Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Levadia mootor töötab jätkuvalt täistuuridel ja veatult. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Hooaega võimsalt alustanud Tallinna FCI Levadia jätkab kolme vooru järel täiseduga, lisaks on neil taga null – kui esimeses kahes mängus alistati 6:0 Narva Trans ja Kuressaare, siis nüüd oldi 2:0 üle mullusest pronksist Tallinna Kalevist.

Kui Levadia alustas eelmisi kohtumisi teravalt ja edukalt – Transi vastu avas Kalevi vastu haigusega eemale jäänud Rasmus Peetson skoori viiendal minutil, Kuressaare vastu oli teisel minutil täpne Joao Pedro –, siis Kalevi vastu neil nii kerge polnud.

Matši algus oli mõlema meeskonna rünnakuid silmas pidades aeglane ja uimane, sest esimese veerandtunni jooksul ei toimunud midagi. Kohe pärast seda tekitas ärevust Kalev, kui Aleksander Švedovski võitis keskväljal Ken Kallastelt palli, tõusis Levadia värava poole ja söötis seejärel Onni Suutarile. Soomlasel oli ees kaitsja Bourama Fomba, kes sundis teda eksima – Suutari puude läks pikaks, pall jäi Levadiale.

Järgnes järjekordne rahulik periood, mis lõppes 27. minutil. Levadia ääreründaja Ioan Yakovlev tsenderdas vasakult äärelt värava ette, kust Kalevi kindamees Oskari Forsman proovis palli rusikatega klaarida, ent suunas mänguvahendi hoopis Kallaste pea peale, koondislane skooris peaga. Kuigi Kalevi kaitsja Ragnar Klavan klaaris palli väravajoone kohalt ära, käis nahkkera ikkagi üle joone – 0:1!

Avatabamuse järel ärkas mäng ellu. Neli minutit hiljem söötis Suutari teravalt värava ette, kus oli Michael Schjönning-Larsen. Levadia äärekaitsja klaaris palli üle otsajoone, aga palju ei jäänud puudu, et see oleks parema posti kõrvale lennanud.

Levadia lõi teise 41. minutil. Yakovlev söötis vasakult äärelt keskele, aga omade asemel maandus pall Klavani jalal. 38-aastane endine Liverpooli mees proovis ohtu klaarida, aga söötis hoopis kasti otsas seisnud Schjönning-Larsenile, kelle löök oli teel vasakusse alanurka, aga lendas Georg Panki rikošeti järel lati alla – 0:2! Sellega oli avapoolaeg lõppenud.

Kalev tegi vaheajal kaks vahetust: väljakult lahkusid Marek Kaljumäe ja Suutari, nende asemele tulid Ramon Smirnov ja vanameister Ats Purje. Kodumeeskond sai seejärel mängu rohkem sisse, aga päriselt muututi ohtlikuks alles pärast 59. minutit, mil vahetusest sekkus äsja esimese koondisekutse saanud 204 sentimeetrit pikk Kaspar Laur.

Laur, kes on loomulik keskkaitsja, mängis nii nagu esimestes mängudeski tipuründaja positsioonil. See oli hea lüke, sest Laur lõi kõigest neli minutit pärast väljakule saabumist värava. Ääreründaja Taavi Jürisoo mängis paremal äärel üle Schjönning-Larseni ning tormas karistusalasse. Söötis sealt keskele Purjele, kes andis talle palli tagasi. Jürisoo leidis värava eest Lauri, kes suunas mänguvahendi postist sisse. Aga tabamus ei lugenud, sest Jürisoo oli söödu saamise hetkel suluseisus.

Kalev oli taas ohtlik 71. minutil, kui Purje liikus karistusalasse ja lõi terava nurga alt peale, aga Vallner tõrjus jalaga. Keskel pakkus ka Laur, aga Fomba seisis ilusti sööduliinil vahel. See oli kohtumise viimane arvestatav võimalus, Levadiale läks kirja järjekordne võit.

Kui vooru teistes mängudes ei korralda samuti täiseduga nädalavahetusele vastu tulevad Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju mingit imet, siis seisab Levadia nädala lõpus tabeli tipus. Kalev, kellel on kaotuse kõrval kaks viiki Tartu Tammeka ja Tallinna Floraga, on kahe punktiga kuues. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Esimene väravNagu ülal kirjutatud, oli mängu algus rahulik ja võimalustevaene. Vähemalt mõneks ajaks muutus kõik pärast Kallaste tabamust, sest siis teravnesid mõlemad meeskonnad. Oleks Kalev mängu tagasi tulnud, olnuks pöördehetk vaheaeg, sest Kalev oli teisel poolajal esimesega võrreldes selgelt ohtlikum ning tekitas teravust, kuid seda ei juhtunud.

Üllatus | Felipe Felicio raiskas ohtralt. Eelmise hooaja eel Levadiaga liitunud Brasiilia ründaja, kes mullu lõi 29 mänguga kuus väravat, lõi selle aasta kahe esimese mänguga kolm väravat. See justkui viitab sellele, et mehe väravasaapad jõudsid Lõuna-Ameerikast Eestisse aastase viivisega, kuid kolmanda vooru kohtumise järel võiks vist öelda, et need on ikkagi kuskile kadunud.

Esimene suurepärane võimalus avanes Feliciol 40. minutil, mil mees pääses Forsmaniga silmitsi. Aga siis läks viimane puude pikaks, puurilukk suutis tänu sellele ohu nullida. Teist korda oli tal ligi 100-protsendine võimalus 74. minutil, mil ta pääses taas Forsmaniga üks-ühele. Sel korral olid puuted kvaliteetsed ning brasiillane jõudis löögile, aga selle katse võttis väravavaht ära. Üleüldiselt oodanuks 21-aastaselt ründajalt paremat esitust.

Staar | Ioan Yakovlev. Kuigi Yakovlev ei saa statistikas enda nime kõrvale ühtegi märget, siis väljakul oli ta väga oluline. 67. minutil väljakult lahkunud 26-aastane ääreründaja tegi mõlemale väravale eeltöö ning valmsitas pidevalt nii Kalevi paremkaitsjale Hugo Palutajale kui teistele meestele ohtralt peavalu.

Vaata Yakovlevi ja kohtuniku intsidenti videost (mängukellal 51:40):

Naljakas hetk | Yakovlev põrutas karistuslöögi vastu enda ees seisnud Jaanovitsi. Pank võttis 52. minutil keskväljal Felicio murule, Levadia teenis karistuslöögi. Vilemees Joonas Jaanovits rahustas olukorra maha, sammus palli poole ning kui ta jõudis sellest paari meetri kaugusele, otsustas Yakovlev, et tahab olukorra ikkagi kiiresti lahti mängida. Aga see ei õnnestunud, sest Jaanovits jäi löögile/tsenderdusele ette. Jaanovitsi esmane karje viitas, et mees sai haiget, aga nii tema, Yakovlev kui olukorra kõrval seisnud Kalevi mees Vadim Mihhailov hakkasid naerma.

Tsitaat | "Lihtsalt kahju oli sellest, et nende väravad tulid meie enda klaarimistest – esimene tuli väravavahi, teine minu pealt. Kui sa klaarid vastasele pea või jala peale, siis nad löövad ära." Selgitas Klavan seda, kuidas sündisid Levadia väravad.