Memo staadionilt | President Macron on uus kaheksajalg Paul!
Prantsusmaa president Emmanuel Macron andis eile intervjuu ajalehele Le Parisien, kus puudutas põgusalt ka Prantsusmaa – Poola 1/8-finaali MM-il. Riigipea prognoosis, et: 1) Prantsusmaa võidab 3:1, 2) Olivier Giroud ja Kylian Mbappe teevad skoori, 3) Poola värava lööb Robert Lewandowski. Et kõik täpselt nii juhtuski, on Macron nüüd ametlikult* uus kaheksajalg Paul!
Punkti 1 täitmine tähendab, et oma ajaloos esimest korda mängib Prantsusmaa meeskond kolmandat MM-i järjest veerandfinaalis. Punkti 2 täitmine tagas esteetilise naudingu, ajaloolise saavutuse ja avas süngelt võimsa perspektiivi. Punkti 3 täitmine pakkus Poolale lohutust pärast esitust, kus neil ikkagi "mis oleks olnud kui?" küsimusest pääsu pole.
* Prantsusmaa presidendipalee väitel siiski mitteametlikult!
Kohtumine algas maailmameistri initsiatiivi tähe all. Keskses rollis oli vasakul äärel tegutsenud Kylian Mbappe, kes sai kahel puhul end Matty Cashi tähelepanust vabastatud ja läkitas ette intrigeeriva tsenderduse. Jätkajat aga polnud. Nagu ka mitte siis, kui Wojciech Szczesny tõrjus 13. minutil enda ette Aurelien Tchouameni kauglöögi.
Veerand tunni möödudes sai ka Poola mängu veidi paremini sisse. 21. minutil lendas Robert Lewandowski kauglöök Prantsusmaa väravast veidi mööda. 29. minutil avanes Ousmane Dembele eeltöö järel väga hea võimalus Olivier Giroud’l, ent kogenud ründaja ei saanud palli mõnelt meetrilt väravasse suunatud. Tõsi, sellest poleks ka kasu olnud, sest fikseeriti suluseis.
Tulevärgi jätsid meeskonnad poolaja lõppu. Esmalt juhtus Prantsusmaa värava all, kui 38. minutil sai Poola pooleteise sekundi jooksul kolm korda trahvikastist tuld anda. Esmalt Piotr Zielinski (Lloris tõrjus), siis uuesti Zielinski (Theo Hernandez blokeeris) ja lõpetuseks Jakub Kaminski (Raphael Varane blokeeris väravajoonel). Prantsusmaal vedas väga, et nad end kaotusseisust ei leidnud.
Selle asemel mindi vaheajale hoopis 1:0 eduseisus, sest 44. minutil sokutas Mbappe palli karistusalasse vabanenud Giroud’le, kes Szczesnyga silmitsi olles olukorra kindlalt lahendas. Poola jaoks valus nähvakas vastu vahtimist vahetult enne vaheaega, mis oleks 0:0 seisu puhul mõjunud neile kosutavalt ja Prantsusmaad närvi ajanud.
Vaheaja-intervjuus Prantsusmaa telekanalile TF1 ütles peatreener Didier Deschmaps: "Poolal oli üks-kaks võimalust. Seega peame olema paremad kaitsefaasis ja palli valdamisel." Meeskond suutis juhendaja korraldused täita ning teine poolaeg oli esimesega võrreldes staatilisem ja sündmustevaesem, mis sobis eduseisu omanud tiitlikaitsjale suurepäraselt.
64. minutil proovis Poola mängu ilmet muuta, tuues rünnakule Arkadiusz Miliku võimsuse, ent tolku sellest ei tõusnud, vaid Mbappe sai oma väravad kätte. 74. minutil oli Prantsusmaal kasutada 3 vs 3 rünnak, mille hakatuseks mängis Giroud palli paremale Ousmane Dembelele. Mbappe tõmbas samal ajal vasaku ääre laiemaks, sai söödu, liikus keskele ja tulistas kavala löögi esimese posti kõrvale – 2:0!
Poola pusis kohusetundlikult edasi, aga siirast usku, et mäng päästa suudetakse, nende tegevusest läbi ei kumanud. Ei suudetudki. Isegi ainsatki korralikku väravavõimalust ei suudetud tekitada. Küll aga saatis Mbappe 90+1. minuti ühe palli veel Poola ristnurka ja andis Prantsusmaale 3:0 edu. Poola jõudis sihile 90+9. minutil, kui kõik oli juba ammu selge. Õnnega pooleks teenitud penalti realiseeris Robert Lewandowski. Soccernet.ee tähelepanekud:
Pöördehetk | Prantsusmaa 38. minuti kolmiktõrje. Võis aimata, et kui kohtumise esimese värava lööb Prantsusmaa, läheb Poolal väga keeruliseks end mängu tagasi vinnata, sest enda mängu avades tekib rohkem vaba ruumi, mida prantslased üleminekutel atakeerida saavad. Täpselt nii ka läks. Miliku sissevahetamise järel tegi Poola loogilise sammu ja viis rünnakule suuremad jõud. 74. minutil avanes prantslastele kõige selle tulemusel kontra, mis joosti asjad ära otsustanud 2:0 väravaks.
Kõik oleks võinud olla teisiti, kui Poola oleks ära kasutanud ühe kolmest võimalusest, mis neile 38. minutil pooleteise sekundi jooksul tekkis. Kaks Piotr Zielinski ja üks Jakub Kaminski pealelööki leidsid aga kõik mõne prantslase näol tõrjuja või blokeerija. Poola ei pääsenud ette ja me ei saa teada, milline olnuks Prantsusmaa reaktsioon.
Äkki tulnuks maailmameistritele meelde mulluse EM-i 1/8-finaalis Šveitsilt saadud kaotus? Aga nende kummituste esile kutsumiseks pidanuks Poola superšansi väravaks realiseerima. "Mis oleks olnud kui" küsimusest Poolal pääsu pole.
Üllatus | Lewandowski penalti. Prantsusmaa juhtis ja kõik ootasid lõpuvilet, kui Poola teenis penalti (üllatus nr 1). Vaielda midagi polnud, sest Dayot Upamecano blokeeris väljasirutatud käega tsenderduse. Seda asus lööma Robert Lewandowski, kes oli oma kahel eelmisel penaltil (esmalt FC Barcelona särgis enne MM-i ja siis alagrupimängus Mehhiko vastu) eksinud (üllatus nr 2, sest võinuks ju pingevabas olukorras usaldada mõnda kaaslast).
Jorginho poolt kuulsaks tehtud hüppetehnikat kasutanud Lewandowski eksis ka kolmandat korda järjest, sest Hugo Lloris püüdis ta löögi (üllatus nr 3). Kohtunik määras korduslöögi, sest Lloris oli enne löögihetke joonelt lahkunud (üllatus nr 4, sest väravavahid on sellega VAR-i ajastul väga hoolikad, kuna teavad, et risk ei tasu, vaid karistatakse kohtunike poolt ära).
Lewandowski sammus pallipoisi juurde, andis Lloris saagiks langenud palli ära ja küsis uue asemele. Reeglite järgi võiks võistkond korduslöögi eel soovi korral ka lööjat vahetada, aga Poolal ega ammugi mitte Lewandowskil seda soovi polnud (see pole üllatus). Hüppetehnikast Lewandowski ei loobunud, aga teisel katsel sai ta palli võrku ja Poola auvärava löödud.
Poola kaotas 1:3, palli enam mängu ei pandud, vaid kõlas lõpuvile, mille järel Mbappe ja Lewandowski päris pikalt naerulsui juttu ajasid (ka pole üllatus, sest kolleegid suurmeistrid armastavadki reeglina teineteisega muljetada; nad ju mõistavad ja tunnetavad mängu tasemel, kuhu pealtvaataja ei suuda küündida).
Staar | Kylian Mbappe. Atmosfäär Al Thumama staadionil polnud kahjuks kiita. Prantsusmaa fänne oli vähe ja Poola omi veel vähem, sest eurooplased ei tihka erinevatel ja arusaadavatel põhjustel Katari oma meeskonda toetama sõita.
Just Mbappe oli mees, kes päästis mängu raamatukogu-atmosfääri langemisest, sest iga kord kui tema palli sai ja vastase (enamasti Matty Cashi) ette võttis, siis publik kahises, sest noores prantslases peituvad plahvatus ja osavus on võrratud vaadata. Jalgpallikunsti kõrgem tase!
Matši lõpusirgel pintseldas meistrimees ka kaks šedöövrit, sest nii 2:0 kui ka 3:0 väravat polnud lihtsalt väravaid, vaid meisterlikud iludused. Mbappe on nüüd löönud MM-idel üheksa ning viimasest 14 koondisemängus 16 väravat. Inglismaa – Senegal kohtumise võitja peamine peavalu on Mbappe pidurdamine.
Ilus hetk | Giroud’ rekord. Plaan nägi ette, et 36-aastane Olivier Giroud on käimasoleval MM-il vahetusmees, kes mängib ära need minutid, mis maailma parimast jalgpallurist Karim Benzemast üle jäävad. Aga Ballon d'Or'i tänavune laureaat sai MM-i eel vigastada ja sõitis Katarist koju. See tegi Giroud'st põhimehe.
Austraalia vastu löödud kahe väravaga tõusis ta Prantsusmaa kõigi aegade edetabelis 51 värava peale ja jagama esikohta Thierry Henry’ga. Nüüd aga hõivas liidrikoha. Maailma ühe vägevaima ajalooga jalgpallikoondise eest pole mitte keegi teine löönud nii palju väravaid kui Olivier Giroud! See on uhke staatus, mis nüüd Giroud’le kuulub. Tõsi, mitte väga kauaks, sest Mbappe sai täna kirja juba oma 32. koondisevärava, kuigi on alles 23-aastane ehk Giroud’st 13 aastat noorem.
Protokoll:
Prantsusmaa - Poola 3:1 (1:0)
44. Olivier Giroud, 74., 90+1. Kylian Mbappe - 90+9. pen. Robert Lewandowski
Hoiatused: 31. Aurelien Tchouameni - 88. Matty Cash
Peakohtunik: Jesus Valenzuela (Venezuela)
Prantsusmaa: Lloris, Varane, Kounde (90+2. Disasi), Upamecano, Hernandez, Griezmann, Tchouameni (66. Fofana), Mbappe, Dembele (76. Coman), Rabiot, Giroud (76. Thuram).
Varus: Mandanda, Areola, Pavard, Disasi, Guendouzi, Kolo Muani, Fofana, Veretout, Saliba, Coman, Konate, Camavinga, Thuram.
Poola: Szczesny, Cash, Kiwior (87. Bednarek), Glik, Bereszynski, Krychowiak (71. Bielik), Kaminski (71. Zalewski), S. Szymanski (64. Milik), Zielinski, Frankowski (87. Grosicki), Lewandowski.
Varus: Skorupski, Grabara, Jedrzejczyk, Wieteska, Bednarek, Bielik, Milik, D. Szymanski, Grosicki, Swiderski, Zurkowski, Zalewski, Piatek, Gumny, Skoras.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta