Memo | Mehisem Kalju keeras Unitedi kraanid kinni ja näitas, kes on Nõmme kuningas (galerii!)
Hooaja kolmandas Nõmme derbis oli küll kõike muud, mis ühest derbist õige derbi teeb, ent paraku nappis sportlikku tasavägisust. Avapoolajal eduseisu haaranud Nõmme Kalju lükkas teiseks poolajaks sisse kõrgema käigu, millele Nõmme Unitedil enam vastust ei olnud, ning võttis lõpuks kindla 4:0 võidu.
Avapoolaeg kulges võitluslikult, aga võimalustevaeselt. Nii märtsis kui ka mais Kaljult viigipunkti välja võidelda suutnud United hakkas soosikule hästi vastu, Alles 21. minutil ahhetas 500-pealine publik esimest korda, kui Kalju värske täiendus Ivans Partikejevs välisküljelöögi napilt üle põiklati saatis. Kohe mängisid teises väljakuotsas hästi kokku Kevin Mätas ja Unitedi uus ründaja Facundo Stefanazzi, ent itaallase löök tabas täpselt Kalju väravavahti Henri Perki.
33. minutil sündis suuresti individuaalse klassi pealt avavärav. Tamm jättis osava pöördega selja taha Unitedi keskkaitsja Alexander Kapitan Bergmani ning andis terava söödu värava alla, kust Pavel Marin selle võrku lükkas - 0:1. Pausile mindigi sellelt seisult, sest ühtegi väga head võimalust kummalgi enam ei tekkinud.
Teisel poolajal jätkati samamoodi. 56. minutil võttis Tamm väga efektselt õhust alla Marini poolkõrge söödu ja lõi kohe pöörde pealt, kuid haigestunud Marko Meeritsat väravasuul asendanud Premium liiga debütant Georg Mattias Lagus tegi hea jalatõrje. Järgnenud nurgalöök põhjustas Unitedi värava all suure segaduse ja lõpuks pääses löögile Marin - 0:2! Väravat ta samas endale siiski ei saanud, sest viimase mehena puutus väravaesisel palli Tamm ja lõpuks kanti tabamus hoopis tema nimele.
Kalju kontrollis mängu käiku seejärel aina kindlamalt ja oli paaril korral kolmandale väravale üsna lähedal. 65. minutil lendas Marini löök napilt üle, 77. minutil võttis Tamm vastase kaitsjatelt jälle jõuga palli ära ja löögile pääses lõpuks Kaspar Paur, ent tema katse suutis Steven Salmistu blokeerida.
Vaid minut hiljem ei olnud Unitedil siiski enam pääsu. Daniil Tarassenkov mängis vasakul äärel Salmistu üle ja söötis värava alla, kus Lucas Serravalle palli kaunilt võrku saatis. Esialgu tõusis küll äärekohtuniku Silver Kõivu lipp selle märgiks, et enne Tarassenkovi tsenderdust käis pall üle otsajoone, aga VAR uuris olukorda pikalt ja jõudis viimaks järeldusele, et nii see siiski polnud - 0:3.
87. minutil löödi Unitedi kirstu neljas ja viimane nael. Tammega karistusala servas võidelnud Karl Läänelaid pani jala väga halvasti maha ja väänas hüppeliigest, rebis seejärel Tamme kaelast pikali ja Kaivoja näitas veendunult penaltipunktile. Kalju esiründaja vormistas 11 meetrilt ise lõppseisuks 0:4. Üleminutitel käis pall veel korra Laguse selja taga, aga kübaratrikki Tammele sealt siiski ei tulnud - keskjoonelt söödu suunas startides oli ta jõudnud suluseisu.
Võtmetahk | Kogemused. Mängu vaadates võis kergesti tekkida küsimus - miks ei suutnud Kalju kahes esimeses derbis Unitedit sel moel ära suruda? Algusest peale paistis välja, et kaljukatel on kordades rohkem kõrgliigakogemust, selle võrra enam ka mängijatarkust ja vajadusel lihtsalt füüsilist jõudu. United ei tegutsenud sugugi halvasti, aga kahe meeskonna klassivahe oli seekord ilmselge.
Sähvatus | Lucas Serravalle debüütvärav. Kaljuga liitumise järel Esiliiga B-s kaks mängu pidanud ja neis kuuel korral jala valgeks saanud brasiillane oli jõudnud mängus olla umbes-täpselt sadakond sekundit, kui skoori avas. Eelmises voorus Narva Transi vastu kõrgliigadebüüdi teinud ründaja käekäik meenutab kangesti Promise Davidi mullust teekonda - ainult et David pidi Kalju duubli eest kuue väravani jõudmiseks vaeva nägema neljas kohtumises, tegi siis kolmeminutilise Premium liiga debüüdi (muide, samuti kohtumises Transiga) ning avas kõrgliiga väravatearve alles kuuendal katsel.
Duell | Laguse ja Tamme mõttemängud. Premium liiga debütant Georg Mattias Lagus üritas 87. minutil määratud penalti löömise eel Alex Matthias Tamme pähe pugeda, viibates käega endast paremale ja kuulutades talle kõva häälega korduvalt: "Pane siia, Tamm!" Kui läks löömiseks, siis just selles suunas Lagus ka hüppas. Mida tegi Tamm? Lõi teisele poole ja seejuures nii täpselt, et Lagusel olnuks isegi löögisuuna äraaimamisel üliraske tõrjuda.
Nukker hetk | Läänelaiu õnnetu vigastus. Unitedil on tagaliinis niigi probleeme, sest põhikeskkaitsja Jakob Luka on olnud kuu aega ehk neljas viimases mängus pealtvaataja rollis. Lisaks on traumaga väljas ka tema võimalik asendaja Kaarel Leppsalu. Nädala pärast Narva Transi vastu on ilmselt lootust seekord pingil istunud slovakki taas väljakul näha, aga lõpuminutitel sai pealtnäha pahasti vigastada Karl Läänelaid, kes väänas jalga maha pannes tugevalt hüppeliigest. Luka tõi Läänelaiu lõpuks väljakult riietusruumi enda turjal, mis kipub vägisi viitama sellele, et kui United saabki ühe kaitsja tagasi, jäädakse teisest mõneks ajaks ilma.
Mängu parim | Alex Matthias Tamm. Vahepeal ehk pisult teenimatult Promise Davidi varju jäänud Tamm näib Davidi lahkumise järel uuesti tema õlgadele tõstetud liidrikoormat igati nautivat. Unitedi kaitsjatest oli ta kahevõitlustes silmatorkavalt üle ühelt poolt puhta füüsilise jõuga, aga teisalt ja ennekõike ka nutikusega.
Tsitaat | "Kahevõitlustest. Duellidest. Teistest pallidest. Meheks olemisest. Kogemustest. Me räägime sellest kogu aeg, kõik räägivad sellest kogu aeg, aga see on tõsi." Nii võttis Unitedi peatreener Randin Rande kokku kõik selle, milles tema hoolealused peavad juurde panema, et tabeli viimaselt realt kõrgemale tõusta.
19. juulil kell 19.30 Männiku staadionil
FC Nõmme United - Nõmme Kalju FC 0:4 (0:1)
33. Pavel Marin, 57., 89. pen. Alex Matthias Tamm, 78. Lucas Serravalle
Väravasöödud: 33. Alex Matthias Tamm, 57. Pavel Marin, 78. Daniil Tarassenkov, 89. x
Hoiatused: 20. Alexander Kapitan Bergman, 89. Karl Läänelaid - 25. Danõl Maštšenko, 58. Oleksandr Musolitin
Mänguolud: +20, vahelduvate hoovihmadega ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 502
Peakohtunik: Kevin Kaivoja
Abikohtunikud: Sander Jürjens, Silver Kõiv
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Tauno Rämson
United: Georg Mattias Lagus, Sacha Martinez, Samuel Merilai, Alexander Kapitan Bergman (46. Steven Salmistu), Karl Läänelaid, Martin Adamec, Kaspar Rõõmussaar (70. Bruno Vain), Oleksandr Musolitin (62. Karl Gustav Kokka), Kevin Mätas, Murad Velijev (72. Henri Leoke), Facundo Stefanazzi (70. Jevgeni Demidov).
Varus: Kristjan Tamme, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Henri Leoke, Steven Salmistu, Jevgeni Demidov, Jakub Luka, Ousman Ceesay, Karl Gustav Kokka.
Kalju: Henri Perk, Aleksandr Nikolajev, Maksim Podholjuzin, Danõl Maštšenko (85. Koki Hayashi), Daniil Tarassenkov, Reginald (85. Marlone Foubert), Ivans Patrikejevs (69. Nikita Ivanov), Nikita Komissarov, Pavel Marin (76. Lucas Serravalle), Kaspar Paur (46. Rommi Siht), Alex Matthias Tamm.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Lucas Serravalle, Nikita Ivanov, Rommi Siht, Marlone Foubert, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta