Memo | Paide ründajate karussell pöörles tühja, Pärnu karu pures valusalt (galerii!)
Pärnu Vaprus tegi viiemängulisele võidupõuale hiilgava lõpu, šokeerides võõral väljakul Paide Linnameeskonda lisaminutite võiduväravaga.
Avapoolaeg suurepärases korras Paide linnastaadioni murul kujunes tempokaks ja lahtiseks, ohtrate mõlemapoolsete poolvõimalustega. 12. minutil ei suutnud Daniel Luts kolmelt-neljalt meetrilt Robi Saarma tsenderdust võrku koksata. 18. minutil lükkas Ebrima Jarju teises väljakuotsas Kevin Kauberi pommlöögi üle lati.
38. minuti täitumisel arvas Vaprus korraks, et Virgo Vallik viis nad juhtima. Seejärel osutas kohtunik Tanel Üprus hoopis penaltipunktile ning pärast VAR-ülevaatust selgus, et pärnakad ei saa sedagi. Lõpliku otsusena määrati Vallikule suluseis. Poolaja lisaminutitel jõudis väga lähedale ka Paide, kui Gerdo Juhkam pääses viiekasti taga Saarma karistuslööki ründama, aga Ott Nõmm vastas tasemel tõrjega.
Teine poolaeg jätkus võrdsete lahinguga. Paide omas küll tuntavat territoriaalset ülekaalu, kuid Vaprus kaitses oma trahvikasti kangelaslikult ning nende rünnakud olid pea sama ohtlikud kui kodumeeskonna omad. 58. minutil pääses siiski Henrik Ojamaa Saarma tsenderdusest peaga löögile, aga saatis palli napilt üle lati.
Paide katsetas rünnakul erinevaid koosluseid, kuid teravust ei tekkinud oluliselt juurde ka Dimitri Jepihhini ja Kristofer Pihti saabumisega. Lõhnas üha enam väravateta viigi järele, kuni esimesel lisaminutil hammustas Vaprus otsustavalt: Magnus Villota ületas nurgalöögi ajal Gerdo Juhkamit ning koksas Kevin Aloe tsenderduse väravasse - 0:1! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Vapruse värav! Ei, penalti! Ei sedagi. 38. mänguminuti täitumisel leidis Paide värava ees aset palju segadust tekitanud olukord. Sander Kapperi kauglöök põrkas Andre Frolovi käepuutest ette Virgo Vallikule, kes sudis palli terava nurga alt väravasse. Värava äralugemise asemel otsustasid kohtunikud aga määrata Vapruse kasuks penalti. Miks otsustati penalti kasuks? Eeldatavasti, kuna Vallik tuvastati kohe suluseisus olevaks. Videokordus igatahes kinnitas, et Vallik oli Kapperi löögi hetkel kaitsjatest eespool.
Ent seejäral kutsuti peakohtunik Tanel Üprus ekraani juurde ning otsustati määrata hoopis suluseis. Kuna suluseisu-otsused on faktilised ehk ei vaja väljakukohtuniku ülevaatust, siis pidi ta käima vaatamas midagi muud. Pealegi ei tohtinuks Valliku suluseis ju tühistada Frolovi käegamängu, kui tegemist oli kolmanda mehe pealelöögi blokeerimisega.
Ainus loogiline seletus näib olevat see, et Üprus kutsuti ekraani juurde, hindamaks Frolovi käepuute iseloomu, ning tunnistades selle määrustepäraseks käepuuteks, saigi langeda lõpuks otsus määrata hoopis suluseis.
Nii või teisiti, see olukord andis Vaprusele võidumaitse suhu ja küllap ammutati sealt energiat juurde, et lõpuni võitu jahtida. Ivan Stojkovic karjus küll positiivse VAR-otsuse järel oma mängijatele, et nad lõpuks ometi üles ärkaksid, aga väljakul tõsist reaktsiooni ei järgnenud.
Üllatus | Viis ründajat, null väravat. Paide alustas kohtumist Henrik Ojamaa ja Robi Saarma ründepaariga. Vaheaja järel pandi Saarma äärele ja Daniel Luts asus tema kohale. 57. minutil vahetati Daniel Luts omakorda Dimitri Jepihhini vastu. Ning 66. minutil vahetati väljakule Kristofer Piht, kes lõpetas mängu ees koos Jepihhiniga, sest Ojamaa suundus omakorda äärele.
Niisiis käis Paide ründepaarist läbi viis erinevat meest, kes moodustasid omavahel erinevaid kombinatsioone, ning samuti varieeriti erinevaid lahendusi toetavate mängijate hulgas äärtel ja keskväljal. Toimivat isiklahendust aga ei leitudki. Miks?
Üks võimalik vastus on see, et meeskonnas puudub konkreetne kesktormaja - see arvamus näib olevat üsna laialt levinud. Teine võimalik vastus on see, et kõik ründajad jooksid lati alt läbi - sellele näis viitavat peatreener Ivan Stojkovici mängujärgne intervjuu. Kolmandaks võimaluseks oleks pugeda ebaõnne taha, neljandaks viidata Vapruse kaitsjate hiilgavale esitusele.
Ent mainimata ei saa jätta ka viiendat võimalikku vastust - et ründeteravuse puudumise taga on hoopis treenerite poolt viljeldava süsteemi sobimatus olemasolevale meeskonnale.
Ilus hetk | Villota lasi karu välja. Mullu pikalt pronksiheitluses püsinud Vapruse tänavune käekäik ei ole olnud sugugi lihtne ja tänase kohtumise eel leiti end lausa üleminekumängude positsioonilt. Seda tähtsam oli see võit meeskonna jaoks ning see väljendus ka võiduvärava järel kapten Villota spurdis üle väljaku külalisfännide ette, et seal karu välja lasta. Vapruse selle hooaja 16 punktist koguni 7 pärinevad nüüd "suure neliku" küüsist.
Staar | Magnus Villota. Vapruse esitus oli erakordselt meeskondlik, keskendunud, tahtejõuline, võitluslik. Väravateta viigi korral olnuks selle pinnalt keeruline ühte parimat meest valida, ent võiduvärava lõi õige mees, sest Magnus Villota sümboliseerib loetletud omadusi läbi ja lõhki.
Tsitaat | "Ei, me ei ole Euroopaks valmis! Tuleb langetada suuri otsuseid. Näis, millised need otsused olema saavad, aga need saavad olema suured. Ja väga kiiresti," ütles Paide peatreener Ivan Stojkovic krüptiliselt. Kas need otsused puudutavad mängijaid? "Mitte ilmtingimata. See võib puudutada kedagi, kes ei ole mängija."
Protokoll:
18. juunil kell 18.00 Paide linnastaadionil
Paide Linnameeskond - Pärnu JK Vaprus 0:1 (0:0)
90+1. Magnus Villota
Väravasöödud: 90+1. Kevin Aloe
Hoiatused: 18. Siim Luts, 35. Henrik Ojamaa - 13. Reimo Madissoo, 24. Martin Käos, 62. Virgo Vallik, 85. Sander Kapper
Mänguolud: +22, valdavalt päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 268
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Grigori Ošomkov
AVAR: Sander Saga
Paide: Ebrima Jarju, Andre Frolov, Hindrek Ojamaa, Gerdo Juhkam, Karl Mööl, Predrag Medic, Patrik Kristal (76. Oskar Hõim), Henrik Ojamaa, Daniel Luts (57. Dimitri Jepihhin), Siim Luts (66. Kristofer Piht), Robi Saarma.
Varus: Mihkel Aksalu, Robin Kane, Kristofer Piht, Abega Enyang Ngu, Dimitri Jepihhin, Matrix Einer, Oskar Hõim.
Vaprus: Ott Nõmm, Kevin Aloe, Uku Kõrre, Magnus Villota, Martin Käos, Reimo Madissoo (71. Ranet Ristikivi), Kristjan Kask, Enrico Veensalu (68. Joonas Sild), Kevin Kauber, Sander Kapper (85. Matthias Limberg), Virgo Vallik (68. Ronaldo Tiismaa).
Varus: Hendrik Vainu, Marten-Chris Paalberg, Markus Miiter, Mathias Villota, Ranet Ristikivi, Matthias Limberg, Sander Kõlvart, Ronaldo Tiismaa, Joonas Sild.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta