Memo | Shaqiri x-faktor nurjas Šotimaa ümbersünni, aga mitte lõplikult

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Xherdan Shaqiri lõi Šotimaa fännide nina all ühe turniiri kauneima värava. Foto: Scanpix / Marius Becker / dpa

Šotimaa tõestas pärast EM-i avamängu karmi keretäit, et nemadki oskavad jalgpalli mängida, kuid 1:1 viik sobis siiski palju paremini Šveitsi koondisele.

Mäng Kölnis algas hoogsalt. Šveitsi 13. minuti nurgalöök rõõmustas hoopis šotlaseid, kes tormasid suurte jõududega vasturünnakule, mille lõpetuseks võttis Scott McTominay löök värava ees Fabian Schärist otsustava põrke - 1:0!

26. minutil näitas aga Xherdan Shaqiri, miks ta turniirile kaasa on võetud, vinditades šotlaste ebaõnnestunud tagasisöödu järel palli 20 meetrilt ühe puutega ristnurka - 1:1! Dan Ndoye oli 32. minutil lähedal ka Šveitsi juhtväravale, aga Angus Gunn vastas hiilgava tõrjega ning kui Ndoye nurgalöögi järel palli ikkagi võrku sai, siis tühistas selle napp suluseis.

58. minutil pööras Ndoye end taas üliohtlikult löögile, aga saatis palli napilt postist mööda. Sama mees pommitas veel, aga sihikut paika ei saanudki. Šotlased ähvardasid standardolukordades ja jõudsid kõige lähemale, kui Grant Hanley pääses 67. minutil peaga löögile ja pall raksatas posti.

81. minutil vajutas McTominay penaltipunkti kandist võimsa ülepuusalöögi värava suunas, aga pall jäi kaitsjasse kinni. 82. minutil tõstis omakorda Breel Embolo läbijooksul palli üle Gunni väravasse, aga napp suluseis maksis šveitslastele juba teistkordselt tabamuse. 90. minutil saatis Šveitsi vahetusmees Zeki Amdouni karistuslöögi järel suurepärase võimaluse väravast mööda. Viik jäi aga püsima, sest tulu ei toonud ka Šotimaa lõpuminutite survepuhang. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Šotimaa ümbersünd. Saksamaalt saadud häbistava 1:5 kaotuse ja teise kohtumise vahele jäi šotlastel neli päeva praadimist. Peatreener Steve Clarke tegi isikkoosseisus lisaks sunnitud keskkaitsja-vahetusele ainult ühe muudatuse, tuues keskväljale Brightoni mehe Billy Gilmouri. Taktika, suhtumise ja agressiivsuse poolest toimusid aga kahe mängu vahel nii kapitaalsed muutused, et rääkida võib ikkagi ümbersünnist.

Šotimaa mängis seekord kahe puhta ründajaga, kelle tagant tõusis McTominay samuti väga julgelt esile. Uljusega ei mindud siiski ka liiale, sest Šveits on vasturünnakutel eriti ohtlik ja nendele sobis ka viigipunkt hästi, mistõttu sai periooditi näha sündmustevaest kassi-hiire mängu. Kui aga šotlastel avanes endil võimalus vasturünnakuks või standardolukorraks, siis ei hoitud midagi tagasi.

Karm hoop | Teine kaitsja rivist väljas. Šotimaa jäi avamängus juba ühest keskkaitsjast ilma, kui Ryan Porteousi punane kaart jättis ta kõrvaltvaatajaks kuni alagrupiturniiri lõpuni. Nüüd kaotati teisel poolajal ka Kieran Tierney, kes tõmbas lihase nii õnnetult ära, et ta tuli kanderaamil väljakult minema viia ning kõigi eelduste kohaselt ei saa ka temaga Ungari vastu arvestada. Real Sociedadi mehe asemele sekkus FC Kopenhaageni kaitsja Scott McKenna.

Edasipääsulootuste hellitamiseks vajab Šotimaa viimases voorus Ungari vastu võitu, millest neile võib, aga ei pruugi piisata ajalooliseks edasipääsuks. Varasemad üksteist esinemist suurturniiridel on lõppenud nende jaoks alati grupimängudega.

Šveitsi jaoks on alagrupist edasipääs nüüd aga sisuliselt selge, mistõttu pole tarvis viimases voorus Saksamaa vastu enam liigselt higistada ega mängijate tervisega riskida.

Ilus hetk | Shaqiri x-faktor. Kuna 2004. aastast alates igal suurturniiril väravaid löönud Cristiano Ronaldo jäi avavoorus kuivale, sai Xherdan Shaqirist hetkeseisuga ainus mängija, kes on löönud värava nii viimasel kolmel MM-il kui ka EM-il - kõigil suurturniiridel alates 2014. aasta MM-finaalturniirist Brasiilias. Seejuures on tal kombeks lüüa ainult iluväravaid ning seekordne šedööver ei jää isegi selles loetelus häbisse.

Arvestades seda, et Shaqiri on juba rohkem kui kaks aastat Põhja-Ameerikas klubijalgpalli mänginud, võib olla üllatav, et ta üldse Šveitsi koondisse mahtus. Ent Murat Yakin leidis talle valeüheksana sobiva positsiooni ning taipas õigesti, et selliste kogemuste ja klassiga mees võib pakkuda just taolist x-faktorit.

Staar | Scott McTominay. Manchester Unitedi poolkaitsja tassis Šotimaa paljuski enda seljas finaalturniirile ja nüüd näitas ta end taas selle võtmemängijana, kellest Saksamaa vastu puudust tunti. Hoolimata väsimatust tööst pressingul jõudis ta ka palliga ikka ja jälle õigel ajal õigesse kohta. Tema löögist sündis värav, tema teenitud karistuslöögist postitabamus, tema ülepuusalöök tekitas uut lootust jne.

Tsitaat | "Kõik selles mängus, algusest peale, oli kümme korda parem kui eelmisel korral," ütles Šotimaa väravavaht Angus Gunn Sky Sportsi vahendusel. "Kutid suutsid 90 minutit hoogu hoida. Osad neist olid küll lõpuks lontis, aga see oli palju rohkem meie mängu moodi."