Memo | Tamme esimene Premium liiga kübaratrikk näitab, et Andrejev nägi ründajatega talvel vaeva
Neli järjestikust hooaega medalita lõpetanud Nõmme Kalju on tänavuseks aastaks seadnud sihi uuesti pjedestaalile jõuda. Esimeses voorus tehtud 6:0 purustustöö Kuressaare vastu näitab, et nõmmekad ei teinud eesmärkide sõnastamisel nalja.
- Vaata Allan Mehiku fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Kalju oli avapoolajal selgelt parem võistkond. 8. minutil kollitas Magnus Karofeldi Promise David, kes suunas tsenderdusest tulnud palli värava poole, ent Kuressaare kindamees sai näpud vahele. Minut hiljem möödus David palliga Gleb Pevtsovist, misjärel pääses ta Karofeldiga silmitsi, ent Kalju ründaja löök veeres posti kõrvalt mööda.
13. minutil mindi sel hooajal esimest korda VAR-monitori juurde, kui Pevtsov rebis karistusalas pikali Alex Matthias Tamme. Karl Koppel fikseeris korduste abil vea ning määras Kalju kasuks penalti. Vea teeninud nõmmekate ründaja läks ise palli taha ning lõi selle külmavereliselt vasakusse nurka, Karofeld hüppas paremale – 1:0 Kaljule.
Kolm minutit hiljem sai Tamm uuesti haiget, kui tema vastu jäi olukorda hiljaks Joosep Kobin, kes teenis vea eest kollase kaardi. Saarlaste peatreener Roman Kožuhhovski ägestus seepeale, astus väljakule ning sai Koppelilt punase kaardi.
18. minutil sahises Kuressaare võrk jälle. Nikita Komissarov toimetas karistusalasse tsenderduse, mille Oliver Rass klaaris õnnetult Tammele, kes võttis palli omaks ning virutas selle täiest südamest Karofeldi selja taha – 2:0.
Tavaliselt ei möödu kaks ilma kolmandata ja nii ka sel korral. Pavel Marin mängis paremal äärel kokku Rommi Sihiga, misjärel pani kogenum kolleeg teele madala tsenderduse, mille Daniil Tarassenkov suunas tagumise posti poole, kuhu jõudis eelmisel hooajal Harju Laagris mänginud Danõl Maštšenko, kes sai kirja esimese värava Kalju särgis – 3:0.
Pärast kolmeväravalist kaotusseisu hakkas Kuressaare paremini mängu sisse elama, ent Kalju kaitset sellega ei murtud. 37. minutil õnnestus Aleksander Iljinil kaugelt virutada, aga Henri Perk oli tolleks ürituseks valmis. Vaheajale suunduti Kalju 3:0 eduseisul.
Kuressaare mängijatel läks aega, et riietusruumist väljakule jõuda, mistõttu võis eeldada, et omavahel arutati pikalt plaani, kuidas mängu tagasi saada. Oli näha, et kollastes särkides mehed olid teiseks kolmveerandtunniks üles äratatud, sest esimesed 20 minutit kuulusid neile. Vahepeal pidi Perk kümne minuti jooksul tegema neli tõrjet. See kõik pani võõrustajat uskuma, et ühe õnnestumise korral võib veel viiki püüda.
58. minutil andis Artjom Jermatšenko karistusala tagant tuld. Pika audiviske järel jõudis pall saarlaste poolkaitsjani, kes pani puuri suunas kuuli, mis sundis Perki pingutama, et ta seljatagune ei sahiseks.
Siiski õnnestus Kaljul vastu mängukäiku lüüa neljas värav, kui 66. minutil leidis Siht nurgalöögist üles tagumise posti juures vabaks jäänud Yohan Mannone, kes koksas palli võrku – 4:0.
Kui kohtumise lõpus hakkas Kalju oma laeva võidusadamasse tüürima, otsustas Tamm Kuressaare varuosadeks lahti võtta. Marinilt 83. minutil palli saanud ründaja saatis Pevtsovi kohvile ning suundus karistusalasse, kus ta plaanis Mihhail Orlovile värava ette sööta, et kaaslane lööks sisse, ent Karl Orren sai sellele üritusele jala vahele, kuid seda nii õnnetult, et sündis omavärav – 5:0.
Neli minutit hiljem sepistas Tamm kübaratriki. Järjekordse Marini söödu järel murdis Tamm kodumeeskonna karistusalasse ning tulistas kahe kaitsja vahelt palli Karofeldist mööda – 6:0 võit ning unelmate start Kaljule. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Avapoolaeg. Kalju saabus Saaremaale selge sihiga, et sotid tuleb selgeks teha esimese kolmveerandtunniga. Sellega said nad väga hästi hakkama, sest Tamme duubel, Maštšenko üks tabamus ja Kožuhhovski punane kaart niitsid võõrustajad jalust. Teisel poolajal lisati võidule tahke juurde.
Üllatus | Kuressaare meeskondlik lagunemine. Kohtumise eel oli teada, et Kuressaare tuleb Kaljule vastu noore ning kogenematu kaitseliiniga, mille moodustasid 19-aastased Orren ja Kobin ning viimati Premium liigas ründajana tegutsenud Pevtsov.
Siiski ei saa kõiki väravaid kaitseliini kapsaaeda ka panna, sest Kuressaare hävines meeskondlikult. Kui vaadata olukorda selle nurga alt, et Kožuhhovski meeskonna uued liikmed vajavad kokkumänguks rohkem aega ja kogemusi, siis võib-olla pole lõppskoor nii suur üllatus, ent hooaega kuueväravalise kaotusega alustada pole samuti kuigivõrd meeldiv.
Saarlaste õnneks saavad nad tõenäoliselt Levadia-mänguks tagasi kapten Märten Pajunurme ja Ralf-Sander Suvinõmme, kel on vastavalt 225 ja 19 mängu Premium liigas.
Staar | Alex Matthias Tamm. Mullu lõi Tamm kogu hooaja peale seitse väravat ja neid vaid ühekaupa. Tänavust vutiaastat alustas Kalju ründaja suisa kolme tabamusega. 2018. aastal Kalju esindusvõistkonnas debüteerinud Tamm pole kuue liigahooaja jooksul varem kübaratrikki teinud, nüüd on see tal kirjas.
Mängujärgses intervjuus rääkis Tamm, kuidas tänavuse hooaja eel tegi peatreener Nikita Andrejev Kalju ründeosakonnaga paljud tööd. Nüüd maitsti tehtud pingutuste vilju.
Ilus hetk | Sten Penzev pääses väljakule. Seda ei juhtu tihti, kui 2019. aastal Lasnamäe Ajaxist Kuressaarde jõudnud Penzev saab kõrgliigas murule. Enne tänast oli vahetusmees Penzevil viie aasta jooksul kirjas kaheksa mängu Premium liigas, nüüd sai ta Kalju vastu üheksanda matši.
Tsitaat | "Kohtunik ütles, et ma olin viie meetri jagu väljakul. Eelmiseid hooaegu meenutades ei tule mulle pähe, et kedagi oleks sellepärast eemaldatud. Olin võrdlemisi distsiplineeritud tol hetkel, aga ikkagi sain arusaamatu punase," rääkis 17. minutil tehnilisest alast eemaldatud Kuressaare peatreener Kožuhhovski.
2. märtsil kell 12.30 Kuressaare kunstmurustaadionil
FC Kuressaare - Nõmme Kalju FC 0:6 (0:3)
14. pen., 18., 87. Alex Matthias Tamm, 24. Danõl Maštšenko, 66. Yohan Mannone, 82. ov. Karl Orren
Väravasöödud: 14. x, 18. x, 24. Daniil Tarassenkov, 66. Rommi Siht, 83. Alex Matthias Tamm, 87. Pavel Marin
Hoiatused: 13. Gleb Pevtsov, 17. Joosep Kobin, 84. Siim Aer - 30. Promise David, 85. Nikita Ivanov
Eemaldamine: 17. Roman Kožuhhovski (Kuressaare peatreener)
Mänguolud: +3, pilves tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 162
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Erkko Liiv, Riivo Stolts
Neljas kohtunik: Oliver Väät
VAR: Tanel Üprus
AVAR: Thor Vaas
Kuressaare: Magnus Karofeld, Siim Aer, Karl Orren, Joosep Kobin (60. Joonas Vahermägi), Oliver Rass (74. Sten Penzev), Pavel Dõmov, Artjom Jermatšenko (87. Anton Volossatov), Aleksander Iljin, Gleb Pevtsov, Andero Kivi, Mattias Männilaan.
Varus: Rihard Meesit, Kaur Kivila, Joonas Soomre, Sten Penzev, Anton Volossatov, Andri Rõõmus, Sten-Egert Paap, Joonas Vahermägi, Rasmus Saar.
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko (76. Roko Vukušic), Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev (87. Alex Boronilštšikov), Pavel Marin, Rommi Siht (74. Koki Hayashi), Nikita Komissarov, Daniil Tarassenkov (67. Nikita Ivanov), Promise David (46. Mihhail Orlov), Alex Matthias Tamm.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Roko Vukušic, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Allan Mehik
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta