Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves

Hollandi kangelane Wout Weghorst. Foto: Scanpix / Leszek Szymanski / EPA

Holland alustas EM-finalturniiri väga raske võiduga, kui Hamburgis peetud D-alagrupi avamängus alistati 2:1 Poola, kes mängis ilma vigastatud Robert Lewandowskita, aga andis sellele vaatamata vinge lahingu. Turniiri esimene üllatus oli lähedal, aga selle rikkus supervahetusmees Wout Weghorst.

Poola asus mängu varakult juhtima, kui Piotr Zielinski andis 16. minutil suurepärase nurgalöögi värava ette, kus Adam Buksa pääses Denzel Dumfriesi ja Virgil van Dijki vahelt peaga löögile ning suunas palli Bart Verbruggeni väravasse. Poola eduseis ei püsinud kaua, sest Holland lõi 29. minutil viigivärava, kui Cody Gakpo kauglöök umbes 20 meetrilt võttis Bartosz Salamonist rikošeti, millele Wojciech Szczesny ei suutnud reageerida.

Holland otsis teisel poolajal võiduväravat ja ka Poolal avanesid mõned võimalused, aga lõpuks kerkis mängu kangelaseks vahetusmees Weghorst, kes sai 83. minutil Nathan Akelt söödu karistusalasse, ennetas Salamoni ja lõi palli Szczesny väravasse. Holland hoidis 2:1 eduseisust kinni, kui Poolal oli mängu lõpus kuldne võimalus, aga Verbruggen tõrjus Karol Swiderski lähilöögi posti kõrvalt. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Geniaalne vahetus. Hollandi koondise peatreener Ronald Koeman saatis 81. minutil vahetusest väljakule Wout Weghorsti. Võinuks eeldada, et Holland hakkab seejärel viigiseisul mängima tsenderduste peale, sest Weghorst on ligi kahemeetrine ründaja, aga seda polnud lõpuks vaja, sest Weghorst skooris vaid kaks minutit hiljem. Ja mitte peaga, vaid kauni söödumängu järel jalaga. Ja oma mängu esimese puutega! See on treeneri võit!

Üllatus | Poola andis lahingu. Turniiri esimene üllatus oli lähedal, sest kõik peale Hollandi võidu oleks igal juhul olnud üllatus. Poola mängis väga meeskondlikult, tegi Lewandowski puudumisel skoori, oli korduvalt ohtlik Hollandi värava lähistel ja pidas kaitses peaaegu lõpuni vastu. Suures plaanis võib Poola esitusega rahule jääda, aga mitte tulemusega. Üks õnnetu rikošett ja korra magati Weghorsti suurepärane liikumine maha. Pisiasjad otsustavad.

Ilus hetk | Hollandi pidu Hamburgis. Hollandi koondise poolehoidjaid oli Hamburgi kogunenud tuhandeid. Nad tegid juba mõned tunnid enne avavilet vägevat möllu ja värvisid mängu ajal staadioni oranžiks. Fantastiline atmosfäär! Kui hollandlased fännavad, siis tehakse seda kirglikult.

Staar | Wout Weghorst. Hollandi supervahetusmees tegi seda, mida Holland ootas. Ta lõi (võidu)värava! Kuidagi tuttav stsenaarium? Ta sekkus ka eelmisel MM-finaalturniiril sageli just vahetusest ja otsustas palju. Mäletate ju veerandfinaali Argentinaga, kui Holland oli 78. minutil 0:2 kaotusseisus, aga siis astus väljakule Weghorst, kes lõi kaks väravat ja viis mängu lisaajale? Ikka mäletate! Tõsi, lõpuks jäi Holland penaltiseerias kaotajaks.

Tsitaat | Ma arvan, et mängisime 60 minutit väga hästi ja tekitasime väga palju võimalusi. Pärast seda natuke lagunesime, aga selleks ajaks oleks pidanud seis olema juba 3:1 või 4:1. Teadsime, et võime tsenderdustega ohtlikuks muutuda, aga see on tore, et Wout ei skoorinud peaga, vaid vasaku jalaga!" rääkis Hollandi peatreener Koeman.

Poola - Holland 1:2 (1:1)