Memo | Kreida andis, Kreida võttis ja Flora marsib edasi
FC Flora oli lähedal, et teist mängu järjest punkte kaotada, aga kui Narvas ei suutnud nad vastaste viigiväravale vastata, siis Tartu Tammekat võõrustades leiti lisaminutitel 2:1 võiduvärav, mis tõi neile medaliheitluse jaoks üliolulised punktid.
Flora alustas tugevalt ja omas neli-viis väravavõimalust juba enne seda, kui Tony Varjund neile 33. minutil penalti teenis. Pika VAR-kontrolli tõttu pidi Vladislav Kreida aga ligikaudu kaks minutit penaltipunkti juures praadima, misjärel jooksis ta lühisesse, saates ilma hoojooksuta plönni posti kõrvale, kust Richard Aland selle mugavalt kinni püüdis.
Tammekal oli samuti avapoolajal paar lubavat olukorda, kuid viigiseisu üle oli neil oluliselt rohkem põhjust rahuloluks. See rahulolu kisti neilt aga vahetult enne poolajavilet käest - Varjundi lähilöögi ja Alandi supertõrje järel reageeris kõige kiiremini Sergei Zenjov, kes Tanel Tammikut ennetades palli tühja võrku lajatas - 1:0!
Garderoobivärav mõjus halvavalt aga hoopis Flora enda jaoks. Tammeka tuli riietusruumist välja uljalt ja näljaselt, tekitas mitmeid olukordi ja jõudis 54. minutil teenitud viigiväravani. Paraja pusimise järel õnnestus Laurits Õunpuul pall peaga kaitsjate seljataha koksata, kus Herman Pedmanson Evert Grünvaldiga silmitsi pääses ja olukorra lahendas - 1:1!
Tammekal olid mõned võimalused ka edu haaramiseks, kuid siis kandus initsiatiiv tagasi Florale, kes pani tartlased üha tugevama surve alla. Tammeka kastis tekkis ridamisi ohtlikke olukordi, kuid paaril korral viskusid kaitsjad kangelaslikult ette, paaril korral nappis ründajail täpsust ning kahel korral hiilgas Richard Aland, tõrjudes supermehena Daniil Kuraksini lähiüritused.
Tammeka sai veel ühe momendi šokkvõidu vormistamiseks, aga Ahmed Basher saatis kaheksalt meetrilt palli Grünvaldi suunas. Hoopis Flora jõudis hilise võidutabamuseni ja seda sümboolsel kombel. Kolmandal lisaminutil Zenjovilt palli saanud Kreida võttis selle rinnaga endale ette ja lõi just penaltipunkti juurest posti kõrvale - 2:1! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Tammeka julged käigud. Tammeka ei näidanud tiitlikaitsja vastu mingit aukartust, alustades mängu kahe puhta ründajaga. Enamuse avapoolajast olid nad vastase surve all ja ise suudeti napilt ohtu kujutada, kuid see ei sundinud Marti Pähna kaitsvama lähenemise kasuks otsustama. Vastupidi! Kui vaheajal sekkus Tanel Lang noore äärepooliku Robin Mathias Müüri asemele, siis muutus Tammeka mäng veel julgemaks. Aktiivne pressing lõi Flora mänguplaani mõneks ajaks segamini ja tõi Tammeka mängu tagasi.
Kõige ilmekamalt paistis Tammeka suhtumise muutus välja parema ääre aktiviseerumisest. Keskpoolkaitsja Herman Pedmanson võttis vahetuse järel koha sisse paremal äärel, kuid sai sealt pidevalt keskele liikuda, sest Laurits Õunpuu jooksis paremkaitsest kiirrongina üles ja alla. Kaks hiljuti 19-aastaseks saanud jalgpallurit kombineerisid omavahel hästi (muuhulgas ka viigivärava), läbisid tohutult meetreid ja pidasid sellise tempo juures lõpuni vastu.
Üllatus | Floral polnud lisakäike võtta. Viimastel kuudel paistis juba, et tiitlikaitsjat hooaja esimeses pooles kummitanud koosseisuprobleemid on otsustavalt seljataha jäetud. Nüüd aga on esiväravakütt Mark Anders Lepik vigastatud, tema asendaja Rauno Sappinen haige ning vanameister Konstantin Vassiljev samuti traumaga eemal. Nii leiti end Tammeka vastu olukorrast, kus võiduvärava jahil ei olnud ründavaid käike pingilt lihtsalt võtta. Rauno Alliku toomine 64. minutil jäigi Taavi Viigi ainsaks vangerduseks selles kohtumises ning lõpuks vajas ta kuldset puudet kontrollivalt poolkaitsjalt.
Kolmapäeval ootab Florat ees ülioluline võõrsilmäng Nõmme Kaljuga ning selleks mänguks kaotati veel kaks põhimeest, sest Kreida ja Erko Jonne Tõugjas võtsid Tammeka lõpuminutite kontraid maha kollaste kaartide hinnaga ja mõlema mehe jaoks tähendab see mängukeeldu.
Kes viimasena naerab | Kreida vastus penaltikäkile. Vladislav Kreida pidi penaltipunkti juures praadima ligi kaks minutit, enne kui Flora kasuks määratud penalti VAR-i poolt kinnituse sai. Kui lõpuks asjaks läks, siis astus ta sisuliselt ilma hoojooksuta palli juurde ja saatis pehme kõksu posti kõrvale, kust Richard Aland selle lihtsa vaevaga püüdis.
Kreida pööras pikemalt põdemata ringi ja hakkas kaitsesse jooksma, kuid Tammeka keskkaitsja Tanel Tammik saatis teda iroonilise aplausiga ja midagi Kreidale näkku karjudes. Kes viimasena naerab, naerab aga paremini ning kui Kreida oli kolmandal lisaminutil palli Tammeka võrku läkitanud, siis hüppas ta tähistama joostes üle Tammiku, kes ahastades väljakule pikali oli vajunud.
Staar | Richard Aland. Tammeka väravavaht pidi küll lõpuks kaks palli enda seljatagant välja võtma, aga Flora avavärava eel hiilgas ta supertõrjega, lisaks jäi tema arvele penaltitõrje ja teisel poolajal veel kaks hiilgavat sooritust Daniil Kuraksini ürituste puhul.
Tsitaat | "Jalgpall on selline - üks hetk võid olla kuskil maas ja siis mängu lõpus oled kuningas. Sellepärast me seda armastame." - niiviisi võttis Vladislav Kreida enda esituse kokku.
Protokoll:
21. septembril kell 17.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - Tartu JK Tammeka 2:1 (1:0)
45+1. Sergei Zenjov, 90+3. Vladislav Kreida - 54. Herman Pedmanson
Väravasöödud: 45+1. Tony Varjund, 90+3. Sergei Zenjov - 54. Laurits Õunpuu
Realiseerimata penalti: 35. Vladislav Kreida (Aland tõrjus)
Hoiatused: 58. Nikita Mihhailov, 89. Vladislav Kreida, 90+1. Erko Jonne Tõugjas - 82. Richard Aland, 82. Mait Toom (pingilt), 88. Marius Vister
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 702
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Jaan Roos, Karolin Kaivoja
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson
VAR: Tanel Üprus
AVAR: Erkko Liiv
Flora: Evert Grünvald, Robert Veering (64. Rauno Alliku), Erko Jonne Tõugjas, Andreas Vaher, Kristo Hussar, Vladislav Kreida, Markus Soomets, Nikita Mihhailov, Daniil Kuraksin, Sergei Zenjov, Tony Varjund.
Varus: Kristen Lapa, Rauno Alliku, Mihhail Kolobov, Sander Alamaa, Andero Kaares, Mark Hendrik Kukk, Roland Lukas, Maksim Kalimullin, Sten Patrick Prunn.
Tammeka: Richard Aland, Marius Vister, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, Laurits Õunpuu, Robin Mathias Müür (46. Tanel Lang), David Epton (76. Reio Laabus), Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma (74. Akaki Gvineria), Ahmed Basher, Tristan Koskor (88. Kevin Burov).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Kevin Burov, Reio Laabus, Akaki Gvineria, Mairo Miil, Tanel Lang, Priit Peedo.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta