Memo | Nooruslik Kalju ja peatamatu Tamm tasusid Kalevile mulluse eest kuhjaga
Eelmisel aastal Premium liigas Tallinna Kalevi seljataha jäänud Nõmme Kalju tasus kalevlastele kuhjaga, võites sel aastal kõik viis omavahelist kohtumist. Puhas töö viidi lõpule kodusel Hiiu staadionil 3:1 paremusega.
Kalju alustas võimsalt, surus Kalevi sügavale kaitsesse ja haaras juba 4. minutil juhtohjad. Alex Matthias Tamm sai värava ees söödu Guilherme Carvalholt ning tema esimese löögi suutis Kristofer Käit küll blokeerida, aga teist enam mitte - 1:0!
Guilherme ise vormistas 11. minutil teise, kui Kalju tuli Kalevi pressingu alt mängeldes välja ja murdis paremalt äärelt läbi, brasiillane vahetas Ivans Patrikejevsiga söödu, pääses Oskari Forsmaniga silmitsi ja lahendas meisterlikult - 2:0!
Kalev tegi varase vahetuse, naastes uuendusliku 3-4-3 asetuse juurest oma tavapärase 4-2-3-1 juurde ning pääses paremini mängu sisse. Heitlus muutus lahtiseks ning mõlemal poolel avanesid omad võimalused. Kalev jõudis eriti lähedale poolaja lisaminutitel, mil Stanislav Baranov pääses läbi ja lükkas palli Maksim Pavlovist mööda, aga Maksim Podholjuzin jõudis viimasel hetkel jaole ja klaaris väravajoonelt.
Kalju kontrollis enamust teisest poolajast ja oli lähedal eduseisu kasvatamisele. Pavel Marin tabas kauglöögiga latti ning tema karistuslöök vajas Forsmanilt head tõrjet. 67. minutil saadi oma tahtmine, kui Tamm möödus kastis Ragnar Klavanist, kes ta kukutas. Tulemuseks oli penalti, mille Tamm ise kindlalt realiseeris - 3:0!
Kalev näis mõtlevat juba järgmisele mängule, kui nad kogenud mehed välja vahetasid, aga ühtäkki lõi Aaro Toivonen ühe tagasi. 19-aastane Soome keskväljamees sai vasakul äärel palli, murdis keskele ja naelutas palli posti kõrvale - 3:1!
Värav andis kalevlastele indu juurde ja periooditi pandi Kalju surve alla, kuid väga ohtlikke olukordi siiski tekitada ei suudetud. Kõige lähemale jõudis jällegi hoopis Tamm teises väljakuotsas, kui ta Patrikejevsi läbisöödu näiliselt kübaratrikiks vormistas, kuid suluseisu tõttu sellest ilma jäi. Videopildi põhjal jäi kahtlus õhku, kas tegemist oli ikka suluseisuga, kuid puudus vaatenurk, mille alusel VAR oleks saanud äärekohtuniku otsuse kindlalt ümber lükata. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Tagasi oma liistude juurde. Teemu Tainio on pärast augusti alguses Kalevi peatreeneriks edutamist julgelt katsetanud, muutes pidevalt nii isikkoosseisu väljakul kui ka katsetades erinevate asetustega keskväljal ja rünnakul. Nüüd proovis ta uut lahendust ka kaitses, rivistades üles viiemehelise kaitseliini, mille äärtelt pidid Taijo Teniste ja Daniil Sõtšugov isukalt kerkima.
Tulemuseks oli aga hoopis see, et Kalju leidis äärtelt ohtralt vaba ruumi ning karistas seda armutult, kuniks Tainio oli sunnitud juba 20 minuti järel vahetuse tegema ja neljamehelise kaitseliini juurde tagasi minema. Sellega saadi Kalju ründelust paremini kontrolli alla ja ühepoolse tümitamise asemel hakkas ka Kalev ohtu kujutama.
Siiski jäi Kalju paremaks meeskonnaks väljakul ning tasus Kalevile mulluste kannatuste eest täie rauaga. Kui eelmisel aastal võitis Kalev kaks omavahelist mängu ja ülejäänud kaks jäid viiki, siis sel aastal võimutses Kalju nii kõigis neljas liigamängus kui ka kevadises karikamängus.
Üllatus | Klubide vahetunud rollid. Kalju on üldiselt tuntud kui klubi, mis on täielikult orienteeritud tulemusele, samas kui Kalevit peetakse eelkõige kasvatajaklubiks, kelle ridadest sirguvad andekad noormängijad. Tänavune Kalju on aga tavapäratult nooruslik, samas kui Kalevi koosseisu koguneb omakorda üha rohkem veterane.
Ometi oli see parajalt üllatav, et Kalju algkoosseisu keskmine vanus (23 aastat ja 7 kuud) oli jalgpall.ee andmetel koguni 4 aastat ja 2 kuud noorem kui Kalevi oma (27 aastat ja 9 kuud). Kalevi keskmist vanust kergitasid Oskari Forsman (36), Ats Purje (39), Ragnar Klavan (38), Taijo Teniste (36) ja Marek Kaljumäe (33), samas kui Kalju vanim alustaja oli 31-aastane Maksim Podholjuzin ja lisaks temale oli algkoosseisus veel vaid kaks 90ndatel sündinud mängijat: Reginald (31) ja Pavel Marin (29).
Ilus hetk | Toivoneni soolo. Kalevil ei ole sellest mängust just liiga palju positiivset kaasa võtta, kuid Aaro Toivoneni auvärav andis aimu sellest, millise potentsiaaliga mängijad HJK-st laenule on toodud. Noor keskpoolkaitsja sai vasakul äärel audisisseviskest palli, liikus karistusalasse ning möödus seal ühest kaitsjast teise järel, enne kui ta 14 meetrilt täpse ja terava löögi posti kõrvale saatis.
Staar | Alex Matthias Tamm. Hooaja esimeses pooles näis, et tegemist on ründajate aastaga ning väravaküttide tabelis läheb kõvaks rebimiseks. Pärast Promise Davidi lahkumist klubist on Tamm aga tõusnud sellisesse vormi, millele mitte kellelgi pole midagi vastu panna. Septembris on ta jõudnud sihile kõigis neljas Kalju kohtumises ning tema kogusaldo (24) on juba üheksa võrra parem kui ühelgi jälitajal, nii et väravakuninga kroonile võib vaikselt juba Tamme nime peale graveerima hakata.
Tsitaat | "Nagu kõigis mängudes Kalju vastu sel hooajal, olid nemad lihtsalt parem meeskond," tunnistas Kalevi peatreener Teemu Tainio ETV2 otseülekandes.
Protokoll:
22. septembril kell 14.30 Hiiu staadionil
Nõmme Kalju FC - JK Tallinna Kalev 3:1 (2:0)
4., 67. pen. Alex Matthias Tamm, 11. Guilherme Carvalho - 76. Aaro Toivonen
Väravasöödud: 4., 67. x, 11. Ivans Patrikejevs - 76. Jevgeni Tšernjakov
Hoiatused: 35. Marlone Foubert - 23. Stanislav Baranov, 32. Daniil Sõtšugov
Mänguolud: +13, päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 214
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Henri Kuusk
Neljas kohtunik: Roman Daniljuk
VAR: Jagnar Jakobson
AVAR: Sander Saga
Kalju: Maksim Pavlov, Danõl Maštšenko, Maksim Podholjuzin, Marlone Foubert (65. Daniil Tarassenkov), Aleksandr Nikolajev, Rommi Siht, Reginald (83. Nikita Ivanov), Ivans Patrikejevs (83. Kaspar Paur), Pavel Marin (71. Nikita Komissarov), Guilherme Carvalho (71. Mihhail Orlov), Alex Matthias Tamm.
Varus: Henri Perk, Artur Šarnin, Alex Boronilštšikov, Daniil Tarassenkov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Nikita Komissarov, Kaspar Paur.
Kalev: Oskari Forsman, Taijo Teniste (60. Jevgeni Tšernjakov), Kristofer Käit, Ragnar Klavan (76. Kaspar Laur), Daniil Sõtšugov, Marek Kaljumäe (21. Vadim Mihhailov), Aaro Toivonen, Tristan Toomas Teeväli, Aleksander Švedovski, Stanislav Baranov (76. Taavi Jürisoo), Ats Purje (76. Kenlou Laasner).
Varus: Sander Liiker, Georg Pank, Kaspar Laur, Sander Sinilaid, Taavi Jürisoo, Vadim Mihhailov, Daniil Ševjakov, Jevgeni Tšernjakov, Kenlou Laasner.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta