.
Staarid | Kalju ründeduo. Promise David ja Alex Matthias Tamm on ründeduo, mille sarnast on Maarjamaa vutiplatsidelt väga raske leida. Mehed, kes on sel hooajal löönud juba vastavalt 10 ja 8 väravat, olid resultatiivsed ka Paide vastu. Lisaks väravatele olid nad pidevalt pildis oma jõulisusega. Eriti paistis sellega silma David, kes tekitas Paide keskkaitsjale Gerdo Juhkamile parajas koguses pea- ja kehavalu.
Muret tekitav pilt | Kuidas Paide sedasi Euroopas hakkama saab? Paide oli Kalju vastu kehv ja seda nii rünnakul kui kaitses. Seda ütles ka Linnameeskonna peatreener Ivan Stojkovic: "Läks jälle nii, nagu tavaliselt - vastane ei pea midagi tegema, et meie vastu skoorida," rääkis Stojkovic ETV2 stuudios. "Anname neile lihtsalt võimalusi – nad lõid väravaid meie enda vigadest. Ongi kõik."
Nii oligi - Paide ei suutnud ohjata Kalju rünnakuid, samal ajal olid nende enda rünnakuid pigem nirud. Ohtlikuimad ja sisuliselt ainsad märkimisväärsed šansid tekkisid neil 18. minutil. Esmalt andis Agyepong vasakult äärelt madala söödu keskele, kus Kristal, Robi Saarma ja Karl Mööl lasid palli läbi Andre Frolovile, kelle löögi Henri Perk tõrjus. Hekt hiljem söötis Kristal viiekasti parema ääre juurest penaltipunkti peale, kust vabalt löögile pääsenud Agyepong saatis mänguvahendi napilt parema posti kõrvalt mööda.
Järgmine ohtlik moment saabus 35. minutil, mil Frolov lõi kasti otsast peale, aga Perk suutis meeste vahelt tulnud ürituse tõrjuda. Olgu öeldud, et pall võttis vahetult enne väravavahti põrke, mistõttu pidi kindamees pareerimiseks kasutama oma pead. See oli viimane kord, kui Paide oli ohtlik.
See on murettekitav, sest Paide on üks neljast Eesti klubist, kes mängib suvel euromänge - mäletatavasti lunastasid nad europileti siis, kui alistasid Tipneri karikavõistluste veerandfinaalis just Kalju. Konverentsiliiga esimese ringi mängud toimuvad juuli keskpaigas, seega Järvamaa esiklubil on vähem kui kaks kuud, et olukord ümber pöörata, sest praegune seis on nadi.
Praegu on peamised märksõnad kaitse ja tegutsemine ründekolmandikul. Kaitse tuleb lihtsalt lukku saada ja enda eksimusi tuleb piirata, ründeliini oleks vaja henrianierlikku meest, kes suruks pallid lihtsalt võrku. Tänasel päeval tundub, et kuigi Saarma on hea, siis skoorikütt ta pole - pigem on ta tugevused mujal. Ja noh, kedagi teist pole ka praegu edurivisse panna - aeg vaadata turule?
Paide tänase esituse võtab hästi kokku ka Kalju peatreeneri Nikita Andrejevi tsitaat, mis lebab rida madalamal.
Tsitaat | "Paide tekitas avapoolajal vaid ühe ohtliku momendi, millest ma väga palju ei mäletagi." Ütles Andrejev pärast mängu.
Protokoll:
22. mail kell 19.00 Paide linnastaadionil
Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju FC 0:2
54. Promise David, 89. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 54. Nikita Komissarov, 89. Mihhail Orlov
Hoiatused: 13. Patrik Kristal - 21. Pavel Marin, 21. selgumisel, 79. Aleksandr Nikolajev, 84. Danõl Maštšenko
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid:
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Sten Klaasen, Sander Saga
Neljas kohtunik: Rasmus Maalinn
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Jürgen Lorenz
Paide: Ebrima Jarju, Gerdo Juhkam, Nikita Baranov, Joseph Saliste, Andre Frolov (60. Siim Luts), Predrag Medic (60. Oskar Hõim), Karl Mööl (75. Daniel Luts), Henrik Ojamaa, Patrik Kristal (86. Herol Riiberg), Robi Saarma (75. Dimitri Jepihhin), Thomas Agyepong.
Varus: Mihkel Aksalu, Herol Riiberg, Abdul Razak Yusif, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Siim Luts, Oskar Hõim, Daniel Luts, Silver Alex Kelder.
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko (87. Yohan Mannone), Roko Vukušic, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Nikita Komissarov, Reginald Mbu Alidor (58. Rommi Siht), Pavel Marin (77. Nikita Ivanov), Daniil Tarassenkov, Alex Matthias Tamm, Promise David (77. Mihhail Orlov).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Yohan Mannone, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Rommi Siht, Stanislav Agaptšev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta