Memo | Levadia säilitas perfektse hoo, aga kuuest sai nüüd kaks (galerii!)
Hooaega võimsalt alustanud Tallinna FCI Levadia jätkab kolme vooru järel täiseduga, lisaks on neil taga null – kui esimeses kahes mängus alistati 6:0 Narva Trans ja Kuressaare, siis nüüd oldi 2:0 üle mullusest pronksist Tallinna Kalevist.
Kui Levadia alustas eelmisi kohtumisi teravalt ja edukalt – Transi vastu avas Kalevi vastu haigusega eemale jäänud Rasmus Peetson skoori viiendal minutil, Kuressaare vastu oli teisel minutil täpne Joao Pedro –, siis Kalevi vastu neil nii kerge polnud.
Matši algus oli mõlema meeskonna rünnakuid silmas pidades aeglane ja uimane, sest esimese veerandtunni jooksul ei toimunud midagi. Kohe pärast seda tekitas ärevust Kalev, kui Aleksander Švedovski võitis keskväljal Ken Kallastelt palli, tõusis Levadia värava poole ja söötis seejärel Onni Suutarile. Soomlasel oli ees kaitsja Bourama Fomba, kes sundis teda eksima – Suutari puude läks pikaks, pall jäi Levadiale.
Järgnes järjekordne rahulik periood, mis lõppes 27. minutil. Levadia ääreründaja Ioan Yakovlev tsenderdas vasakult äärelt värava ette, kust Kalevi kindamees Oskari Forsman proovis palli rusikatega klaarida, ent suunas mänguvahendi hoopis Kallaste pea peale, koondislane skooris peaga. Kuigi Kalevi kaitsja Ragnar Klavan klaaris palli väravajoone kohalt ära, käis nahkkera ikkagi üle joone – 0:1!
Avatabamuse järel ärkas mäng ellu. Neli minutit hiljem söötis Suutari teravalt värava ette, kus oli Michael Schjönning-Larsen. Levadia äärekaitsja klaaris palli üle otsajoone, aga palju ei jäänud puudu, et see oleks parema posti kõrvale lennanud.
Levadia lõi teise 41. minutil. Yakovlev söötis vasakult äärelt keskele, aga omade asemel maandus pall Klavani jalal. 38-aastane endine Liverpooli mees proovis ohtu klaarida, aga söötis hoopis kasti otsas seisnud Schjönning-Larsenile, kelle löök oli teel vasakusse alanurka, aga lendas Georg Panki rikošeti järel lati alla – 0:2! Sellega oli avapoolaeg lõppenud.
Kalev tegi vaheajal kaks vahetust: väljakult lahkusid Marek Kaljumäe ja Suutari, nende asemele tulid Ramon Smirnov ja vanameister Ats Purje. Kodumeeskond sai seejärel mängu rohkem sisse, aga päriselt muututi ohtlikuks alles pärast 59. minutit, mil vahetusest sekkus äsja esimese koondisekutse saanud 204 sentimeetrit pikk Kaspar Laur.
Laur, kes on loomulik keskkaitsja, mängis nii nagu esimestes mängudeski tipuründaja positsioonil. See oli hea lüke, sest Laur lõi kõigest neli minutit pärast väljakule saabumist värava. Ääreründaja Taavi Jürisoo mängis paremal äärel üle Schjönning-Larseni ning tormas karistusalasse. Söötis sealt keskele Purjele, kes andis talle palli tagasi. Jürisoo leidis värava eest Lauri, kes suunas mänguvahendi postist sisse. Aga tabamus ei lugenud, sest Jürisoo oli söödu saamise hetkel suluseisus.
Kalev oli taas ohtlik 71. minutil, kui Purje liikus karistusalasse ja lõi terava nurga alt peale, aga Vallner tõrjus jalaga. Keskel pakkus ka Laur, aga Fomba seisis ilusti sööduliinil vahel. See oli kohtumise viimane arvestatav võimalus, Levadiale läks kirja järjekordne võit.
Kui vooru teistes mängudes ei korralda samuti täiseduga nädalavahetusele vastu tulevad Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju mingit imet, siis seisab Levadia nädala lõpus tabeli tipus. Kalev, kellel on kaotuse kõrval kaks viiki Tartu Tammeka ja Tallinna Floraga, on kahe punktiga kuues. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Esimene värav. Nagu ülal kirjutatud, oli mängu algus rahulik ja võimalustevaene. Vähemalt mõneks ajaks muutus kõik pärast Kallaste tabamust, sest siis teravnesid mõlemad meeskonnad. Oleks Kalev mängu tagasi tulnud, olnuks pöördehetk vaheaeg, sest Kalev oli teisel poolajal esimesega võrreldes selgelt ohtlikum ning tekitas teravust, kuid seda ei juhtunud.
Üllatus | Felipe Felicio raiskas ohtralt. Eelmise hooaja eel Levadiaga liitunud Brasiilia ründaja, kes mullu lõi 29 mänguga kuus väravat, lõi selle aasta kahe esimese mänguga kolm väravat. See justkui viitab sellele, et mehe väravasaapad jõudsid Lõuna-Ameerikast Eestisse aastase viivisega, kuid kolmanda vooru kohtumise järel võiks vist öelda, et need on ikkagi kuskile kadunud.
Esimene suurepärane võimalus avanes Feliciol 40. minutil, mil mees pääses Forsmaniga silmitsi. Aga siis läks viimane puude pikaks, puurilukk suutis tänu sellele ohu nullida. Teist korda oli tal ligi 100-protsendine võimalus 74. minutil, mil ta pääses taas Forsmaniga üks-ühele. Sel korral olid puuted kvaliteetsed ning brasiillane jõudis löögile, aga selle katse võttis väravavaht ära. Üleüldiselt oodanuks 21-aastaselt ründajalt paremat esitust.
Staar | Ioan Yakovlev. Kuigi Yakovlev ei saa statistikas enda nime kõrvale ühtegi märget, siis väljakul oli ta väga oluline. 67. minutil väljakult lahkunud 26-aastane ääreründaja tegi mõlemale väravale eeltöö ning valmsitas pidevalt nii Kalevi paremkaitsjale Hugo Palutajale kui teistele meestele ohtralt peavalu.
Vaata Yakovlevi ja kohtuniku intsidenti videost (mängukellal 51:40):
Naljakas hetk | Yakovlev põrutas karistuslöögi vastu enda ees seisnud Jaanovitsi. Pank võttis 52. minutil keskväljal Felicio murule, Levadia teenis karistuslöögi. Vilemees Joonas Jaanovits rahustas olukorra maha, sammus palli poole ning kui ta jõudis sellest paari meetri kaugusele, otsustas Yakovlev, et tahab olukorra ikkagi kiiresti lahti mängida. Aga see ei õnnestunud, sest Jaanovits jäi löögile/tsenderdusele ette. Jaanovitsi esmane karje viitas, et mees sai haiget, aga nii tema, Yakovlev kui olukorra kõrval seisnud Kalevi mees Vadim Mihhailov hakkasid naerma.
Tsitaat | "Lihtsalt kahju oli sellest, et nende väravad tulid meie enda klaarimistest – esimene tuli väravavahi, teine minu pealt. Kui sa klaarid vastasele pea või jala peale, siis nad löövad ära." Selgitas Klavan seda, kuidas sündisid Levadia väravad.
Protokoll:
Tallinna JK Kalev - Tallinna FCI Levadia 0:2 (0:2)
27. Ken Kallaste, 41. Michael Schjönning-Larsen
Väravasöödud: 27. x, 41. x
Hoiatused: 25. Vadim Mihhailov, 32. Taavi Jürisoo, 32. Marek Kaljumäe - 77. Edgar Tur
Mänguolud: +6, pilves tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 366
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Kristo Külljastinen
AVAR: Erkko Liiv
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Ragnar Klavan, Georg Pank (68. Enriko Kajari), Hugo Palutaja, Marek Kaljumäe (46. Ramon Smirnov), Tristan Toomas Teeväli, Aleksander Švedovski, Vadim Mihhailov (59. Kaspar Laur), Taavi Jürisoo (80. Daniil Ševjakov), Onni Suutari (46. Ats Purje).
Varus: Sander Lepp, Kaspar Laur, Sander Sinilaid, Ats Purje, Ramon Smirnov, Evert Talviste, Mikk Johannes Siitam, Daniil Ševjakov, Enriko Kajari.
Levadia: Karl Andre Vallner, Michael Schjönning-Larsen, Ken Kallaste, Bourama Fomba, Edgar Tur (90. Heitor), Til Mavretic, Mihkel Ainsalu, Ioan Yakovlev (67. Nikita Vassiljev), Mark Oliver Roosnupp (82. Frank Liivak), Joao Pedro (90. Aleksandr Zakarljuka), Felipe Felicio (82. Robert Kirss).
Varus: Oliver Ani, Heitor, Robert Kirss, Frank Liivak, Aleksandr Zakarljuka, Nikita Vassiljev, Maksimilian Skvortsov, Sergei Mošnikov.
Liigatabel:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta