Memo | Pole Promise'it, pole hullu: esiründajast ilma jäänud Kalju tegi Vaprusele säru
Nõmme Kalju jäi enne Premium liiga 18. vooru kohtumist ilma väravakütt Promise Davidist, kes liikus kuuekohalise üleminekusumma eest Belgia hõbedaklubisse. Aga Kalju ei lasknud ennast sellest segada, vaid alistas Pärnu Vapruse 4:2.
- Vaata ka Jana Pipra galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Külalised Pärnust alustasid kohtumist suurepäraselt, kui pääsesid 10. minutil juhtima. Kollasärgid tegid kõrget pressi, mispeale Kalju keskkaitsja Danõl Maštšenko andis valesöödu. Vaheltlõikega hiilanud Kristjan Kask jätkas Kevin Kauberile, kes tegi puute keskele. Samal ajal tuli tema tagant Sander Kapper, kes hüüdis "Jäta!" ning vajutas palli 25 meetrilt posti kõrvale - 0:1!
Aga ilus algus muutus üsna kiiresti põrguks, sest Kaspar Paur tegi 17. minutil seisuks 1:1. Alex Matthias Tamm murdis trahvikasti vasakult äärelt Joonas Silla ja Magnus Villota vastu keskele ning söötis Paurile, kelle esimese löögi Ott Nõmm tõrjus, aga teine lõpetas võrgus. Neli minutit hiljem pääses Kevin Kauberi valesöödu järel jooksma Tamm, kes lõi otsajoonest poole meetri kauguselt esimesse posti - 2:1!
Kalju ülemvõim jätkus teisel poolajal. 52. minutil söötis Rommi Siht kasti otsa Ivanovile, kes jätkas Daniil Tarassenkovile. Mullu Narva Transi eest mänginud ääremängija realiseeris kindlalt - 3:1! 12 minutit hiljem pääses Tamm Nõmmega üks-ühele ning toimetas palli läbi väravavahi jalgevahe võrku - 4:1!
Kohtumise lõpus olid pärnakad taas täpsed, kui Kevin Aloe vasaku ääre tsenderdus lendas värava peale ning Kalju puurivaht Henri Perk pareeris selle võrku - 4:2.
Kalju tõusis tabelis teiseks. Nii neil kui lähimal jälitajal Floral on 36 punkti, aga Flora on pidanud ühe mängu rohkem. Vaprus on 16 punktiga eelviimane ning järgmises voorus kohtuvad nad tabeli viimase Nõmme Unitediga, kes jääb neist viie silma kaugusele. United pole veel oma 18. vooru mängu pidanud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Vapruse avavärav. Nagu jalgpallis ikka, siis nõrgema meeskonna üpris kiire avavärav sunnib tugevamat rohkem suruma, mis tihti toob kaasa palju võimalusi. Seda sai näha ka EM-il, kui Albaania sahistas Itaalia võrku 23. sekundil, ent vähem kui 20 minutit hiljem juhtisid juba itaallased.
Nii läks ka sel korral, sest Vaprus haaras eduseisu 10. minutil ning juba 11 minutit hiljem juhtis Kalju. Saavutatud eduseis nõmmekate hoogu ei peatanud ning nad jätkasid võimaluste tekitamist. Sestap löödigi lõpuks neli väravat.
Üllatus | Kalju rünnak on suurepärane ka ilma Davidita, aga kaitse ... Kalju müüs suvise akna alguses Promise Davidi Saint-Gilloise'u Unionile. Kui eelmises mängus tuli samuti temata hakkama saada, lõi Kalju vaid ühe värava, siis nüüd taoti Vapruse puur täis.
David lõi vähem kui poole hooajaga 14 väravat, mis on päris suur kogus. Aga pärnakate vastu tema skoorimisest puudust ei tuntud, sest Tamm lõi kaks ning Paur ja Tarassenkov lisasid ühe. Kui samamoodi jätkata, siis ei hakatagi 23-aastast kanadalast igatsema.
Lisaks Davidile jäeti hüvasti ka kahe keskkaitsjaga: Roko Vukušici ja Yohan Mannonega. Selles vallas tunti pisut rohkem igatsust, sest endale lasti kaks väravat. Et Vapruse vastu oli kolmest keskkaitsjast üks äärekaitsja, vajab Kalju tagalasse täiendusi, sest praegune seis jätab õhku küsimärgi.
Äpardused | Väravavahtide kohmakused. Vapruse väravavahil Nõmmel polnud avatabamuse olukorras midagi teha - esimese löögi ta ju tõrjus, misjärel kukkus pall pärnakate õnnetuseks ideaalselt Paurile ette. Teise puhul oleks aga pidanud tegutsema kõvasti paremini, sest puurilukk ei tohi lasta niivõrd terava nurga alt lüüa esimesse posti. Eriti veel olukorras, kus teisest lainest pole kedagi appi tulemas.
Kolmanda tabamusse puhul polnud Nõmmel samuti suurt teha. Aga neljandas olukorras võinuks ta esialgu pikale söödule vastu liikuda. Okei, ta nägi, et kaitsjad olid palli juures, seega küllap lootis nende peale. Lõpuks, kui Tamm sai palli, ei jõudnud nooremapoolne kindamees piisavalt kaugele vastu. Lisaks läks Tamme löök tema jalge vahelt läbi, mida ei saa ilmtingimata panna tema süüks, aga kindlasti oleks saanud paremini.
Teisel pool sai käkiga hakkama Perk, kellel esimese värava olukorras polnud midagi teha, aga Aloe värava peale läinud tsenderdus tuli talle korraliku üllatusena, mistõttu ei suutnud ta teha muud, kui palli võrku aidata. Olukord oli raske, aga väravavahilt - eriti Pergi tasemega mehelt - ootaks sellises situatsioonis kindlamat tegutsemist.
Staar | Alex Matthias Tamm. 22-aastane Kalju kasvandik oli Vapruse vastu väga hea. Ta tegi esimesele väravale eeltöö ning lõi kaks väravat - mida muud ühelt eduriviliidrilt tahta?
Tsitaat | "Kui sult võetakse Promise David ära, siis sul pole enam ees sellist mängijat, kellele võib palli lihtsalt kehasse anda ja olla kindel, et üheksal korral kümnest ta katab seda, pöörab kaitsja pealt ära ja võib värava lüüa. Peame nüüd meeskonnana kohanema ja mängima kas minu, Nikitade (Ivanov ja Komissarov - toim.) või [Kaspar] Pauri tugevuste peale," ütles Tamm pärast mängu.
Protokoll:
3. juulil kell 18.00 Hiiu kunstmurustaadionil
Nõmme Kalju FC - Pärnu JK Vaprus 4:2 (2:1)
17. Kaspar Paur, 21., 64. Alex Matthias Tamm, 52. Daniil Tarassenkov - 10. Sander Kapper, 87. Kevin Aloe
Väravasöödud: 17. x, 21., 52. Nikita Ivanov, 64. Daniil Tarassenkov - 10. Kevin Kauber, 87. Kristjan Kask
Hoiatused: 30. Nikita Ivanov, 40. Alex Matthias Tamm - 40. Magnus Villota, 58. Henri Välja, 79. Kevin Aloe, 90+5. Igor Prins (peatreener)
Mänguolud: +17, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 251
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Risto Eelmaa, Marto Kiisk
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Kristjan-Eric Lääne
AVAR: Reelika Turi
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Kaspar Paur (77. Alex Boronilštšikov), Reginald (82. Marlon Liivaru), Rommi Siht, Daniil Tarassenkov, Alex Matthias Tamm (82. Stanislav Agaptšev), Nikita Ivanov (68. Mihhail Orlov), Nikita Komissarov (68. Koki Hayashi).
Varus: Maksim Pavlov, Artur Šarnin, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Mihhail Orlov, Ramaz Kardava, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev, Arkadi Butenko.
Vaprus: Ott Nõmm, Joonas Sild (85. Martin Käos), Uku Kõrre, Magnus Villota (57. Ranet Ristikivi), Kevin Aloe, Kristjan Kask, Henri Välja, Kevin Kauber (82. Romet Nigula), Sander Kapper, Virgo Vallik (57. Ronaldo Tiismaa), Enrico Veensalu (57. Matthias Limberg).
Varus: Hendrik Vainu, Martin Käos, Markus Miiter, Ranet Ristikivi, Matthias Limberg, Romet Nigula, Ronaldo Tiismaa.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta