EM2024
Link kopeeritud

Memo | Surmagrupi avapauk: Hispaania ladus Horvaatiale külma rahuga, kuid kaotas kaks kaptenit

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Hispaania kaptenipael osutus neetuks. Foto: Scanpix / Christophe SIMON / AFP

Hispaania kinnitas enda kuulumist EM-i soosikute ringi, lüües MM-pronksi Horvaatia puuri juba avapoolajal kolm vastuseta palli. Täit pilti nende tasemest siiski veel ette ei saanud, tagatipuks kaotati vigastustega kaks võtmemängijat.

28 minutit kestnud luuramismängu järel viis Fabian Ruizi läbisööt Alvaro Morata kiirrünnakul kaitseliini seljataha ning Atletico ründaja ei jätnud löömata - 1:0! Kolm minutit hiljem keerutas Fabian Ruiz ise end trahvikastijoonel Luka Modrici ja Marcelo Brozovici vastu löögile ning läkitas Josip Sutalo rikošeti abil püüdmatu löögi posti kõrvale - 2:0!

Horvaatia näitas hambaid, kuid Lovro Majer saatis Brozovici löögi järel "lauapalli" küljevõrku ning Ante Budimir ei ulatunud Joško Gvardioli sööt-lööki tagapostist tühja võrku lükkama. Hispaania karistas need eksimused poolaja lisaminutitel ära, kui Lamine Yamali mõõdetud tsenderdus kukkus kaitseliini seljataha viiekastijoonele ja Dani Carvajal skooris jalaga - 3:0!

52. minutil pääses Yamal Dominik Livakoviciga silmitsi, aga Horvaatia väravavahi ühekäetõrje ei lubanud tal saada lisaks finaalturniiri ajaloo noorimale mängijale ja sööduandjale ka noorimaks väravalööjaks.

Horvaatia pidanuks lõpu eel auvärava kirja saama, aga süllekukkunud võimalus käkiti ära. Kõik algas Unai Simoni söödueksimusest, misjärel võttis Rodri värava ees seljatagant maha Bruno Petkovici. Tulemuseks oli penalti, olgugi et kohtunik Michael Oliver halastas hispaanlasele ja piirdus kollase kaardiga. Unai Simon tõrjus Petkovici penalti, kuid Ivan Perišic oli esimesena palli juures ja söötis viie meetri peale, kust Petkovic enam ei eksinud. VAR jättis värava aga lugemata, sest Perišicil tuvastati määrusterikkumine. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Vabastav värav. Kulus peaaegu pooltund, enne kui Berliini olümpiastaadionil jalgpalli mängima hakati. Teadmine, et neljast punktist piisab suure tõenäosusega kolmanda kohaga edasipääsuks, muudab surmagrupi dünaamikat, sest suured tiimid teavad, et autsaider Albaania alistamise korral piisab neile edasipääsuks ühest-kahest viigipunktist ning parem on siis leppida viigiga kui et riskida oma väravate vahe ärarikkumisega.

Küsimärk | Hispaania lagi. Skooriliselt alustas Hispaania turniiri üliveenvalt, kuid see oli täiesti teise ilmega mäng kui Saksamaa avamäng Šotimaa vastu. Kui sakslased lämmatasid oma vastase üliintensiivse pressinguga ning korraldasid rünnakul tulevärki, siis hispaanlased kontrollisid enamuse ajast rahulikult mängu ning nõelasid järsku ja otsustavalt.

Periooditi hoidis Hispaania palli ja jooksutas vastaseid, periooditi lasti Horvaatial palli vallata ja oodati kannatlikult kontravõimalusi. Kohati meenutas see justkui kontrollmängu, kus mehed end alles soojaks jooksevad. Sellist olukorda, kus Hispaania oleks pidanud täiskäigu sisse lülitama ja endast kõik välja panema, ei näinudki, ja nii jääb nende võimete lagi esialgu varju. Turniir on aga pikk ning kogenud meeskonnad hoiavadki parima otsustavateks mängudeks.

Äpardus | Kaptenipaela needus. Hispaania kaptenipaela kandnud ja avavärava löönud Alvaro Morata jäi 65. minutil vigastusega väljakule ja küsis vahetust, mille vormistamise eel pidi ta paar minutit veel väljakul lonkama. Tema asemele toodi Real Sociedadi ründaja Mikel Oyarzabal, mis paljastas ehk ainsa pisut nõrgema koha Hispaania ülivõimsas rivistuses - Morata puudumisel tuntakse puudust tippklassi tipuründajast.

Kus on, sinna tuleb juurde. Morata ulatas väljakult lahkudes kaptenipaela Rodrile, kes jäi 85. minutil samuti väljakule lebama ja vajas vahetust. Hispaanlased jäävad nüüd küüsi närides meditsiinilisi teateid ootama, sest Rodri mängib keskväljaankruna samuti koondises võtmerolli.

Staar | Lamine Yamal. Võib vaielda, kes oli mänguliselt keskne tegelane väljakul, aga õhtu täheks number üks oli igal juhul Lamine Yamal, kellest sai 16 aasta ja 338 päeva vanuselt noorim mängija EM-finaalturniiride ajaloos.  Kui Yamal 2007. aasta juulis sündis, oli Luka Modric 21-aastane ja mängis juba Horvaatia A-koondises.

Avapoolaja lõpuminuteil lõi Yamalist peaaegu kaks korda vanem Dani Carvajal nooruki mõõdetud tsenderdusest oma esimese koondisevärava. Ühest sai EM-i ajaloo noorim väravasöödu autor, teisest Hispaania koondise vanim väravalööja EM-idel.

Tsitaat | "Mäng oli võrdne. Nad lõid kõik oma võimalused ära, see näitab nende kvaliteeti. Nad ei üllatanud meid, me ootasimegi sellist mängu. Meil olid samuti väga head võimalused, aga me ei kasutanud neid," ütles Horvaatia ründaja Lovro Majer portaali b92.net vahendusel. "Albaania vastu peame võidu järele minema ja mitte [edasipääsuvõimalusi] arvutama."